Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22
  1. Intrebare despre post. 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Eu am un obicei tare prost, SA IMI ROD UNGHIILE , mai ales cand sunt nervoasa sau ma enerveaza careva. Daca o fac pe parcursul Ramadanului, si din greseala mai inghit cate o bucatica mica, asta inseamna ca am pierdut ziua de post?
    Si inca ceva, de ex, daca in momentul cand pun hejab, si vreau sa pun un ac de siguranta sau o brosa, si imi infing acul in deget, autotmat bagi detetul in gura si sug snagele, sau cel putin asa fac eu. Asta inseamna ca am deschis postul? ca am pierdut ziua de post, si ca trebuie sa o recuperez?
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    NADIUKOOOOOOOOOOOOO,eu cred ca tu trebuie sa ti post la nesfarsit,
    Pai de ce mai fatuca maiki iti rozi degetelele???Si de ce mancatear mama te intepi????

    Mai sa fie,sigur trebuie sa vin in CANADA TA!!!
    OF,OF numai mama de copiiiiiiiii sa nu fiiiiiiiii!!!!
     
     

  3.  
    #3
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Ce sa fac mamikule daca nu este nimeni sa imi de-a peste maine ca nu e bine!! Si nu am stiu, ALLAH subhana wa ta'ala ma va ierta ca nu am stiut.

    Deci nu e bine de facut ce fac eo?
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by nadine View Post
    Eu am un obicei tare prost, SA IMI ROD UNGHIILE , mai ales cand sunt nervoasa sau ma enerveaza careva. Daca o fac pe parcursul Ramadanului, si din greseala mai inghit cate o bucatica mica, asta inseamna ca am pierdut ziua de post?
    Si inca ceva, de ex, daca in momentul cand pun hejab, si vreau sa pun un ac de siguranta sau o brosa, si imi infing acul in deget, autotmat bagi detetul in gura si sug snagele, sau cel putin asa fac eu. Asta inseamna ca am deschis postul? ca am pierdut ziua de post, si ca trebuie sa o recuperez?
    Nadine, am impresia ca ai ridicat o problema incuietoare .
    Eu cred ca treaba cu rosul unghiilor nu apare pe nicaieri, prin Qur'an sau hadith-uri, iar ceea ce nu este interzis...
    In definitiv, in perioada de post din Ramadan este interzis sa bei lichide si sa mananci alimente, nu? Pai unghiile nu cred ca fac parte din nici o categorie din cele enuntate, deci ma indoiesc ca inghitirea accidentala a vreunui coltisor de unghie, fie si cu pielitza (miam, miam ) ar putea sa invalideze postul. (Da' chiar, de ce-ti rozi unghiile ? Si eu aveam obiceiul asta, dar dupa adolescentza a trecut de la sine.)
    In ceea ce priveste partea cu intepatul si cu sangele, nu ma bag, pare mai complicat. Sunt site-uri, insa, unde poti sa ceri un sfat avizat in directia asta - majoritatea in engleza. Poti incerca si pe-acolo, poate te lamureste cineva (Rubrica "Ask the Scholar", de pilda, pe Islamonline.net).
    Iti doresc succes in lamurirea cat mai rapida! Pana-n Ramadan, daca se poate !
     
     

  5.  
    #5
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

    Parearea mea e ca ar trebui sa incerci sa eviti asta, in timpul Ramadhan-ului..
    ma gandesc doar la faptul ca in timpul postului chiar si Wudu e putin diferit, in sensul ca nu clatim gura si nu mai spalam nasul cu apa...

    Poate vine cineva si ne lamureste in privinta asta, Insha'a Allah..



    ~~~
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  6.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Daniela:
    ma gandesc doar la faptul ca in timpul postului chiar si Wudu e putin diferit, in sensul ca nu clatim gura si nu mai spalam nasul cu apa...


    Surioara nu exista un udwu special,el este normal,te clatesti in gura si iti speli nasul,dar daca din greseala ai scapat apa, inseamna ca ALLAH SUBHANAHU WA TAALA (A VRUT EL SA FIE ASA),uneori spre sfarsitul postului si in special in primele zile de post, sunt femei care fara sa isi dea seama gusta mancarea,aceia nu inseamna ca a pierdut ziua de post si trebuie sa o refaca;deci SE FACE FOARTE MARE ATENTIE,DAR DACA SE INTAMPLA SE TERMINA NORMAL ZIUA DE POST.
     
     

  7.  
    #7
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

    Surioara, eu stiu asa:

    1. In ceea ce priveste Wudu, e hadith (o sa caut Insha'a Allah) _ ca in timpul postului nu se clatesc gura, nasul cu apa...

    2. Legat de mancare stiu ca e tot hadith (Insha'a Allah il voi posta) despre post, cand este permis sa Gusti mancarea (atunci cand gatesti), insa fara sa inghiti...

    ~~~

    Si daca imi amintesc bine, INsha'a Allah, tot in ceea ce priveste postul_se poate intampla ca cineva sa uite si de exemplu sa guste apa, sau mai stiu eu ce... cum isi aduce aminte trebuie sa se opreasca era intr-un hadith ceva de genul ca "Allah l-a hranit".. Insha'a Allah sa nu spun ceva gresit..

    chiar merg sa caut acum



    ~~~
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  8.  
    #8
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    1- Nu numai mancarea si bautura rup postul . Orice lucru care intra in gura (cu exceptia apa de la wudu) , intrerup postul daca omul le face intentionat .
    Inainte de ramadan : Nadine , pune ardei iute pe varful degetelor tale in fiecare zi , si asa o sa simti gustul de la ardei de fiecare data cand pui degetul in gura , si cu timpul vei scapa inchallah .
    Sa sugi sangele nu e ceva uman , si nici nu e admit . Cand iti iese sangele pui apa oxigenata.

    Unde e rabdarea celui credincios ? .

    2- In timpul postul , wudu este la fel ca si inainte , dar se recomanda ca cel care exagera in spalarea gurii si a nasului in afara postului sa nu mai exagereze in timpul postului .

    Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : " Completeaza wudu , si spala intre degete , si exagereaza in spalarea nasului , atata vreme cat nu esti in post " . Asta inseamna ca exagerarea trebuie oprita si nu actiunea in sine .
    Spalarea gurii este un FARD in wudu , indiferent daca e ramadan sau nu ramadan , asa ca trebuie facuta dar normal fara exagerare .
     
     

  9.  
    #9
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

    Tocmai voiam sa scriu si eu acum.. fiindca am gasit hadith-ul.. (Abu Dawood)

    si e greseala mea (Astaghfirullah!)

    ..

    ~~~

    (am retinut gresit....)

    fiindca intr-adevar era vorba de exagerarea in spalare... nu Doar de spalare..

    imi cer scuze..



    ~~

    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  10.  
    #10
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Daniela surioara ,nu este vorba sa iti cer scuze,aici suntem pentru a invata uni de la alti,si sa multumim lui ALLAH subhanahu wa taala,ca ACUM in zilele de azi avem unde intreba si avem cine sa ne raspunda.
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. ce se spune despre Triunghiul Bermudelor
    By ibadat in forum In jurul lumii
    Replies: 10
    Last Post: 03-10-2010, 11:13 PM
  2. Trecuta cu vederea...barfa...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 12
    Last Post: 04-28-2007, 03:02 PM
  3. Intrebare despre site
    By seny in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 28
    Last Post: 08-24-2006, 11:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •