Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. nemusulmana in tari arabe 
    #1
    Member Amira's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Romania
    Posts
    10
    Thanked
    7
    Rep Power
    0
    Salam!

    care ar trebui sa fie imbracamintea potrivita pentru o femeie nemusulmana care se afla in vizita in tarile arabe ( la o familie )si ce reguli de comportament elementare trebuie sa cunoasca in vederea respectarii decentei locului ?
    cred ca ar fi multe de discutat legat de acest subiect.
    dau cateva exemple:
    - se practica strangerea de mana atunci cand faci cunostiinta cu o persoana musulmana cum se procedeaza la noi?
    - se acorda imbratisari familiei vizitate (indiferent de sex) la venire si la plecare? pupici pe obraz?
    - e permis costumul de baie vara la strand?
    - sunt pantalonii scurti o problema?
    - care este formula de salut potrivita adresata unui musulman?
    cam atata imi trece momentan prin cap. va multumesc
     
     

  2. Re: nemusulmana in tari arabe 
    #2
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Buna,Amira si bine ai venit pe forum

    Am sa incerc sa-ti raspund la cateva dintre intrebarile tale,atat cat pot...in rest,ii voi lasa pe cei acre stiu mai bine sa-ti raspunda.

    Tinand cont de faptul ca tu vei ajunge -asa inteleg eu- in vizita intr-o tara islamica,vei trai pentru catva timp alaturi de o familie musulmana,este de apreciat faptul ca doresti sa te conformezi cat mai bine regulilor "casei".

    In privinta hainelor,eu as zice sa incerci sa fii cat mai acoperita fiindca,majoritatea femeilor din acele parti fiind musulmane,daca te-ai imbraca prea scurt sau prea mult cred ca ai atrage f tare atentia asupra ta...si nu intr-un mod tocmai placut.

    Despre strangerea de mana ce pot sa spun?nu este vorba daca se practica sau nu,ci de faptul ca unui/ei musulman/e nu ii este permisa o astfel de atingere cu persoane care nu fac parte din familie,ma refer la persoanele de sex opus.La fel se intampla si cu imbratisarile si pupicurile.Desigur,tu,ca fata,nu cred ca vei intampina probleme daca vei intinde mana unei femei atunci cand faci cunostiinta,insa este mai bine sa nu faci acest gest unui barbat...

    Despre costum de baie nu stiu ce sa zic...in tarile islamice stiu ca exista astfel de stranduri separate pentru femei si pentru barbati...si chiar daca vei merge la un strand numai pentru femei nu cred ca vei putea sa porti un costum de baie "ca la noi"...asta pentru ca fiecare femeie are aura sa,de la buric pana la genunchi,care poate fi vazuta numai de catre sot...nici macar de mama sa...deci...oricum,asta e ce stiu eu,insa mai astepata si alte pareri.

    Formula de salut intre musulmani este "al salamou alaykoum",ceea ce inseamna "pacea fie asupra ta"...insa am citit undeva ca acest salut este numai intre musulmani...adica de la musulman la musulman...cred ca cel mai bine ar fi sa spui simplu "salam" - "pace".Aici poate trece Suleiman si iti spune mai mult
     
     

  3. Re: nemusulmana in tari arabe 
    #3
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Assalam aleykum!
    InshaALlah vizita ta sa decurga asa cum planuiesti tu...
    Cred ca in primul rand ar trebui sa te duci acolo cu inima deschisa spree ceea ce vei intalni, dispusa sa inveti multe lucruri noi...
    Nu cred ca iti va fii greu, caci trebuie doar sa ii respecti pe ei si sa te respecti pe tine... dar admir dorinta ta de a fi pregatita "de acasa"...
    Cel mai bun sfat..."Atunci cand esti la Roma, fa precum romanii..."...adica incearca sa ii observi cat mai mult in ceea ce fac...
    Intrebai de intinsul mainii la salut...intinzi mana cui ti-o intinde, caci un barbat credincios nu ti-o va intinde si nici nu se sa va apropia pentru o calduroasa imbratisare de bun venit...
    Hainele ar trebui sa fie decente...sa nu atragi atentia asupra ta, asupra pielii tale...parfumul tau sa nu se simta peste tot...daca se poate chiar deloc...
    Sa incerci sa mananci si sa bei cu mana dreapta... nu ti se va face observatie probabil, dar ei o sa remarce acest lucru...
    Eu cred ca de fiecare data cand nu stii ceva, ar trebui sa recunosti deschis ca nu stii, caci nimeni nu iti va intoarce spatele si nici nu va rade...cred ca e mai bine sa intrebi inainte decat sa provoci alte incidente ilare...
    Daca te duci cu sotul, relatia voastra trebuie sa ramana discreta pentru ochii celorlalti, si ca femeie nu ar trebui sa atragi atentia celorlalti prin ras, machiaj, haine sau parfum...
    Tot ce am scris pana acum sunt generalitati, care poate o parte nu o sa se aplice in familia in care tu de duci... dar care cred ca nu strica sa fie aplicate oriunde te-ai duce in lume...
    Dar cel mai important cand calatorim intr-o alta tara, intr-o alta civilizatie, este sa lasam acasa prejudecatile, mofturile, convingerile ca "la noi e mai bine"... asa ne putem descurca oriunde fara probleme...cu modestie si decenta

    InshaAllah calatorie placuta si poate ne povestesti si noua cum a iesit vizita...
    De ce nu...poate ne spui in ce tara vrei sa calatoresti...poate cineva de pe site cunoaste mai indeaproape tara respectiva si obiceiurile, si astefel de informatii te vor face ca si una "de-a lor"..
     
     

  4. Re: nemusulmana in tari arabe 
    #4
    Member Amira's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Romania
    Posts
    10
    Thanked
    7
    Rep Power
    0
    multumesc mult fetelor pentru informatii. sunt pretioase.
    o sa merg dar nu foarte curand. dar pana merg vreau sa ma familiarizez un pic cu cateva lucruri despre lumea araba. avand in vedere ca e familia prietenul meu si cu aceasta ocazie ma vor cunoaste.
    de obicei ma conformez foarte bine unei situatii noi. ma adaptez destul de usor. imi place sa respect si sa fiu respectata. ca fire sunt linistita, calma si calculata. in general ma modelez usor dupa oameni. pentru ca sunt deschisa si sociabila.
    sunt sigura ca o sa fie bine. cu atat mai mult cu cat familia este mixta, mama fiind tot din Romania. dar am emotii ....
    e vorba de Iordania.
     
     

  5. Re: nemusulmana in tari arabe 
    #5
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    insha'Allah o sa fie bine Amira nu-ti face prea multe griji,in general arabii sunt oameni calzi si primitori,cel putin eu din ce stiu cateva exemple asa sunt...si asa am auzit si la prietenele mele in plus tu ai un atuu,si anume faptul ca mama prietenului tau este romanca..astfel te vei putea apropria de ea si de fiecare data o vei putea intreba cand vei avea nelamuriri...si cred ca ii va face placere sa te ajute sa intelegi anumite lucruri.

    pana la urma,nimeni nu s-a nascut invatat si fiecare din noi a avut nevoie candva sa intrebe despre ceva.

    asta este o invitatie care va ramane mereu valabila,daca vei mai avea intrebari s insha'Allah o sa incercam sa-ti raspundem cum putem noi mai bine.

    o noapte linistita,ma'a salama
     
     

  6. Re: nemusulmana in tari arabe 
    #6
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by Amira View Post
    Salam!
    Quote Originally Posted by Amira View Post

    care ar trebui sa fie imbracamintea potrivita pentru o femeie nemusulmana care se afla in vizita in tarile arabe ( la o familie )si ce reguli de comportament elementare trebuie sa cunoasca in vederea respectarii decentei locului ?
    cred ca ar fi multe de discutat legat de acest subiect.
    dau cateva exemple:
    - se practica strangerea de mana atunci cand faci cunostiinta cu o persoana musulmana cum se procedeaza la noi?
    - se acorda imbratisari familiei vizitate (indiferent de sex) la venire si la plecare? pupici pe obraz?
    - e permis costumul de baie vara la strand?
    - sunt pantalonii scurti o problema?
    - care este formula de salut potrivita adresata unui musulman?
    cam atata imi trece momentan prin cap. va multumesc



    al salam aleykum
    u ai precizat ca esti femeie nemusulmana si parerea mea e ca ar trebui sa te imbraci decent
    nu esti obligata sa porti batic sau abaye
    trebuie sa fii decenta si prin asta vreau sa spun haine sa nu fie mulate sa nu ti se vede formele etc si asta din respect fata de tine fata familia care o vizitezi mai ales daca sunt musulmani
    sincer sa stii ca ei oricum nu se vor astepta sa vii cu batic si cu abaye islamul impune toleranta fata de alte religii
    trebuie sa fii calma si rexalata si cel mai important sa fii u insusi in rest cred ca totul va fii ok
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Descarcati gramatica limbii arabe
    By imanikka in forum Limba Araba
    Replies: 18
    Last Post: 04-01-2013, 02:27 AM
  2. magazine cu produse arabe
    By amina in forum Masa rotunda
    Replies: 3
    Last Post: 06-15-2011, 11:19 PM
  3. Civilizatia Araba In Emiratele Arabe Unite
    By gabriela guettat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 06-30-2007, 07:30 PM
  4. Emiratele Arabe Unite
    By khadija in forum In jurul lumii
    Replies: 19
    Last Post: 05-15-2007, 05:46 PM
  5. Replies: 2
    Last Post: 06-16-2006, 08:46 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •