Notices
 
Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 81
  1. Gasiti Dificultati ??? 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Gasiti dificultati in relatiile care trebuie sa le duceti cu familia sotului(sotiei)?
    Respectiv cumnatele,cumnatii???

    V-ati gandit cum ati putea imbunatatii aceste relatii???
    Ce considerati ca este mai dificil?
    Sa lasati de voi?
    Credeti ca daca relatiile duse bine cu neamurile,viata voastra de cuplu ar fi mult mai buna?
    Aveti probeleme din acesata cauza?
     
     

  2.  
    #2
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Gasiti dificultati in relatiile care trebuie sa le duceti cu familia sotului(sotiei)?
    Respectiv cumnatele,cumnatii???

    V-ati gandit cum ati putea imbunatatii aceste relatii???
    Ce considerati ca este mai dificil?
    Sa lasati de voi?
    Credeti ca daca relatiile duse bine cu neamurile,viata voastra de cuplu ar fi mult mai buna?
    Aveti probeleme din acesata cauza?
    al salam aleykum,
    daca tot ai intrebat am si eu o intrebare din partea cuiva
    o prietena de a mea....casatorita recent cu un pakistanez care traieste in anglia are probleme cu soacra ca sa zic asa....
    nu o accepta...!
    momentan din anumite motive ei nu traiesc in acelasi loc de fapt nu traiesc in aceiasi tara....si soacra nu o accepta pentru ca este europeanca si pentru ca ea vroia nora din pakistan...plus ca ea nu vb engleza decat urdu....si acuma fata trebuie sa invete si urdu sa ii fie pe plac....
    cum poate sa o faca pe soacra sa sa inteleaga ca se iubesc ca vor sa fie impreuna tot restul vietii lor si ca faptul ca ea e europeanca este decat un foarte mic amanunt?
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  3.  
    #3
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by Anna View Post
    al salam aleykum,
    daca tot ai intrebat am si eu o intrebare din partea cuiva
    o prietena de a mea....casatorita recent cu un pakistanez care traieste in anglia are probleme cu soacra ca sa zic asa....
    nu o accepta...!
    momentan din anumite motive ei nu traiesc in acelasi loc de fapt nu traiesc in aceiasi tara....si soacra nu o accepta pentru ca este europeanca si pentru ca ea vroia nora din pakistan...plus ca ea nu vb engleza decat urdu....si acuma fata trebuie sa invete si urdu sa ii fie pe plac....
    cum poate sa o faca pe soacra sa sa inteleaga ca se iubesc ca vor sa fie impreuna tot restul vietii lor si ca faptul ca ea e europeanca este decat un foarte mic amanunt?
    Dupa ce va invata urdu, fetei ii va fi mai usor sa se faca inteleasa de soacra (si am spus "inteleasa", nu acceptata). Deocamdata, prin semne, cred ca exprimarea i-ar fi oarecum limitata .
    Partile beligerante au, insa, un element comun, si anume sotul fetei, respectiv fiul mamei. El si-ar putea convinge mai usor mama, daca are un oarecare ascendent in fatza ei, ca este fericit cu sotia pe care si-a ales-o.
    Daca mama lui este, insa, ferm convinsa, ca multe alte mame , ca numai ea are dreptate si ca numai ea stie ce este mai bine pentru fiul ei, ma tem ca fata a incurcat-o si nu-i ramane decat sa se vada cat mai rar cu soacra, urmand dictonul: "mai rarutz, ca-i mai dragutz".
    As mai cita aici, drept avertisment final amatorilor de casatorie si vorba unei cunostinte: "Fata mea, mai intai si mai intai sa-ti alegi soacra!"
     
     

  4.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    ANNUKA mea:

    fata trebuie sa invete si urdu sa ii fie pe plac....
    cum poate sa o faca pe soacra sa sa inteleaga ca se iubesc ca vor sa fie impreuna tot restul vietii lor


    Spunei prietenei tale ca "TIMPUL LE VA REZOLVA PE TOATE".
    Sa aiba RABDARE cu mama soacra;atunci cand vor putea comunica,CREDE-MA,ca va ramane numai cu niste amintiri rele;
    EA isi va da seama cat il iubeste aceasta pe baiatul ei si va deveni INSHALLAH o mama pentru ea nu o soacra(poama acra)!
     
     

  5.  
    #5
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Gasiti dificultati in relatiile care trebuie sa le duceti cu familia sotului(sotiei)?
    Respectiv cumnatele,cumnatii???
    Ca fiind eu cred cea mai noua care s-a intalnit cu socrii si traieste cu ei m-am gandit sa postez
    Relatiile sunt foarte bune dar de cumnati nu pot sa spun nimica ca unica lui sora nu este inca casatorita


    V-ati gandit cum ati putea imbunatatii aceste relatii???
    Nu am ce imbunatati

    Credeti ca daca relatiile duse bine cu neamurile,viata voastra de cuplu ar fi mult mai buna?
    Eu cred ca relatiile cu parintii influenteaza si relatiile in cuplu.Nu am in vedere sa ajungi la divort sau eu mai stiu ce , dar oricum e mai bine cand totul e bine. Alhamdulilah
    Eu pot sa spun ca cand parintii te vad si simt ca le iubesti fiul si ca el este fericit ,atunci nu conteaza pentru ei ce esti europeanca sau asiatica sau....etc Dar cand te mai aud ca mai spui si niste cuvinte in araba sunt in culmea fericirii. Oricum este important sa discuti cu ei . Dar eu sa va spus prima prima data ne-am inteles din priviri si totul a fost bine . Si important sa nu uitati sa mai zambiti

    Va doresc sa aveti parte de socri minunati, Insha Allah
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    eu n-am ce sa zic de cit "ALHAMDULLILAH!"
    Alhamdullilah pt. sotul meu si pt. familia mea!Nu mi-as fi putut dori ALTCEVA decit ceea ce am.
    Citeodata ma intreb ce am facut sa-i merit!
    Ii iubesc enorm!Le doresc tuturor fetelor sa aiba asa socri si cumnati!

    Mamaaaaaaa te iubesc mult de tot!
     
     

  7.  
    #7
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Ba eu am o POBLEMA FOARTE MARE CU FAM .SOTULUI MEU............................. si anume ....de cate ori ma vad.....hai manaca si din asta si din asta, si din asta, si din asta.................nu ti-e foame, hai sa mananci................si dupa ce ca ma chinui cu regimuri peste regimuri.................

    Sunt cele mai dragi fiinte , ii port in sufletul meu tot timpul si sunt mandra ca fac parte din familia lor....
     
     

  8.  
    #8
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by nour al huda View Post
    Ba eu am o POBLEMA FOARTE MARE CU FAM .SOTULUI MEU............................. si anume ....de cate ori ma vad.....hai manaca si din asta si din asta, si din asta, si din asta.................nu ti-e foame, hai sa mananci................si dupa ce ca ma chinui cu regimuri peste regimuri.................

    Sunt cele mai dragi fiinte , ii port in sufletul meu tot timpul si sunt mandra ca fac parte din familia lor....

    cand vazusem PROBLEMA FOARTE MARE....m-am intristat,wallahi!dar apoi mi-a venit inima la loc.

    masha'Allah...ce ma bucur cand aud de astfel de familii mari si frumoase...Allah sa va tina pe toti/toate mereu la fel de uniti,sau poate si mai mult...in orice caz,sa fie de bine
     
     

  9.  
    #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    MachALLAH mai fetelor, ce fericire pe voi. Bine ar fi ca toate surorile noastre sa nimereasca soacre asa bune si familii iubitoare si primitoare

    E f important pt cele care pleaca departe de casa sa gaseasca un sprijin si o familie in ceilalti.

    Din pacate nu toare sunt roze dar inchALLAH sa fie pace si intelegere

    Pt soacre de fete si de baieti
     
     

  10.  
    #10
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Quote Originally Posted by nour al huda View Post
    Ba eu am o POBLEMA FOARTE MARE CU FAM .SOTULUI MEU............................. si anume ....de cate ori ma vad.....hai manaca si din asta si din asta, si din asta, si din asta.................nu ti-e foame, hai sa mananci................si dupa ce ca ma chinui cu regimuri peste regimuri.................

    Sunt cele mai dragi fiinte , ii port in sufletul meu tot timpul si sunt mandra ca fac parte din familia lor....
    Soacra ta e din Siria cumva?
     
     

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •