Notices
 

View Poll Results: Concedierea celor 2 musulmane este corecta?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • Da pentru ca au semnat un contract si nu l-au respectat.

    2 25.00%
  • Nu este corecta.

    6 75.00%
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 47 of 47
  1. 2 profesoare musulmane din Belgia au fost concediate din cauza hijabului 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347



    Potrivit unui ziar belgian, 2 profesoare musulmane din Brussels au fost concediate pentru ca au refuzat sa renunte la valul musulman.

    Oficialii spun ca suspendarea femeilor este regulamentara pt ca aceasta s-a facut prin aplicarea legii educatiei care interzice clar hijabul.

    "In aprilie 2005, s-a hotarat ca profesoarele si elevele din scolile din Brussels sa nu poarte simboluri religioase in aceste institutii" ne-a declarat directorul unei scoli din Brussels Jacky Goris.

    Cele 2 profesoare musulmane si-au inceput cariera in acea scoala in septembrie 2005 fiind de acord cu regulamentul.Dar dupa Noul An , au inceput dintr-o data sa poarte val. Ele au incalcat contractul semnat.

    Femeile au facut apel la decizia scolii de a fi concediate. Sentinta se va da la sfarsitul acestei luni.







    sursa CNN online
     

  2. Mersi Mariyah de la :

    diamond (07-13-2008)

  3. of of, mai mai 
    #41
    Incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Age
    55
    Posts
    54
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Fetelor, chestiunea este mult mai simpla decit puteti crede.
    In UE legea se refera la simboluri vizibile ale oricarei religii. Asta inseamna ca daca profesor fiind mergi cu crucea la git, esti concediat. In aceeasi masura esti concediat daca mergi cu hijab. Astea sint regulile in Europa. Cui nu-i place, fuga intr-o tara islamica sau majoritar musulmana si am incheiat conflictul. Daca este un chin, un pacat pentru musulmani sa traiasca in Europa din cauza legilor care-i fac pe drept-credinciosi sa pacatuiasca, atunci sa mearga acolo unde nu pacatuiesc in fata lui allah.
    Chestiunea este reciproca. Sint state unde a fi crestin si a afisa asta te poate duce rapid la cimitir.
     

  4.  
    #42
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by Ortodox frate_ce credeai
    Fetelor, chestiunea este mult mai simpla decit puteti crede.
    In UE legea se refera la simboluri vizibile ale oricarei religii. Asta inseamna ca daca profesor fiind mergi cu crucea la git, esti concediat. In aceeasi masura esti concediat daca mergi cu hijab. Astea sint regulile in Europa. Cui nu-i place, fuga intr-o tara islamica sau majoritar musulmana si am incheiat conflictul. Daca este un chin, un pacat pentru musulmani sa traiasca in Europa din cauza legilor care-i fac pe drept-credinciosi sa pacatuiasca, atunci sa mearga acolo unde nu pacatuiesc in fata lui allah.
    Chestiunea este reciproca. Sint state unde a fi crestin si a afisa asta te poate duce rapid la cimitir.

    auzi nu u erai ala de sarise de fund in sus ca in iran era nu stiu ce lege ca fiecare trebe sa poarte insigne cu simblourile religiei lui(nu mai stiu exact cum era sau cum...da oricum stirea era de fapt o barfa de radio sant)....?
    vrei sa spui ca eu...ca musulmana trebe sa imi dai baticu jos ca sa merg la servici ?
    la fel si in cazul unui crestin...sa imi ascund cruciulita prin fundu buzunarului sa stie numa' el?
    toleranta (religioasa) unde e?!
    libertatea si democratia...sau cum e ...e pana cand e vb de religie...?!oricare ar fii ea....
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  5. of of, mai mai 
    #43
    Incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Age
    55
    Posts
    54
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Legea asta, pentru informarea ta generala, a fost adoptata tocmai fiindca niste musulmani au spus ca ei nu-si trimit copii la scoala fiindca in clase erau insemne crestine, adica crucea, insemn care pentru ei era o insulta. A reprosa azi ca legea e strimba, inseamna ai arata cu degetul pe musulmanii care au cerut ca insemnele crestine sa nu mai fie prezente in scoli. Cum insa o lege trebuie sa-i impace pe toti, s-a decis ca in scoli sa nu mai fie prezente insemne religioase. Musulmanii ar fi vrut sa fie scoase doar crucile, problema este ca si-au dat singuri la gioale cu prostele lor. Eu unul pot sa renunt la cruce, ca e doar un simbol pentru aducere aminte, pe dumnezeu il port in minte si inima. Voi insa nu.
     

  6. of of, mai mai 
    #44
    Incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Age
    55
    Posts
    54
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    da, eu sint ala cu mesajul din Iran....dupa ce mi-ai atras atentia ca a fost data dezmintire, mi-am facut temele si mi-am insusit faptele reale.
    scuze pentru ca am scris fara sa verific.
     

  7.  
    #45
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by Ortodox frate_ce credeai
    Legea asta, pentru informarea ta generala, a fost adoptata tocmai fiindca niste musulmani au spus ca ei nu-si trimit copii la scoala fiindca in clase erau insemne crestine, adica crucea, insemn care pentru ei era o insulta. A reprosa azi ca legea e strimba, inseamna ai arata cu degetul pe musulmanii care au cerut ca insemnele crestine sa nu mai fie prezente in scoli. Cum insa o lege trebuie sa-i impace pe toti, s-a decis ca in scoli sa nu mai fie prezente insemne religioase. Musulmanii ar fi vrut sa fie scoase doar crucile, problema este ca si-au dat singuri la gioale cu prostele lor. Eu unul pot sa renunt la cruce, ca e doar un simbol pentru aducere aminte, pe dumnezeu il port in minte si inima. Voi insa nu.

    sincera sa fiu nu stiu despre aceasta prima lege elaborata la cererea musulmanilor nu pot sa ma dau cu parerea ....dar o sa ma informez inshAllah si am sa revin....
    dar diferenta e asta....
    crucea e un insemn crestin ...baticul nu e un insemn musulman....
    daca ar fii Coranu atarnat pe pereti atunci e vb de altceva....
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  8.  
    #46
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by Ortodox frate_ce credeai
    da, eu sint ala cu mesajul din Iran....dupa ce mi-ai atras atentia ca a fost data dezmintire, mi-am facut temele si mi-am insusit faptele reale.
    scuze pentru ca am scris fara sa verific.

    nu e nici o problema ...toti gresim sau suntem informati gresit
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  9. of of, mai mai 
    #47
    Incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Age
    55
    Posts
    54
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    baticul in general, nu are mesaj religios...hijabul, burka...au mesaj foarte clar: purtatorul este musulman. Adica este ca un fel de reclama in public...eu sint drept-credincios, musulman. Legea privind insemnele religioase in unitatile de invatamint la asta face referire. Evreii vin fara chipa, crestinii fara cruci, musulmanii fara burka, hijab.
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •