Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. Covoare orientale 
    #1
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    In jurul datei de 20 martie cred, am vizitat urmatoarea expozitie. Nu stiu cum de nu m-am gandit sa va spun si voua. Ultima zi a fost 31 martie.


    Expozitia de covoare orientale "De la mihrab la gradina paradisului" la Muzeul National de Arta al României

    Expozitia reuneste 27 de piese care provin din Turcia, Iran, Caucaz si Asia Centrala si sunt datate în secolele XVII-XX. Vizitatorii pot viziona creatii ale unor manufacturi orientale importante, dar si piese care provin din medii rurale sau chiar tribale, realizate în stiluri si tehnici diferite - covoare cu noduri turcesti sau persane, piese din lâna sau din matase.


    Cand am intrat si am vazut o lampa din moschee m-a cuprins un sentiment de bucurie.....eram asa de fericita sa pot vedea lucrurile acelea vechi apartinand musulmanilor. Erau expuse si bucati de ceramica - ca un fel de faianta mai groasa - pe albastru, vaze si vase pentru spalat. Am gasit poza celui din care se toarna apa:




    Insa expozitia consta in prezentarea covoarelor din orient.
     
     

  2.  
    #2
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    Iata afisul expozitiei: (apare un covor expus din matase -Iran- in care apar diversi copaci, pasari...reprezentarea paradisului). Aici puteti sa dati click sa il vedeti mare: http://www.b24fun.ro/?c=64&evt=5729




    Acesta mi-a mers la suflet: (se intelege de ce)




    Inca unul a carui poza am gasit-o pe net: (coborarea in trepte este specifica)

     
     

  3.  
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    am fost cu colegii, deci am avut dea comentarii ,odata cu venirea noatra muzeograful a ragusit de la atata :"mai incet va rog"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    mie mi-au placut f mult , am luat si pliante si 2 cartulii super ieftine, la pret simbolic de fapt
    eu am fost f atrasa de cele turcesti

    si cel mai mult mi-a placut si mie tot covorasul de rugaciune "personalizat" cu palmele , am pus imaginea din cartulie pe perete :P
    si colegilor mei tot covorasul acela le-a placut
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Cultura Si Civilizatia Persana
    By gabriela guettat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 19
    Last Post: 03-31-2008, 02:01 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •