Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28
  1. Pasaport cu hijab , se poate ? 
    #1
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Am deschis acest subiect , deoarece am o nelamurile . Se poate face pasaport cu hijab ? De ex, . matusa mea si-a facut acum 4 ani in Bucuresti , fara probleme . In vara , cand a vrut sa ii faca bunici , a intampinat probleme , au zis ca nu se poate . Ea a cerut sa-i fie arata o lege , din care sa se deduca ca nu poate sa poarte batic , persoana respectiva nestiind ce sa mai zica , si i-au facut poza cu batic . Cand au fost sa ridice pasaportul , au zis ca trebuie alta poza fara batic . Este adevarat ca nu putem sa purtam hijab in pasaport ? Bunica mea poarta batic , fiind crestina .
    Rog surorile care stiu sa-mi raspunda .
    Jazak Allah Khairen
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  2. Salam Aleikum Wa Rahmatulahi Wa Barakatu! 
    #21
    Incepator Hager's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    BUCHAREST
    Posts
    66
    Thanked
    0
    Rep Power
    103
    Dragi surioare eu am schimbat pasaportul anul trecut inaintea plecarii la hajj,si am avut ceva pb ,desi cei de acolo vazandu-mi si buletinul si celalalt pasaport cu hijab au facut pe inaccesibili.La un moment dat cineva mi-a zis ca ,citez:''luati loc pe scaun si dezbracati-va'' ce?????????zic ,glumiti,nu?
    Zic stai sa vezi acum ,vreau sa vb cu superiorul de aici,am mers la comandant ,mi-a vazut actul expirat ,i-am zis de consiliul de discriminare si ca vreau actul cat mai repede posibil .Foarte mirat zice ok doamna se rezolva ,ca aveti papagal ...........i-am zis ca de fapt acasa am o pereche si mi-a ceru sa aduc un act prin care sa fie specificat ca religia mea islamica ma obliga pe mine ca musulmana sa port acest hijab in cap in public,cand fac poze sau la alte activitati.Si alhamdulialh am sunat imediat la moschee ,au pregatit actul ,l-am luat si in 4 ore s-a rezolvat totul multumita bunuli ALLAH SWT .ALHAMDULIALH RABIL ALAMIN.Asadar cateodata dragele mele mai faceti si gura ca doar dunt drepturile noastre si niciodata nu va lasati intimidate.ALLAH MAAKUM.ALLAH MAAKI.
    Si implineste rugaciunea la cele 2 capete ale zilei si la anumite ceasuri din noapte!Faptele bune le alunga pe cele rele.Aceasta este reamintirea pentru cei care cugeta! Si fii statornic in rabdare fiindca ALLAH nu lasa sa se piarda rasplata facatorilor de bine!
     
     

  3.  
    #22
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    asalamu aelikom w rahmatullah w barakatu

    nici ca nu ti-ai gasit surioara sara un bodyguard mai bun as venii cu cea mai mare placere

    Ah si eu in decembrie trebuie sa-mi schimb pasaportul ca imi expira in decembrie.in sha Alah poate il pot prelungii aici in iordania daca nu....ma inamez cu rabdare
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  4.  
    #23
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    dragi surioare,

    intr-adevar, se poate, si inshaallah, trebuie sa se poata, in definitiv este lege!...

    ...sant si eu patzita, de fapt nici nu am primit inca pasaportul cel nou, care , (desi actele mi-au fost cu chiu, cu vai acceptate, insa abia dupa ce am prezentat extrasul de lege, luat din internet), intre timp, cum-necum, s-a " ratacit" pe drum...
    ...in fine, inshaallah, pana la urma sa ajunga cumva la mine...deci nu este vorba de lege, ci de cei care aplica ( sau nu) legea...
    ...din pacate, chiar si unde-i lege, este si tocmeala....

    ...daca vreti, aruncati o privire la articolul 6, paragraf c) :

    http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/pas_h_94.htm









    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #24
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    asalamu aelikom w rahmatullah w barakatu

    nici ca nu ti-ai gasit surioara sara un bodyguard mai bun as venii cu cea mai mare placere

    Ah si eu in decembrie trebuie sa-mi schimb pasaportul ca imi expira in decembrie.in sha Alah poate il pot prelungii aici in iordania daca nu....ma inamez cu rabdare
    Stii nu era vb de mine , ci de bunica mea crestina . Ea a fost sa-so faca poze cu matusa mea , iar aia cand au vazut-o pe matusa mea cuhiajb nu au vrut sa-i faca poze , matusa mea le-a cerut sa-i arate legea ca nu are voie , apoi au dat din umeri si au facut poza cu batic .Problema a fost cand sa dus bunica singura sa-l ridice , nu au vrut sa il dea si au pus-o sa faca alta poza fara batic .

    Mie pasaportul imi expira la anul , ma pregatesc sa dau piep cu cei de acolo , nu ma las cu una cu doua , am invatat ceva de la egypteni { cand vedeti filme arabe si femeile tipa sa stitii ca sunt egyptence , asta se intampla si la Meka , cand femeile vb mai tare , rad , sunt egyptence }
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  6.  
    #25
    Incepator Iris00's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    71
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Pentru a putea face pasaportul cu batic in Romania ,trebuie sa mergi la Muftiatul Cultului Musulman sa-ti iei o adeverinta precum ca apartii acestui cult.
    Dar inainte de asta trebuie sa mergi la biserica de un sa-ti iei o hartie ca nu mai esti crestina si dupa care cu aceasta adeverinta mergi la muftiat si cu adeverinta de la Muftiat la politia pasapoarte.
     
     

  7.  
    #26
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715



    eu am facut asa:..

    ieri m-am dus la Directia Generala de Pasapoarte de pe strada Nicolae Iorga.. (Bucuresti)

    am avut o adeverinta de la Liga Islamica..

    si Alhamdulillah a fost suficient.. au acceptat-o..

    nimic mai mult.. nu trebuie document de la biserica sau muftiat, e de-ajuns o astfel de adeverinta (ca apartin religiei Islamice si ca femeia musulmana trebuie sa poarte batic in pozele pentru documente, inclusiv pentru pasaport).

    si mai mult de atat, mie nici macar nu-mi expira pasaportul...

    nu stiam ce motiv sa trec acolo.. de ce-l schimb?.. pana la urma s-au gandit si ei si au zis sa trec: motiv: (citez) "mi-am schimbat religia"

    Alhamdulillah.. deci se poate..

    eu ieri am depus si astazi l-am luat (in regim de urgenta) si Alhamdulillah n-au fost probleme cu poza si nici probleme la eliberare..

    ~~~

    Fi Aman Allah...




    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  8.  
    #27
    Member mariamch's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    japan
    Posts
    17
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by sara View Post

    Am deschis acest subiect , deoarece am o nelamurile . Se poate face pasaport cu hijab ? De ex, . matusa mea si-a facut acum 4 ani in Bucuresti , fara probleme . In vara , cand a vrut sa ii faca bunici , a intampinat probleme , au zis ca nu se poate . Ea a cerut sa-i fie arata o lege , din care sa se deduca ca nu poate sa poarte batic , persoana respectiva nestiind ce sa mai zica , si i-au facut poza cu batic . Cand au fost sa ridice pasaportul , au zis ca trebuie alta poza fara batic . Este adevarat ca nu putem sa purtam hijab in pasaport ? Bunica mea poarta batic , fiind crestina .
    Rog surorile care stiu sa-mi raspunda .
    Jazak Allah Khairen

    SARA suriaoara ....pana la urma dupa atata timp ...sa rezolvat treba cu pasaportul cu poze cu hijab!?.....te rog sa-mi spui si mie daca ai avut ceva probleme.....!jazakaALLAH....
     
     

  9.  
    #28
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by mariamch View Post


    SARA suriaoara ....pana la urma dupa atata timp ...sa rezolvat treba cu pasaportul cu poze cu hijab!?.....te rog sa-mi spui si mie daca ai avut ceva probleme.....!jazakaALLAH....


    Nu era vb despre mine , ci despre bunica mea crestina , care purta batic si nu au vrut sa-i dea pasaport , a fost nevoita sa iis faca alta poza fara batic , si asta din cauza ca fata ei { matusa mea } era muslima , si purta hijab .

    Matusa mea si-a facut in iunie a.c pasaport cu hijab , trebuie sa fii tare , sa le spui ca vrei sa vezi legea in care se interzice pozarea cu batic sau jihab , poti chiar sa ceri sa intri in audienta la comisar , cand or sa vada ca te tii pe " pozitie " o sa iti elibereze pasaportul cu hijab , inshaAllah .
    Mai am putin si o sa mi-l schimb si eu , inshaAllah sa fie bine .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Se Mai Poate Face Ceva????
    By aiscia in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 41
    Last Post: 10-11-2008, 10:15 PM
  2. Hijab virtual...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-2007, 07:20 PM
  3. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 04:00 AM
  4. Replies: 11
    Last Post: 07-13-2006, 08:22 AM
  5. Afectiuni ale ficatului
    By genan in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2006, 04:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •