Notices
 
Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 81 to 83 of 83
  1. Ce filme ati vazut? 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Mi-ar place sa ma duc la un film dar nu stiu care...acasa am foarte multe cartoons, si cateva filme, dar vreau ceva nou si placut, fara injuraturi sau pupaturi sau fel si fel de imagini...ceva documentar sau stiu eo.
    Poate imi recomandati voi ceva?
     
     

  2.  
    #81
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by florin View Post
    W`ASALLAM!

    ...Pai eu ce spusei mai devreme(asta apropos de secventa cu ALCOOLUL)... Subiectul cartii/filmului este pe tot parcursul O ANTITEZA!!! Despre bine si rau...Despre iertare si devotament... Despre calea cea dreapta. Nu este un film ce se vrea a fi o lectie despre CORAN sau O "ORA" de TEOLOGIE... ESte un film despre viata...care totusi pune esenta RELIGIEI ISLAMICE intr-o LUMINA FAVORABILA SI CALDA (fie el acest fapt chiar si vazut prin prisma unor oameni simpli pacatosi....) Ai inteles acum? Filmul este o opera cinematografica dupa parerea mea si contine un substrat foarte interesant.Cine reuseste sa vada dincolo de "coperta" cartii sau de subiectul de fatada al filmului ,va fi un om castigat!

    Iar despre alcool ...Nu iti face griji de ceea ce vezi intr-un film.Mai bine sa ne facem griji despre ceea ce se intampla in realitate. Oare cati musulmani sunt care au acest pacat pe suflet...Mai ales din cei ce se afla printre straini. Eu aici in Romania am cunoscut un musulman ce avea grija de un lacas de rugaciune ,dar care iesea la terasa cu "prietenii" si care consuma alcool... Nu am vrut sa judec. Nu avem noi dreptul de a judeca. Fiecare trebuie(daca poate) sa isi judece doar propriile pacate ...SINGURUL care are drept de a ne judeca este MULTMILOSTIVUL ALLAH.

    Sa imi fie iertata firea "bataioasa"!

    Fie ca ATOTPUTERNICUL sa ne indrepte pasii pe calea cea dreapta si sa ne indrume sufletele catre caldura bunatatii si a intelepciunii!
    Binecuvantarile LUI ALLAH sa fie asupra ta si familiei tale!

    A,ok.Am recitit postarea ta in care descriai filmul ca fiind o antiteza intre bine si rau,pacat si virtute etc. Si am inteles mai exact.La prima citire am avut impresia ca binele in viziunea ta era neaparat "intruchipat" oarecum in domnul Ibrahim,iar raul in ceilalti.De aici si "supararea" mea pe secventa cu pricina...Dar acum cred ca am priceput mai bine ce spuneai,fiindca in niciun caz domnul Ibrahim nu reprezinta mereu binele...sunt secvente si secvente,iar binele ramane pana la urma la latitudinea fiecaruia.


    Si nu,nu imi fac griji ca vad in film ca "eroul" bea alcool.Din pacate,asa cum ai spus,sunt musulmani care au aceasta "problema".Insa ce am vrut sa subliniez este faptul ca nu intregul film este in concordanta cu "spiritul" Coranului.Cel putin eu nu pot sa fiu de acord cu asta...Substratul in sine (de care vorbesti) e bun,dar ti-am spus,mie unele mici chestii imi dau o stare de neliniste (daca o pot numi asa),iar partea mistica a filmului imi este pe plac atata timp cat privesc evidentierea ei numai din punct de vedere artistic...daca e sa trec de-a dreptul in religie nu-mi mai place deloc.
     
     

  3.  
    #82
    Harnic raluca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    114
    Thanked
    3
    Rep Power
    150
    salam aleikum!

    M-ar interesa si pe mine filmul "Domnul Ibrahim si florile din Coran", de unde as putea sa-l procur?


    numai bine!
    Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.
     
     

  4.  
    #83
    Member maha's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    milano
    Posts
    37
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    A fost minunat filmul_D-nul Ibrahim si florile din Coran"....Eu l-am downloadat de pe dc++.Vizionare placuta tuturor.
     
     

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Destinul vazut prin prisma crestinismului
    By Saira in forum Crestinismul
    Replies: 13
    Last Post: 10-30-2006, 02:29 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •