Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. Practica purtarii bijuteriilor de catre femeia musulmana 
    #1
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    'Practica purtarii bijuteriilor de catre femeia musulmana este intens disputata inca din vremea Mesagerului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) si pana in zilele noastre' - afirma imamul Al-Jassaas in volumul al treilea al cartii sale 'Tafsir' (pag. 388)

    Versetul din Nobilul Coran pe care multi invatati musulmani si-au intemeiat argumentatiile conform carora purtarea bijuteriilor este un atribut specific femeii este urmatorul :

    Oare pe cineva care este crescut in podoabe si care intr-o cearta nu este in stare sa se apere, cu dovada limpede ? (surat Az-Zukhruf 43 :18 – in traducere sura 'Podoabele de aur')


    Asa, spre exemplu, Ilkiya al-Harraasi a comentat in volumul 4 al cartii sale 'Tafsirul Coran' (pag. 391) sintagma 'oare pe cineva care este crescut in podoabe' astfel :

    'Aceasta indica faptul ca bijuteriile sunt premise pentru femei. Iar asupra acestui punct de vedere s-a ajuns la un consens stiintific (ijmaa’), relatarile despre acesta fiind nenumarate.'


    Alt exemplu este cel al imamului Al-Bayhaqi care a mentionat in volumul al patrulea al cartii al-Sunan al-Kubraa (p. 142), cateva ahadisuri care indica ca aurul si matasea sunt premise pentru femeia musulmana, fara a discuta detaliile textului:

    'Acestea si alte relatari similare indica faptul ca este permis femeilor sa se impodobeasca cu aur.'

    Iar imamul Al-Nawawi a scris in al-Majmoo' (vol. 6, p. 40):

    'Musulmanii sunt de acord ca ii este permis femeii sa poarte diferite feluri de podoabe din argint, aur sau haine din matase, prin consens.'

    El, de asemenea, a spus (vol. 6, p. 40):

    'Musulmanii sunt de accord ca ii este permis femeii sa poarte diferite tipuri de podoabe, atat din aur cat si din argint, ca de exemplu coliere, inele, bratari si orice altceva care este purtat pe gat sau in alte parti,si orice tine de lucrurile purtate in mod curent. Nu exista nicio disputa pe acest subiect.'

    Dragii mei, desigur mai sunt si alte relatari despre purtarea bijuteriilor de catre femeia musulmana. O parte dintre ele, cu siguranta, le cunoasteti sau aveti acces la ele si voi.

    Numai ca, suntem cu totii musulmani si nu trebuie sa intrecem masura in nimic. Viata modesta este mult mai bine primita de Allah Preainaltul

    Allah Preainaltul stie cel mai bine !
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  2.  
    #11
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    CATA DREPTATE AI FRATE DAN... INSHAALLAH VA VENI ZIUA CAND SOTIA TA VA INTELEGE BINE CA ISLAMUL ESTE RELIGIA CALAUZIRII, VEI FI BINE RASPLATIT FRATE PENTRU RABDAREA CU CARE II ARATI SOTIEI TALE FRUMUSEATEA ISLAMULUI,ALLAH SA TE BINECUVANTEZE...

    SI CU MINE,SOTUL MEU A AVUT FFFFFFFF MULTA RABDARE,SI ,SARACUL ,ERA IN STARE SA ISI FACA EL UN PACAT,NUMAI SA NU IMI SPUNA DE LA INCEPUT TOT CE ESTE HARAM...SI, ALHAMDULILLAH A DAT REZULTATE METODA LUI ,ASTAZI SUNT EU CEA CARE II MAI ATRAG ATENTIA ASUPRA ANUMITOR LUCRURI,CAND ESTE CAZUL...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  3. Exemple de podoabe islamice 
    #12
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895








    pentru ca afirmatia mea nu continea o dovada coranica sau hadith am decis sa o sterg pana voi veni cu respectivele dovezi
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  4.  
    #13
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895












    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #14
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Eu Stiam Ca In Timpul Menstruatiei Nu Poate Fi Atins Quranul,,,, Dar Nu Cred Ca E Problema Pentru Atingerea Sau Purtarea Medalioanelor Cu Inscriptii Din Quran,,,iar Dupa Actul Sexual Nici Atat....
    DAR DE INTRAT IN BAIE,STIU SI EU CA ESTE HARAM,SI PROFETUL SALALLAHU ALEIHI WA SALAM ISI SCOTEA INELUL DE CATE ORI INTRA LA BAIE.
    Allah Stie Mai Bine
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  6.  
    #15
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895





    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  7.  
    #16
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    Multumesc pentru cele spuse, surioara Maryam si Aiscia

    Asa este, chiar avem un forum minunat si nu este doar o impresie de moment sau o lauda nefondata. Este adevarat ca, in timp fratele nostru suleiman il va mai imbunatati in sha Allah, si i-as sugera - daca imi este permis - sa mareasca numarul sectiunilor pentru ca avem subiecte pe care fortat le putem incadra acum intr-o parte sau alta.

    In rest, chiar ca predomina informatiile atat de bune sub aspect calitativ si le multumim inca odata surorilor si fratilor nostri dragi care ni le aduc pe forum.

    Asta presupune o oarecare munca : sortat material din carti de specialitate, traduceri bune ale articolelor existente in surse autentice pe internet (ex. : www.islamway.com, www.harunyahya.com - de unde traduc si eu in sha Allah 'Numele lui Allah Preainaltul' etc etc.)

    Sa ne ajute Allah Preainaltul sa o tinem tot asa si sa facem si mai multe pentru cei care ne citesc. Pentru ca nu toti scriu pe forum, insa o parte dintre ei citesc si daca gasesc un articol bun eu cred ca - in sha allah - aplica in viata de zi cu zi ce noi scriem.

    De aceea, noua, tuturor celor care scriem ne revine o mare responsabilitate, mai ales cand respunsurile sunt din fiqh - spun eu.
    Desigur, informatiile de aici trebuie completate armonios cu ceea ce ne invata la moschei domnii imami, insa responsabilitatea noastra - a celor care scriem - ramane.

    Motiv in plus sa cautam cele mai bune raspunsuri la intrebarile adresate de fratii si surorile noastre dragi.

    Fie ca Allah Preainaltul sa ne binecuvanteze pe toti - in sha Allah - si sa ne revedem fericiti in 'Ziua de Apoi', in sha Allah
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  8.  
    #17
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    Multumim surioara Anna pentru frumoasele medalioane si inele.
    Mai ca-mi vine sa merg acum sa-mi comand un inel cum am vazut in fotografie

    Cat despre surioara Aiscia, as dori sa-i spun ca poate gasi un articol special scris si foarte bun la sectiunea 'Islam', daca nu ma insel - despre purtatul amuletelor si al medalioanelor
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 04:00 AM
  2. Replies: 8
    Last Post: 07-24-2006, 10:39 AM
  3. Replies: 1
    Last Post: 07-15-2006, 11:07 PM
  4. Pronuntarea numelui lui Allah
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 4
    Last Post: 07-13-2006, 05:35 AM
  5. Femeia in Rai
    By samura in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 05-09-2006, 01:52 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •