Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28
  1. De ce îţi este frică să porţi Higeab (batic)? 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Despre higeab oamenii au păreri împărţite. Unii consideră higeabul ca fiind o piedică şi un mijloc de opresiune iar alţii dimpotrivă. Se mai afirmă că higeabul (baticul) a fost obligatoriu numai pentru femeile care au fost contemporane cu Profetul (s.a.v) sau pentru cele care au trăit două generaţii după el. Cei care au această credinţă vizavi de higeab susţin:”higeabul (baticul) nu este obligatoriu pentru toate femeile musulmane, ci a fost obligatoriu numai pentru soţiile Profetului (s.a.v), iar cine nu-l poartă nu săvârseşte un mare păcat, Allah o va ierta pe femeia care nu poartă higeab deoarece păcatul ei e unul minor”.
    Allah spune în Coran:
    „Nu se cuvine ca un dreptcredincios şi nici o dreptcredinciosă să mai aleagă, dacă Allah şi Trimisul Său au hotărât în privinţa lor un lucru. Iar acela care se răzvrăteşte împotriva lui Allah şi a Trimisului Său se află în rătăcire învederată”(surat al-Ahzab: 36).
    Cei care ezită să se supună poruncilor lui Allah o fac de obicei din următoarele motive:

    a)-pentru că au o credinţă slabă în Allah (s.w.t), credinţa înseamnă să crezi „din adâncul sufletului şi să pui în practică poruncile lui Allah”. Iar femeia când este întrebată:„De ce porţi batic?”Ea răspunde:,,Pentru că Allah m-a călăuzit”. Călăuzirea vine după ce a urmat drumul cel drept, pe care i-a îndrumat Allah (s.w.t) pe toţi robii săi, în Sfântul Coran şi în Tradiţia Profetului (s.a.v) şi dacă sufletul se curăţă apare schimbarea şi dorinţa puternică de călăuzire. Allah spune în Sfântul Coran:”Allah nu schimbă starea unor oameni până ce ei nu schimbă ceea ce se află în sufletele lor” (surat ar-Rad: 11).
    Un exemplu de credinţă este cel relatat de Aişa (r.a) în următorul hadith:
    „Allah să fie mulţumit de femeile care au emigrat, deoarece imediat ce s-a revelat versetul” şi să-şi coboare vălurile peste piepturile lor”, şi-au rupt hainele şi s-au acoperit!” (Al-Bukhary).

    b)-pentru că nu au suficiente cunoştinţe despre islam. Higeabul este obligatoriu pentru femeile musulmane. Allah în Sfântul Coran spune:”şi să-şi coboare vălurile peste piepturile lor”(surat an-Nur:31). În verset apar cuvintele khumur(vălurile) este pluralul cuvântului khimar care în limba arabă înseamnă acoperirea capului şi giuiub, pluralul cuvântului geib care înseamnă deschizătura din capul pieptului. Din acest verset reiese
    clar că femeii musulmane i s-a poruncit de către Allah să poarte higeab. Nerespectarea acestei porunci este reflectat în creşterea numărului de femei care nu respectă această poruncă. Unele femei nu acceptă adevărul din acest verset deoarece dorinţele lumeşti sunt mai puternice decât teama de Allah. .

    c)-pentru că nu înţeleg semnificaţia higeabului, se lasă conduse de tradiţii şi de teamă. Multe femei care refuză să poarte higeab spun că:
    - higeabul (baticul) este doar pentru femeile în vârstă, după ce copii s-au căsătorit şi îşi poate dedica timpul doar pentru îndeplinirea obligaţiilor religioase (de exemplu pelerinajul). Aceste femei nici măcar nu au siguranţa că vor fi capabile ca la vârsta a treia să-şi îndeplinească aceste obligaţii.
    - higeabul e un obstacol în găsirea unui partener de viaţă. Femeile care susţin aceasta cred că sunt preferate fetele fără higeab pe care le vor acoperi după căsătorie. In unele cazuri acest lucru este valabil însă nu e o regulă generală. O fată musulmană ar trebui să ştie că profetul Muhammed (s.a.v) a spus că:”dacă o fată este cerută în căsătorie de un musulman credincios ea ar trebui să accepte această cerere”. (relatat de At-Tirmizi).
    - din cauza higeabului e dificil să-ţi găseşti un loc de muncă. Angajatorii refuză să angajeze fete care poartă higeab sau le condiţionează angajarea obligându-le să renunţe fie la batic, fie la locul de muncă. Dar câte fete fără higeab nu au un loc de muncă? Găsirea unui loc de muncă este o parte din destin. Allah încearcă prin diverse căi credinţa oamenilor. Cel care angajează o fată cu batic îşi doreşte un angajat eficient dar şi crede în drumul pe care l-a ales acea persoană.
    - higeabul este în unele cazuri motiv de probleme cu familia care nu acceptă ca fetele să poarte higeab. Adeseori aceste familii cred că o fată acoperită va avea probleme în societate sau va fi considerată needucată.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  2.  
    #11
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Mi-am pus val ca sa il multumesc pe Allah.Mi-am pus val pentru ca sunt musulmana.In Coran scrie despre val.Hijabul nu este ceva de contestat.Intr-adevar nu face parte din cei cinci stalpi islamici,dar nici la o parte nu il putem lasa.L-am pus pentru modestie si pe mine ma deranjeaza foarte tare in primul rand privirile celorlalti pentru ca nu o fac pentru a atrage priviri ci dimpotriva!Cuvintele si reactiile....hmm....nu pot sa ii acuz pe cei din jur...pentru ca nu cu foarte mult timp in urma faceam parte din cei care fac astfel de comentarii.Nu puteam intelege si acum subhanAllah fac parte dintre acele femei cu hijab.Al hamdu li Allah!
    Oamenii comenteaza pentru ca nu stiu.Nu stiu pentru ca sunt prost informati.Sunt prost informati pentru ca nu cauta adevarul dar cei mai multi dintre ei considera ca il stiu.
    Sunt altfel eu,sunt musulmanca.Iar Allah este si aici in Romania este si in tarile musulmane este peste tot si atata timp cat mergem pe calea Lui este alaturi de noi.Seitan incearca sa ne ademeneasca de la drumul lui Allah.Dar noi trebuie sa ne tinem capul sus.
    Islamul este o religie frumoasa si mai ales usoara de practicat oriunde am fii.Trebuie sa avem incredere in Allah ca El ne va ajuta mereu.Ne va incerca,dar singuri nu ne va lasa.Exista din pacate si cazuri particulare si Allah sa le aiba in paza Lui pe acele femei,pe acele surori.
    Noi sa mergem cu capul sus atata timp cat putem inshAllah.Din pacate trebuie sa plec acum dar continui inshAllah
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  3.  
    #12
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Allah a dat oamenilor toate lucrurile cu un scop, postul pt a se curati fizic si spiritual, dania pt a-si curata veniturile, rugaciunea pt binefacerea morala si sprituala etc etc


    iar hijabul a fost creat pt femeie dupa cum spune Sfantul Coranul pt a-i crea modestia care sa nu atraga privirile barbatilor

    si imi amintesc ca intr-un hadith....se spunea ca ajunsese o vreme in timpul profetului in care femeile acoperite corect islamic dar carora li se putea vedea fata atrageau barbati...de aceea Allah le-a comandat nigabul

    cat de perfect se adapteaza Islamul societatii.

    Baticul nu este un moft al lui Allah , are o semnificatie, el protejeaza femeia. Baticul e creat pt femeie. Daca era un moft de al lui Allah nu mai exista versetul in care femeilor de a 2 a varsta li se permite sa-si dea jos hijaburile dak nu mai vor sa se casatoreasca. Allah permite sa dai jos acest batic spunand totusi, daca doresc totusi sa il poarte e mai bine pt ele. Versetul nu sugereaza ca e mai bine pt Allah , ci pt femeie.
    La asta v-ati gandit ?O sa postez si versetul.


    In Romania imbracata cu o pereche de blugi si o bluza normala sau mai lunga nu atrag privirile oamenilor in mod deosebit doar dak modelele sunt prea frumoase.
    Deci sunt protejata de privirile celorlati, ma pierd in anonimat.
    Momentan traiesc pe Pamant si trebuie sa convetuiesc in bune relatii cu toata lumea, sa nu ma detasez de oameni prea tare sau sa traiesc in propria mea lume ca o ciudata , cred ca se pot impaca ambele planuri, relatia cu divinitatea , relatia cu umanitatea .
     
     

  4.  
    #13
    Member ALEX's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    15
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Al Salamo Aleikom.
    eu va spun o parere personala care mi se intampla mie , vesmantu este foarte important atat timp cat el este purtat cu placere am vazut romanca convertita care purta cu placere vesminte care nu pun in evidenta "formele " inclusiv higeab , la fel am vazut si femei muslim din syria care poarta haine europene care personal nu mi se par provocatoare daca e vreun barbat care gandeste mai mult si mai obsesiv isi poate imagina orice la o femeie chiar daca nu pune in evidenta forme sau chiar daca pune in evidenta forme .
    viitoarea sotie a mea se va imbraca cum doreste in ambele cazuri este o femeie decenta nu accept hainele transparente sau decupate obraznic .
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Si ma gandeam de ce romanii au ceva cu hijabul islamic?
    Daca tot il atribuie ca ar avea legatura cu terorismul , de unde si pana unde a avut Romania pana acum parte de atentate teroriste incat sa existe atat de mult resentiment?

    Unii nu stiu ce inseamna musulman.

    Cel putin azi m-a uimit la servici un client mi-a spus azi "Hristos a inviat" iar eu l-am intrebat cu ce ii pot fi de folos. A repetat "Hristos a inviat" si l-am intreb din nou cu ce info. ii pot fi de folos la care mi-a zis din nou "Hristos a inviat"si i-am zis ca imi pare rau dar sunt musulmana si nu ii pot raspunde. S-a simtit uimirea din vocea lui si f repede "l-am rezolvat" , nu ii mai trebuiau informatii, nici probleme cu serviciile nu mai avea totul OK ca sa vad dupa un min ca se ridica o colega din sala si spune:" care i-a spus la un client ca e musulmana si nu ii poate rasp. la hristos a inviat ;ca face scandal, vrea sa vorbeasca cu superviserul pe motiv ca e strigator la cer ca o firma romaneasca sa angajeze musulmani pe cand romanii sunt someri"si plangerea continua insa asta e cea mai flagranta.

    Cam de asemenea atitudini "imi este frica" , asta ca raspunsul la tema threadului.
     
     

  6.  
    #15
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    salamu aleikom
    maryam parerea mea perosnala daca gresesc in sha Allah Allah sa ma ierte si sa-mi atrageti atentia.....dar cred puteai sa-i spui acelui om Sarbatori Fericite.

    Eu de exemplu in primul an cand m-am facut musulmana si parinti mei nu stiau cand mi-au spus hristos a inviat am raspuns...da adevarat el este viu

    Insha Allah sa va usureze Allah lucrurile celor care traiti in tari neislamice
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  7.  
    #16
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    Si ma gandeam de ce romanii au ceva cu hijabul islamic?
    Daca tot il atribuie ca ar avea legatura cu terorismul , de unde si pana unde a avut Romania pana acum parte de atentate teroriste incat sa existe atat de mult resentiment?

    Unii nu stiu ce inseamna musulman.

    Cel putin azi m-a uimit la servici un client mi-a spus azi "Hristos a inviat" iar eu l-am intrebat cu ce ii pot fi de folos. A repetat "Hristos a inviat" si l-am intreb din nou cu ce info. ii pot fi de folos la care mi-a zis din nou "Hristos a inviat"si i-am zis ca imi pare rau dar sunt musulmana si nu ii pot raspunde. S-a simtit uimirea din vocea lui si f repede "l-am rezolvat" , nu ii mai trebuiau informatii, nici probleme cu serviciile nu mai avea totul OK ca sa vad dupa un min ca se ridica o colega din sala si spune:" care i-a spus la un client ca e musulmana si nu ii poate rasp. la hristos a inviat ;ca face scandal, vrea sa vorbeasca cu superviserul pe motiv ca e strigator la cer ca o firma romaneasca sa angajeze musulmani pe cand romanii sunt someri"si plangerea continua insa asta e cea mai flagranta.

    Cam de asemenea atitudini "imi este frica" , asta ca raspunsul la tema threadului.


    vai mieeeeeeeee!!!ce om nebun! daca i-ai zis ca esti muslima nu mai erai romanca automat?!!?
     
     

  8.  
    #17
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    ...dragi frati si surori intru credinta...

    ...in cazul hijabului, si nu numai, nu sant parerile noastre personale, cerute...ci sant cerintele lui Allah care trebuiesc respectate!...

    ...frate Alex
    ...daca ar fi asa... cum pe tine personal, nu te atrage o femeie, chiar daca nu poarta hijab, deci...treaba ei, daca vrea pune, daca nu, nu... la fel, ar putea veni o alta persoana, cu propunerea:..." mie nu-mi face rau un pahar de vin, poate unora le face, mie insa nu...asa ca cine poate, bea, cine nu, nu!"... si inca ceva...un musulman, care nu respecta poruncile lui Allah, sau incearca sa faca din haram, halal, se face vinovat de kufr, de necredinta...


    "Nu se cuvine ca un dreptcredincios si nici o dreptcredincioasa sa mai aleaga, daca Allah si Trimisul Sau au hotarat in privinta lor un lucru. Iar acela care se razvrateste impotriva lui Allah si a Trimisului Sau se afla in ratacire invederata." (33:36)


    ...nu trebuiesc discutate sau interpretate poruncile lui Allah subhanahu wa ta'ala, ci indeplinite...religia noastra, Islamul, alhamdulillah...este deja perfecta....asa cum a lasat-o Allah ta'ala prin Qur'an si prin Sunna Profetului Muhammad, !...

    ...draga Mariyah, mashaallah
    ...fie ca Allah ta'ala sa iti intareasca in fiecare clipa inima!...surioara, tu intr-un fel, ai dreptate...purtand un pantalon si o bluza , nu iesi in evidenta...insa...noi ne acoperim nu pentru a trece neobservate, pentru ca , oricum, efectul este tocmai contrariul!...ci pentru a implini poruncile lui Allah !...este atat de simplu!...nu ne sta noua in putere sa judecam " de ce" Allah ta'ala a poruncit asa si nu altfel...sigur, din hadith, putem afla circumstantele in care a fost revelat un anumit verset...insa, odata ce Allah ta'ala a hotarat un lucru, ramane hotarat, subhanallah!...
    ...deci, inshaallah, tu te acoperi pentru a te supune lui Allah, indiferent de efectul hijabului tau asupra altora...si Allah ta'ala va avea grija ca acele priviri pe care le vei atrage, sa nu iti aduca decat folos, si hassanad, inshaallah...
    si...in definitiv...la ce se vor uita?...oricat se vor uita , frumusetea ta, nu o vor putea vedea!...

    assalamu alaikum wa rahmatu-llah




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  9.  
    #18
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    surioarele mele!!!!...



    eu cred ca depinde de cat de puternica este credinta fiecareia... (Allah sa ne ajute)
    de cata vointa ai.. si de cat de sigura esti pe tine in situatiile in care te afli...

    daca esti la inceput.. abia ai imbratisat islamul.. o iei treptat.. nu faci ceva ce ti-ar fi greu (si nu ar fi cu toata inima)

    si e destul de greu si-n Romania.. si eu am auzit pe strada si bune.. si si destule Rele..

    si au urlat si dupa mine pe strada.. treci mai departe, nu-i asculti..

    insa la fel de bine am fost si respectata

    ---------
    eu una stau la camin... si toaleta, dusul e la comun... si port hijab
    stau cu fratele meu.. cand e el acasa.. port si-n camera Hijab fiindca mai vine cu prieteni de-ai lui...

    insa.. Alhamdulillah!!!!!

    ~~~
    Allah nu da mai mult decat poate sa duca un suflet...
    nu e de ajuns sa spunem: "credem" si gata...

    ci vom fi si incercati, testati...

    cel mai greu Jihad e cu noi insine...

    e nevoie de Vointa.. de Incredere in Allah.. de Rabdare...
    sa ne Intareasca El credinta Insha'a Allah.. tot mai mult si mai mult...

    ~~
    Maryah! nu e vorba ca intri in anonimat...
    da! la mine se mai uita unii pe strada.. si? ce vad? vad doar un val!
    vad doar hainele

    daca m-as imbraca "normal".. ca majoritatea celor de aici...
    tu asa gandesti? ca asa ar fi Islamic?
    fiindca te-ai adapta la mediul respectiv?

    eu cred ca te Inseli si ai inteles ceva gresit



    tu n-ai auzit niciodata barbatii discutand intre ei?

    sa stii ca se uita...... si in nici un caz imbracata ca cele de aici sa stii ca nu te vei pierde in anonimat.

    asa ca nu este nicidecum Islamica "adaptarea asta la mediu".. dupa cum ai gandit tu.

    Si Allah Preainaltul stie mai Bine.

    (daca e asa cum spui tu.. de ce s-au mai acoperit femeile in vremea Profetului _ sal Allah alayhi wa salam!..
    cand celelalte femei _ ne-musulmane.. nu erau imbracate asa???
    deci nu era un mod de imbracare conform "mediului" in care traiau )

    ~

    insa trebuie luat treptat.. cand simti in inima ta ca poti face fata.. faci si acest pas...
    Insha'a Allah

    Assalamu Alaykum wa Rahmatullah!.....

    sa fim Puternice, Surioare..
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  10.  
    #19
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    asalamu aleikom

    ma sha Allah ma bucur ca au postat si surorile noastre....asa este nu trebuyie sa facem din haram halal .Asa ca parerea mea e daca faci ceva ptr a-L multumii pe Allah Allah te ajuta si cu un job si sa nu pui la suflet privirile sau reactiile celor care sunt rauvoitori
    daca ar fi fost permis "sa ne jucam cu batikul" sau imbracamintea islamica Allah ar fi pomenit in Quran la fel cum a pomenit de carnea de porc ...
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  11.  
    #20
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    Si ma gandeam de ce romanii au ceva cu hijabul islamic?
    Daca tot il atribuie ca ar avea legatura cu terorismul , de unde si pana unde a avut Romania pana acum parte de atentate teroriste incat sa existe atat de mult resentiment?

    Unii nu stiu ce inseamna musulman.

    Cel putin azi m-a uimit la servici un client mi-a spus azi "Hristos a inviat" iar eu l-am intrebat cu ce ii pot fi de folos. A repetat "Hristos a inviat" si l-am intreb din nou cu ce info. ii pot fi de folos la care mi-a zis din nou "Hristos a inviat"si i-am zis ca imi pare rau dar sunt musulmana si nu ii pot raspunde. S-a simtit uimirea din vocea lui si f repede "l-am rezolvat" , nu ii mai trebuiau informatii, nici probleme cu serviciile nu mai avea totul OK ca sa vad dupa un min ca se ridica o colega din sala si spune:" care i-a spus la un client ca e musulmana si nu ii poate rasp. la hristos a inviat ;ca face scandal, vrea sa vorbeasca cu superviserul pe motiv ca e strigator la cer ca o firma romaneasca sa angajeze musulmani pe cand romanii sunt someri"si plangerea continua insa asta e cea mai flagranta.

    Cam de asemenea atitudini "imi este frica" , asta ca raspunsul la tema threadului.



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    ...inshallah, sa nu ne fie frica, si sa nu actionam cu usurinta in orice este legat de religia noastra, nici de teama , nici din rusine!...

    ...asa cum lor le este permis sa dea glas convingerilor lor, tot asa noi trebuie sa explicam si dam glas adevarului...este dreptul nostru si este obligatia noastra...
    ...sa nu rostim cu limba ceea ce nu simtim cu inima, sustinandu-i prin aceasta in greseala lor...ci sa incercam sa raspandim lumina Islamului, cu tot ceea ce implica el, inshaallah...



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatoria dintre o crestina si un musulman
    By Mariyah in forum Viata de cuplu
    Replies: 57
    Last Post: 01-03-2011, 11:06 PM
  2. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 03:11 AM
  3. Abilitatea de a asculta. Blocaje în ascultare
    By Sarah_Nour in forum Viata de cuplu
    Replies: 4
    Last Post: 09-28-2006, 09:16 AM
  4. Baticul: Traditie sau Islam ?!
    By hannen in forum Copii
    Replies: 116
    Last Post: 09-01-2006, 03:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •