Notices
 

View Poll Results: Concedierea celor 2 musulmane este corecta?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • Da pentru ca au semnat un contract si nu l-au respectat.

    2 25.00%
  • Nu este corecta.

    6 75.00%
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 47
  1. 2 profesoare musulmane din Belgia au fost concediate din cauza hijabului 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347



    Potrivit unui ziar belgian, 2 profesoare musulmane din Brussels au fost concediate pentru ca au refuzat sa renunte la valul musulman.

    Oficialii spun ca suspendarea femeilor este regulamentara pt ca aceasta s-a facut prin aplicarea legii educatiei care interzice clar hijabul.

    "In aprilie 2005, s-a hotarat ca profesoarele si elevele din scolile din Brussels sa nu poarte simboluri religioase in aceste institutii" ne-a declarat directorul unei scoli din Brussels Jacky Goris.

    Cele 2 profesoare musulmane si-au inceput cariera in acea scoala in septembrie 2005 fiind de acord cu regulamentul.Dar dupa Noul An , au inceput dintr-o data sa poarte val. Ele au incalcat contractul semnat.

    Femeile au facut apel la decizia scolii de a fi concediate. Sentinta se va da la sfarsitul acestei luni.







    sursa CNN online
     

  2. Mersi Mariyah de la :

    diamond (07-13-2008)

  3.  
    #2
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Ce parere aveti de urmatoarea situatie. Faptele pe care le voi posta au avut loc in Romania. O dna de peste 40 de ani se converteste in urma cu 4 luni la islam. Peste 1 luna pune hijab, este concediata de la firma unde lucra. Dna este licentiata in economie si in constructii. Cauta de lucru si gaseste dar i se conditioneaza angajarea / primeste de lucru cu o conditie sa vina fara hijab , ptr ca baticul ar alunga clientii cu care ar intra in contact in calitate de director de vanzari. I se spune sa sune la firma a doua zi ptr a pune la punct ultimele detalii din contractul de munca. Si a doua zi .... surpriza , directorul firmei o anunta ca , colaboratorii nu vor sa lucreze cu un musulman. Oare legea permite asa ceva? Oare nu era mai important CV si experienta dnei decat apartenenta sa la o religie. Eu sunt revoltata si cred ca e inadmisibil sa se intample asa ceva in Romania sau aiurea. In orice caz un lucru e clar - pentru unii musulmanii sunt cetateni de rangul 2.
     

  4.  
    #3
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by batool391
    Ce parere aveti de urmatoarea situatie. Faptele pe care le voi posta au avut loc in Romania. O dna de peste 40 de ani se converteste in urma cu 4 luni la islam. Peste 1 luna pune hijab, este concediata de la firma unde lucra. Dna este licentiata in economie si in constructii. Cauta de lucru si gaseste dar i se conditioneaza angajarea / primeste de lucru cu o conditie sa vina fara hijab , ptr ca baticul ar alunga clientii cu care ar intra in contact in calitate de director de vanzari. I se spune sa sune la firma a doua zi ptr a pune la punct ultimele detalii din contractul de munca. Si a doua zi .... surpriza , directorul firmei o anunta ca , colaboratorii nu vor sa lucreze cu un musulman. Oare legea permite asa ceva? Oare nu era mai important CV si experienta dnei decat apartenenta sa la o religie. Eu sunt revoltata si cred ca e inadmisibil sa se intample asa ceva in Romania sau aiurea. In orice caz un lucru e clar - pentru unii musulmanii sunt cetateni de rangul 2.

    dpdv al hejabului, firma poate sa zica domne, eu am un standard al vestimentatiei... e politica firmei mele, fac ce vreau...
    insa ce nu au dreptul sa nu angajeze o persoana care are o alta religie decat marea majoritatea a firmei respective.... pt ca se numste descriminare dpdv al religiei, ceea ce inseamna incalcarea drepturilor omului...
    o persoana care isi depunde un CV si pe care ar angaja-o si a 2a zi, si afla ac e musulman si pe asta nu o angajeaza, e demna de dat in judecata compania aia....
    dar , ce sa facem...asta e romania... si ca sa-l citez pe mircea badea "asta ne ocupa tot timpul..."

     

  5.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Cazul prezentat de Batool mi se pare putin diferit si pana la urma s-a discutat la un topic ca o femeie musulmana nu are voie (conform spuselor altora) sa lucreze intr-un mediu in care ar putea interactiona cu barbati iar postul : director de vanzari este unul foarte delicat. Ea va incheia contracte, va trebui sa negocieze si de multe ori clientii pot fi barbati , exista chestii legate de protocol precum strangerea mainii la incheierea contractului ,ce va face ea intr-o asemenea situatie?
    Eu inteleg perfect atitudinea firmei , exista o strategie de marketing si vanzari . E normal ca firma sa doreasca un angajat care i-ar putea reprezenta cu succes si va aduce cat mai multe contracte.Pe un asemenea post trebuie sa te faci placut si ai nevoie de imagine. I-ar eu nu cred ca ea ar fi avut imaginea unei femei de afaceri , cred ca mai mult de femeie pioasa.Ei au considerat ca ea va alunga clientii prin imaginea sa iar clientii sunt cei mai importanti intr-o afacere .
     

  6.  
    #5
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by nazirah
    Cazul prezentat de Batool mi se pare putin diferit si pana la urma s-a discutat la un topic ca o femeie musulmana nu are voie (conform spuselor altora) sa lucreze intr-un mediu in care ar putea interactiona cu barbati iar postul : director de vanzari este unul foarte delicat. Ea va incheia contracte, va trebui sa negocieze si de multe ori clientii pot fi barbati , exista chestii legate de protocol precum strangerea mainii la incheierea contractului ,ce va face ea intr-o asemenea situatie?

    Chiar daca prin natura profesiei ar interactiona cu barbatii, nu ar fi obligata sa respecte acest protocol, asta presupunand ca ar avea de/a face cu persoane cu educatie superioara si despre care se presupune ca ar sti cate ceva despre normele de comportament islamic. Exista multe femei musulmane in lumea araba care sunt ,, oameni de afaceri,, .
    Eu inteleg perfect atitudinea firmei , exista o strategie de marketing si vanzari . E normal ca firma sa doreasca un angajat care i-ar putea reprezenta cu succes si va aduce cat mai multe contracte.
    Doamna respectiva are un aspect placut chiar daca poarta hijab si e ff. buna in profesia ei, a mai fost director de vanzari, deci are experientza.


    Pe un asemenea post trebuie sa te faci placut si ai nevoie de imagine. I-ar eu nu cred ca ea ar fi avut imaginea unei femei de afaceri , cred ca mai mult de femeie pioasa.
    Te inseli amarnic doamna aceea nu arata nicidecum ca o ,, calugaritza,, deshi este religioasa , arata exact ca o femeie de afaceri musulmana. Se vede treaba ca ptr unii e mai important ambalajul decat competentele.

    Ei au considerat ca ea va alunga clientii prin imaginea sa iar clientii sunt cei mai importanti intr-o afacere .
    Parerea mea e ca ei au discriminat/o si au incalcat unul dintre drepturile fundamentale ale cetateanului.
     

  7.  
    #6
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Fetelor,fara suparare ,dar ce tot dati intruna cu Romania????????
    Nazirah v-a prezentat un caz din Belgia si in mai multe randuri cazuri asemanatoare in diferite tari!!!!!!Ce tot Romania,Romania???Cand se ajunge la o probblema,gata Romania ii .......rahat.Sa nu zic altcumva.Peste tot in lume se intampla lucruri de astea ,dar voi tot cu Romania aveti treaba.Ati facut in asa fel si ati uitat de ce a postat Nazirah si acum dezbateti iar si iar....problema ROMANIA.Haideti sa fim mai obiective.Atata timp cat jigniti tara in care v-ati nascut ,va jigniti pe voi insiva si pe parintii vostrii!!!

    Si crede-ma batool ca acesti oameni cu educatie superioara chiar nu stiu nimic despre islam.Ei stiu ce vad la televizor,atat.Adica musulmanii sunt teroristi.Din pacate asta este situatia.Si sa nu-mi spui ca unul care a studiat constructiile ani de zile este imposibil sa nu fi citit despre islam.E ca si cum toti oamenii ar trebui sa stie despre toate religiile existente,dar nu ce vad la televizor,ci din carti.Asa ceva nu exista!
     

  8.  
    #7
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    SobhanALLAH acele doua profesoare ar trebui sa dea in judecata scoala si sa ceara sa li se respecte drepturile. Nu pot sa inteleg de ce un hijab schimba atat de mult persoana in fata celorlalti, ce pana la urma nu mai stia sa predea daca il purta??
    Allah sa ii calauzeasca pe toti si sa ii aduca pe calea Sa.
     

  9.  
    #8
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Quote Originally Posted by latifa
    Fetelor,fara suparare ,dar ce tot dati intruna cu Romania????????
    Nazirah v-a prezentat un caz din Belgia si in mai multe randuri cazuri asemanatoare in diferite tari!!!!!!Ce tot Romania,Romania???Cand se ajunge la o probblema,gata Romania ii .......rahat.Sa nu zic altcumva.Peste tot in lume se intampla lucruri de astea ,dar voi tot cu Romania aveti treaba.Ati facut in asa fel si ati uitat de ce a postat Nazirah si acum dezbateti iar si iar....problema ROMANIA.Haideti sa fim mai obiective.Atata timp cat jigniti tara in care v-ati nascut ,va jigniti pe voi insiva si pe parintii vostrii!!!

    Si crede-ma batool ca acesti oameni cu educatie superioara chiar nu stiu nimic despre islam.Ei stiu ce vad la televizor,atat.Adica musulmanii sunt teroristi.Din pacate asta este situatia.Si sa nu-mi spui ca unul care a studiat constructiile ani de zile este imposibil sa nu fi citit despre islam.E ca si cum toti oamenii ar trebui sa stie despre toate religiile existente,dar nu ce vad la televizor,ci din carti.Asa ceva nu exista!
    LATIFA nu trebuie sa te superi... fetele si-au expus punctul de vedere fara a jigni pe nimeni. Si noi suntem romance si familiile noastre la fel si nu am jignit pe nimeni, dar Batool a dat un exemplu mai exact de aici din Romania pentru ca este cu siguranta contrariata de felul in care reactioneaza angajatorul la vederea femeii musulmane practicante. Aceste probleme exista in Romania si in toate tarile neislamice, ca sa nu mai spun ca si in cele islamice precum Turcia. Dar este de neconceput cum ne dorim a fi democrati si uitam de lucrurile cele mai simple, drepturile omului.
     

  10.  
    #9
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by latifa
    Fetelor,fara suparare ,dar ce tot dati intruna cu Romania????????
    Nazirah v-a prezentat un caz din Belgia si in mai multe randuri cazuri asemanatoare in diferite tari!!!!!!Ce tot Romania,Romania???Cand se ajunge la o probblema,gata Romania ii .......rahat.
    pai si nue asa?!?!?!?! chiar asa a ajuns tara asta!!! la oamenii nu kle pasa decat de persoana lor... sa le fie lor bine.. ei sa aiba manacre buna si case si masini scumpe... restu poa sa moara de foame.... le pasa sa faca numai lucruri "occidentale" in marile orase bucuresti, timisoara, cluj, iasi, etc si restu sunt vai de capul lor.... nimeni nu seuita la oamenii d la sate care traiesc asa cum traiesc... se mandreste romania ca itra in UE.. dar d c uita sa se uite cum arata satele intregi fara canalizari, asfalt si chiar curent.....
    Sa nu zic altcumva.Peste tot in lume se intampla lucruri de astea ,dar voi tot cu Romania aveti treaba.Ati facut in asa fel si ati uitat de ce a postat Nazirah si acum dezbateti iar si iar....problema ROMANIA.Haideti sa fim mai obiective.Atata timp cat jigniti tara in care v-ati nascut ,va jigniti pe voi insiva si pe parintii vostrii!!!
    pana imi jignesc tara, ei imi jignesc mie religia.... deci implicit si pe mine.//.... stii latifa, atunci cand o sa mergi in hipermarketuri care se cer a fi de standarde occidentale, si o sa te scuipe lumea si o sa-ti urle ca le-ai invadat tara, si asta numai pt ca ai un petec de material pe cap, atunci sa vb !!
    d c sa fim mandrii de ea?? pt ca are paduri si munti si antura toate frumoase si nush ce cultura?pai ce sa fac cu ele? sa ma duc sa stau in paduri sau in munti si sa citesc eventual eminescu pana il invat pederost, sta ca sa nu mai vad oamenii care te scuipa, nu???


    Si crede-ma batool ca acesti oameni cu educatie superioara chiar nu stiu nimic despre islam.Ei stiu ce vad la televizor,atat.Adica musulmanii sunt teroristi.Din pacate asta este situatia.Si sa nu-mi spui ca unul care a studiat constructiile ani de zile este imposibil sa nu fi citit despre islam.E ca si cum toti oamenii ar trebui sa stie despre toate religiile existente,dar nu ce vad la televizor,ci din carti.Asa ceva nu exista!
    pai si de ce stiu ei dar ca islamul = terorism??? pt ca sunt inzestrati cu o mentalitate totaaal comunista... si aia de a nu se documenta, de a nu citi.... si daca esti diferit de ei, ei zero...
    asta e romania de care voi, unii, sunteti asa de mandrii....
    unde rasismul e la un grad fffff ridicat.....

     

  11.  
    #10
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    AAAAAA,AM UITAT CE VROIAM SA SPUN DE FAPT
    Nici mie nu mi se pare normal ca o persoana care poarta batic,si mai ales care are alta religie sa fie tratata in acest fel.Dar nu va suparati,aceste doua profesoare cum au putut sa semneze un contract in care se preciza acest lucru??????
    De la inceput nu trebuia sa-l semneze si sa protesteze!
     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •