Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 38 of 38
  1. Biografia Nobilului Profet Muhammed (صلى الله عليه وسلم) 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Inima fiecarui musulman este plina de dragoste pentru ultimul profet (صلى الله عليه وسلم) , si aceasta dragoste este pentru el ca o comoara.Ultimele evenimente i-au facut pe multi musulmani sa reciteasca si sa-si readuca aminte de faptele si invatamintele Profetului Nostru (saws).
    Allah a descris si explicat statutul lui Muhammed:
    Spune ( O, Muhammed) : ,, Daca il iubiti pe Allah , urmati-ma si Allah va va iubi si va va ierta pacatele voastre!Allah e Iertator , Indurator (3:31)
    Dragostea pentru Mesagerul lui Allah este o parte a credintei nostre.
    Cineva a intrebat-o pe Aisha despre nobilul caracter si obiceiurile Profetului: Ea a raspuns: ,,Caracterul lui este o exemplificare completa a Coranului .,,
    Aceasta inseamna ca orice lucru care se porunceste sau este interzis in Coran isi va gasi obiectivitatea practica , reflectandu-se in obiceiurile lui Muhammed.
    Altfel spus , Muhammed (saws) intruchipeaza cel mai inalt nivel idealul de caracter si de bune deprinderi pe care Coranul le pretinde de la oameni.


    INTRODUCERE


    Fara indoiala , biografia Profetului reprezinta o personificare completa a mesajului.Divin sublim , pe care el l-a exprimat cu scopul de a salva rasa umana din mlastina intunericului si politeismului se de a o indrepta catre un paradis de lumina si monoteism.


    Localizarea arabilor



    Din punct de vedere etimologic , cuvantul arab inseamna ,,desert,, sau pamant pustiu, neroditor , fara vegetatie sau apa.Peninsula Araba este marginita la vest de marea Rosie si de Muntele Sinai, , la est de Golful Arabic si la sud de Marea Arabiei care este de fapt o prelungire a Oceanului Indian.
    Datorita asezarii sale geografice , peninsula si-a mentinut intotdeauna o pozitie importanta.Aceasta pozitie plasa peninsula ca pion central al lumii vechi , furnizand acesteia legaturi maritime si terestre cu majoritatea poparelor de la acea vreme.Astfel , Peninsula Araba devine centrul comercial , cultural ,religios si asrtistic.


    Triburile Arabe

    Din punct de vedere al descendentilor triburile arabe au fost divizate in trei grupe:
    1. VECHII ARABI -despre istoria carora se cunoste relativ putin.Dintre acestia amintim neamurile Ad, Thamud, tasam, Jadis, Emlaq si altele
    2. ARABII PURI-Urmasii lui Ya'rub bin Iasjub bin Qahtan . Mai erau numiti si arabii Qahtanieni.
    3.ARABII ARABIZATI -Urmasii lui Islmail.Arabii puri locuiau initial in Yemen si erau divizati in numeroase triburi , dintre care doua foarte cunoscute:
    a) Tribul Himiar
    b) Tribul Kahtan

    Voi continua , va rog sa nu postati nimic ca sa-mi continui gandul
    Multumesc pentru intelegere.
    Allah barik fikum
    Last edited by suleiman; 03-25-2006 at 11:09 PM.
     
     

  2. Mersi imanikka de la :

    gabriela guettat (09-18-2007)

  3.  
    #31
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by alba
    Aparentele insala!De aia ca ti-ai format o parere gresita despre mine,dar asta nu ma deranjeaza.Am invatat multe de pe acest forum,cu toate ca mai stiam si altele,imi pare nespus de rau caci am fost agresiva la adresa cuiva,dar asta imi era stilul vorbirii,important este ca mai bine iti dai seama mai tirziu decit niciodata!Pot sa spun tare si raspicat caci faceti o treaba minunata si am recomandat si profesorilor mei acest site(profesori de istorie),si sper ca si in contunuare o sa fie la fel de interesant si distractiv acest forum.Probabil am fost asa caci eram in dubii si nelemurita asupra unor neclaritati in ceea ce priveste Islamul,si poate si altii m-au influentat negativ in privinta Islamului.Oricum o sa-mi dau si eu silinta sa contribui si eu cu cite ceva daca o sa fie nevoie.

    SUBHANA ALLAH wa Alhamdulillahi Rabbi- l-'alamin!!!!.....Slavit fie Allah, subhanahu wa ta'ala, Caruia totul Ii este cu putinta!!!....

    draga alba, mashAllah, ma bucur sincer ca simti un interes real pentru acest forum, si pt Islam , in general, alhamdulillah!...

    ...fie ca Allah ta'ala sa-ti daruiasca calauzire, inshAllah....

    ...si pt postarea de mai sus...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #32
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by alba
    Aparentele insala!De aia ca ti-ai format o parere gresita despre mine,dar asta nu ma deranjeaza.Am invatat multe de pe acest forum,cu toate ca mai stiam si altele,imi pare nespus de rau caci am fost agresiva la adresa cuiva,dar asta imi era stilul vorbirii,important este ca mai bine iti dai seama mai tirziu decit niciodata!Pot sa spun tare si raspicat caci faceti o treaba minunata si am recomandat si profesorilor mei acest site(profesori de istorie),si sper ca si in contunuare o sa fie la fel de interesant si distractiv acest forum.Probabil am fost asa caci eram in dubii si nelemurita asupra unor neclaritati in ceea ce priveste Islamul,si poate si altii m-au influentat negativ in privinta Islamului.Oricum o sa-mi dau si eu silinta sa contribui si eu cu cite ceva daca o sa fie nevoie.

    Masha'Allah....atunci nu pot decat sa ma bucur! Sper ca de-acum incolo sa nu mai avem "problemute" si sa nu mai avem tonuri agresive la adresa nimanui.
     
     

  5.  
    #33
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Va multumesc si eu pentru intelegere si pentru imensa rabdare pe care o aveti!Nu era vorba ca aveam ceva impotriva Islamului,doar aveam unele nelamuriri,la care nu am primit niciodata un raspuns plauzibil,si uite aici l-am gasit.Probabil era si diferenta de mentalitate si nestiinta!Recunosc!De acum inainte sper sa fiu si eu activa pe acest forum si sa contribui cu lucruri interesante.Ma bucur enorm ca existati,si mai si luminati mintile intunecate de nestiinta!
     
     

  6.  
    #34
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    ALHADULILLAH!!!
    HABIPTI:smile06: , NICI NOI NU AVEM NIMIC CU NIMENI;SI NOI AM FOST (MAREA MAJORITATE) CRESTINE, DAR NOI AM ACCEPTAT SA CITIM SI SA ALEGEM SA TERMINAM DRUMUL CARE NE-A ADUS ADEVARUL,SI LINISTEA SUFLETEASCA IN VIATA NOASTRA!
    ADEVARUL,IUBITA ALBA,ESTE CA PREA SUNTEM DESCONSIDERATE (SI ARATATE CU DEGETUL)DE ACEEA UNEORI SUNTEM PE PICIOR DE "ATAC",DAR TE ROG SA NE INTELEGI CA SUPORTAM SI NOI DESTULE!
    BREF,FI BINEVENITA NU NE RAMANE DECAT SA NE BUCURAM CA "AM MAI CASTIGAT :36_35_8: UN PAS micut,dar sigur",IN ARATAREA ADEVARULUI;ITI MULTUMIM CA ESTI PRINTRE NOI !
     
     

  7.  
    #35
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by alba
    Va multumesc si eu pentru intelegere si pentru imensa rabdare pe care o aveti!Nu era vorba ca aveam ceva impotriva Islamului,doar aveam unele nelamuriri,la care nu am primit niciodata un raspuns plauzibil,si uite aici l-am gasit.Probabil era si diferenta de mentalitate si nestiinta!Recunosc!De acum inainte sper sa fiu si eu activa pe acest forum si sa contribui cu lucruri interesante.Ma bucur enorm ca existati,si mai si luminati mintile intunecate de nestiinta!
    Masha'Allah,masha'Allah,Allah lumineaza mintile celor care il cauta...celor care doresc sa cunoasca,celor care vor sa scape de valul care li s-a asterunt pe urechi si pe ochi,nelasandu-i sa vada adevarul!!!!Alhamdoulillah ya rabbyi!
    Numai bine Alba,sper sa avem parte numai de discutii placute de acum incolo.
     
     

  8.  
    #36
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    AMIN !U RABBY A LAMIN!!
     
     

  9.  
    #37
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by alba
    Va multumesc si eu pentru intelegere si pentru imensa rabdare pe care o aveti!Nu era vorba ca aveam ceva impotriva Islamului,doar aveam unele nelamuriri,la care nu am primit niciodata un raspuns plauzibil,si uite aici l-am gasit.Probabil era si diferenta de mentalitate si nestiinta!Recunosc!De acum inainte sper sa fiu si eu activa pe acest forum si sa contribui cu lucruri interesante.Ma bucur enorm ca existati,si mai si luminati mintile intunecate de nestiinta!
    Draga Alba,
    Bine ai revenit printre noi, ne bucuram ca ai avut si tu rabdare si nu ai dat bir cu fugitii. Se mai intampla sa ne aprindem in discutii dar pana la urma cine vrea sa auda aude, inshallah si cine are intentie buna primeste rasplata.

    Doar ideea de a castiga niste informatii in plus si este suficienta rasplata pt cei care cauta adevarul.

    Vor mai fi inca multe intrebari si te rog sa nu te sfiesti sa le postezi aici si inshallah vom incerca sa raspundem la ele cu stiinta pe care o avem de la Allah si cu rabdare de ambele parti.

    Bun venit din nou
     
     

  10.  
    #38
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Va multumesc pentru sustinere,si sper sa-mi lumineze si mie D-zeu mintea!Am vrut si eu cu citva timp in urma sa ma convertesc la Islam,dar din pacate eram prea nehotarita!
    In plus la aceasta stau intr-un oras unde sunt putini musulmani,si mii frica sa nu reusesc in ce-mi propun din cauza asta,caci lumea o sa ma priveasca urit,asa i sa intimplat prietenei mele,dar ea il avea pe el ca sustinator insa eu pe nimeni..Am hotarit c-o sa ma convertesc cind o sa ma casatoresc,caci asa am hotarit,si cind o sa fim impreuna o sa las toate vorbele lumii la o parte si o sa incerc sa-mi traiesc viata linga cineva drag mie!Ma simt singura aici si fara nici o putinta,si plus la asta mii frica de relatiile cu profesorii de la Facultate si chiar cu amicii.Dar sper ca anul care vine sa ma ajute D-zeu se termin ceea ce mi-am propus!Va multumesc inca o data pentru tot ceea ce faceti ,aici chiar am invatat multe chestii utile pentru viitor!
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Un film american despre Profet صلى الله عليه وسلم
    By suleiman in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 0
    Last Post: 07-28-2007, 11:21 PM
  2. حصن المسلم(1)
    By ab0_yazen in forum العربية
    Replies: 2
    Last Post: 06-14-2006, 03:54 PM
  3. Replies: 21
    Last Post: 04-07-2006, 06:04 PM
  4. كسوف الشمس....والاعجاز القران.
    By allaith in forum العربية
    Replies: 0
    Last Post: 03-30-2006, 10:25 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •