Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. Practica purtarii bijuteriilor de catre femeia musulmana 
    #1
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    'Practica purtarii bijuteriilor de catre femeia musulmana este intens disputata inca din vremea Mesagerului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) si pana in zilele noastre' - afirma imamul Al-Jassaas in volumul al treilea al cartii sale 'Tafsir' (pag. 388)

    Versetul din Nobilul Coran pe care multi invatati musulmani si-au intemeiat argumentatiile conform carora purtarea bijuteriilor este un atribut specific femeii este urmatorul :

    Oare pe cineva care este crescut in podoabe si care intr-o cearta nu este in stare sa se apere, cu dovada limpede ? (surat Az-Zukhruf 43 :18 – in traducere sura 'Podoabele de aur')


    Asa, spre exemplu, Ilkiya al-Harraasi a comentat in volumul 4 al cartii sale 'Tafsirul Coran' (pag. 391) sintagma 'oare pe cineva care este crescut in podoabe' astfel :

    'Aceasta indica faptul ca bijuteriile sunt premise pentru femei. Iar asupra acestui punct de vedere s-a ajuns la un consens stiintific (ijmaa’), relatarile despre acesta fiind nenumarate.'


    Alt exemplu este cel al imamului Al-Bayhaqi care a mentionat in volumul al patrulea al cartii al-Sunan al-Kubraa (p. 142), cateva ahadisuri care indica ca aurul si matasea sunt premise pentru femeia musulmana, fara a discuta detaliile textului:

    'Acestea si alte relatari similare indica faptul ca este permis femeilor sa se impodobeasca cu aur.'

    Iar imamul Al-Nawawi a scris in al-Majmoo' (vol. 6, p. 40):

    'Musulmanii sunt de acord ca ii este permis femeii sa poarte diferite feluri de podoabe din argint, aur sau haine din matase, prin consens.'

    El, de asemenea, a spus (vol. 6, p. 40):

    'Musulmanii sunt de accord ca ii este permis femeii sa poarte diferite tipuri de podoabe, atat din aur cat si din argint, ca de exemplu coliere, inele, bratari si orice altceva care este purtat pe gat sau in alte parti,si orice tine de lucrurile purtate in mod curent. Nu exista nicio disputa pe acest subiect.'

    Dragii mei, desigur mai sunt si alte relatari despre purtarea bijuteriilor de catre femeia musulmana. O parte dintre ele, cu siguranta, le cunoasteti sau aveti acces la ele si voi.

    Numai ca, suntem cu totii musulmani si nu trebuie sa intrecem masura in nimic. Viata modesta este mult mai bine primita de Allah Preainaltul

    Allah Preainaltul stie cel mai bine !
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  2.  
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    am si eu o intrebare. Un barbat musulman are voie sa poarte verigheta de aur?
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Nu.Barbatii musulmani nu au voie sa poarte aur.Aurul este doar pt femei.Dar eu nu pot sa-ti dau sursa,poate altcineva te poate ajuta mai mult.
     
     

  4.  
    #4
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by nazirah
    am si eu o intrebare. Un barbat musulman are voie sa poarte verigheta de aur?

    Ali (radhia Allahou anhu) a relatat: L-am vazut pe Trimisul lui Allah (salla Allahou alayhi wa salam) tinand o bucata de aur in mana stanga si o bucata de matase in mana dreapta.Apoi,el a zis:Nu este legiuit pentru barbatii ce ma insotesc,sa poarte acestea doua. (Abu Dawud)

    Abu Musa al-As'ari (radhia Allahou anhu) a relatat ca Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a zis: Este legiuit ca sotiile insotitorilor mei sa poarte aur si matase,dar nu este legiuit pentru barbati. (Tirmidhi)
     
     

  5.  
    #5
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Islamul a permis impodobirea ba chiar a cerut-o si a dazavuat oprirea ei.
    "Spune:Cine a oprit podoaba oranduita de Allah pe care El a facut-o pentru robii Sai si bunatatile cele trebuincioase pentru vietuire?"
    (Al-Araf:32)
    Acest verset se refera in primul rand la vesmintele confectionate din produse vegetale precum inul si bumbacul din produse animale precum lana si parul sau din ----le precum zalele.
    Insa islamul a interzis barbatilor doua tipuri de podoabe pe care le-a ingaduit numai femeilor:cele din aur pur sau din aur care reprezinta cea mai mare parte a aliajului si vesmintele confectionate din matase curata sau in care aceasta reprezinta cea mai mare parte din amestec.
    S-a relatat ca Ali bin ali Talib a zis:Profetul sallahu aleyhi wa salam a luat in mana dreapta matase si in mana stanga aur si a zis apoi:"Acestea doua sunt oprite barbatilor din comunitatea mea"
    Iar despre califul Omar bin al-Khattab s-a relatat ca a zis:L-am auzit pe profet sallau aleyhi wa salam zicand:"Nu imbracati straie de matase!Cel care le va imbraca in aceasta lume nu va avea parte de ele in Lumea de Apoi!"Si a mai zis profetul sallahu aleyhi wa salam referindu-se ;a vesmintele de matase:"Acelea sunt vesminte ale celor vrednici de ocara"
    Cand a vazut un inel de aur pe degetul unui barbat i l-a smuls si l-a aruncat zicand:"Unul dintre voi se indrepata spre taciunele aprins pentru a-l lua in mana".Dupa ce s-a indepartat Profetul sallahu aleyhi wa salam i-au zis barbatului:Ia-ti inelul si foloseste-l.Insa el a raspuns:Nu,jur pe Allah!Nu-l voi lua dupa ce l-a aruncat profetul (sallahu aleyhi wa salam) "
    Alaturi de inele mai vedem la cei instariti stilouri de aur ,ceasuri de aur,brichete de aur,tabachere,etc.
    In schimb Profetul sallahu aleyhi wa salam a ingaduit purtarea inelelor de argint de catre barbati.Al-Bukhari a relatat ca Ibn Omar a zis:"Profetul sallahu aleyhi wa salam si-a luat un pecete de forma unui inel facuta de argint si a purtat-o pe deget.Apoi l-a purtat Abu Bakr apoi,l-a purtat Omar ,apoi l-a purtat Osman pana cand a cazut in putul Aris"
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  6.  
    #6
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by nazirah
    am si eu o intrebare. Un barbat musulman are voie sa poarte verigheta de aur?
    BARBATULUI MUSULMAN AI ESTE INTERZISA ORICE PODOABA DIN AUR, CEEA CE L.AR ASEMUI CU O FEMEIE, DAR ARGINTUL NEFIIND INTERZIS, O VERIGHETA DIN ARGINT AR REZOLVA PROBLEMA.
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  7.  
    #7
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    Multumim dragelor noastre surori pentru frumoasele si documentatele raspunsuri.

    Cat, daca imi este permis, despre purtarea verighetei din aur - lucrurile sunt clare : este haram.

    Eu sunt casatorit si sotia mea este crestina, insa aveam verigheta din aur de dinainte de a deveni musulman. Acum, insa a trebuit s-o dau jos si doar sotia o poarta.

    Insa eu, am mai purtat-o inca o perioada - nu prea lunga (este adevarat) dupa ce am devenit musulman pentru ca nu puteam sa-i spun NU la toate sotiei.

    Conteaza foarte mult sa-l iei cu usurelul pe cel de langa tine, pentru ca sunt probleme sensibile care - pot duce chiar la destramarea unei familii. Nu puteam sa-i spun din prima saptamana toate interdictiile din Islam ca nu stiu ce s-ar fi intamplat.

    Revenind, intr-o zi domnul imam m-a vazut intr-o seara la moschee cu verigheta de aur pe deget si m-a intrebat : 'Ce este asta ?'

    Eu m-am rusinat si el mi-a spus : 'Haram !'

    Din acea seara nu am mai pus-o pe deget, iar acum nu am nimic. Trebuie, insa sa o inlocuiesc cu ceva din argint in sha Allah.

    Allah Preainaltul sa ne ajute pe toti sa depasim cu bine greutatile intalnite si sa ne intareasca credinta
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Este chiar Sunna pentru barbati sa poarte inel de argint ,Profetul chiar avea u inel pe care era inscriptionat La ilaha ila ALLAH .
    Iti poti comanda unul la orice bijuterie.
    Cat despre postarile tale,imi cer scuze ca din lipsa timpului nu o pot face la fiecare din ele dar :
    Inshaa ALLAH,ALLAH Subhanna Hua wa Taala sa te rasplateasca in dunia si ahira numai cu bine si prin mare Indurarea Sa sa putem sa facem in asa fel incat religia nostra sa fie transmisa asa cum se cuvine ,de catre oameni ca tine si ca multi de aici.
    Baraka ALLAHU fiikum wa jazaka ALLAHU khairan!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9. Aurul si Matasea sunt doar pt femei ! 
    #9
    Incepator bashar's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    68
    Thanked
    0
    Rep Power
    105
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    Ali (radhia Allahou anhu) a relatat: L-am vazut pe Trimisul lui Allah (salla Allahou alayhi wa salam) tinand o bucata de aur in mana stanga si o bucata de matase in mana dreapta.Apoi,el a zis:Nu este legiuit pentru barbatii ce ma insotesc,sa poarte acestea doua. (Abu Dawud)

    Abu Musa al-As'ari (radhia Allahou anhu) a relatat ca Profetul (salla Allahou alayhi wa salam) a zis: Este legiuit ca sotiile insotitorilor mei sa poarte aur si matase,dar nu este legiuit pentru barbati. (Tirmidhi)

    Da asa este, Allah a interzis barbatilor musulmani sa poarte aur, sau matase (insa un barbat poate purta matase doar daca este bolnav sau alergic)

    Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea Lui Allah sa fie asupra sa) spune "Allah a interzis aurul si matasea barbatilor din natia mea (se refera la musulmani), si le-a facut exclusive femeilor din natia mea"

    Deci aurul si matasea sunt doar pt femei, Allah le-a facut special pt ele, nu pt barbati, si asta este o distinctie de la D-zeu pt femei, ca sa se bucure de ele si le poarte !
     
     

  10. Raspuns ! 
    #10
    Incepator bashar's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    68
    Thanked
    0
    Rep Power
    105
    Quote Originally Posted by nazirah
    am si eu o intrebare. Un barbat musulman are voie sa poarte verigheta de aur?

    Nu, nu are voie sa poarte o verigheta de aur, insa poate sa poarte una din argint (si asta a permis si profetul Muhammed, pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra sa)
    Asa ca sotia lui va purta una de aur pe cand el una de argint (ca o forma de supra estimarea a valorii femeilor) , si mai spunea lumea ca "femeile in islam sunt mai prejos decat barbatii" Tu ce zici?!
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 05:00 AM
  2. Replies: 8
    Last Post: 07-24-2006, 11:39 AM
  3. Replies: 1
    Last Post: 07-16-2006, 12:07 AM
  4. Pronuntarea numelui lui Allah
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 4
    Last Post: 07-13-2006, 06:35 AM
  5. Femeia in Rai
    By samura in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 05-09-2006, 02:52 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •