Notices
 
Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 73
  1. Crestinii intreaba 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    M-am gandit sa deschid un thread cu intrebari despre Islam in care crestinii care au nelamuriri despre Islam pot sa posteze aici intrebarile lor.
    Eu as avea mai multe intrebari insa am sa ma abtin deocamdata. Nici una din intrebarile mele nu vor avea drept scop sublinierea falsitatii Islamului sau alte lucruri, sunt simple curiozitati.

    Ok. Mai demult am gasit in Coran un verset care spunea ca toti musulmanii care isi parasesc religia trebuie sa fie omorati. As vrea sa intreb daca este adevarat pt ca nu mai gasesc pasajul .
    Deocamdata atat.
     

  2.  
    #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Ortodox frate_ce credeai
    Sharia prevede ca pedeapsa pentru cei care parasesc religia musulmana (apostazie) omorirea. Si se practica in tari in care islamul reprezinta legea. Se practica si in Europa. Nu am auzit in tari ex-comuniste, insa in vest se intimpla deasemenea.
    Ce sa zic? poate se intampla numai in unele zone dintre cele postate de tine ca eu am auzit de muslimi care au renuntat la Islam si nu i-a omorat nimeni
     

  3.  
    #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Dragi forumisti,

    oare astazi este ziua zambetelor? cum se poate sa citesc asa minuni? extraordinar....... nici nu pot avea un raspuns decat
     

  4.  
    #13
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by Rania
    Dragi forumisti,

    oare astazi este ziua zambetelor? cum se poate sa citesc asa minuni? extraordinar....... nici nu pot avea un raspuns decat

    Rania,sunt tottal de acord cu tine!se facuse nitica kiniste pe forum,dar vad ca sunt vreo doua persoane care tin cu tot dinadinsul sa ne arate cat de fraieri suntem si ca nu ne-am dat seama ca-s 2 dumnezei,bre!pa' cum altfel?ca doar Allah nu se compara cu "dumnezeul crestinilor"....hahaaaaaaaaaaahhahaaaaaa...ma bufneste rasul,wallahi....
    da' ia ziceti voi,dumnezeul evreilor cum mai e?
     

  5.  
    #14
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Bebe,cum ii zice bre in hibru lui Dumnezeu ca-ti zic eu cum e

    Vorbesc si ei vorbe,ca na plictisul e mare.Da` lidia e de coma!Cica in limba romana exista mai multi Dumnezei.
    Da cred!La babele alea care dupa ce ies din biserica incep sudalimile la plural Desi o buna prietena catolica imi zice ca nici nu asteapta sa iasa din biserica unele din ele

    Si fac atita tavatura pt. un lucru de care n-au habar.Nu stiu ca in tarile arabe crestinii care se convertesc la islam au parte de acelasi tratament!Adica sunt omoriti de familii!
    Indraznesc sa va sugerez ca poate acest lucru se intimpla din cauza "traditiei" locului ,nicidecum a religiei.Ah,ce ziceti va convine deal-ul?

    Si Lidia draga,m-as bucura enorm daca ti-ar furniza tie Dumnezeu (ALLAH!!!) putin,hm cum sa-i zic ,timp sa aprofundezi unele chestii inainte sa zici asa gogomanii.
     

  6.  
    #15
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by hannen
    Bebe,cum ii zice bre in hibru lui Dumnezeu ca-ti zic eu cum e

    Hannen iti multumesc pt bunavointa si fiindca vrei sa ma "dumiresti" si pe mine,da' io vreau sa stiu de la cei invatati,ma-ntelegi... (no offence pt tine iubita )
     

  7.  
    #16
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Hannen ....surioara draga.........pe mine ma doare burta de ras.....cine imi explica si mie chestia cu D-zeu de mai multe feluri?
     

  8.  
    #17
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by nour al huda
    Hannen ....surioara draga.........pe mine ma doare burta de ras.....cine imi explica si mie chestia cu D-zeu de mai multe feluri?

    ti-as explica eu cu cel mai mare drag habibti....da am o problema....se facura prea multi sa ii mai tin minte

    astaghfirullah
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  9.  
    #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by anna
    ti-as explica eu cu cel mai mare drag habibti....da am o problema....se facura prea multi sa ii mai tin minte

    astaghfirullah
    Asta e cea mai tare pe ziua de azi
     

  10.  
    #19
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by hannen
    Bebe,cum ii zice bre in hibru lui Dumnezeu ca-ti zic eu cum e


    Si fac atita tavatura pt. un lucru de care n-au habar.Nu stiu ca in tarile arabe crestinii care se convertesc la islam au parte de acelasi tratament!Adica sunt omoriti de familii!
    Indraznesc sa va sugerez ca poate acest lucru se intimpla din cauza "traditiei" locului ,nicidecum a religiei.Ah,ce ziceti va convine deal-ul?
    Si traditia respectiva de unde provine?Ca nu e o traditie crestina.
     

  11.  
    #20
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    nu numai islamul are pedepse aspre ci si iudaismul. dintre toate religiile, islamul aplica ceea ce este scris, iar celalalte nu prea.

    diferenta intre crestinism si islam in privinta pedepselor este ca daca in crestinism faci un pacat, mic sau mare, "Dumnezeu iarta", iar in islam, pt pacatele mari este in felul urmator: daca acel om este pedepsit pt pacatul sau, nu va mai fi supus pedepsei lui Dumnezeu in Ziua de Apoi pt acel pacat, pedeapsa lui Dumnezeu fiind mai aspra si mai grea..fiind vorba, nu-i asa, de Iad, care este vesnic...si in care pedepsele sunt vesnice.

    oare Dumnezeu iarta in crestinism orice, si omorul, de exemplu? Pt crestini nu exista Iadul?

    Evreii cred ca pt ei nu exista Iad..probabil si datorita acestor pedepse care, aplicate pe Pamant, te absolva de pacat.

    in ce priveste schimbarea religiei...pedeapsa se aplica doar in prezenta califatului, si nu se aplica decat la barbati, si doar dupa un ragaz in care acesta este lasat sa se gandeasca...pedeapsa ar fi , conform unor savanti, si pt cei de alte religii..adica daca un crestin dintr-o tara musulmana se face budist e bai...daca se face evreu sau musulman atunci nu e bai
    problema e discutabila...ideea este oricum ca un om care isi schimba religia cu o religie mai "rea" decat a sa, trebuie omorat...iar cum islamul considera religia islamica superioara celorlate, fiind musulman, nu poti sa faci decat o alegere proasta daca-ti schimbi religia. din cate stiu eu despre islam, aceasta pedeapsa nu se afla precizata in Quran.
     

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •