Notices
 
Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 131
  1. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    AM DISCUTAT CU MULTE SURIOARE AICI,IN ITALIA,DESPRE A DOUA SOTIE....
    CUNOSC SURIOARE CARE AU ACCEPTAT,SAU,CHIAR AU CAUTAT PENTRU SOTUL LOR PE A DOUA....CAND LE.AM INTREBAT DE CE AU FACUT ACEST GEST,MI-AU SPUS CA DACA ALLAH A ACCEPTAT PENTRU BARBATI 4 NEVESTE,ATUNCI DE CE SA FIE ELE IMPOTRIVA?
    EU SUNT TARE NELAMURITA DE ACESTA ALEGERE A BARBATULUI DE A AVEAA O ALTA SOTIE....
    CARE SUNT CODITIILE IN CARE UN BARBAT POATE LUA O A DOUA SOTIE?
    RESPECTA BARBATII ACESTE CONDITII,SAU,O FAC DIN PUR EGOISM?


    CATE DINTRE VOI,ATI ACCEPTA PE A DOUA SOTIE???????
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  2.  
    #21
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by latifa
    Anna,din pacate,parintii mei au divortat,dar ,sa ma ierte Dumnezeu,e mai bine asa.Decat sa se certe toata ziua si sa o vad pe mama suferind,da,e mai bine asa.Crede-ma ca mai mult sufeream atunci,eu ca si copil,si mama ,ca si sotie.Asa ca da,parerea mea,mai bine divortezi.Cand copii isi vad parintii certati sau suferind si ei sufera mult mai mult,decat atunci cand ii vad separarti,dar linistiti si zambitori.
    Si daca ,in caz de razboi,sotul doreste sa protejeze o femeie,o poate proteja si fara casatorie.Si nu cred ca in timp de razboi e normal ca un barbat sa se indragosteasca.Ar fi ceva de genul:"Cand tara arde baba sta si se piaptana".
    Acum fiecare cu credinta lui,cum ai spus si tu.Dar eu,care cred in Dumnezeu si port frica de ziua judecatii,asa simt:ca mai multe pacate mi-as face daca as accepta asa ceva,pt ca stiu ce e in sufletul meu .
    aici nu era vorba de certuri si de neintelegeri pentru ca daca 2 persoane sunt incompatibile ...acuma asta e orice ar face si oricat ar incerca nu reusesc sa se inteleaga
    dar nici un barbat nu isi poate lua a doua sotia fara voia lui Allah si daca o va face o va face pentru ca asa a vrut Allah
    Numai El stie ce e mai bine pentru noi si numai El hotaraste pentru noi
    nu este atata de mare tragedia ca a luat pe alta ca doara nu a fugit in lume cu ea o face cu anumite motive bine alese de Allah si atunci de ce sa razvratim impotriva lui Allah?
    si cum sa aiba grija de o femeie in timpul razboiului si dupa asa?!
    cum adica sa o ajute financiar?
    eu cred ca o femeie si de fapt un om are mult mai multe nevoi decat cele financiare?
    oare u nu ai vrea sa te bucuri ca esti mama?poate si alta femeie si-ar dori asta si poate mai mult decat tine sau mine?oare alta femeie nu si-ar dori o familie?nu si-ar dori un sot?pe cineva alaturi de el?
    si atata timp cat sotul nostru isi indeplineste corect datoriile atunci de ce sa fim nefericite?oare nu ar trebui sa ne bucuram pentru sora noastra?
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  3.  
    #22
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    O alta datorie a musulmanilor este de a gasi surorilor si fratilor soti,respectiv sotii.Deci exista si alte posibilitati.

    Se pare ca discutia aluneca spre ceva neplacut.Daca tu poti sa accepti asa ceva,este problema ta si Allah stie mai bine.
    Dar eu,personal,stiu ca nu as putea si mi-as face mai multe pacate.Mi-as innegri sufletul si viata mea si a sotului.Numai cand ma gandesc la asa ceva si deja pacatuiesc fara sa vreau.
    Fiecare stie ce poarta in suflet...........
     

  4.  
    #23
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Draga Latifa in postarile tale ma regasesc pe mine. Allah sa ma ierte nu accept si nici nu voi accepta vreodata. Am zis ,,la bine si la rau ,, , deci asa sa fie. Allah stie mai bine .
     

  5.  
    #24
    Member khalisah's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucharest, Romania
    Age
    41
    Posts
    25
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalamu alaikum dragi surioare


    Am sa postez inshAllah cateva cuvinte ale unei surioare mashAllah minunate alhamdulillah.......nu cred ca mi ar incredinta acceptul sa o fac daca ar stii insa o fac inshAllah doar gandindu ma ca sufletele voastre ar putea simti acelasi trairi pe care le am avut eu la citirea acestor randuri.....

    "De multe ori este greu, sa gasesti in tine puterea sa vrei si sa reusesti sa accepti hotararile lui Allah ta ala , pt tine...

    ......ma rog necontenit, ca Allah ta'ala sa ma faca sa fiu cit se poate mai umila in cerintele mele personale si sa ma faca sa iubesc ceea ce El dispune pt mine...sa nu pling si sa disper ca nu mi s-a implinit nu stiu ce vis...sau nu stiu ce dorinta...

    .....de pilda,......inshAllah, Allah ta'ala sa-mi daruiasca puterea ca , daca la un moment dat, sotul meu,...... si nu ar fi deloc exclus, ......m-ar instiinta ca intentioneaza sa-si ia inca o sotie, eu sa pot zimbi si sa-i pot ura bun venit in familia noastra acestei ...co-sotii......iar inima sa-mi fie plina de speranta ca Allah ta'ala imi va lua acea durere si mi-o va inlocui cu dragoste intru Allah ta'ala, pt acea sora...inshAllah...


    Poti sa -mi raspunzi cu mana pe inima? care este telul nostru? ce urmarim in aceasta viata? in definitiv?....familie, copii, servici..... iubire, fericire, etc.......placerea noastra?...satisfactii trecatoare?...urmarim visuri efemere?...baloane de sapun?...tineretea zboara, viata la fel...care este scopul tau?...crezi ca poti face sacrificii de dragul lui Allah ta'ala, de dragul Lui, subhanahu wa ta ala, si numai al Lui...ca Il iubesti pe El, subhanahu wa ta ala , mai mult decit pe tine?....."


    Dragi surioare sa meditam inshAllah la aceste minunate cuvinte si sa lasam undeva in urma acesta viata si aceste placeri, sa acceptam cu tot sufletul ceea ce Allah ta ala a poruncit ptr noi...sa primim rasplata care nu se afla la nimeni altcineva decat la Allah ta ala inshAllah amin....sa ne pregatim cele mai bune si hranitoare merinde ptr Viata Vesnica.....
    My muslim brother! Please use your youth in the worship of ALLAH before the sunset of your life comes!!!!!!
     

  6.  
    #25
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    mashAllah ce cuvinte frumoasa
    si ce frumos scrie si gandeste prietena ta
    mashAllah mashAllah mashAllah
    Allah sa fie alaturi de noi si sa o rasplateasca
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  7.  
    #26
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    salamu alekum

    abia acum am ajuns sa postez si eu la acest subiect
    ce vreau sa spun e ca..din moment ce am imbratishat islamul nu am facut-o inconstient noi cei care ne-am convertit...deci ar trebuiii sa acceptam fiecare regula din Quran...daca Alah subhana W Taala ..le-a permis barbatilor ..asta este...... de dragul lui Allah trebuie sa accept....nu am voie sa spun ca "Nu"...mai bine tac inghit in sec daca ar venii vorba si m-as ruga lui Allah sa ma faca mai intelegatoare

    va pup Allah sa va aiba in paza..aveti grija de sotii vostri si totul va fii bine
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  8.  
    #27
    Incepator MARYAM M.A.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania&Egypt
    Posts
    70
    Thanked
    0
    Rep Power
    0


    Din cate stiu eu casatoria unui barbat cu mai multe femei este sunna si asta nu degeaba...
    Asa cum sunt femei care pot sa accepte o alta sotie pentru sotul lor si aici ma refer la cazurile care nu implica infertilitatea si/sau incapacitatea de a fii sotie dtpdv pentru sot, asa exista si femei care si-ar face viata mai amara si pentru ele si pentru sotul care doreste o alta sotie... si atunci mai bine sa alegem sa facem mai putine pacate... si divortam... decat sa ne ucidem farama de dragoste pe care o aveam pentru cel de langa noi...
    Daca maine sotul meu ma va anunta ca doreste sa-si ia o a 2-a sotie, cu acelasi zambet probabil il voi anunta ca doresc divortul, si ii voi ura succes si viata frumoasa... dar eu nu pot sa impart nimic cand e vorba de iubire... Allah sa ma ierte si inshAllah sa ma ajute sa nu trec prin asa ceva...
    E usor de spus ca incerc sa reactionez frumos, dar tare imi e ca pun mana pe prima cratita si....
    Atat am simtit nevoia sa mai adaug...
    "Allah spune Eu sunt cu robul Meu atunci când el se gândeşte la Mine, şi dacă el Mă pomeneşte în sufletul lui, îl pomenesc şi Eu în suflet şi dacă Mă pomeneşte într-o mulţime atunci îl pomenesc şi Eu într-o mulţime mai bună."
     

  9.  
    #28
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    eu cred ca timpul rezolva multe si cu rabdare se fac multe foarte multe
    cunosc un caz in care sotul a luat a doua si la inceput a fost un soc dar acuma viata ei este normala si priveste totul altfel
    nu mai priveste totul ca pe o tragedie ci dimpotriva...asa a vrut Allah si poate daca ar fii divortat ar fii cimplicat lucrurile mai mult
    pentru ca e vb de copii la mijloc pentru ca e sotul ei pentru ca ......

    Allah ne iubeste si nu ne da mai mult decat putem duce....si El stie mai bine ce alege pentru noi...avem un destin caruia nu ne putem impotrivi
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  10.  
    #29
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by anna
    eu cred ca timpul rezolva multe si cu rabdare se fac multe foarte multe
    cunosc un caz in care sotul a luat a doua si la inceput a fost un soc dar acuma viata ei este normala si priveste totul altfel
    nu mai priveste totul ca pe o tragedie ci dimpotriva...asa a vrut Allah si poate daca ar fii divortat ar fii cimplicat lucrurile mai mult
    pentru ca e vb de copii la mijloc pentru ca e sotul ei pentru ca ......

    Allah ne iubeste si nu ne da mai mult decat putem duce....si El stie mai bine ce alege pentru noi...avem un destin caruia nu ne putem impotrivi
    Anna imi scuzi intrebarea. Dar cazul pe care-l cunosti...sotul din ce cauza si-a luat a doua sotie?
     

  11.  
    #30
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by anna
    eu cred ca timpul rezolva multe si cu rabdare se fac multe foarte multe
    cunosc un caz in care sotul a luat a doua si la inceput a fost un soc dar acuma viata ei este normala si priveste totul altfel
    nu mai priveste totul ca pe o tragedie ci dimpotriva...asa a vrut Allah si poate daca ar fii divortat ar fii cimplicat lucrurile mai mult
    pentru ca e vb de copii la mijloc pentru ca e sotul ei pentru ca ......

    Allah ne iubeste si nu ne da mai mult decat putem duce....si El stie mai bine ce alege pentru noi...avem un destin caruia nu ne putem impotrivi
    Anna imi scuzi intrebarea. Dar cazul pe care-l cunosti...sotul din ce cauza si-a luat a doua sotie? Fiindca vorbesti ca era si copii la mijloc...
     

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 03:11 AM
  2. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? -2-
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 71
    Last Post: 09-22-2008, 02:47 PM
  3. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 02:18 AM
  4. Atributele Lui Dumnezeu
    By suleiman in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 07-05-2006, 04:19 PM
  5. Replies: 0
    Last Post: 03-30-2006, 08:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •