Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Locuinta musulmanului 
    #1
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !



    Locuinta sau casa il protejeaza pe om de potrivniciile naturii.
    In ea, el se simte eliberat de multe restrictii ale societatii, odihnindu-si atat trupul, cat si sufletul. De aceea, Allah Preainaltul a grait, referindu-se la binefacerile Sale fata de robii Sai :

    Si Allah v-a facut casele voastre spre locuinta [N.T.: pentru a va adaposti si a locui in ele] (surat An-Nahl : 80, in traducere sura 'Albinele')

    Profetul Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) iubea casa incapatoare, socotind aceasta a fi unul din elementele confortului in aceasta lume, caci el a zis :

    'Patru sunt [motivele] de fericire : muierea buna, locuinta incapatoare, vecinul bun si animalul de calarie linistit.' (relatat de Ibn Habban, in 'Sahih'-ul sau)

    El se adresa deseori cu astfel de rugi :

    'Doamne ! Iarta-mi mie pacatele mele, ajuta-ma pe mine sa am o casa cat mai incapatoare si binecuvanteaza-mi mie cele spre vietuire!'

    Si i-au zis lui :

    'Cat de des faci aceste rugi, o, Trimis al lui Allah ?'

    Iar el a raspuns :

    'Oare am uitat vreun lucru?'(relatat de An-Nasa'i si Ibn as-Siuni cu un lant perfect) (N.A.)

    Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a indemnat, de asemenea, la pastrarea caselor curate, ca semn evident al faptului ca Islamul este religia curateniei.

    Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a zis :

    'Allah Preainaltul este bun si iubeste bunatatea, este curat si iubeste curatenia, este darnic si iubeste darnicia, este generos si iubeste generozitatea. Asadar, tineti-va curtile voastre curate (...)' (relatat de At-Tirmizi)

    Nu este nimic rau in faptul ca musulmanul isi infrumuseteaza casa cu flori, decoratiuni si podoabe dintre cele care sunt permise (halal) :

    Spune : 'Cine a oprit podoaba oranduita de Allah, pe care El a facut-o pentru robii Sai ? (surat Al-'A'raf : 32, in traducere sura 'Crestelor de ziduri')

    Intr-adevar, nu este nimic rau in faptul ca musulmanul iubeste frumusetea in casa sa, ca iubeste vesmintele si incaltarile frumoase si tot ce are legatura cu aceasta.

    Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a zis :

    'Nu va intra in Rai acela care are in inima sa un graunte de trufie !'

    Un barbat a zis atunci : 'Dar omului ii plac vesmintele si incaltarile frumoase. Atunci Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) i-a raspuns lui :

    'Allah este frumos si iubeste frumusetea'

    ! Numai ca Islamul uraste intrecerea masurii in toate. Iar Profetului (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) ii displacea sa vada in casa musulmanului aspecte ale luxului si ale exagerarii si risipei, pe care Nobilul Coran le-a respins, sau aspecte ale idolatriei, impotriva carora religia monoteista (Islamul) a luptat prin toate mijloacele.
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui Abdul Rahman pentru acest subiect

    Alexyna (01-11-2010), gabriela guettat (01-12-2010), Hayat (01-11-2010), umalkasem (03-14-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Foarte frumos,Dan.Unele lucruri chiar nu le stiam.
    Din pacate,cati dintre noi isi mai permit case incapatoare?
     
     

  4.  
    #3
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by Dan
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !



    Locuinta sau casa il protejeaza pe om de potrivniciile naturii.
    In ea, el se simte eliberat de multe restrictii ale societatii, odihnindu-si atat trupul, cat si sufletul. De aceea, Allah Preainaltul a grait, referindu-se la binefacerile Sale fata de robii Sai :

    Si Allah v-a facut casele voastre spre locuinta [N.T.: pentru a va adaposti si a locui in ele] (surat An-Nahl : 80, in traducere sura 'Albinele')

    Profetul Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) iubea casa incapatoare, socotind aceasta a fi unul din elementele confortului in aceasta lume, caci el a zis :

    'Patru sunt [motivele] de fericire : muierea buna, locuinta incapatoare, vecinul bun si animalul de calarie linistit.' (relatat de Ibn Habban, in 'Sahih'-ul sau)

    El se adresa deseori cu astfel de rugi :

    'Doamne ! Iarta-mi mie pacatele mele, ajuta-ma pe mine sa am o casa cat mai incapatoare si binecuvanteaza-mi mie cele spre vietuire!'

    Si i-au zis lui :

    'Cat de des faci aceste rugi, o, Trimis al lui Allah ?'

    Iar el a raspuns :

    'Oare am uitat vreun lucru?'(relatat de An-Nasa'i si Ibn as-Siuni cu un lant perfect) (N.A.)

    Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a indemnat, de asemenea, la pastrarea caselor curate, ca semn evident al faptului ca Islamul este religia curateniei.

    Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a zis :

    'Allah Preainaltul este bun si iubeste bunatatea, este curat si iubeste curatenia, este darnic si iubeste darnicia, este generos si iubeste generozitatea. Asadar, tineti-va curtile voastre curate (...)' (relatat de At-Tirmizi)

    Nu este nimic rau in faptul ca musulmanul isi infrumuseteaza casa cu flori, decoratiuni si podoabe dintre cele care sunt permise (halal) :

    Spune : 'Cine a oprit podoaba oranduita de Allah, pe care El a facut-o pentru robii Sai ? (surat Al-'A'raf : 32, in traducere sura 'Crestelor de ziduri')

    Intr-adevar, nu este nimic rau in faptul ca musulmanul iubeste frumusetea in casa sa, ca iubeste vesmintele si incaltarile frumoase si tot ce are legatura cu aceasta.

    Trimisul lui Allah (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) a zis :

    'Nu va intra in Rai acela care are in inima sa un graunte de trufie !'

    Un barbat a zis atunci : 'Dar omului ii plac vesmintele si incaltarile frumoase. Atunci Profetul (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) i-a raspuns lui :

    'Allah este frumos si iubeste frumusetea'

    ! Numai ca Islamul uraste intrecerea masurii in toate. Iar Profetului (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca !) ii displacea sa vada in casa musulmanului aspecte ale luxului si ale exagerarii si risipei, pe care Nobilul Coran le-a respins, sau aspecte ale idolatriei, impotriva carora religia monoteista (Islamul) a luptat prin toate mijloacele.
    IMI PLACE MULT POSTAREA TA SI E CHIAR POTRIVITA AICI LA "VIATA IN CUPLU"...
    DUPA PAREREA MEA INTRETINEREA CASEI ESTE ESENTIALA INTR-O CASATORIE.
    CE BINE TE SIMTI CAND TE INTORCI ACASA,DUPA O ZI GREA DE MUNCA,SI GASESTI O CASA INGRIJITA SI PLINA DE ALLAH
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  5.  
    #4
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Un subiect foarte interesant dar care ar fi decoratiunile interzise intr-o locuinta musulmana ?
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Un subiect foarte interesant dar care ar fi decoratiunile interzise intr-o locuinta musulmana ?




    In primul rand cele care reprezinta reproducerea a tot ceea ce este insufletit, pentru ca profetul a spus ca in ziua de apoi cel care va "insufleti" ceea ce doar ALLAH insufleteste va veni cu ceea ce el a creat si i se va spune lui sa aduca la viata aceasta creatie, sunt multe relatari care vorbesc despre interdictia de a tine in casa de exemplu poze (cu oameni, animale, samd) pentru ca se spune, intr-o astfel de casa nu intra ingerii...
    Prin extraploare cred ca poti sa intocmesti o lista luuuunga de "decoratiuni" nepermise.
    Insa, cu siguranta vei gasi o lista interminabila de obiecte si lucruri cu care iti poti infrumuseta caminul, asa incat acesta sa devina cald, primitor, relaxant, parfumat si placut.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 17
    Last Post: 08-04-2007, 11:58 AM
  2. Scopul musulmanului in aceasta viata
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 1
    Last Post: 01-25-2007, 04:55 PM
  3. Biblioteca musulmanului
    By maryam in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 8
    Last Post: 04-07-2006, 09:42 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •