Notices
 

Thread: casatoria

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 91 to 100 of 115
  1. casatoria 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Cred ca e important sa fie un subiect separat despre casatoria in islam, deoarece multi crestini nu stiu multe despre islam,si tot ce au auzit despre islam este ca un barbat poate avea 4 sotii,sau ca celui care fura i se va taia mana...si cam atat .
    Last edited by suleiman; 03-17-2006 at 04:16 PM.
     
     

  2.  
    #91
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    da bine sa scris despre soacra ,cel putin mam gindit ca soacra mea e stresata fiindca mam casatorit cu baiatul ei( fetita),caci el era ajutorul trebelor femeesti ,pacat ca de cind sa casatorit cu mine nu ma ajuta asa ca pe mama lui ,dar oricum se implica cu asa o dispozitie ca si zimbetul postat.oricum casatoria are foarte multe parti pozitive ,pe mine de exemplu casatoria ma ajutat foarte mult fiindca treceam o perioada grea din viata si ali hamdurilea a aparut si sotul meu .el a fost pilonul de care mam sprijinit pina ce mam pus pe picioare.
    Asa ca in fiecare eveniment sunt si parti bune si mai putin bune.
    P.S sa stiti ca problema cu rasfatatul am avut-o si eu insa timpul le pune pe toate in ordine ,nu pot sa spun ca acum nu ma simt rasfatata pur si simplu femeile sint deprinse sa spuna mai mult de rele cit de bune asa ne este natura.cred ca nu ma bombardati cu copntraziceri :smile33: :smile33: spun si eu parerea mea
     
     

  3.  
    #92
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    Pai mai Daniela...uite cum sta treaba:tre' sa te autoinviti!eu asa am facut!am deja rezrevare la nunta genanicai cu adminul(parol,suleiman!)

    bebe, imi pare rau sa te dezamagesc, dar tre sa iti dau vestea ca "s-a anulat"....
    defapt nici nu a fost vb de asa ceva.... deci ce sa se anuleze??

     
     

  4.  
    #93
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by genan
    bebe, imi pare rau sa te dezamagesc, dar tre sa iti dau vestea ca "s-a anulat"....
    defapt nici nu a fost vb de asa ceva.... deci ce sa se anuleze??
    s-a anulat nunta cu admin poate,da' de maritat tot te mariti tu!
     
     

  5.  
    #94
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by bebe_amour
    s-a anulat nunta cu admin poate,da' de maritat tot te mariti tu!


    asta e altceva....

     
     

  6.  
    #95
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    deci sa inteleg ca pot veni? oricine ar fi EL,eu vin pt tine!ma lasi?
     
     

  7.  
    #96
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    pai daca merge si cu autoinvitatul... hmmm....



    oricum.. astept sa-mi spuneti data.. <oricare dintre voi... >

    <Genan.. abia peste 3-4 ani?... >

    --- adica dupa ce termini facultatea? ----

    Insha'a Allah sa fie un sot dreptcredincios...

     
     

  8.  
    #97
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    mai inaite a fost pusa o intrebare despre casatoria intre musulmani si evreii si crestini.
    la acest capitol pot sa va spun ceva ce am citit cu putin timp in urma.
    Coranul a ingaduit casatoria cu femei evreice si crestine,fiindca in (Al-Ma"IDA)se spune:"Mincarea celor carora li s-a daruit Scriptura va este ingaduita si voua,iar mincarea voastra le este ingaduita si lor.Va sunt ingaduite femeile virtuoase,dreptcredincioase,dar si femeile virtuase ale acelora carora le-a fost daruita scriptura inaintea voastra,daca le dati zestrea,cu contracte de casatorie,fara sa preacurviti si fara sa le luati de tiitoare"
    Deci Islamul permite aceste mariaje chiar si permitind sa ramina in religia proprie insa fiecare soata e creata dintr-o particica din sot si ea va intelege buna cale .
    la acest capitol sint anumite restrictii cum ar fi religia sa nu fie respinsa de Islam adica bahaismul,credinta druzilor,nusayrismul etc.
    nu se permite casatoria care femieia ii daruie trupul oricarui barbat,nu este permis ca acea femeie sa apartina unui popor ce lupta in potriva poporului barbatului.
    insa profetul binecuvintat fie de allah a spus:ia-o pe aceea care este evlavioasa ,ia-o si nu te uita la avere!
    adica femeea de aceeas credinta e mai scumpa decit orsice avere ce o poate avea una fara de credinta .
    pina ce atit am vrut sa spun deespre casatoria mixta
     
     

  9.  
    #98
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by nazirah
    Am si eu o intrebare: cum poti sa-ti dai seama de ce vrea un barbat musulman de la tine? sex sau casatorie( intentie serioasa)? si casatoria insa potae fi cu 2 taisuri, am auzit de curand ca unii musulmani isi iau sotii crestine doar pt o perioada, in asa numitele casatorii temporare. Daca tot au de gand sa le ia pt sex, prefera sa aiba o relatie "legala" de aia se casatoresc cu ele.

    ACEST LUCRU SE INTAMPLA LA MUSULMANII SCHIITI(ASA AM AUZIT DE LA O SORA SCHEITA CARE PE URMA A TRECUT LA SUNNI ALHAMDULILLAH).ESTE UN LUCRU FOARTE URAT SI ISLAMUL IL DEZAPROBA COMPLECT...FEMEIA IN ISLAM OCUPA UN LOC IMPORTANT SI I S-A DAT UN RANG INALT...SI ACEST COMPORTAMENT ESTE NEISLAMIC SI DE CONDAMNAT.MI SE FACE SCARBA CAND AUD ASA CEVA SI ZAU MA DOARE SUFLETELUL CAND SE FAC ASEMENEA AFIRMATII DESPRE MUSULMANI
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  10.  
    #99
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Quote Originally Posted by genan
    mersi pt incurajare anna.....
    sper sa gasesc un sot bun pt viitor (viitoru de peste vreo 3-4 ani.... ).
    cat despre soacra, allah o sa aibe grija sa nu ma innebuneasca prea mult la cap, ca nu am timp de ea,....:smile33: :smile33:

    nu stiu cum e prin alte parti (insa nu vad de ce ar fi diferit) insa la noi soacra , cand ti-e lumea mai draga, vine acasa la tine, si se uita cat de curat e , daca e sau nu vreun fir de [praf, plus ce mancare i-ai facut lui fi-su si mai ales cat de gustoasa e....... :

    usor nu o sa fie, mai ales ca eu fiind singura fata din familia mea sunt cam rasfatata.. dar ma descurc eu insha allah.....

    Vai Genan sa vezi soacra mea draga cum spala toate vasele inca o data cand era aici ca cica erau murdare. Pai farfuriile mele albe cum sa fie murdare,o fii avand raze X in loc de ochi ca eu nu vedeam nimic. In fine na.... respectul.... nu am zis nimic, dar imi statea pe limba. Facea toate astea ca sa ma faca sa ma simt prost insa..... nu i-a reusit
     
     

  11.  
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Lumeee ce discutii aprinse colea.Cum de nu v-am gasit mai devreme?
    N-am rabdare sa citesc tot,tre sa intru repede sa-mi laud soacraaaa.
    Eu nu stiu ce-s alea probleme cu soacra,alhamdullilah.O iubesc si ma iubeste ca pe ochii din cap.Este o femeie de milioane si o laud ori de cite ori am ocazia.Celelalte fete cred ca s-au plictisit de "gura" mea si de atita lauda,dar sincer nu pot sa nu o laud pt. ca merita.
    O iubesc mult,mult de tot.Este asa de buna ,si la suflet si buna bucatareasa ,mama,femeie...nu stiu cum sa o mai descriu.
    Toata ziua o pupam si stateam in carca ei.Il barfeam pe fii-su cind ma supara iar ea mereu imi da raportul despre orice face,zice sau intentioneaza omul(daca cumva eu nu-s prin zona)
    Nimic nu se discuta fara mine,mereu intreaba daca eu stiu despre ce se discuta si ma cheama aproape.
    Mereu imi facea piata si il trimitea pe socru la mine sa-mi aduca.Imi trimitea papa buna si in fiecare vineri ne invita la masa
    Sa va mai zic?Of,mi-e asa dor de ea.
     
     

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatoria dintre o crestina si un musulman
    By Mariyah in forum Viata de cuplu
    Replies: 57
    Last Post: 01-03-2011, 10:06 PM
  2. Casatoria in islam
    By iman99 in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 3
    Last Post: 06-18-2007, 08:42 PM
  3. Casatoria in islam
    By Anna in forum Viata de cuplu
    Replies: 0
    Last Post: 06-08-2006, 10:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •