Notices
 

Thread: Eidul

Results 1 to 9 of 9
  1. Eidul 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Cum tot e Ramadul imi poate explica si mie cineva conceptul de eid ? Din cate stiu eu e o sarbatoare la sfarsitul Radanului dar cam atat . Ar putea cineva sa imi dea mai multe detalii .
    Va multumesc anticipat
     
     

  2.  
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuu,

    draga Alexyna, inshaAllah, citeste mai intai AICI si daca mai ai nelamuriri, intreaba...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  3.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    slam alikom
    Multumesc este foarte clar acolo si mi se pare foarte interesant
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Desi s-ar putea sa sune prostesca intrebarea mea as vrea sa intreb Eid al Fitir sau mai exact Eidul ce vine la sfarsitul Ramadanului e exact la o luna de la inceperea Ramadanului ?
     
     

  5.  
    #5
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...mashaAllah, intrebare prosteasca nu exista, in ce priveste religia...o luna Hijri poate avea 29 sau 30 de zile, iar sfarsitul lunii Ramadan, deci sarbatoarea de Eid, va fi data ca si inceputul lunii Ramadan, de vizualizarea lunii - astfel luna Ramadan poate fi completa (30 de zile) sau de 29 de zile, inshaAllah ta'ala...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Salam alikom ,
    Va multumesc pentru raspunsurile la intrebarile mele si pentru explicatiile acordate . Acum as indrazi sa mai intreb ceva sau sa cer sfatul . O prietena musulmana mi-a spus sau ma rog a lansat o invitatie la moschee de eid . Mi-a spus ca ar fi frumos sa merg daca pot . Dar am realizat ca nu as sti cum sa ma comport . Asa ca indraznesc sa va cer cateva informatii de cum ar trebui sa ma comport de eid la moschee . Am mai fost de cateva ori imbracata decent dar nu am fost niciodata la o sarbatoare si nu as vrea sa jicnesc pe nimeni acolo
     
     

  7.  
    #7
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Mashallah,foarte frumos,Allah subhnahu sa fie multzumit de sora noastra care te a invitat.Inshallah sa ramai cu o placuta amintire,referitor la ce vei face shi cum te vei comporta,sunt sigura ca dupa cum te comportzi tu in general,vei fi asha cum trebuie, sa fii.
    Curatzenia sufleteasca shi decentza ,respectandu te pe tine,shi pe cei din jurul tau,vor fii incununate de succes.
    Shi nu uita de urarea care se face ``AID MUBARAK``!

    Mi ar face o deosebita placere sa mi scrii cum ai petrecut,ce ai simtzit shi cu voia ta am sa tzi postez articolul in revista.
    Fie draga mea ca Bunul Creator a tot shi a toate sa aiba mila de sufletul tau shi sa te indrepte pe calea cea buna cat mai curand posibil,inshallah,ameen
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Salam alikom ,
    O prietena musulmana mi-a spus sau ma rog a lansat o invitatie la moschee de eid . Mi-a spus ca ar fi frumos sa merg daca pot . Dar am realizat ca nu as sti cum sa ma comport . Asa ca indraznesc sa va cer cateva informatii de cum ar trebui sa ma comport de eid la moschee . Am mai fost de cateva ori imbracata decent dar nu am fost niciodata la o sarbatoare si nu as vrea sa jicnesc pe nimeni acolo
    eu cred ca cel mai simplu este sa intrebi prietena ta.
     
     

  9.  
    #9
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    salam alikom si eid mubarack de pe acum ,
    In cursul zilei de azi prietena mea m-a sunat spunandu-mi ca la 7 jumatate dimineata ea si fetele se aduna la moschee pentru a intampina eidul . Din pacate se pare ca nu voi putea ajunge in conditiile in care ai mei merg la servici pe 8 . Prietena m-a sfatui sa ii spun mamei ca ea m-a invitat la eid dar nu am avut ocazia sa ii spun . Pe cand a venit acasa a trebuit sa plec iar acum tata e acasa so e beat . Inshalah o sa incerc sa ies dar nu stiu . Nu am atacat cu mama problema moscheii si nu vreau sa pierd tot ce am reusit pana acum inclusiv sa o fac sa mai citeasaca despre islam si sa fac licenta pe islam . Acum doamna Gabriela las la latitudinea dumneavoastra ce doriti sa publicati . Eu imi dau acordul de pe acum . Si pe povestea mea si pe experienta de eid care inshalah daca pot o sa o am
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •