Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. Islam egal terorism ? 
    #1
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    << Din pacate, unii pun semnul egal intre terorism si Islam. E chiar o parte din imaginea stereotipica pe care unii si-au facut-o despre religia Islamica. Ignoranta, confuzia si slaba informare probabil i-a facut pe acestia sa presupuna ca Islamul incurajeaza teroarea si violenta. Am pus aceasta intrebare pe un forum romanesc, iar unele raspunsuri au fost surprinzatoare. In orice caz, exista o mare diversitate in opinii.

    1. 'N-are nicio treaba una cu alta…dar parerile sunt impartite…'

    2. 'Nu se poate pune egal intre Islam si terorism. E ca si cum ai pune egal intre Crestinism si Inchizitie sau prapadul facut de conchistadori in America de Sud. Doar pentru ca unii gasesc in religie o scuza pentru a ucide nu inseamna ca acea religie este neaparat rea. Asta-i parerea mea.'

    3. 'Eu nu cred ca sunt sinonime Islamismul si terorismul…pana la urma orice padure are uscaciunile ei, nu ?'

    4. 'Teroristii pe care ii vedem la stiri nu sunt altceva decat niste fanatici care cauta scuze pentru faptele lor. Islamul nu are absolut nicio legatura cu terorismul. Si, de altfel, nicio religie nu poate avea vreo legatura cu asa ceva, zic eu'

    5. 'Asta ar insemna sa punem semnul egal intre toate gruparile extremiste si religia/natiunea careia apartin'

    6.'Eu am avut curiozitatea sa citesc Coranul si nu am gasit nimic despre razboiul sfant, jihad, pe care ar fi chipurile indreptatiti sa-l poarte musulmanii pentru slava si in numele lui Allah. E o gaselnita a unor grupari fanatice ca sa-si justifice crimele si intoleranta, folosindu-se de religie, un mod de manipulare a maselor de credinciosi.'

    Acestea sunt o parte din opiniile 'oamenilor de rand'.

    Mass-media sustine, de obicei, doua tipuri de pareri precum acestea doua pe care le consider un fel de 'sablon' la intrebarea 'este Islamul sinonim cu terorismul ?' :

    1. 'Evident, nu trebuie sa facem eroarea de a confunda religia musulmana cu formele sala maladive si radicale, nici societatea islamica in intregul ei cu miscarile fundamentaliste si cu organizatiile teroriste. -----izand intreaga lume musulmana nu facem decat sa repetam NOI greseala pe care le-o reprosam LOR.'

    2. 'In ultimii ani am fost martorii transformarii Islamului, o religie a pacii, intr-un teren fertil cultivarii terorismului. Au luat nastere multe grupari teroriste care impartasesc un caracter islamic'
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     

  2.  
    #2
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    Allah Preainaltul spune in Sfantul Coran :

    'Allah nu va opreste sa faceti bine acelora care nu au luptat impotriva voastra, din pricina religiei, si nu v-au alungat din caminele voastre, [ba din contra] sa fiti foarte buni si drepti, caci Allah ii iubeste pe cei drepti' (surat al-Mumtahana 60 : 8)

    Termenul de terorism nu exista in Coran si nici in invataturile profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea fie asupra sa !). Aceasta pentru ca Islamul este in primul rand un mod de viata si o religie in care politica nu este separata de sacru. Pacea cu tine insuti si cu ceilalti este mult mai importanta decat lupta.

    'Luptati pe calea lui Allah impotriva acelora care se lupta cu voi, dar nu incepeti voi lupta, caci Allah nu-i iubeste pe cei care incep lupte !'(surat Al-Baqara 2 : 190)

    'Iar daca ei vor inclina catre impacare, inclina si tu catre ea. Si increde-te in Allah, caci El este Cel care Aude Totul [si] Atoatestiutor' (surat Al-‘Anfal 8 : 61) [1]

    '…Sa nu va impinga ura impotriva unui neam sa nu fiti drepti ! Fiti drepti, caci aceasta este mai aproape de evlavie ! Si fiti cu frica de Allah, caci Allah este Binestiutor a ceea ce facei voi' (surat Al-Ma’ida 5 : 8) [2]

    'Rasplata pentru un rau este un rau deopotriva cu el. Insa rasplata aceluia care iarta si care cauta impacare se afla la Allah. El nu-i iubeste pe cei nelegiuiti' (surat As-Sura 42 : 40)

    'Nu este fapta cea buna deopotriva cu fapta rea. Respinge [fapta ce area] cu cea care este mai buna si iarta-l pe acela care a fost intre tine si el dusmanie ca si cum ar fi un prieten apropiat' (surat Fussilat 41 : 34)

    Cu multe secole inainte de 'Conventia de la Geneva', musulmanii aveau deja enuntate legi ale razboiului. Sultanul Saladin a respectat exemplar legile razboiului, a poruncit ca ranitii din ambele tabere sa fie tratati in afara Ierusalimului si de asemenea a ingaduit membrilor ordinului Sfantului Ioan sa-i trateze pe raniti in lacasurile lor.

    Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a interzis intotdeauna soldatilor sai sa ucida femei si copii si ii sfatuia pe acestia :

    'Nu trada, nu fii exagerat si nu-i ucide pe nou nascuti !'

    El mai spunea :

    'oricine ucide un cetatean al unui popor care a incheiat un tratat cu musulmanii nu va simti parfumul Paradisului, desi acest miros se simte de la distanta de 40 de ani'.

    De asemenea, Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus ca primele cazuri care se vor judeca in Ziua de Apoi vor fi cele de crima, deoarece crima este al doilea mare pacat in Islam. El considera sangele, onoarea si proprietatea ca fiind inviolabile si i-a avertizat pe musulmani ca toti cei care se vor purta cu bunatate cu oamenii sau animalele vor primi o rasplata frumoasa de la Creatorul lor.

    Abu Bakr, primul calif al musulmanilor, dupa ce a reflectat la invataturile profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) i-a dat zece sfaturi generalului sau Yazid cand acesta s-a confruntat cu armatele romane. I-a recomandat sa nu ucida femei, copii sau persoane cu handicap, indiferent de varsta lor, pomii roditori, sa nu distruga locuintele, sa nu taie camile sau oi decat pentru hrana, sa nu arda albinele si sa nu le imprastie, sa nu fure prazile de razboi si nici sa nu fie cruzi.

    Concluzia :

    Nu putem gasi in niciun text islamic nici macar un singur indemn care sa-i incite pe oameni sa-i intimidez ape civilii fara aparare, sa le distruga sau sa le confiste acestora locuintele si bunurile, sa bombardeze sau sa mutileze femei, copii sau barbati nevinovati. Toate aceste acte sunt interzise si descurajate, pentru ca musulmanii urmeaza o religie a pacii, milei si a iertarii, iar majoritatea dintre ei nu au nimic in comun cu evenimentele violente care sunt atribuite unor musulmani sau asociate lor. Orice persoana care comite un act de terorism se face vinovata de incalcarea legii islamice.

    (articol publicat in revista 'Islamul Azi', nr 9/2006, de catre Huda Muhammed)


    Note de subsol personale :

    [1] in articolul din revista, la acest articol apare in mod eronat citat numarul 60, in loc de 61 ;

    [2] in articolul din revista, la acest articol apare in mod eronat citat numarul 5, in loc de 8 ;
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     

  3.  
    #3
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    MashaAllah!
    foarte frumos si foarte adevarat!
    Mi-au placut mult si parerile oamenilor de rind,dar cu tristete spun ca nu reprezinta "marea majoritate".
    Inclin sa cred ca cei care au raspuns au fost oameni cititi!Desi am intilnit si profesori universitari care din teroristi si arabetzi ...etc...nu ne scot si nici nu vor sa auda altceva.
     

  4.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Daca musulmanii sunt adevaratii teroristi atunci cei care fac asta cine sunt???????????
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  5.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by maryam View Post


    Daca musulmanii sunt adevaratii teroristi atunci cei care fac asta cine sunt???????????
    Surioara,noi stim cine sunt insa restul lumii nu vrea sa stie !
    Restul lumii inchide ochii si aproba acest macel pe motiv ca "o meritam",ne meritam soarta ca doar suntem niste natzii explozive si niste teroristi invatati sa ucidem din fasha!
    Asta este din pacate opinia majoritatii!
     

  6.  
    #6
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Stiti , unii cand aud de arbi se gandesc ca sunt musulmanii si teroristi , fara sa stie ca nu toti arabi sunt musulmanii . Chiar vreau sa postez un banc , referitor la asta .
    Daca unul pune o bomba in nu stiu ce cladire , automat inseamna ca este musulman , nu ? Cand o incepe si lumeasa priceapa acest lucru ? Cand o sa priceapa ca Islamul este REGIGIA PACII ? Sau mai bine intrebat , o sa priceapa vreodata ? Eu cred ca ei nu vor sa asculte stiu de la mass media arab= musulman = terorist , si gata . Dar faptele bune pe care le fac , de ce nu le observa nimeni ? Daca mor musulmanii nevinovati nu inseamna nimic , dar daca sunt nemusulmanii , vai doliu , durere , ce nenorocire .
    Allah sa ne dea putere sa luptam . Amin ya Rabb
    Only ALLAH can judge me !
     

  7.  
    #7
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by maryam View Post


    Daca musulmanii sunt adevaratii teroristi atunci cei care fac asta cine sunt???????????
    Sunt in legitima aparare , se apara de musulmani
    Only ALLAH can judge me !
     

  8.  
    #8
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    --------------------------------------------------------------------------------

    Un om se plimba in Central Park , New York. Deodata vede o fetita atacata de un pit bull. Alearga repede spre caine , se lupta cu acesta si.n cele din urma salveaza viata fetitei , omorand inevitabil cainele . Un politist care tocmai urmarise intreaga scena, spune: "Esti un erou, maine ziarele vor scrie despre tine cum ca UN CURAJOS NEWYORKEZ SALVEAZA VIATA UNEI FETITE IN CENTRAL PARK!!!”. Barbatul raspunse : „Dar , nu sunt newyorkez...” "Ooff,atunci ziarele de maine vor scrie : UN CURAJOS AMERICAN SALVEAZA VIATA UNEI FETITE.....”.Barbatul intrerupse politistul si.i spuse:” Nici american nu sunt! ” .„Atunci ce natie esti?”, intreba intrigat politistul .Calm, barbatul raspunse : „Sunt saudit !” . Atunci politistul enervat de ce auzise spuse : „ Ziarele vor scrie : EXTREMIST ISLAMIC UCIDE CAINE NEVINOVAT IN CENTRAL PARK...”


    Trist, dar adevarat .
    Only ALLAH can judge me !
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. carti,muuulte carti islamice gratuit!!!
    By Hayat in forum Stiri
    Replies: 52
    Last Post: 10-26-2009, 11:53 AM
  2. SLEEPER CELL: Islam vs. Terorism
    By HAYAH in forum Masa rotunda
    Replies: 3
    Last Post: 03-27-2007, 02:58 PM
  3. Arhiva 2 : Islam - Intrebari si raspunsuri
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 12-11-2006, 04:55 PM
  4. intrebare: sarbatori in Islam
    By daniela_muslimah in forum Islamul
    Replies: 45
    Last Post: 06-25-2006, 05:59 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •