Notices
 
Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 131
  1. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    AM DISCUTAT CU MULTE SURIOARE AICI,IN ITALIA,DESPRE A DOUA SOTIE....
    CUNOSC SURIOARE CARE AU ACCEPTAT,SAU,CHIAR AU CAUTAT PENTRU SOTUL LOR PE A DOUA....CAND LE.AM INTREBAT DE CE AU FACUT ACEST GEST,MI-AU SPUS CA DACA ALLAH A ACCEPTAT PENTRU BARBATI 4 NEVESTE,ATUNCI DE CE SA FIE ELE IMPOTRIVA?
    EU SUNT TARE NELAMURITA DE ACESTA ALEGERE A BARBATULUI DE A AVEAA O ALTA SOTIE....
    CARE SUNT CODITIILE IN CARE UN BARBAT POATE LUA O A DOUA SOTIE?
    RESPECTA BARBATII ACESTE CONDITII,SAU,O FAC DIN PUR EGOISM?


    CATE DINTRE VOI,ATI ACCEPTA PE A DOUA SOTIE???????
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  2.  
    #2
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Inainte de aparitia Islamului, numeroase alte comunitati si confesiuni au permis casatoria cu mai multe femei, ajungand pana la ordinul zecilor sau chiar sutelor , fara nici o conditie sau restrictie, dar cand a aparut Islamul, el a stabilit anumite restrictii si conditii in privinta casatoriei cu mai multe femei :
    limita maxima a sotiilor a devenit patru;
    musulmanului care nu are increderea ca va fi capabil sa le trateze pe sotiile sale in mod echitabil in ceea ce priveste alimentatia, imbracamintea, locuinta, intretinerea si cheltuielile ii este interzis sa ia in casatorie mai mult de o femeie :

    „Dar daca va temeti ca nu veti fi drepti [cu ele], atunci [luati] una singura” (surat An-Nisa: 3)


    Cauzele ingaduintei poligamiei :
    exista barbati care doresc cu putere sa aiba copii si au parte de sotii care nu pot naste (sterilitate, boala etc.)
    exista barbati inzestrati cu instinct sexual puternic si care au parte de sotii care se simt mai putin atrase de asemenea instincte, bolnave, cu lungi perioade de menstruatie s.a.m.d.
    pot exista situatii cand numarul femeilor sa devina mai mare decat numarul barbatilor (ex. razboaie)
    imposibilitatea femeii bolnave cronic de a-si indeplini datoriile maritale .


    sunt multe de spus aici si acuma eu cam trebuie sa plek dar revin inshAllah cu mai multe informatii despre acest subiect
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  3.  
    #3
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    ...A doua sotie...hm...de ce si nu al doilea sot , si apoi combinari de 2 luate cate 2 , sau aranjamente ... Era o gluma , sa.mi fie cu iertare , nu stiu daca ar fi o scuza sau moft pentru a doua sotie...mai bine divort daca una nu e buna si are nevoie de alta, normal e impreuna la bine si la rau...fara scuze...(e numai parerea mea):smile06:
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     

  4.  
    #4
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Casatoria cu mai multe femei:Islamul este o religie care se potriveste cu starea fireasca si raspunde situatiei relae ramanad departe de exagerari si de nesocotinta.Acest lucru reiese cu claritate si din atitudinea fata de poligamie.Din considerente umanitare importante individuale si sociale ,islamul a ingaduit adeptilor sai sa ia in casatorie mai multe femei.
    Inainte de aparitia islamului numeroase alte comunitati si confesiuni au permis casatoria cu mai multe femei ajungand la ordinul zecilor sau chiar sutelor fara nici o conditie sau restrictie dar cand a aparut islamul el a stabilit anumite conditii si restrictii in privinta casatoriei cu mai multe femei.
    In primul rand a stabilit limita maxima a sotiilor la patru.Ghilan athThaqafi a imbratisat islamul avand 10 sotii si Profetul sallahu aleyhi wa salam i-a zis:"Alege-ti 4 dintre ele si desparta-te de celalalte !"
    Tot astfel Profetul sallahu aleyhi wa salam le-a cerut sa se limiteze numai la patru sotii si acelora care au avut 8 sau cinci cand au imbratisat islamul.
    Cat priveste casatoria Profetului sallahu aleyhi wa salam cu 9 femei aceasta a fost o situatie in care Allah l-a harazit data fiind nevoia propovaduirii din timpul vietii sale si nevoia comunitatii de ele dupa moartea lui

    revin inshAllah
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  5.  
    #5
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Echitatea -conditia ingaduirii poligamiei

    Islamul conditioneaza casatoria cu mai multe sotii in acelasi timp de increderea musulmanului in sine ca va fii capabil sa le trateze pe sotiile sale in mod echitabil in ceea ce proveste alimentatia ,imbracamintea ,locuinta,intretinerea si cheltuielile.Aceluia care nu are certitudinea ca va putea sa le asigure aceste drepturi in mod egal ii este interzis sa ia in casatorie mai mult de o femeie caci Allah subhana wa Ta'ala a grait:
    "Dar daca va temeti ca nu veti fi drepti cu ele atunci luati una singura" (4:3)
    Iar Profetul sallahu aleyhi wa salam a zis :
    "Acela care are doua muieri si inclina catre una dintre ele mai mult decat catre cealalalta acela va veni in Ziua Invierii tarandu-si una din partile sale cazuta sau atarnand"
    Prin inclinarea asupra careia previne hadisul se are in vedere incalcarea drepturilor ei si nu numai inclinarea afectiva.Aceasta se incadreaza in echitatea care nu este cu putinta si pe care Allah o iarta si Se arata ingaduitor cu ea caci El a grait:
    "Nu veti putea sa va purtati intocmai la fel cu toate soatele,chiar daca ati voi cu tot dinadinsul .Dar nu va intoarceti cu totul [catre vreuna dintre ele]lasand-o [pe cealalta]ca atarnata" (4:129)

    De aceea Profetul sallahu aleyhi wa salam impartea intre sotiile sale si era drept .Si a zis:
    "Doamne aceasta este impartirea mea fata de ceea ce am.Si nu ma dojeni pe mine pentru ceea ce ai Tu si eu nu am".
    Prin ceea ce nu avea se referea la chestiunea inimii si inclinarii afective deosebite catre una dintre ele.
    Daca vroia sa plece intr-o calatorie atunci proceda la un fel de tragere la sorti si aceea a carei sageata era scoasa din sac mergea in calatorie impreuna cu el.El proceda astfel pentru a evita ivirea durerii in pieptul lor si pentru a le multumi pe toate.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  6.  
    #6
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Explicatia ingaduirii poligamiei:
    Islamul este ultimul cuvant a lui Allah cu care El a incheiat mesajele.De aceea,El a venit la o oranduiala generala si vesnica aplicabila in toate locurile si in toate epocile la toti oamenii.
    El nu oranduieste pentru cei care duce o viata sedentara uitandu-l pe beduin nici pentru zonele reci,uitandu-le pe cele calde nici pentru o anumita epoca neglijandule pe celalalte epoci.
    El apreciaza nevoile individului si nevoile grupurilor aprecieaza nevoile si interesele tuturor.
    Exista barbati care doresc cu putere sa aiba copii si au parte de sotii care nu pot zamisli fie din cauza ca sunt sterile fie din cauza unei boli fie din alte motive.In astfel de situatii oare nu este ea mai respectata si nu este mai bine pentru el sa se insoare cu o alta femeie care sa-i implineasca dorinta pastrand-o si pe prima si garantand drepturile ei?
    Exista barbati inzestrati cu instinct puternic si cu o pofta deosebita si care au parte de sotii care se simt putin atrase de barbati ,bolnave,cu lungi perioade de menstruatie etc iar ei nu pot rabda mult fara femei .Intr-o astfel de situatie nu este mai bine sa i se permita barbatului sa ia o a doua sotie in loc de ca cauta o amanta?
    Se poate intampla ca numarul femeilor sa fie mai mare decat numarul barbatilor indeosebi in urma razboaielor care mistuie floarea barbatilor si a tineretului.In astfel de situatii este in interesul societatii si in interesul femeilor ca barbatii sa aiba mai multe sotii astfel incat ele sa nu ramana toata viata necasatorite si lipsite de viata conjugala cu linistea ,prietenia si virtutile ei de binecuvantarea de a fii mama in vreme ce inimile le cheama la implinirea acestui sentiment.
    Femeile care depasesc numarul barbatilor apti pentru casatorie au de ales una dintre urmatoarele posibilitati:
    1-sa petreaca intreaga viata in amaraciunea frustrarii
    2.-sa li se dea frau liber pentru a deveni instrumente ale placerilor pentru barbati
    3-sa li se ingaduie sa se marite cu barbati casatoriti apti de a le asigura intretinerea si de a le aduce fericirea.
    Fara indoiala ca aceasta ultima posibilitate este solutia echitabila si balsamul tamaduitor prescris si de Coran.
    "Dar cine oare ar putea fi mai bun judecator decat Allah pentru un neam care se crede statornic"(Al-Maida:50)
    Aceasta este poligamia pe care Occidentul o reproseaza musulmanilor ponegrindu-i din cauza ei in vreme ce le ingaduie barbatilor sai sa aiba amante fara nici o restrictie sau socoteala fara nici un fel de obligatii juridice sau morale fata de femeie sau fata de descendentii rezultati din aceste relatii si realitati contrare religiei si moralei.Care din aceste doua grupuri este mai bine calauzit?
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  7.  
    #7
    Incepator MARYAM M.A.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania&Egypt
    Posts
    70
    Thanked
    0
    Rep Power
    0

    Eu am ajuns la urmatoarea concluzie...
    Islamul da dreptul barbatului ca in anumite conditii sa-si ia o a 2-a sau chiar 4 sotii, si foarte bine face. dar tot Allah SUBHANA WA TA'ALA stie mai bine de ce acest lucru este sunna si nu fard.
    Ca sa raspund la ce a intrebat Aiscia... eu cred ca sunt femei musulmane ca si cele crestine care pot imparti acelasi barbat... in Islam se numesc sotii, la crestini- amante.
    Acest tip de femei, ma refer la musulmancele care fara a fi in suferinta si fara alte motive, accepta ca sotul sa aiba si alte sotii sunt ori foarte religioase si se resemneaza... ca n-au altceva de facut... ori sunt interese la mijloc, incepand cu moralitatea (pt copii, care sa creasca impreuna cu tatal), din motive financiare, din alte motive care poate eu nu le cunosc, fiecare femeie stie mai bine...
    Dar noi stim ca acest lucru este sunna... nu este fard... si mai stiu ca atunci cand un barbat nu este capabil sa fie fidel gaseste motive sa "faca sunna"... dar nu am vazut inca nici un barbat care sa fie asa de maret si sa i-a o infirma de sotie, sa aiba grija de ea ca sa primeasca hasanate mai multe...
    Unii barbati sunt egoisti atunci cand se gandesc la o alta sotie, in ciuda faptului ca actuala ii ofera copii are grija de el si nu este bolnava si isi indeplineste obligatiile de sotie...
    Sincera sa fiu rar am vazut acest tip de situatii in tara araba pe care am vizitat-o... dar Romania este plina de acest gen de situatii...
    Aici se naste o alta intrebare... calitatea musulmanului care traieste in Romania este sau nu indoielnica? , ma refer la cei veniti din afara, ca musulmani romani cu mai multe sotii iar nu am vazut....
    Nu neg ca acei musulmani care nu se afla in categoria "unii barbati musulmani" respecta si conditiile unei casatorii cu mai multe femei si nu se hazardeaza in a face acest pas fara un motiv foarte serios...
    Este mai greu de dezbatut acest subiect ca motivele pentru anumite persoane sunt serioase in timp ce alta persoana poate vedea altfel lucrurile...
    Allah SUBHANA WA TA'ALA stie mai bine pe cine alege si de ce, sa treaca printr-o astfel de situatie...
     

  8.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    In Romania un barbat nu are voie sa aiba 2 sotii. Nimeni si nimic nu este mai presus de lege. Insa, presupun (mai mult din auzite) ca unii imami oficializeaza astfel de casatorii. Casatoriile oficializate insa la moschee nu sunt recunoscute de statul roman iar sotul poligam daca incearca sa treaca pe la starea civila ca sa le oficializeze, risca o amenda frumusica plus cativa anisori de puscarie.
    Asa ca femeile din Romania pot rasufla linistite.Garantat !
    Mai e un caz , sotul poligam poate sa-si ia o singura sotie legal si cu cealalta sa incheie doar o casatorie la moschee. Dar daca d-l politist ar avea chef sa-l ia la bani marunti ce ar face?daca e arab sau cetatean strain oricum isi are telefoanele sub ascultare de catre SRI si imediat am auzi la stiri de d-l cu 2 sotii .Un ofiter SRI castiga si el o paine doar ascultand niste telefoane.Ce ar face d-l ? ar recunoaste sotul nostru poligam ca are 2 sotii? Sigur ca nu, saracu` infricosat de perspectiva inchisorii pe a 2 a sotie o va declara amanta ca sa scape ca nu toata lumea iubeste penitenciarul Rahova si apoi ce drepturi mai are femeia aia daca ramane la rangul de "amanta"? Poate sa se bucure acea femeie de drepturile ei islamice cand societatea ii arata ca e doar o "amanta" ? ar trebui sa se bucure de faptul ca sotul o reneaga public vorbind?



    si ca sa raspund la intrebarea Aisciei doar din persepectiva romaneasca (as putea spune europeana) A Doua Sotie...pentru Care Motiv?
    E f simplu motivul: nevoia sotului de a interactiona cu autoritatile statului in mai multe etape: sectie de politie, tribunal, penitenciar ,apoi mai e nevoia de publicitate prin posibilitatea aparitiei la stirile de la ora 5 plus showul Dan Diaconescu in direct . In spatele acestor nevoi cred ca se afla un barbat adevarat care pt a ne dovedi asta e in stare sa infunde puscaria.
     

  9.  
    #9
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by aiscia
    AM DISCUTAT CU MULTE SURIOARE AICI,IN ITALIA,DESPRE A DOUA SOTIE....
    CUNOSC SURIOARE CARE AU ACCEPTAT,SAU,CHIAR AU CAUTAT PENTRU SOTUL LOR PE A DOUA....CAND LE.AM INTREBAT DE CE AU FACUT ACEST GEST,MI-AU SPUS CA DACA ALLAH A ACCEPTAT PENTRU BARBATI 4 NEVESTE,ATUNCI DE CE SA FIE ELE IMPOTRIVA?
    EU SUNT TARE NELAMURITA DE ACESTA ALEGERE A BARBATULUI DE A AVEAA O ALTA SOTIE....
    CARE SUNT CODITIILE IN CARE UN BARBAT POATE LUA O A DOUA SOTIE?
    RESPECTA BARBATII ACESTE CONDITII,SAU,O FAC DIN PUR EGOISM?


    CATE DINTRE VOI,ATI ACCEPTA PE A DOUA SOTIE???????
    despre conditiile islamice in care un barbat musulman isi poate lua mai multe sotii(max 4!) ti-am vb mai sus...sper ca ai citit si te-ai lamurit
    unii barbati le respecta (conditiile si sotiile)...unii nu....
    nu cred ca toti barbatii isi ia sotii din egoism imi e greu sa cred asta...si e si cam dur exprimata asta cu egoismul....
    pt orice femeie e destul de dureros sa vina acasa sotul si sa ii spuna iubita ma insor....dar daca se respecta limitele islamului eu nu stiu de ce ar trebui privita situatia ca o tragedie...atunci cine ar mai fii egoist???
    daca sotia nu poate avea copii si nu e de acord ca sotul sa isi ia alta sotie care ii poate oferi mostenitorii pe care ii doreste....atunci...?!tot el ar fii egoist?nu e obligatoriu ca in asemenea situatie sa isi ia alta sotie...asa cum nu e obligatoriu sa divorteze....si atunci pentru binele sotului nostru si pentr fericirea lui...de ce am spune nu?din egoism nu?faptul ca isi ia alta sotie nu inseamna ca ne iubeste mai putin...
    in general fiecare situatie din conditiile islamice se poate dezvolta....
    le admir foarte mult pe cele care au taria sa isi ajute sotul sa gaseasca o stie potrivita pentru el...o a doua....si daca vreodata va fii sa fiu in asemenea situatie...inshAllah ca bunul Allah sa imi ofere puterea sa merg mai departe si sa fiu alaturi de sotul meu si inshAllah el sa aiba parte de o sotie buna si credincioasa....
    atata timp cat se respecta normele islamice...cine sunt eu sa ma impotrivesc????
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  10.  
    #10
    Incepator MARYAM M.A.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania&Egypt
    Posts
    70
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Eu cred ca discutia aceasta, Nazira, era din perspectiva religioasa... au acest drept musulmanii, si nu suntem noi mai destepti ca Allah SUBHANA WA TA'ALA... sa spunem ca nu au acest drept... sora noastra Anna, a prezentat bine subiectul....
    Pentru motive serioase nu vad de ce ar fi interzisa casatoria cu mai multe femei.... statul roman are impertinenta sa legalizeze aspecte sociale ca prostitutia si concubinajul.... si sa stii ca argumentul "ca asa sunt aceste fenomene sunt tinute sub control" aceste lucruri nu mi se pare deloc plauzibil... asta este... sunt incurajate acest tip de relatii... si cei care trebuie sa i-a atitudine tac... adica nu tac au dat 2, 3 declaratii dar oamenii se complac si nu se sesizeaza sa ia atitudine...
    Ca statul roman pedepseste poligamia.... bine face... dar crede-ma ca mie nici ca mi-a pasat ca am avut patalamau la mana in urma trecerii mele pe la starea civila... e mai important legamantul sacru in fata lui Allah.... fara a exista grad de comparatie intre aceste doua lucruri....
    Si ce ai spus tu face parte din realitate.... asta-i drept.... Dar femeile din romania si din nici o alta parte a globului nu pot sta linistite.... exista amante si barbati care le cauta, exista femei usoare si unii se multumesc si cu asta...
    Dar casatoria in Islam presupune niste obligatii de care acel barbat va fi intrebat in ziua de apoi, si desigur si obligatii din partea sotiei...
    "Allah spune Eu sunt cu robul Meu atunci când el se gândeşte la Mine, şi dacă el Mă pomeneşte în sufletul lui, îl pomenesc şi Eu în suflet şi dacă Mă pomeneşte într-o mulţime atunci îl pomenesc şi Eu într-o mulţime mai bună."
     

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 03:11 AM
  2. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? -2-
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 71
    Last Post: 09-22-2008, 02:47 PM
  3. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 02:18 AM
  4. Atributele Lui Dumnezeu
    By suleiman in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 07-05-2006, 04:19 PM
  5. Replies: 0
    Last Post: 03-30-2006, 08:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •