Notices
 
Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 131
  1. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    AM DISCUTAT CU MULTE SURIOARE AICI,IN ITALIA,DESPRE A DOUA SOTIE....
    CUNOSC SURIOARE CARE AU ACCEPTAT,SAU,CHIAR AU CAUTAT PENTRU SOTUL LOR PE A DOUA....CAND LE.AM INTREBAT DE CE AU FACUT ACEST GEST,MI-AU SPUS CA DACA ALLAH A ACCEPTAT PENTRU BARBATI 4 NEVESTE,ATUNCI DE CE SA FIE ELE IMPOTRIVA?
    EU SUNT TARE NELAMURITA DE ACESTA ALEGERE A BARBATULUI DE A AVEAA O ALTA SOTIE....
    CARE SUNT CODITIILE IN CARE UN BARBAT POATE LUA O A DOUA SOTIE?
    RESPECTA BARBATII ACESTE CONDITII,SAU,O FAC DIN PUR EGOISM?


    CATE DINTRE VOI,ATI ACCEPTA PE A DOUA SOTIE???????
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  2.  
    #11
    Incepator MARYAM M.A.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania&Egypt
    Posts
    70
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    despre conditiile islamice in care un barbat musulman isi poate lua mai multe sotii(max 4!) ti-am vb mai sus...sper ca ai citit si te-ai lamurit
    unii barbati le respecta (conditiile si sotiile)...unii nu....
    nu cred ca toti barbatii isi ia sotii din egoism imi e greu sa cred asta...si e si cam dur exprimata asta cu egoismul....
    pt orice femeie e destul de dureros sa vina acasa sotul si sa ii spuna iubita ma insor....dar daca se respecta limitele islamului eu nu stiu de ce ar trebui privita situatia ca o tragedie...atunci cine ar mai fii egoist???
    daca sotia nu poate avea copii si nu e de acord ca sotul sa isi ia alta sotie care ii poate oferi mostenitorii pe care ii doreste....atunci...?!tot el ar fii egoist?nu e obligatoriu ca in asemenea situatie sa isi ia alta sotie...asa cum nu e obligatoriu sa divorteze....si atunci pentru binele sotului nostru si pentr fericirea lui...de ce am spune nu?din egoism nu?faptul ca isi ia alta sotie nu inseamna ca ne iubeste mai putin...
    in general fiecare situatie din conditiile islamice se poate dezvolta....
    le admir foarte mult pe cele care au taria sa isi ajute sotul sa gaseasca o stie potrivita pentru el...o a doua....si daca vreodata va fii sa fiu in asemenea situatie...inshAllah ca bunul Allah sa imi ofere puterea sa merg mai departe si sa fiu alaturi de sotul meu si inshAllah el sa aiba parte de o sotie buna si credincioasa....
    atata timp cat se respecta normele islamice...cine sunt eu sa ma impotrivesc????
    Nu m-am facut inteleasa....
    InshAllah sa poti sa-i alegi sotului tau o sotie cum isi doreste daca va fi cazul, sau sa poti accepta situatia in cazul in care vei fi pusa in fata faptului implinit.... inshAllah
    Stiu conditiile in care pot barbatii sa se casatoreasca cu mai multe sotii, dar atentie poate trebuia sa subliniez.... am spus unii barbati nu am impertinenta sa generalizez... ca am un sot pe care am pretentia ca il cunosc si nu se afla in categoria mai sus mentionata....
    Chestia ca sunt mai mult sau mai putin iubite femeile puse in situatia de a accepta o alta femeie in viata barbatului lor.... lasa-ma sa nu fiu asa sigura ca tine.... mai ales daca nu e vorba de cazurile limita prezentate de tine cand atunci isi respecta sotia care e bolnava sau nu le poate oferi mostenitori.... dar asta nu mai este acelasi lucru ca atunci cand o face ca asa s-a gandit el ca trebuie sa i-a o pauza de galagia copiilor primei sotii sau vrea alta ciorba....
    "Allah spune Eu sunt cu robul Meu atunci când el se gândeşte la Mine, şi dacă el Mă pomeneşte în sufletul lui, îl pomenesc şi Eu în suflet şi dacă Mă pomeneşte într-o mulţime atunci îl pomenesc şi Eu într-o mulţime mai bună."
     

  3.  
    #12
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    si eu cred ca in Ro barbatii musulmani se casatoresc parca mai usor cu o a doua nevasta. aici le e mai usor sa nu-si indeplineasca obligatiile fata de sotii, pt ca acestea nu cunosc bine islamul, si unele femei se multumesc cu mai putin decat araboiacele, care pe langa faptul ca isi cunosc drepturile, au in general si unele pretentii financiare de la sot.


    unii tin ascunsa a doua casatorie, ceea ce nu mi se pare corect si din cate am inteles eu, nu e nici islamic; totusi unii zic ca barbatul are voie sa ascunda prima casatorie, altii ca nu. in fine...eu una stiam ca minciuna e un pacat mare in islam, dar unii zic ca atunci cand adevarul are ca rezultat cearta, atunci e mai bine sa minti

    cred ca sunt destui barbati care fac ce le convine lor.
    cand exista o criza in casatorie, e nevoie de ambii soti ca sa fie rezolvata, nu poate fi condamnata doar sotia...si sunt de parere ca destul de multi barbati sunt cam comozi in ceea ce priveste obligatiile lor si nu numai.



     

  4.  
    #13
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Am doar o intrebare: Si daca familia nu poate sa aiba copii din cauza sotului ? Atunce ea isi ea al 2-lea sot?
     

  5.  
    #14
    Incepator MARYAM M.A.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania&Egypt
    Posts
    70
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Am doar o intrebare: Si daca familia nu poate sa aiba copii din cauza sotului ? Atunce ea isi ea al 2-lea sot?
    Din cate stiu... femeia are dreptul sa ceara divortul pentru ca are si ea drept la a fi mama... si nimeni si nimic nu-i poate lua aceasta sansa... iar sotul daca este in imposibilitatea de ai oferi copii are obligatia, daca ea isi doreste, sa ii redea libertatea...
    "Allah spune Eu sunt cu robul Meu atunci când el se gândeşte la Mine, şi dacă el Mă pomeneşte în sufletul lui, îl pomenesc şi Eu în suflet şi dacă Mă pomeneşte într-o mulţime atunci îl pomenesc şi Eu într-o mulţime mai bună."
     

  6.  
    #15
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Dumnezeu sa ma ierte dar eu nu a-s putea permite sotului sa ia a 2 sotie.
    Prefer sa raman eu singura toata viata decat sa inebunesc.
    Din fericire sotul a inteles acest lucru si m-a asteptat 5ani pana sa avem copii.
    Intotdeauna i-am spus ca poate sa se casatoreasca cu alta atunci cand din pacate eu nu ramaneam insarcinata sa simta bucuria de a fi tata dar atunci eu plec din viata lui.
     

  7.  
    #16
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    macar vad ca mai sunt care gandesc ca mine. sa ma ierte bunul Allah insa eu nu as putea sta cu sotul si cu alta sotie nicicum. mai bine singura. nici vorba de a doua sotie. dar nici sotul nu e voitor asa ca macar nu am griji. vorba lui ajunge una si inca pe deasupra, la ce le mai trebuie in plus cand si asta e prea mult
     

  8.  
    #17
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by ema
    Dumnezeu sa ma ierte dar eu nu a-s putea permite sotului sa ia a 2 sotie.
    Prefer sa raman eu singura toata viata decat sa inebunesc.
    Din fericire sotul a inteles acest lucru si m-a asteptat 5ani pana sa avem copii.
    Intotdeauna i-am spus ca poate sa se casatoreasca cu alta atunci cand din pacate eu nu ramaneam insarcinata sa simta bucuria de a fi tata dar atunci eu plec din viata lui.

    al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
    nu este obligatoriu ca daca o femeie care nu poate avea copii atunci sotul sa ia alta sotie....este o varianta...pe care el o poate lua in calcul sau nu
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  9.  
    #18
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Si eu tot asa zic;mai bine singura si amarata decat cu o a 2 sotie.Si acum ,sa ma ierte Dumnezeu,dar cred ca mai multe pacate ne-am face asa.Adica am ajunge la tot felul de discutii,la ganduri urate si suferinta.
    Chiar daca unele femei accepta,sunt convinsa ca in adancul sufletului lor sufera si isi fac tot felul de ganduri,nu tocmai placute.Si atunci apar pacatele,care probabil sunt mai mari decat divortul.
     

  10.  
    #19
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    si daca ai copii?ce faci?divortezi ?o fii mai bine pt ei?
    si divortul nu cred ca e ceva placut care aduce numai bucurie ci dimpotriva
    nu stiu daca in adancul sufletului lor ele sufera sau nu...asta numai Allah stie
    dar depinde si de gradul de credinta a fiecaruia
    pentru ca de ex daca intr-un caz de razboi sotul se hotaraste sa ia alta sotia pe care vrea sa o salveze de la o viata monahala de la singuratate sau suferinta e chiar asa de om rau???
    sau cum?
    suntem surori toate in islam pana e vorba de sotii nostri ....si de aici se schimba totul???
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  11.  
    #20
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by anna
    si daca ai copii?ce faci?divortezi ?o fii mai bine pt ei?
    si divortul nu cred ca e ceva placut care aduce numai bucurie ci dimpotriva
    nu stiu daca in adancul sufletului lor ele sufera sau nu...asta numai Allah stie
    dar depinde si de gradul de credinta a fiecaruia
    pentru ca de ex daca intr-un caz de razboi sotul se hotaraste sa ia alta sotia pe care vrea sa o salveze de la o viata monahala de la singuratate sau suferinta e chiar asa de om rau???
    sau cum?
    suntem surori toate in islam pana e vorba de sotii nostri ....si de aici se schimba totul???

    Anna,din pacate,parintii mei au divortat,dar ,sa ma ierte Dumnezeu,e mai bine asa.Decat sa se certe toata ziua si sa o vad pe mama suferind,da,e mai bine asa.Crede-ma ca mai mult sufeream atunci,eu ca si copil,si mama ,ca si sotie.Asa ca da,parerea mea,mai bine divortezi.Cand copii isi vad parintii certati sau suferind si ei sufera mult mai mult,decat atunci cand ii vad separarti,dar linistiti si zambitori.
    Si daca ,in caz de razboi,sotul doreste sa protejeze o femeie,o poate proteja si fara casatorie.Si nu cred ca in timp de razboi e normal ca un barbat sa se indragosteasca.Ar fi ceva de genul:"Cand tara arde baba sta si se piaptana".
    Acum fiecare cu credinta lui,cum ai spus si tu.Dar eu,care cred in Dumnezeu si port frica de ziua judecatii,asa simt:ca mai multe pacate mi-as face daca as accepta asa ceva,pt ca stiu ce e in sufletul meu .
     

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 02:11 AM
  2. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? -2-
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 71
    Last Post: 09-22-2008, 01:47 PM
  3. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 01:18 AM
  4. Atributele Lui Dumnezeu
    By suleiman in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 07-05-2006, 03:19 PM
  5. Replies: 0
    Last Post: 03-30-2006, 07:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •