Notices
 
Page 13 of 14 FirstFirst ... 311121314 LastLast
Results 121 to 130 of 131
  1. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    AM DISCUTAT CU MULTE SURIOARE AICI,IN ITALIA,DESPRE A DOUA SOTIE....
    CUNOSC SURIOARE CARE AU ACCEPTAT,SAU,CHIAR AU CAUTAT PENTRU SOTUL LOR PE A DOUA....CAND LE.AM INTREBAT DE CE AU FACUT ACEST GEST,MI-AU SPUS CA DACA ALLAH A ACCEPTAT PENTRU BARBATI 4 NEVESTE,ATUNCI DE CE SA FIE ELE IMPOTRIVA?
    EU SUNT TARE NELAMURITA DE ACESTA ALEGERE A BARBATULUI DE A AVEAA O ALTA SOTIE....
    CARE SUNT CODITIILE IN CARE UN BARBAT POATE LUA O A DOUA SOTIE?
    RESPECTA BARBATII ACESTE CONDITII,SAU,O FAC DIN PUR EGOISM?


    CATE DINTRE VOI,ATI ACCEPTA PE A DOUA SOTIE???????
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  2.  
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Am observat ca in momentul in care apare o "problema" si nu se gaseste un hadith care sa -----streze ceva,musulmanii aleg ca raspuns comportamentul profetului Mohamad.Adica,si cand a fost vb de spalarea rituala si atingerea s-a luat in considerare comportamentul lui si in multe alte cazuri.Atunci asa putem face si aici,nu?Adica sotiile profetului Mohamed stiau unele de altele si au fost de acord.Nu?

    Plus de asta,cum poti sa ascunzi asa ceva?In cazul asta trebuie sa fii cel mai mare mincinos de pe planeta,si stim cu totii ce inseamnma minciuna in Islam.Si cum sa fii corect cu toate,pe ascuns?E imposibil.
    Chiar daca nu exista hadith,dar haideti sa fim serioase?Cum a procedat profetul Mohamed?Si pana la urma,chiar daca nimic nu misca fara voia lui Allah,totusi El ne-a dat minte sa gandim ........adica nu ai voie in Islam nici sa vinzi un lucru pana ce nu ajunge la piata ,pana ce nu i se stabileste un pret ,ca sa nu faci o inselaciune,dar ai voie sa-ti inseli sotia in halul asta?Atunci care mai e diferenta intre a 2-a sotie si o amanta???Logic,nu?
     

  3.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by latifa View Post
    Atunci care mai e diferenta intre a 2-a sotie si o amanta???Logic,nu?

    cam asa vad si eu situatia.si pur si simplu eu vad uneori nu ridicarea femeii la nu stiu ce statut, ci pur si simplu decaderea ei, prin ceea ce fac unii musulmani din ziua de azi. eu vorbind cu sotul meu despre divort in islam, am ajuns sa analizam si cazul cand cei 2 se despart de 3 ori, iar apoi nu se mai pot casatori pana cand ea nu este sotia altcuiva la care sotul meu imi da replica SI CREZI CA DUPA CE EA SE CULCA CU ALTUL O MAI IA SOTUL INAPOI?CUI II CONVINE SA O IA DUPA CE EA S-A CULCAT CU ALTUL si atunci de ce ni se cere noua sa fim de acord cu ceva cu care ei nu sunt de acord. nu e cam la fel? ca el nu joaca sah cu cealalta nevasta cand se duce la ea nu ?si dupa aia imi mai si spune ca sunt egoista, ca vreau sa-l tin numai pentru mine.dar oare el de ce nu ma imparte cu altii?na ca acum chiar m-am enervat pentru ca am intalnit foarte multe cazuri in care pur si simplu si-au batut joc de sotiile lor si dupa aia folosesc islamul drept scut, ca le este permis sa-si ia pana la 4 sotii.
     

  4.  
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Mda, si mie mi se pare o problema spinoasa - aceasta cu a 2-a sotie. De la a 3-a in sus probabil ca mai intervine obisnuinta .
    Serios vorbind, acum, situatia asta pare pe de o parte bine reglementata, iar pe de alta - este inca foarte disputata si departe de a intruni un consens. Barbatilor (in special) li se pare justificata posibilitatea de a-si lua mai multe sotii, pe cand femeile se simt nedreptatite din multe (daca nu toate) puncte(le) de vedere.
    Poate ca pe timp de razboi sau in vremuri incerte, in care supravietuirea unui popor - musulman in speta - ar putea fi amenintata, aceasta ar fi o masura inteleapta, din moment ce barbatii duc razboiul si-si asuma riscurile de a muri sau de a fi invalidati in timpul lui.
    Pe timp de pace, insa, (o pace relativa, in functie de timpul si de spatiul in care traim la un moment dat, deoarece cand a fost vreodata peste tot si simultan pace in lume?) pe timp de pace, deci, lucrurile astea risca sa fie luate mult mai usor si, asa cum s-a spus mai sus, o sotie in plus poate fi privita superficial, doar ca o "chestie interesanta" permisa de islam.
    In plus, femeile musulmane sunt prinse in capcana dilemei: supunere sau divort.
    Ar fi, oare, posibil ca o fatwa sa intervina si sa aduca o modificare/limpezire/noua reglementare a situatiei?
    Altfel, barbatii vor fi... barbati si va trebui sa ne bazam pe bunul lor simt, daruire de sine, lipsa de egoism si alte calitati , iar femeile vor continua sa simta "amenintarea" unei oricand posibile a doua sotii planadu-le pe deasupra pana mult dupa andropauza partenerilor de viata.
     

  5.  
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    bun, dar macar atat am inteles bine, ca sotul nu are voie sa ascunda casatoria cu alte sotii, ca e obligat sa spuna ca isi ia alta nevasta, nu? nu vad cum ar fi drept cu toate pe ascuns....
    Amal stii lumea intelege prea bine Islamul dar cand incalca ceva sau nu respecta religia se fac a nu intelege. Dar te asigur ca in mintea lui el intelege chiar ff fbine.
     

  6.  
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Fetelor pai eu nu inteleg...In cazul cand prima este din acceasi tara cu el , cum se casatoreste cu alta straina.Pai eu cand m-am casatorit nici nustiu cate acte mi-a trebuie, printre care si act ca el nu este casatorit si peste tot legalizat. Si stiu ca la musulmani ( vb de egipteni) au loc in pasaport unde sa-si puna sotia si copii. La urma urmei nu te casatoresti in ochii inchisi, nu? Pai inainte de a te casatori mai vb cu viitorii socri , neamuri etc. Adica cum soacra o sa tina ascuns ca el e insurat? Ori ca a doua sotie in majoritatea cazurilor stie ca el e insurat si se ascunde , ori a inchis ochii cand s-a casatorit.
     

  7.  
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Personal mi se pare foarte jignitor ca o femeie sa fie a 2 a sotie sau una dintre cele 2 sotii, nu mai zic una din cele 4 sotii. Prefer sa raman singura toata viata decat sa fiu membra a unui asemenea harem.
     

  8.  
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Stii Nazirah eu tot de acceasi parere am fost cand discutasem odata in conf., dar exista pareri diferite.Unele spre exemplu chiar cauta si vor sa fie a doua sotie , mai ales cand au vreo 2-3 copii de crescut.Stii opiniile difera.Asta e
     

  9.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Fetelor pai eu nu inteleg...In cazul cand prima este din acceasi tara cu el , cum se casatoreste cu alta straina.Pai eu cand m-am casatorit nici nustiu cate acte mi-a trebuie, printre care si act ca el nu este casatorit si peste tot legalizat. Si stiu ca la musulmani ( vb de egipteni) au loc in pasaport unde sa-si puna sotia si copii. La urma urmei nu te casatoresti in ochii inchisi, nu? Pai inainte de a te casatori mai vb cu viitorii socri , neamuri etc. Adica cum soacra o sa tina ascuns ca el e insurat? Ori ca a doua sotie in majoritatea cazurilor stie ca el e insurat si se ascunde , ori a inchis ochii cand s-a casatorit.
    Imanikka exemplul care l-am dat eu, el e casatorit cu acte numai cu prima sotie, cu celelalte 2 e casatorit numai la moschee.nu stiu ce nume vor trece in certificatul de nastere cand va naste a doua sotie, ca ei nu sunt casatoriti la stat. mai cunosc o prietena care e casatorita tot numai la moschee si nu are nici un drept legal aici. vine o data la 3 luni in Romania si sotul o cam joaca cum vrea el, pentru ca stie ca nu poate fi constrans in nici un fel. pacat, caci ea mashaAllah incearca sa fie o foarte buna muslima,poarta hijab din ziua cand s-a convertit la islam chiar si in romania unde toata familia e impotriva convertirii ei.Allah le vede si le stie pe toate.....
     

  10.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Quote Originally Posted by amoodia View Post
    nu stiu ce nume vor trece in certificatul de nastere cand va naste a doua sotie, ca ei nu sunt casatoriti la stat.....[/I]
    Pai,ce Amoodelule,bastinasii de pe-acolo cum fac???Ca la ei e moda sa faca plozi fara certificatul ala de culoare chilotie la purtator.
    Io zic ca nu-i mare branza daca tatal vrea sa recunoasca micutul...mai rau e cand nu vrea!

    In alta ordine de idei,situatiile astea-s tare aiurea!...vorbesc cand nu stie una de alta.E cum spunea Imanica,un fel de inselaciune!
    Si,de cele mai multe ori nici statut egal nu au,deci sunt impotriva Islamului!

    Imanica,sa stii ca se mai intampla si cand is amandoua din aceeasi tara,mai rar,dar se-ntampla.Stii cum,situatia e aproape clasica:el aproape de andropauza si cu un cont bunicel,ea saraca lipita pamantului.Parintii sunt bucurosi,ca cica "s-a procopsit".Ei stiu,ea stie...singura care nu stie e prima nevasta!
    A mai inceput sa-nfloreasca pe-aici,din pacate,si alta forma de "vanzare-cumparare" adica,fete foarte foarte sarace sunt practic cumparate de diferiti tipi veniti din Golf,nu neaparat batrani!Le cumpara cate un prapadit de apartament si dau catva gologani familiei,apoi tanara nevasta sta cu sotul ei un timp variabil,de la 3-4 zile la 3-4 luni,dupa care divorteaza si isi vede fiecare de viata lui.Ea nu merge la el in tara,fiindca el nu are acest interes si,in plus,de cele mai multe ori fata este sub 18 ani!

    Sunt multe situatii urate si impotriva Islamului.Asa cum spuneam in multe randuri,nu este o societate perfecta nicaieri!Suntem cu totii oameni,si cu totii gresim...iar cand e ca cineva s-o ia pe alaturi,gaseste,cu siguranta o poteca!...DIN PACATE!

    Allah Ta'ala sa ne dea minte la toti,sa fim in stare sa deosebim binele de rau!
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     

  11.  
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Da Ishtar ai dreptate ,dar sa nu uitam ca Islamul nu ne invata sa inselam si sa mintim.Astea nu tin de Islam. SI am spus ca daca sotul se justifica prin prisma Islamului atunci o face sa sa iasa uscat din apa, desi el stie ca a procedat gresit.E un fel de auto-mintire.
    Da, Amoodia majoritatea statelor din Europa(sau poate nici una) nu recunosc casatoria la moscheie.Nustiu e bine sau e rau. Depinde de situatie.Cand o faci si civil acolo deja iti trebuie o multime de acte , si nici nu stii de unde sare secretul . Cel bine ar fi ca sa fie ambele casatorii , la moscheie nu ti se cer acte , si nici nustiu cum sta unul care mai are o a doua sotie acasa si care nustie ce face el? Este el oara cu inima impacata in fata Lui Allah luindusi-o pe a doua?

    Allah sa ne aiba in paza Sa pe toti
     

Page 13 of 14 FirstFirst ... 311121314 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 03:11 AM
  2. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? -2-
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 71
    Last Post: 09-22-2008, 02:47 PM
  3. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 02:18 AM
  4. Atributele Lui Dumnezeu
    By suleiman in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 07-05-2006, 04:19 PM
  5. Replies: 0
    Last Post: 03-30-2006, 08:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •