Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Sfaturi pt mamici 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am deschis acest subiect pt a posta articole interesante si sfaturi care sa ajute femeile pe perioada sarcinii.


    Este bine ca femeile insarcinate sa manance papaya?


    A manca sanatos pe perioada sarcinii inseamna a alege cel putin o sursa zilnica buna de vitamina C. Papaya este o sursa bogata de vitamina C, care ajuta la atingerea necesarului zilnic recomandat de 70mg vitamina C.
    ATENTIE: Asigurati-va ca papaya proaspata este coapta bine, mai ales atunci cand vreti sa o consumati la inceputul sarcinii.

    Papaya este un remediu natural impotriva senzatiei de arsura retrosternala resimtita in timpul sarcinii. Enzima care ajuta la imbunatatirea digestiei se numeste papain, sau pepsina vegetala.

    O papaya coapta bine nu este considerata periculoasa, totusi una care este mai puin coapta contine o substanta latex despre care se crede ca poate declansa contractiile uterine, si prin urmare sa induca avort sau nastere prematura. Cercetatorii au observat ca latexul din papaya necoapta are efect similar cu oxitocina si prostaglandina produse de corp in declansarea travaliului. Prostaglandina si oxitocina sintetica sunt folosite in mod obisnuit pt a declansa sau intari contractiile din timpul travaliului.

    Este mai bine sa evitati papaya proaspata in prima perioada a sarcinii; doar daca sunteti sigura ca este coapta complet o puteti consuma.
    In ultima perioada a sarcinii, papaya poate ajuta in controlul senzatiei de arsura retrosternala.
    Daca doctorul dvs. v-a recomandat sa induceti travaliul pe cale naturala dupa ce trec cele 38 saptamani de sarcina, puteti consuma papaya coapta incomplet.

    www.babyfit.com
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    eu nu am mancat niciodata papaya , habar nu am cum arata , voi da un search pe google sa vad o poza
     
     

  3.  
    #3
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    na fetelor care vreti sa nasteti rapid bagati papaya eu am gustat insa nu mi-a placut, tot i-am cantata la sotul sa cumparam sa cumparam desi e scumpa aici la noi si cand am cumparat nu a fost nu stiu ce, poate m-am asteptat la altceva si am fost dezamagita. insa e destul de scumpa in europa
     
     

  4.  
    #4
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    in America Centrala este la discretie papaya in piete...

    aici da, e cam scumpa, si nici eu n-am mancat in Ro, dar ma gandeam ca poate o gravida are pofta si cere la sotul ei sa-i cumpere papaya sa o incerce ..si atunci e mai bine sa stie ce efecte are.
     
     

  5.  
    #5
    Incepator nur's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania-bucuresti
    Age
    51
    Posts
    91
    Thanked
    0
    Rep Power
    127
    salam aleikum,
    incerc sa fiu de ajutor cu niste indrumari pt viitoarele mamicutze de bebey frumosi:
    1.-nu exista in nici un tratat de obstretica o lucrare privind rolul fructului de papaya in inducerea fortata a travaliului,
    2.-viitoarele mamicutze sunt sfatuite sa aduca zilnic aportul de vitamine si minerale viitorului puiuc consumand fructe si legume proaspete,
    3.-pentru ca viitorul puiuc sa fie foarte bine vitaminizat si mineralizat va recomand o reteta a cercetatorului J.F.Jarvis ,pe care eu personal am aplicat-o in timpul sarcinii si pe care am recomandat-o mereu :
    -un pahar de apa+o lingurita de otet de mere+o lingurita de miere de albine=se amesteca totul si se bea dimineata si seara .sanatate multa si nastere usoara.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Cateva sfaturi in educatia copilului
    By imanikka in forum Copii
    Replies: 17
    Last Post: 10-29-2007, 06:12 PM
  2. Sfaturi pentru Ramadhaan
    By Rafa' in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 06-25-2007, 06:10 PM
  3. Sfaturi practice
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 10
    Last Post: 02-05-2007, 05:05 PM
  4. Am nevoie de ajutor si unele sfaturi
    By ALEX in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 01-18-2007, 02:57 PM
  5. 15 sfaturi pentru a castiga bunavointa lui Allah
    By huda_alrahim in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2006, 11:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •