Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30
  1. Urgentzaaaaa... la bucatarieeeee!!!! 
    #1
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Salam alaikoum wa rahmatullah

    Am si eu o mica... mareeee problema.... vreau sa fac shrimps azi... si nu stiu o reteta buna Ma poate ajuta careva? As vrea ceva sa ii dau pe toti pe spate
     

  2.  
    #2
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu incerc sa fac shrimps macar 1 data pe luna, dar nu am o retea propriu-zisa...adica nu stiu sa-ti spun cantitatile exacte de ingrediente.
    la indexul de "Retete arabesti si nu numai" este postata o reteta de ciorba de cartofi cu shrimps.
    mie imi place mult ciorba de creveti cu legume si ghimbir..dar daca ai musafiri cred ca ar fi mai potrivit sa gatesti shrimps ca si felul 2. stiu o reteta simpla de shrimps cu sos salsa...o sa ma stradui sa o postez
     

  3.  
    #3
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Shrimps


    Timp de preparare:
    30 min (complexitate medie)
    Ingrediente
    10 buc.creveti de marime medie, 10 felii subtiri de piept de curcan afumat, 2 portocale, 50 ml de sirop de grenadine, 30 gr.seminte snobar, o lingura de miere de albine, 50gr. smantana dulce, 30 gr.de migdale macinate, 30 gr de unt, un sfert de tulpina de praz.
    Mod de preparare
    Se curata crevetii de crusta, si se inlatura intestinul din interiorul crevetelui. Se inveleste fiecare in parte cu cate o felie de piept de curcan, si se fixeaza pe mijloc cu o scobitoare. Se pune in tigaie unt , prazul taiat pestisori, sare, piper,si se prajesc la foc mediu pana se inrosesc. Se dau de o parte. Sosul se prepara astfel:se pun in tigaie unt ,semintele de snobar,migdalele , sare ,piper, siropul de grenadine, smantana ,mierea de albine. Se amesteca omogen pana se leaga sosul.
    Se taie portocalele in doua, si se aseaza pe farfurie in forma de cerc.Se infig in jumatatile de portocale crevetii in mod uniform. Se aseaza in mijlocul farfuriei un pahar-cupa cu picior care contine putin sirop de grenadine si se completeza cu apa si se pune o lumanare ornamentala. Se toarna sosul pe piciorul paharului .Se aprinde lumanarea si se serveste .


    Nourica,asta am gasit si eu...dar nu garantez nimic,fiindca nu am facut.

    insha'Allah sa-ti iasa bine....si sa ne aduci si noua cate o portie
    Last edited by imanikka; 08-10-2006 at 12:37 AM.
     

  4. Shrimps cu sos salsa 
    #4
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Ingrediente:

    usturoi
    shrimps
    sare, piper

    rosii
    ghimbir tocat
    ulei masline
    suc lamaie (mai putin de 1/2 lamaie)
    patrunjel tocat
    boia ardei iute
    boia ardei dulce

    mozarella



    Se toaca usturoiul si se caleste intr-o tigaie, cu putin ulei de masline. Se adauga crevetii, dupa ce au fost spalati cu apa rece sub jetul de la robinet. Se sareaza, se pipereaza. Se lasa la calit pt cca 5 min, amestecand din cand in cand.

    Rosiile se taie cubulete mici, se adauga in tigaie impreuna cu ghimbirul tocat, putin suc de lamaie, patrunjelul tocat, boiaua de ardei dulce si boiaua de ardei iute. Se lasa sa fiarba.

    Se pun crevetii cu sosul salsa in farfurie, se decoreaza cu bucatele de branza mozarella.

    Se poate servi alaturi de tarte mici cu umplutura de branza si spanac:

    -se amesteca smantana cu 1 ou, patrunjel tocat, spanac tocat si calit putin in ulei de masline cu sare si piper/ fiert cu putina sare, ceapa calita in ulei de masline, branza (ricotta/ de vaci).
    Cu aceasta compozitie se umple aluatul de tarte asezat in forme mici, rotunde. Se adauga deasupra rondele de vinete prajite putin. Se pun la cuptor pt minim 20min, pana cand se formeaza o crusta aurie.
    Pt prepararea aluatului de tarta poti accesa retetele de pe rasarit.
     

  5.  
    #5
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Nour...cand ne spui cum a iesit?hai,te rugam mumos...suntem si noi curioase...ai dat gata pe cine trebuia?
     

  6.  
    #6
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Bebe,da ce reteta este asta?De agatat?

    Si iubita,cu vinu rosu ce ne facem?NU cred ca Nour va incerca asa ceva
    Last edited by imanikka; 08-10-2006 at 12:36 AM.
     

  7.  
    #7
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Latifa surioasa cred ca a facut un copy/paste si a uitat sa citeasca pana la sfr. Ea nu stie ca la europeni daca la masa nu e un pahar cu vin nici mancarea nu e aceeasi Acus corectez

    Bebika tu deja te gandesti la varsta ta la lumanarele.Rusine sa-ti fie!
    Last edited by imanikka; 08-10-2006 at 12:38 AM.
     

  8.  
    #8
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Bebele asta si-a cam luat-o in cap de cand cu majoratul asta!Cica lumanarele si alte cele!!
    Oricum eu o iubesc mult ,mult ,mult,dar ramane intre noi doua,bine Iman?Ca daca afla si asta i se urca si mai rau la cap
     

  9.  
    #9
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Latifa surioasa cred ca a facut un copy/paste si a uitat sa citeasca pana la sfr. Ea nu stie ca la europeni daca la masa nu e un pahar cu vin nici mancarea nu e aceeasi: Acus corectez

    Bebika tu deja te gandesti la varsta ta la lumanarele.Rusine sa-ti fie!
    Ai dreptate Imaniko,eu dadusem repede la cautat retete...si citeam printre randuri,ca erau multe...si partea cu vinul si alea alea nu o mai vazui...stupid me!!! ma iertiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii???


    aaaaaaaa....si sa stii ca nici prin minte nu mi-a trecut ca ar putea fi pe-acolo un vin rosu...eu cerui reteta de shrimps,nu zisei sa-mi dea si bonusuri!!!ufffffff...deja chestia asta devine sacaitoare...ai dreptate tu,de ce MEREU li se pare ca ORICE mancarica trebuie servita cu bautura alaturi?!?!
     

  10.  
    #10
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    Ai dreptate Imaniko,eu dadusem repede la cautat retete...si citeam printre randuri,ca erau multe...si partea cu vinul si alea alea nu o mai vazui...stupid me!!! ma iertiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii???


    aaaaaaaa....si sa stii ca nici prin minte nu mi-a trecut ca ar putea fi pe-acolo un vin rosu...eu cerui reteta de shrimps,nu zisei sa-mi dea si bonusuri!!!ufffffff...deja chestia asta devine sacaitoare...ai dreptate tu,de ce MEREU li se pare ca ORICE mancarica trebuie servita cu bautura alaturi?!?!
    Iti dam crezare Bebika ca esti inca mica Si eu am facut-o o data , dar Alhamdulilah ca mai avem surori si se uita mai atent , eu am facut-o cu romul mi se pare De atunci citesc nu numai foiecare cuvant dar si fiecare litera.

    Allah ma'akum
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •