Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. Decizii, decizii 
    #1
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Din cate am reusit sa observ pana acum, pe acest forum sunt prezente multe persoane - de ambele genuri - care, la un moment dat in viata lor, au luat decizia sa imbratiseze religia islamica.
    Doreste, oare, cineva dintre voi sa le impartaseasca si altora imprejurarile exterioare si motivatiile interne care le-au condus la aceasta decizie capitala din viata lor?
    Cum incepe Ziua aceea in care totul se schimba in jurul tau?
    Cate framantari incap intr-o bucata de timp si in ce baza se ia Decizia care le pune capat?
    Stiu ca exista un inefabil, o atingere divina care sunt deasupra oricarei exprimari in cuvinte; totusi, daca ceva din toate acestea poate fi descris, impartasit cu altii si... nu a mai fost dezbatut in alta parte pe acest forum ... va rog, cei dintre voi care doresc s-o faca, povestiti...
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Pt. ca nimeni nu a raspuns,uite am sa incerc sa raspund eu dar nu acum,mi-e imposibil cu doi copiii care se bat peste mine
    cred ca vor si aplauze ceva ca nu se potolesc nicicum
     
     

  3.  
    #3
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by hannen
    Pt. ca nimeni nu a raspuns,uite am sa incerc sa raspund eu dar nu acum,mi-e imposibil cu doi copiii care se bat peste mine
    cred ca vor si aplauze ceva ca nu se potolesc nicicum

    Hannenica,ce mai face bebe mic din burtica?mai e putin pana vine,dar cat?moamaaaa...de-abia astept sa ne spui si noua ce si cum
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by hannen
    Pt. ca nimeni nu a raspuns,uite am sa incerc sa raspund eu dar nu acum,mi-e imposibil cu doi copiii care se bat peste mine
    cred ca vor si aplauze ceva ca nu se potolesc nicicum
    Gand la gand cu bucurie, hannen. Astept sa spargi gheata.
     
     

  5.  
    #5
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    WANNABE:Doreste, oare, cineva dintre voi sa le impartaseasca si altora imprejurarile exterioare si motivatiile interne care le-au condus la aceasta decizie capitala din viata lor?
    Cum incepe Ziua aceea in care totul se schimba in jurul tau?
    Cate framantari incap intr-o bucata de timp si in ce baza se ia Decizia care le pune capat?


    Doreste, oare, cineva dintre voi sa le impartaseasca si altora imprejurarile exterioare si motivatiile interne care le-au condus la aceasta decizie capitala din viata lor

    Ca sa iti raspund cat mai la subiect posibil,si sa nu ma lungesc in monolog,imprejurari exterioare nu au existat,motiviatii interne,au fost ,mai bine zis,pe mine ma batea de mult gandul,si ma tot intrebam:
    CUM ISSUS(alihi salem) SA FIE FIUL LUI DUMNEZEU??
    DE CE NU ADAM(alihi saleam) DACA TOT EL IA SUFLAT,SUFLET???
    LA TOT CE NE INCONJARA PENTRU CE II TREBUIE LUI DUMNEZEU SA-SI FACA UN FIU??SI DE CE NUMAI UNU???
    Si asa am inceput sa citesc,si am ajuns sa citesc,si sa citesc.........pana am gasit adevarul!
    Restul a fost doar o chestie de timp,si nu foarte mare;

    Cum incepe Ziua aceea in care totul se schimba in jurul tau?

    Da,TOTUL se schimba; iese-am inainte fara hijeb,si machiata,si acum trebuia sa fac atentie,(machiajul este in casa ,pentru sotul meu,pentru familia mea,pentru prietenele mele si nu in ultimul rand pentru mine)ma intrebamare am facut udwul cum
    trebuie,oare ma rog cum trebuie,OARE ALLAH (sabhanahu wa taala) E MULTUMIT DE MINE?


    Cate framantari incap intr-o bucata de timp si in ce baza se ia Decizia care le pune capat?

    Framantari,de ce framantari???
    Nu, nu am avut nici o framnatre,am stiut ca asta este calea spre adevar!!Cand am citit,mi-a parut f. rau ca nu AM CITIT MULT MAI DEVREME,dar asa a am avut scris in cartea vietii mele!!

    SI ITI SPUN SUNT MANDRA DE CEEA CE SUNT!!!!
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by gabriela guettat
    WANNABE:Doreste, oare, cineva dintre voi sa le impartaseasca si altora imprejurarile exterioare si motivatiile interne care le-au condus la aceasta decizie capitala din viata lor?
    Cum incepe Ziua aceea in care totul se schimba in jurul tau?
    Cate framantari incap intr-o bucata de timp si in ce baza se ia Decizia care le pune capat?


    Doreste, oare, cineva dintre voi sa le impartaseasca si altora imprejurarile exterioare si motivatiile interne care le-au condus la aceasta decizie capitala din viata lor

    Ca sa iti raspund cat mai la subiect posibil,si sa nu ma lungesc in monolog,imprejurari exterioare nu au existat,motiviatii interne,au fost ,mai bine zis,pe mine ma batea de mult gandul,si ma tot intrebam:
    CUM ISSUS(alihi salem) SA FIE FIUL LUI DUMNEZEU??
    DE CE NU ADAM(alihi saleam) DACA TOT EL IA SUFLAT,SUFLET???
    LA TOT CE NE INCONJARA PENTRU CE II TREBUIE LUI DUMNEZEU SA-SI FACA UN FIU??SI DE CE NUMAI UNU???
    Si asa am inceput sa citesc,si am ajuns sa citesc,si sa citesc.........pana am gasit adevarul!
    Restul a fost doar o chestie de timp,si nu foarte mare;

    Cum incepe Ziua aceea in care totul se schimba in jurul tau?

    Da,TOTUL se schimba; iese-am inainte fara hijeb,si machiata,si acum trebuia sa fac atentie,(machiajul este in casa ,pentru sotul meu,pentru familia mea,pentru prietenele mele si nu in ultimul rand pentru mine)ma intrebamare am facut udwul cum
    trebuie,oare ma rog cum trebuie,OARE ALLAH (sabhanahu wa taala) E MULTUMIT DE MINE?


    Cate framantari incap intr-o bucata de timp si in ce baza se ia Decizia care le pune capat?

    Framantari,de ce framantari???
    Nu, nu am avut nici o framnatre,am stiut ca asta este calea spre adevar!!Cand am citit,mi-a parut f. rau ca nu AM CITIT MULT MAI DEVREME,dar asa a am avut scris in cartea vietii mele!!

    SI ITI SPUN SUNT MANDRA DE CEEA CE SUNT!!!!

    Prin "framantari" ma refeream la procesul pe care tu l-ai descris deja mai sus: la dilema cu Iisus, la incercarea de a ti-o lamuri, la ceea ce ai citit ulterior si la tot parcursul care a dus, astfel, la concluzia ca islamul este religia adevarata pe care doresti sa ti-o insusesti. Multumesc pentru raspuns, gabriela.
     
     

  7.  
    #7
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Nu ai pentru ce,sa stii ca mi-a facut placere sa iti raspund ,iar daca iti mai pot raspunde si alta data cu aceiasi mare placere o sa o fac.
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Pt. ca nimeni nu a raspuns,uite am sa incerc sa raspund eu dar nu acum,mi-e imposibil cu doi copiii care se bat peste mine
    cred ca vor si aplauze ceva ca nu se potolesc nicicum
    hannen, cand iti faci timp si copiii nu se mai bat peste tine ... te rog, astept (si) raspunsul tau. Poate vor prinde si alti postatori curaj, sau le va veni cheful sa vorbeasca despre motivele si imprejurarile care i-a determinat sa imbratiseze islamul.

    Cred ca fiecare dintre voi are o poveste interesanta, miscatoare si probabil ca in cele mai multe cazuri doar modestia va impiedica sa o faceti cunoscuta si altora, chiar si in linii generale. Astfel de relatari se pot dovedi, insa, foarte folositoare celor care, sa spunem asa, stau in expectativa.
     
     

  9.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    As spun ca nu este o zi ci este un sir de zile,de luni sau ca in cazul meu...de ani.Alhamdulillah ca ALLAH Ta`aala a decis sa fie asa si nu sa raman asa cum m-au crescut parintii indiferent cat de greu a fost pentru ei sa suporte aceasta decizie a mea.
    Ti-as spune ca nimic nu e intamplator si ca daca cineva crede ca a te intoarce la Islam este asa ca si cum intr-o zi ai trece de la hippie la nu stiu ce alt curent doar dintr-un "eu" razvratit si intr-o vesnica dorinta de regasire se inseala amarnic.
    Pentru ca noi ca fiinte create cu scopul de a-L slavi pe Creatorul nostru nu putem desi avem o totala libertate de miscare decat daca ALLAH Ta`aala doreste pentru noi acest lucru...vezi tu poate ca unora le place Islamul asa cum unora le place...jazzul ,dar desi poti deveni practicant de jazz nu poti deveni un musulman practicant decat daca ai aceasta sansa.
    Sigur ca pentru un non musulman acesta descriere a fenomenului asa cum am facut-o eu acum poate parea a contine un aer puternic de superioritate si suna asa...utopic,ca si cum te-ar fi luat valul si gata faci pe alesul si sfantul.
    Din pacate nu cred ca cineva iti poate spune ca uite eu intr-o zi m-am hotarat ,gata de maine sunt musulman,pentru ca nu exista in aceasta intoarcere la Islam un lucru care sa se faca de pe o zi pe alta.
    A te intoarce la Islam este poate tot la fel de greu ca a fi bebelus...dar ei nu simt greutatea pentru ca e ceva firesc;nici noi nu simtim greutate ci doar frumusetea si traim precum traiesc aceste suflete pure exaltati de fiecare lucru nou pe care il descoperim...poate diferenta este ca avem undeva in urma noastar un bagaj de intamplari,de ani traiti intr-un fel si uneori traiesti cu tristetea ca ceilalti nu inteleg ca in timp ce tu ai reusit sa inaintezi si sa descoperi ei au ramas undeva in urma si inca mai bajbaie desi se cred atat de ...evoluati!
    Si poate fericirea imensa ,implinirea,lumina pe care ti-o dau credinta si mai ales apartenenta la Islam este umbrita doar de rautatile si greutatile pe care le intampini doar pentru ca esti..."altfel".
    Probabil tot la fel precum un bebelus incantat la culme ca a reusit in sfarsit sa prinda degetul mamei ...susina cand aceasta il desface cu tandrete doar ca sa-i puna un biberon .
    N-as stii sa-ti spun cu exactitate despre imprejurari exterioare si trairi interioare (desi acestea sigur ca exista in fiecare) pentru ca ar fi ca si cum m-as apuca sa vorbesc din perspectiva unuia care face psihanaliza fenomenului ...ori lucrurile pe care le traiesti si le simti la cele mai inalte cote nu cred ca le poti da contur prin cuvinte.
    Cate framantari incap intr-obucata de timp...probabil ca mai putine decat incap in aceeasi bucata de timp a unuia care se chinuie sa inteleaga ce i-a apucat pe astia sa se converteasca.
    Exista o poveste mai mult sau mai putin induiosatoare si plina de scene care mai de care mai diverse in fiecare astfel de intoarcere.
    In ceea ce ma priveste n-as putea descrie altfel decat spunandu-ti un verset din Quran:
    "Daca ALLAH doreste Binele unui om,atunci ii deschide pieptul pentru Islam..."



    Salam aleikum wa rahmatula wa barakatu!!!!!!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #10
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Eu ISLAMUL l-am cunoscut datorita sotului meu si bineanteles ca ALAH asa a vrut sa-mi arate acest drum.
    Vreau sa spun ca am crescut intr-o familie catolica, intr-un sat,mergeam in fiecare duminica la biserica,eram credincioasa in felul in care cunosteam religia.
    Cea ce mi-a placut la sot a fost:dupa ce ne-am vazut de cateva ori, mi-a spus ca si-ar dori sa ne mutam impreuna,vrea sa ne casatorim deoarece e musulman,e pacat sa se atinga de mine fara sa ne casatorim, dar nu inainte de a cere acordul parintilor mei.
    Ne-am casatorit.Vedeam in fiecare zi ca se trezeste la rugaciune,se pregateste in primul rand pentru rugaciune,mi-a povestit ca in ISLAM nu se bea,femeile sunt separati de barbati la nunti si multe altele care m-au mirat.
    Eu care credeam ca religia mea este cea mai buna,nu-mi venea sa cred ca exista una mai buna ca a mea.
    Sotul nu-mi spunea nimic despre ISLAM decat atunci cand i-l intrebam ceva ce vroiam sa stiu.Din pacate,nu eram in tara,nu aveam Quran nu stiam prea multe decat de la sot.
    Am inceput sa intreb pe cunostinte ce impresie au de ISLAM.Foarte multi comfundau religia cu traditia araba si ma speriau i-mi spuneau ca daca ar fi asa buna acea religie nu ar fi ei asa rai.
    I-mi era teama,oare daca se v-a supara DUMNEZEU pe mine ca schimb religia,daca nu vine popa la mama sa-i sfinteasca casa si multe, multe.-
    A trecut un an,doi trei,simteam ca-mi lipseste ceva din viata si am incercat sa fac rost de un QURAN sa-l pot citi.
    L-am citit de doua trei ori si am inceput sa fac comparati intre biblie si Quran.
    Da intradevar si la catolici prima porunca a lui DUMNEZEU zice asa:
    1EU SUNT DOMNUL DUMNEZEUL TAU,SA NU AI ALTI DUMNEZEI IN AFARA DE MINE,SA NU-TI FACI CHIP CIOPLIT SI SA TE-NCHINI LUI.
    Da,exista sf.treime,e plina biserica cu icoane si chiar eu ma inchinam in biserica la multe dintre ele.
    Tin minte ca mi-a trebuit un an sa decit exact ca voi fi capabila sau nu sa ma convertesc la ISLAM.
    Am spus ca daca totusi o fac,sa fac precum scrie in Quran pe cat posibil.Inainte de luna RAMADAN cu doua zile an decis sa fiu musulmanca ALHAMDULLILAH RABIL AL ALEMIN.
    I-mi amintesc ca acea luna a fost cea mai frumoasa luna din viata mea.
    Recunosc a fost greu la inceput ma rugam in limba araba si nu stiam ce zic.Am cunoscut araboaice ma staduiam sa invat limba,treptat,treptat invatam mai mult si ISLAMUL si limba.
    Acum a-si putea sa stig in gura mare,sa bat din usa in usa sa spun la toti:OAMENI BUNI AICI E ADEVARUL,CE FRUMOS SI CURAT E ISLAMUL!!!!!!!!
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •