Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24
  1. Dezamagire......cumplita! 
    #1
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Selamun aleykum we rahmetullah we barakatu....

    Dragele mele surori...m-am gandit sa vb, cu voi ..sa va spun ca sunt cumplit de dezamagita..ca de multa vreme nu am mai plans de suparare sau de nervi, nici eu nu stiu...ce mai simt!

    Sunt suparata sau mai bine dezamagita ..iar acel gust amar ma face sa ma simt tare rau si chiar nu stiu cum sa reactionez in fata acestei situatii...

    Voua vi s-a intamplat sa aveti o prietena, s-o ajutati , sa credeti in ea, sa plangeti ptr ea ..etc.....si dupa o perioada de timp sa intelegi ca ea de fapt este un dusman al tau, ca te invidiaza ptr ceea ce esti , ca te barfeste, ca pur si simplu iti face rau....

    De cateva zile,..tot fac du'a, citesc mai mult decat de obicei din Koran....., am reusit sa ma stapanesc si nu am vb cu nimeni despre asta....in speranta ca aceasta stare imi va trece, in speranta ca acest lucru nu isi va pune chair atat de mult amprenta asupra mea....dar pur si simplu...MA DOARE.!!!!!!

    Ma simt cumplit la gandul ca am fost mintita, ca in fata mi se radea iar in spate.....ma simt cumplit la gandul ca aceasta fiinta nu s-a oprit la a ma jigni doar pe mine ...ci si pe sotul si copilul meu.....

    Am vazut multe, si am trecut prin multe...dar aceasta dezamagire mi-a pus la incercare toata rabdarea mea....

    Rabdarea este o virtute de seama a unui musulman...dar pur si simplu..sunt om si ma doare! Pur si simplu m-am resemnat...asa a fost sa fie, Allah swt stie mai bine...de ce?....dar, peste sufletul meu s-a asezat acel gard de spini...si cu cat ma gandesc mai mult ..cu atat inima imi "sangereaza" mai tare..si va intreb...cum ati reactionat in astfel de momente, ce credeti ca ar trebui sa fac??
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui nour al huda pentru acest subiect

    aiscia (10-12-2008), Gabriela Gharabli (10-12-2008), naidamasa (10-12-2008), umalkasem (10-11-2008)

  3.  
    #2
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Nour imi pare rau pentru tine , dar se mai intampla . Mie mi s-a intamplat ceva asemanator ieri , cand am primit un raspuns la un e-mail . Stii , am vrut sa fac bine , si le-am trimis o poezie , luata de aici de la Proza si Poezie - Scrisoare de la o femeie musulmana , aceasta poezie este plina de adevar , si nu am batut apropo la nimeni , era un caz general . Mi-a raspuns o musulmanca , care imi ERA si prietena si mi-a zis ca nu are nevoie de sfaturile unor femei indobitocite , si imi cerea sa nu ma bag in viata ei personala , iar ea a inceput sa ma judece pe mine , ca mi-am lasat parintii , ca nu mi-am terminat studiile . InshaAllah o sa-i raspund , fara jigniri , dar sa o doara . M-a scot din sarite tocmai faptul ca ea este musulmanca , si este casatorita cu un musulman . Daca te mai linisteste , si vrei , o sa-ti trimite-mail-ul pe yahoo , sa vezi , si vei ramane fara cuv . Rabena Maaki si cred ca nu are rost sa ne facem probleme pentru cine nu merita , sa ne facem singure rau , pentru ce ?
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Draga Nour,imi pare sincer rau pt cele intamplate.Allah sa-ti dea putere sa treci cu bine peste aceasta situatie si peste enorma durere....

    Si eu am fost in aceasta situatie acum 4 ani.Am avut o prietena ,cica cea mai buna prietena a mea.Eram ca surorile...toata ziua eram impreuna,dormea la mine,eu la ea ,mancam impreuna.....ce mai....eram nedespartite,timp de 4 ani de zile cat a durat liceul ,pt ca eram si colege de clasa si de banca.Pe la sfarsitul liceului am observat unele schimbari la ea,si multe persoane(printre care si profesori) au inccercat sa-mi atraga atentia asupra comportamentului ei,dar mintea mea nu a putut sa conceapa asa ceva.Dupa bacalaureat ea nu mai dadea nici un semn ,ca sa aflu ca de fapt ea ,in toti acesti 4 ani numai ma barfea si numai lucruri urate la adresa mea avea......(macar de era adevarat ceva din ceeea ce spunea ea).Am aflat ca era geloasa pe mine si pt ca am luat nota mai mare decat ea la bac.Eu am ramas incremenita,nu-mi venea sa cred.......m-am consumatf mult,am plans .........Dar mi-am dat seama ca nu merita,ca eu nu i-as fi facut ei niciodata nici un rau,m-as fi bucurat daca ar fi luat o nota mai mare si nici intr--un caz nu as fi barfit-o pe sau pe familia ei,cum a facut ea.
    Cand s-a trezit singura ,fara nici un prieten m-a sunat si eu i-am spus f calm,ca imi pare sincer rau pt toate cele intam0plate(tot eu mi-am cerut scuze),dar nu are nici o explicatie pt comportamentul ei si ca e mai bine ca totul sa ramana asa.I-am spus ca nu sunt salbatica si ca o voi saluta in continuare,dar ma voi rezuma la o discutie simpla de genul Ce faci si Bine,pt ca asa este mai bine.Dupa care am inchis telefonul ca deja iar ma bufnea plansul.Ei nu-i venea sa creada ca renunt asa usor fara sa o las sa-mi explice si chiar ea a recunoscut ca pur si simplu nu are nici o explicatie,nici nu stie ce sa-mi spuna.........doar ca ii pare rau.
    Cand am inchis telefonul; ma durea sufletul ,mai ales ca mi-am dat seama ca ii parea rau,dar cred ca ii parea rau ca a ramas singura ,nu ca a barfit si a mintit fara rost.

    Dupa vreun an m-am intalnit cu ea si m-a rugat sa stam putin de vorba.Am vb cu ea,dar despre generalizari ,fara sa deschidem acest subiect.Si..........surpriza..........dupa vreo 2 zile ma suna o alta prietena sa-mi spuna ce i-a povestit aceasta minunata fata........alte minunatii!!!!!!
    Mi s-a parut de neconceput,dar deja mi-am dat seama ca are ceva in ea si ca pt ea e ceva normal sa barfeasca si ca de fapt nu are ce are cu mine,ci cu barfa.

    Asa ca,stiu cat iti este de greu si ca mintea si sufletul tau nu pot nici macar sa conceapa asa ceva,dar nu merita sa suferi si sa te consumi pt o astfel de persoana.Rezuma-te la un simplyu salut(ca asa vei da dovada si de multas intelepciune )si gandeste-te ca Dumnezeu te iubeste pt ca ti-a aratat ce sarpe aveai langa tine.
    Si din propria experienta iti spun sa nu o iei ca pe ceva personal,pt ca sunt convinsa ca acea "prietena" a ta barfeste pe toata lumea.Exista persoane care nici macar nu isi dau seama de raul pe care il pot face.

    Acum 2 luni am reintalnit-o pe "prietena" asta a mea,care parea f fericita ca ma intalneste .Mi=-a povestit tot ce i s-a intamplat in ultima vreme,iar eu am ascultat-o fara a-i povesti ceva despre mine,nu cumva sa ma trezesc cu cine stie ce,iar...........Mi-a spus ca pleaca din tara,sio intr-adevar a plecat ca mi-a trimis email.I-am trimis si eu inapoi si credeti-ma ca imi doresc sa-i fie bine.Dar pt mine au ramas doar acei 4 ani in care eu chiar am considerat-o cea mai buna prietena a mea si cu care,de altfel ,m-am simtit si foarte bine si asa vreau sa-mi amintesc tot timpul.Ce a urmat dupa,voi considera ca drumul vietii ne-a indepartat..........

    Iti doresc si tie sa poti trece peste aceasta situatie cdu capul sus si fara pareri de rau........ca in cele din urma nu ai pierdut nimic,dar ai castigat........
     
     

  5.  
    #4
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    nour al huda...imi pare sincer rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva, dar gandestete ca totul este destinat de ALLAH subhana wa ta'ala, bine ca sa terminat acum, daca ar fii intamplat ceva mai rau decat asta. BUNUL ALLAH ARE UN MOTIV BINE INTEMEIAT PENTRU ORICE SE INTAMPLA IN LUMEA ASTA. Oricine mai devreme sau mai tarziu pateste asa ceva. Bine ca nu era cineva din familie si era numai o prietena, ca sigur te-ar fii durut mai tare si ai fii plans mai mult daca era mama ta sau bunica ta sau verisoara ta.
    Ce poti face, este sa faci dua si sa ceri lui ALLAH cel MILOSTIV sa te indrume pe calea cea buna.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Vai fetelor ce povestiti voi aici,Nour si Sara
    Stiti,eu cind sunt dezamagita de cineva ma gindesc ca Allah subhana wa taala,are o metoda prin care sa ni-i arate pe ipocriti si sa-i scoata din vietile noastre.
    Eu zic sa va bucurati ca vi i-a aratat!

    Sara,nu-mi vine sa cred ca o musulmanca sa-ti vorbeasca asa.
    Auzi ce expresie,indobitocita?Adica?Ce vroia sa zica cu asta???
    Am ramas ca la dentist!
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by nour al huda
    Selamun aleykum we rahmetullah we barakatu....Dragele mele surori...m-am gandit sa vb, cu voi ..sa va spun ca sunt cumplit de dezamagita..ca de multa vreme nu am mai plans de suparare sau de nervi, nici eu nu stiu...ce mai simt!
    Draga Nour , imi pare nespus de rau ca trebuie sa treci prin asemenea rautati ale unor oameni carora inima le-a oferit incredere , iar ei au zdrobit-o , sper ca aceasta incercare sa te faca mai puternica si mai atenta la cei din jur , care nu sunt de cele mai multe ori , ce "par a fi"...Imi aduc aminte de cate ori am trecut prin acest lucru , mi-am promis sa nu mai "ofer" incredere nimanui , dar in lume din pacate nu suntem singuri , si traim printre ei , din pacate nu sunt intocmai umani...Nu cred ca pot da cele mai bune sfaturi , tu trebuie singura sa gasesti putere in tine si sa ceri ajutor de la Allah sa vindece sufletul acela "sarac" , care te-a mahnit...
    Cu mult timp in urma , aveam un prieten drag mie , cu care stateam zile intregi fara sa stim ce e foamea , ce treaba are fiecare pe acasa ..., vorbeam vrute si nevrute , si fiecare se simtea bine si protejat in prezenta celuilalt. Adevarul este ca eu aveam inca o minte frageda , aveam doar 14 ani , si el era ceva mai mare...avea 19 lumea ma atentiona ca am sa sufar din cauza lui , ca nu este o persoana demna de incredere , ca barfeste pe toata lumea si ca e razbunator si ca religia lui ai interzice prietenia cu alte religii...dar eu nu ascultam , si vecini fiind , tot mai mult timp petreceam impreuna...pana in ziua in care mama mea venind de la servici neagra de furie ( fiind colega de cu parintii baiatului ), care au spus la zeci de oameni cat de "nerusinata sunt" ca le-am agresat baiatul , ca l-am dus in locuri secrete , cu gandul sa profit de el , si cate si mai cate vorbe murdare, si minciuni , acum zambesc , dar cu mintea de atunci , cerul se prabusise pe mine, el , cel mai bun prieten al meu , cu care imparteam si pachetul de la scoala , a zis asta ? nu-mi venea sa cred , si l.am cautat sa-mi explice , iar el a zis ca sunt minciuni ce am auzit eu , si sa nu cred lumea care e doar invidioasa pe prietenia noastra, si am continuat sa fim amici in continuare , fara stirea parintilor . Examenul de admitere in liceu se apropia si al lui de bacalaureat , asa ca mai mult vorbeam la telefon , pana cand intr-o zi , nu mi-a mai raspuns el , ci mama lui , spunand sa nu-l mai caut , ca-i -----izez baiatul , si spunand la rand toate " secretele " mele cu multe alte "imbunatatiri" venite desigur de la "prietenul meu bun", si a doua zi , aceleasi miciuni la toti colegii mamei...Va dati seama cum ca abia atunci am realizat ca toata lumea avea dreptate , iar familia lui si el de fapt ura tot ce nu era din aceeasi religie cu ei (Martorii lui Iehova), ce putea un copil la 14 ani sa vrea mai mult decat sa fie ascultat si sa asculte , nici pe departe minunatiile din capul lor , dar atunci a picat ca o nenorocire asupra mea, ei fiind foarte convingatori in explictiile lor , ajunsesem sa.mi fie rusine sa ies din casa , si bineanteles examenul meu fusese un esec . Mi-au trebuit ani de zile sa trec peste asta , iar unii oameni de atunci nici nu ma mai baga in seama, nu ca ar trebui sa ma dezvinovatesc in fata cuiva , Allah mi.a fost martor in fata faptelor mele , dar important e ca am avut incredere a doua oara in cine nu trebuia , si am repetat aceeasi greseala...dar totul a trecut... Am inteles mai tarziu ca aceasta secta nu are voie sa aiba secrete sau macar conversatii cu alte persoane , decat in scopul convertirii, si ceea ce aud , trebuie sa spuna si "lumii" , ca sa se fereasca de "diavolul"din ei... asa conceptii au ei...dar in fine...fiecare ku conceptiile si ideile si viata si religia lui , cel mai rau e ca noi suferim de pe seama acestor "fiinte" , dar trebuie sa fim puternici si sa zambim si sa fim recunoscatori lui Allah ca ne apara de astfel de oameni , si caracterul lor "murdar" iese la iveala pana la urma...Curaj surioara draga si capul sus , lasa mahnirea in urma si multumeste-i lui Allah ca ai un suflet curat , si nu ca cel al "prietenei" tale ALLAHU AKBAR ! ALLAH SA FIE CU TINE SI SA-TI BINECUVANTEZE PASII SI SA TE FEREASCA DE OAMENI CE-TI POT FACE RAU SI PRICINUI SUFERINTA ! NU PUNE LA INIMA SURIOARA SI ALLAH SA TE BUCURE CU SUFLETE CALDE ALATURI DE TINE
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  8.  
    #7
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    NOUR AL HUDA,SARA,QURRAT,astazi am vazut subiectul;surioare dragi trebuie sa spuneti "ELF AHMDULILLAH"pentru ca ALLAH (subhanahu wa taala),va iubeste si v-a aratat de cine sa va feriti;ca este acel proverb romanesc care toate il stiti"fereste-ma Doamne de prieteni(buni)ca de dusmani ma feresc si singur"
    Nu fiti triste,nu fiti suparate o "prietena"pierduta azi ,o adevarata SURIOARA castigata maine.
    ALHAMDULILLAH!!!!!
     
     

  9.  
    #8
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    ALHAMDULILLAH...m-am linistit enorm citind randurile scrise de voi....si sincer ma bucur enorm ca ma putut gasi in voi acel umar pe ca ma pot sprijini.


    Va multumesc....din suflet!
     
     

  10.  
    #9
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    [Draga Nour e trist ce ti s-a intamplat.
    AL HAMDULILAH eu nu am trecut prin asa ceva.
    Inca o ALAMDULILAH noi am fost trei surori la parinti si nu aveam nevoie de prietene.
    Si acum MASIALLA am atatea surioare aici pe forum nu am de ce sa ma tem,nici ca ma barfiti, nici ca ma vindeti,nici ca ma dati afara de aici.
     
     

  11.  
    #10
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    normal ema draga nu suntem toate surioare?
    eu nu am avut surori decat un frate cu 9 ani mai mare caruia i-am spus totdeauna tot ce imi trecea prin cap si orice problema am avut fie ea si stupida ...si a fost tot timpul alaturi de mine....
    prietene am avut o gramada si dezamagiri si mai multe.....dar eu sunt mai tare de caracter si sincera sa fiu nu prea imi pasa chiar daca tin la persoana aia....al hamdu li Allah ca Allah ne arata cine ne este prieten si cine nu...iubita sa nu ai regrete ca te-a dezamagit cineva dimpotriva sa mergi mai departe cu capul sus pentru ca ea pierde o foarte buna prietena si sincera nu tu....u sa fii tare in fata incercarilor vietii si sa nu te lasi doborata de o pietricica...cand o sa vina bolovani ce o sa faci?
    Allah e cu tine si niciodata sa nu uiti asta si Allah te iubeste....
    iar cand ai nevoie de prietene noi vom fii mereu inshAllah alaturi de tine sa te sustim si sa plangem cu tine la greu si sa radem cu tine la bine
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •