Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 32
  1. Cum ne-am cunoscut 
    #1
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikom la toata lumea. Mi-ar face mare placere sa impart cu voi fericirea pe care Allah subhanahu wa ta'ala mi-a dat-o si sa va povestesc povestea mea, in special pentru ca aceasta poveste este despre vointa si binecuvantarea lui Allah subhanahu wa ta'ala. M-am nascut crestina dar alhamdulillah am vazut adevarul si ma rog lui Allah subhanahu wa ta'ala sa ma tina pe calea cea dreapta. Am inceput sa invat despre Islam nu de foarte mult timp, aprox. 2 ani si cred ca eram cam singurul musulman pe care il stiam. Nu m-a ajutat nimeni, am invatat cum am putut, ce am putut, am intrebat pe site-uri si pe unde apucat si stiam ca tie. am cumparat toate cartile pe care le-am gasit si desigur Quranul in lb romana alhamdulillah.
    Imi pierdusem speranta ca voi gasi pe cineva cu inima buna si pura, un musulman devotat, deci ma cam obisnuisem sa fiu singura, chiar si fara prieteni (pentru ca nu toti au reactionat pozitiv la schimbarea mea).
    Mi-am gasit un job, ma duceam si la facultate in acelasi timp, iar restul de timp liber il petreceam acasa: citind, gatind, invatand, tv, computer... nimic deosebit, dar eram multumita in linistea mea...
    Intr-o zi, rasfoiam forumul dvs si am gasit o conversatie despre matrimoniale, am intrat si am spus "de ce nu? sa vedem ce fel de oameni se gasesc pe astfel de siteuri". am primit niste emailuri dar nu am fost interesata pentru ca nici unul din acele emailuri nu avea scanteia aceea la care visam.
    Trebuie sa recunosc ca in adancul sufletului sunt o romantica incurabila si imi doream povestea mea de dragoste de vis. am inceput sa fiu dezamagita de acel site. pana cand intr-o zi, normal, a aparut el. de fapt, l-am gasit eu.
    I-am trimis un "zambet" si mi-a raspuns. Era primul caruia nu numai ca ii scriam inapoi, dar eu eram cea care facea primul pas. era ceva cu el care imi spunea ca merita sa il cunosc mai bine.
    era un musulman bun, foarte haios din egipt. am inceput sa vb pe messenger, nu era nimic deosebit de serios, fara detalii personale, mai mult despre islam, viata si foarte multe glume. omul asta avea un sens al umorului pe care oricine l-ar fi invidiat.
    cand veneam de la munca, imi terminam toate treburile si de abia asteptam sa fie online ca sa vb. deja imi placea si in acelasi timp ma speriam... de pe net? in nici un caz.!!!
    vorbeam foarte mult la telefon, nimic serios, nimic concret, eram prieteni buni. dar inima mea se incalzea si intr-un fel simteam ca ii apartin... dar cum? de ce? era un strain, era my cyber-buddy...
    Nu indrazneam sa il intreb daca va veni in romania, mi-era chiar teama sa-l intreb, mi-era teama de raspuns, ca va spune nu. omul asta era perfect, era mai mult decat visam...
    dupa o luna de chat, mi-a spus ca vine in romania. am incremenit. mi-a spus ca are niste afaceri. nu mi-a permis sa ma duc sa-l iau de la aeroport, a venit singur in constanta, bineinteles cu indrumarile mele la telefon. cand l-am vazut m-am indragostit pentru prima oara in viata mea, cu adevarat. am petrecut foarte mult timp impreuna, incercand sa aflam unul despre altlu cat mai multe. ne-am distrat de minune. era tot ce mi-am dorit in viata asta de la un sot, tovaras de viata, era chiar mai mult. e dragostea vietii mele.
    el e omul la care nici nu indrazneam sa visez. dupa 3 zile, m-a cerut in casatorie, am spus da fara sa ma gandesc, chiar daca parintii s-au opus.... am plecat in egipt dupa 3 sapt. da, mi-a fost frica. pentru ca normal ca nu stiam ce ma asteapta acolo, orice era posibil. dar acolo am gasit o viata de vis, exact ca in povestea de dragoste din visul meu, niste parinti extraordinari de scumpi si ce e cel mai important, pot sa aud in fiecare dimineata chemarea la rugaciune... moscheea e chiar langa noi. ceea ce e incredibil...
    acum, suntem casatoriti de 2 luni si traim in fiecare secunda o poveste de dragoste, nu pot folosi cuvinte sa descriu dar tot ce pot spune este ca asemenea dar nu poate fi decat de la Allah subhanahu wa ta'ala si nu conteaza cat de greu este pentru oricine sa urmeze calea islamului,niciodata sa nu ne pierdem speranta si credinta pentru ca Allah subhanahu wa ta'ala e atotputernic, vede si aude totul si da la fiecare ceea ce merita.
    Allah subahanahu wa ta'ala sa fie cu voi si sa va binecuvanteze sufletele cu pace!
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Mahi EID pentru acest subiect

    bekolina (08-02-2007), dana (05-16-2007), Hayat (03-10-2007)

  3. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #21
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    Quote Originally Posted by Mahi eid View Post

    surioara Hayah, draga mea compatrioata egipteana eu ma intorc in egipt saptamana viitoare, inshaah allah, de abia astept sa ma duc acasa, am citit cu melancolie postul tau despre intoarcerea duminica dimineata, exact asa ma simteam si eu...
    spune-mi surioara, unde stai in Cairo, te pot ajuta cu ceva?
    Allah sa va aiba in mila si paza Sa. Alhamdulillah ca suntem credinta cea dreapta!
    Draga surioara, eu nu locuiesc in Cairo- din pacate -, acum sunt in Bucuresti si imi astept sotul aici, insha'Allah, cand va fi gata viza lui. El sta in Gizeh, probabil vom reveni sa ii vizitam familia anul viitor, insha'Allah.
    Sa ma tii te rog la curent cu viata ta in Egipt , si sper sa ne vedem acolo, insha'Allah, cat mai curand. Postarile tale mi-au incazit sufletul si sper sa mai tinem legatura, chiar si pe PM.

    Allah ma'aki.
     

  4. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #22
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    surioara, simt ca alerg dupa tine prin toate postarile.... am obosit
    da-mi un pm cu adresa ta de messenger
    Allah Akbar!
     

  5. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #23
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    Quote Originally Posted by Mahi eid View Post
    surioara, simt ca alerg dupa tine prin toate postarile.... am obosit
    da-mi un pm cu adresa ta de messenger
    Allah Akbar!
    ti-am dat PM.. te astept pe yahoo
     

  6. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #24
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    "ba nu eu jignesti, tu jignesti, ba nu eu rastalmacesc cuvintele, tu o faci" ......... altceva mai ai de spus?

    bine stimata doamna, eu jignesc,(dar sa ti aduci aminte ce ai zis de barbatii musulmani necasatoriti din romania... ) eu rastalmacec cuvintele tale, eu nu stiu de relatii de pe net (oricum nu vreau sa stiu...) tu esti perfecta, eu iti sunt inferioara tie si altora pt ca nu am trait experiente de genul asta..... asta e , ce sa faci..... voi sa fiti sanatosi si fericiti!!!!


    ps: si lasa amenintarile ca parasesti threadul asta si mai tarziu tot forumul.. daca o faci, o faci ca asa vrei tu, nu pt ca eu te oblig!

     

  7. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #25
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    of, haideti nu va certati nu e frumos, sunteti surori intr-o credinta care cearta nu e binevenita...
     

  8. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #26
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    Quote Originally Posted by Mahi EID View Post
    of, haideti nu va certati nu e frumos, sunteti surori intr-o credinta care cearta nu e binevenita...
    Cine se cearta, surioara? Eu una, nu.. doar imi apar sotul si reputatia, ca dupa postarile sorei Genan, e clar ca lumina zilei ca e jignire pe fata.. . si tot o tine pe a ei cu barbatii musulmani neinsurati din romania, pe care eu i-as fi jignit, desi nu e deloc asa. Genan, draga mea, te-ai gandit vreun pic cat de islamica e atitudinea ta in cazul de fata? Eu te stimam si te apreciam si imi pare rau ca am ajuns aici, insa cred ca si tu stii ca e datoria mea sa nu ma las jignita, de absolut nimeni. Parerea ta e parerea ta, parerea mea e doar a mea, experienta mea si a altora tu nu ai sa o intelegi niciodata si nici nu iti cer asa ceva, dar hai sa o lasam balta, iti zic inca o data.. ca doua puncte de vedere si poate doua personalitati atat de diferite nu vor ajunge niciodata la o concluzie comuna, ce zici? Iar daca eu as decide sa parasesc forumul, nu cred ca ar afecta pe cineva.. deci nu stiu de ce suna a amenintare?
     

  9. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #27
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    [QUOTE=genan;24667]"ba nu eu jignesti, tu jignesti, ba nu eu rastalmacesc cuvintele, tu o faci" ......... altceva mai ai de spus?

    bine stimata doamna, eu jignesc,(dar sa ti aduci aminte ce ai zis de barbatii musulmani necasatoriti din romania... ) eu rastalmacec cuvintele tale, eu nu stiu de relatii de pe net (oricum nu vreau sa stiu...) tu esti perfecta, eu iti sunt inferioara tie si altora pt ca nu am trait experiente de genul asta..... asta e , ce sa faci..... voi sa fiti sanatosi si fericiti!!!!

    Genan, cine rastalmaceste? Eu sau tu? Si de unde ai dedus tu ca te fac eu inferioara???? Asa as putea sa zic si eu ca tu ma faci pe mine inferioara, ca nu am familie sa aibe grija de mine si nu sunt musulmana din nastere... dar stiu ca nu ai spune asa ceva si nu a fost asta mesajul tau. Nu fi nedreapta si nu imi vorbi pe tonul asta arogant, ca nu ti-am facut ABSOLUT NIMIC.
     

  10. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #28
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    cum ai zis si tu, o lasam balta, ca se pare ca cu tine nu o scot la capat!
    asa cum ai zis, nu stiu despre ce e vb in cazul de fatza! deci nu o sa mai comentez atata daca tot te jignesc si tu trebuie sa iti aperi reputatia si sotul!


    si inca ceva: nu e vina mea ca tatal meu e musulman (si al 7mdolilah pt asta), asa cum nu e vina ta ca ambii tai parinti sunt crestini!!

    si cu asta am inkeiat sirul de postari la acest subiect!

    o seara buna sa aveti!

     

  11. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #29
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu...


    surioare dragi.... inshaallah...nu lasati pe shaitaan sa va conduca vorbele...

    ...ne pare tuturor nespus de rau sa urmarim cuvintele schimbate...inshaallah, cum putem ajuta?!?....

    ...parerea mea...este ca ori invatam sa ne iertam reciproc greselile neintentionate de exprimare a gandurilor...daca sant...

    ...ori renuntam sa mai personalizam postarile...si scriem doar la modul general...cu argumente , ca la sectiunea Islam...



    ...inshaallah, sa nu uitati ca cea mai pretioasa iubire este cea a aproapelui, de dragul lui Allah...







    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  12. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #30
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Mai fetelor , de la ce sa inceput si la ce sa terminat .
    Hayah si Genan , cred ca fiecare cu destinul . Allah stie cel mai bine ce ne pregateste " viitorul " .
    Personal cunosc persoane care sau cunoscut " prin familie " au stat logoditi 2 sau 3 ani , iar dupa nunta totul sa schimbat radical . El si-a schimbat comportamentul fata de ea . Ea imi este prietena si tin f mult la ea , si imi pare rau cand o vad ca sufera . Si au stat "impreuna" cativa ani , fata-n fata , nu in fata pc-ului .
    De ex , matusa mea sa casatorit dupa 2 sapt dupa ce l-a vazut , i la prezentat o prietena si al hamdulillah sunt fericiti .
    De asta eu zic ca Allah stie ce ne-a pregatit . Never say never .
    Fiecare crede ca el are dreptate , ca el procedeaza cel bine si nu conteaza parerea celuilalt .
    Atat timp cat Genan vrea ca pe viitorul ei sot sa-l cunoasca familia , sa stie cu cine are de-a face , Allah sa te ajute Genan , sa ai un sot credincios si iubaret , asa cum iti doresti .
    Iar tu Hayah , al hamdulillah ai avut curajul sa te duci intr-o tara straina , sa cunosti un om pe care nu l-ai vazut niciodata , mashaAllah ptr curaj . Si al hamdulillah ca totul a fost bine . Sa te rogi si ptr celelalte sa aiba sot ca al tau
    Cat despre musulmanii veniti in Romania , nu toti sunt la fel , majoritatea si cred ca intelegeti .
    Allah sa va ajute !
    Only ALLAH can judge me !
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Legenda sau adevar?
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 08-21-2009, 11:31 AM
  2. Cum am imbratisat islamul
    By anapirvu in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2007, 06:39 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •