Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. Burse exotice in Iordania 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347

    Daca tot va plac tarile musulmane . Aveti acum ocazia.
    In baza programului de cooperare stiintifica intre Guvernul Romaniei si Guvernul Regatului Hasemit al Iordaniei, Centrul National pentru Burse anunta ca tinerii romani pot beneficia de cinci burse la universitati din Amman: 3 pentru studii universitare, 1 pentru studii de masterat si alta pentru studii de doctorat. Toti bursierii vor beneficia de un an pregatitor de limba araba. Depunerea dosarelor, pana la 28 august.
     

  2.  
    #2
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by nazirah View Post

    Daca tot va plac tarile musulmane . Aveti acum ocazia.
    In baza programului de cooperare stiintifica intre Guvernul Romaniei si Guvernul Regatului Hasemit al Iordaniei, Centrul National pentru Burse anunta ca tinerii romani pot beneficia de cinci burse la universitati din Amman: 3 pentru studii universitare, 1 pentru studii de masterat si alta pentru studii de doctorat. Toti bursierii vor beneficia de un an pregatitor de limba araba. Depunerea dosarelor, pana la 28 august.
    Si care sunt criteriile dupa care sunt selectati studentii?
     

  3.  
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    - trebuie sa fii cetatean roman inainte de toate

    - sa provii din institutii de învatamânt acreditate din România

    - sa cunosti cel putin o limba straina

    daca imi mai amintesc voi mai posta dar astea sunt cele mai importante, mai sunt 2 dar le-am uitat iar pentru dosar iti trebuie o multime de acte dar chiar o multime insa Guvernul Romaniei suporta toate cheltuielile daca esti admis, plata studiilor, cazare , masa si bani de buzunar, deci se merita
     

  4.  
    #4
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by nazirah View Post
    - trebuie sa fii cetatean roman inainte de toate

    - sa provii din institutii de învatamânt acreditate din România

    - sa cunosti cel putin o limba straina

    daca imi mai amintesc voi mai posta dar astea sunt cele mai importante, mai sunt 2 dar le-am uitat iar pentru dosar iti trebuie o multime de acte dar chiar o multime insa Guvernul Romaniei suporta toate cheltuielile daca esti admis, plata studiilor, cazare , masa si bani de buzunar, deci se merita

    i care e durata studiilor? Eu oricum nu tind la astfel de burse , cel putin nustiu cum e in Romania , dar in Moldova se mai opresc cateve burse pe la Minister , pe la fii si ficele ministrilor sau rude ...etc
    Astea sunt cerintele am inteles ...dar daca sunt mai multi studenti decat burse atunci cum ii vor selecta\? Pe baza mediei sau cum?
     

  5.  
    #5
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Pentru ca stiu ca va plac tarile "musulmane " dar si cele laice undepopulatia este majoritar musulmana

    am extras alte tari:

    Egipt
    15 - 20 de burse pentru studii universitare parţiale, postuniversitare parţiale, stagii de doctorat sau de specializare. Se asigura şcolarizare gratuită, bursă lunară, masă şi cazare in cămine studenţeşti

    2 - 3 burse pentru studii universitare complete. Se asigura şcolarizare gratuită, bursă lunară, masă şi cazare in cămine studenţeşti

    2 - 3 burse pentru studii postuniversitare. Se asigura şcolarizare gratuită, bursă lunară, masă şi cazare in cămine studenţeşti şi transport intern pentru deplasări in cadrului programului aprobat

    Turcia
    2 burse pentru stagii de specializare şi cercetare cu durata de 10 luni fiecare. Se asigura şcolarizare gratuită, bursă şi cazare in conformitate cu legislaţia internă, asistenţă medicală in cazuri de urgenţă

    o bursă de doctorat de limbă şi literatură turcă. Se asigura şcolarizare gratuită, bursă şi cazarein conformitate cu legislaţia internă, asistenţă medicalăin cazuri de urgenţă

    5 burse pentru cursuri de vară (limbă, literatură şi civilizaţie). Se asigura şcolarizare gratuită, bursă şi cazare in conformitate cu legislaţia internă, asistenţă medicală in cazuri de urgenţă


    pentru Rania : Maroc

    Maroc
    o bursă pentru studii postuniversitare. Se asigura şcolarizare gratuită, bursă lunară, cazare şi masă


    Siria
    3 burse pentru studii universitare complete, precedate de an pregătitor pentru studiere limbii arabe.
     

  6.  
    #6
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by iman_elsayed View Post
    i care e durata studiilor? Eu oricum nu tind la astfel de burse , cel putin nustiu cum e in Romania , dar in Moldova se mai opresc cateve burse pe la Minister , pe la fii si ficele ministrilor sau rude ...etc
    Astea sunt cerintele am inteles ...dar daca sunt mai multi studenti decat burse atunci cum ii vor selecta\? Pe baza mediei sau cum?

    Se da concurs draga mea si in general toti cunoscutii mei care au incercat au luat , dar s-au dus in tari de genul China, Algeria. Cred ca sunt multi candidati , din surse neoficiale absolventii de Universitatea Bucuresti au intaietate dar in special domnisoarele. Pt ca o prietena de a mea a primit avansuri din partea interviatorului . In general alcatuiesti dosarul, faci un proiect pe o anumita tema si te prezinti la interviu daca te place interviatorul e bine, daca nu ramai acasa .
    Si poti aplica pt mai multe tari atat timp cat respecti criteriile de selectie.
    Media din facultate si recomandarile profilor conteaza putin .


    Iar in ceea ce priveste durata studiilor majoritatea sunt pe termen lung ducand la finalizarea completa a studiilor-specializatilor alese adica poti sta 3 ani cu perioada de prelungire pt aprofundare, doctorat, important e sa te vezi plecat/
     

  7.  
    #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    [
    QUOTE=nazirah;18327][COLOR="Black"]
    pentru Rania : Maroc

    Maroc
    o bursă pentru studii postuniversitare. Se asigura şcolarizare gratuită, bursă lunară, cazare şi masă
    Thx but no thx, daca vroiam sa raman nu aveam nevoie de o bursa,mai degraba ma intereseaza alte zone

    Vrei sa scapi de mine? no chance


    [
     

  8.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    cum draga sa scap de tine ? nu exista net in Maroc?
     

  9.  
    #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by nazirah View Post
    cum draga sa scap de tine ? nu exista net in Maroc?
    Ba net exista dar........... nu voi mai fi alaturi de voi asa aproape; si stii unele kestii nu se pot spune prin email sau PM
     

  10.  
    #10
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Quote Originally Posted by Rania View Post

    Quote Originally Posted by nazirah
    cum draga sa scap de tine ? nu exista net in Maroc?
    Ba net exista dar........... nu voi mai fi alaturi de voi asa aproape; si stii unele kestii nu se pot spune prin email sau PM

    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Iordania
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 23
    Last Post: 03-04-2011, 02:37 PM
  2. retete din Iordania
    By Amira in forum Bucataria
    Replies: 7
    Last Post: 07-13-2009, 07:47 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •