Notices
 
Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 171
  1. Retete arabesti ...si nu numai 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Bucataria vesela asadar...
    Pentru ca tocmai am gatit,asa ca e proaspat si-n memorie si in stomac,va pun reteta de MANSAF.
    Ingrediente :
    Carne de pui(atentie la gripa -taiata bucatele ,carne tocata si carne de vitel sau vaca,berbec,miel -taiata bucatele.
    Condimente :7 spices,chemon,maggi,jalzabil si ce mai gasiti prin dulap/
    Orez ,iaurt,snowbar .migdale(samburi),nuci si fistic.
    Preparare.
    Cubuletele de carne se pun impreuna la fiert cu toate condimentele si se lasa pana ce carne se topeste in gura...cum s-ar zice ,separat se pune carnea tocata intr-o tigaie cu putin maggi si putine condimente si se caleste ff bine,nu trebuie prajiata prea tare,eu pun doar un pic de ulei de masline si o ceasca de zeama de la carnurile celelalte.
    In acest timp se spala 2-3 cani de orez ff bine si se lasa minim 1/2 ora in apa,dupa ce s-a spalat.
    Cand cubuletele de carne sunt fierte ff bine,se scot si se calesc si ele fie impreuna cu carnea tocata fie separat.
    Orezul se fierbe cu putina sare si o cantitate egala din supa de carne si dupa ce este gata se amesteca in el ,delicat toate cubuletele de carne si carnea tocata.
    Migdalele si celelalte :nuci,snowbar,fistic,ce mai puneti acolo se dau doar un pic la foc sa se rumeneasca si se aseaza pe fundul unei tavi mari de yena sau intr-o cratita joasa de teflon ,dupa care se aseaza orezul amestecat cu carne(se poate pune carnea separat,neamestecata,alternativ,un strat de carne,unul de orez,etc);dupa ce s-au pus toate acestea ,se ia o tava mare,intinsa si se rastoarna ,astfel ca toate nucile si migdalele vor fi in partea de sus,va arata ca un tort.Yumy .
    Se serveste cu iaurt sau cu salata.
    Sa aveti pofta.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    ama2002t (07-10-2009), coralia (01-22-2008)

  3.  
    #11
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Falafel

    sosul- se amesteca tahina , iaurt, sare, putin suc de lamaie si o picatura de apa.se bat toate intr-un castron pana se fac ca o smantana.

    salata-rosii, salata verde si baadunes


    Homosul se scurge de apa, dupa ce a fost lasat o zi la inmuiat.se toaca pana se face ca o pasta .se adauga 2 bucati de usturoi , o lingurita bicarbonat. se amesteca pana se face ca o pasta si dupa aia se prajeste putin cate putin.
    este o chestie speciala cu care se pune amestecul in ulei, dar in lipsa se poate folosi si lingura.uleiul trebuie sa fie fierbinte.
    inshaAllah ati inteles cum se face
     

  4.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Makhluta (supa de adas cu carne)

    Se fierbe adasul (cu prajeala de ceapa inainte). cu 15 minute inainte de a fi gata, se pune orez si morcov ras si se fierb in supa de adas.deoparte se prajeste putina carne tocata condimentata fara sa se puna ulei. cu 3 minute inainte de a fi gata supa, se adauga si carnea tocata si se lasa la fiert pana e gata.
    pofta buna
     

  5.  
    #13
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Bre siriencelor,retzetele istea is universale sau doar de pe la voi de prin batatura? ca io nu prea le cunosc si nici omul meu unele din cele vechi pe care i le-am descris ) nu i s-au parut nici comestibile.Deh,gusturile omului..te pui cu ele?
    Acu nu ma fugariti ,am vrut si eu sa va necajesc olecuta. Scrieti ca eu notez
     

  6.  
    #14
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by hannen
    Bre siriencelor,retzetele istea is universale sau doar de pe la voi de prin batatura? ca io nu prea le cunosc si nici omul meu unele din cele vechi pe care i le-am descris ) nu i s-au parut nici comestibile.Deh,gusturile omului..te pui cu ele?
    Acu nu ma fugariti ,am vrut si eu sa va necajesc olecuta.Scrieti ca eu notez
    fata da eu realizez ca omul tau nu e egiptean ca si la ei se mananca mult falafel
     

  7.  
    #15
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Amo,eu nu ziceam de falafel dar bine ca mi-ai zis,cum vine acasa il intreb desi ,in egipt nu am auzit de asa ceva.
    Si batool zicea ca a cautat si a aflat ca nu se gaseste.La ei se cheama tameya si sunt din bob ,nu din naut...
     

  8.  
    #16
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by hannen
    Amo,eu nu ziceam de falafel dar bine ca mi-ai zis,cum vine acasa il intreb desi ,in egipt nu am auzit de asa ceva.
    Si batool zicea ca a cautat si a aflat ca nu se gaseste.La ei se cheama tameya si sunt din bob ,nu din naut...
    In Egipt se zice si tamiya si falafel, depinde de zona.
    In Egipt se face si din bob si din naut.
    In iordania se face din bob.
    In siria se face din naut (iar in unele zone din amestec bob-naut).
    In tara liderilor bucatariei LIBAN , se face doar din naut si se folosesc unele lucruri pe care doar libanezi le folosesc.

    Vreti sa va spun ?
     

  9.  
    #17
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by amoodia
    Makhluta (supa de adas cu carne)

    Se fierbe adasul (cu prajeala de ceapa inainte). cu 15 minute inainte de a fi gata, se pune orez si morcov ras si se fierb in supa de adas.deoparte se prajeste putina carne tocata condimentata fara sa se puna ulei. cu 3 minute inainte de a fi gata supa, se adauga si carnea tocata si se lasa la fiert pana e gata.
    pofta buna
    Makhlouta la noi inseamna migdale, fistic, seminte , ....
     

  10.  
    #18
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Adminul are dreptate. S-au inceput discutiile asa ca sa pun si eu o vorba l-am intrebat pe sotul meu , daca erau discutii despre Egipt. Si cum a zis adminul in Cairo zic falafel iar in regiuni tamya.Am mancat si eu , dar abia acum am aflat ce am mancat .Dar mai mult ei fac din bob. Asa ca in fine, fiecare tara are si ceva special , mancare traditionala.
    Allah ma'akum
     

  11.  
    #19
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Da Hannen l-am intrebat si eu pe al meu si a spus ca in egipt se spune tameya. eu chiar eram surprinsa ca sotul tau nu stia, pentru ca noi am avut un prieten din egipt si a spus ca ei mananca foarte mult, uneori la micul dejun.
     

  12.  
    #20
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by admin
    Makhlouta la noi inseamna migdale, fistic, seminte , ....
    nu dati asa mi-a spus soacra-mea ca se cheama asa scriu si eu . am sa-l intreb pe al meu ce inseamna de fapt makhluta, sau daca numele mancarii e in vreun dialect.sotul meu e din syria, din aleppo, probabil numai la ei i se spune asa respectivei ciorbe.
     

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Link-uri cu retete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 48
    Last Post: 09-21-2009, 12:32 PM
  2. Replies: 25
    Last Post: 08-28-2006, 06:32 PM
  3. Replies: 186
    Last Post: 08-28-2006, 06:21 AM
  4. Retete pt diabetici
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 2
    Last Post: 06-19-2006, 08:29 PM
  5. Arhiva retete arabesti...si nu numai
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2006, 01:26 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •