Notices
 
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61
  1. Descrierea Raiului 
    #1
    Member samura's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Jordan
    Posts
    28
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Fratilor si surorilor, salamu alaikom wa rahmatul Allahi wa barakatoh


    Acest subiect este tradus de la o lectia in limba araba facuta de Sheikul "Ibrahim Al-duwayesh" inshaAllah sa fie de folos pt noi toti,
    si sa ma scuzati daca am gresit cu traducerea




    CE FRUMOASA ESTE GENNA sau RARADISUL

    Am vazut ca sufletul meu s-a inclinat pt viata si s-a innecat in frumusetea ei,am vrut sa-l salvez......am incercat sa-l tratez,m-am dus sa fac multe rugaciuni dar nu era de ajuns,am inceput sa intreb pe cei din jurul meu ce sa fac,apoi m-am pus in mana lui Allah,ma plangeam la el prin ce am trecut si cum m-am schimbat...... si El nu ma dezamagit, si am cautat despre paradisul si descrierea lui.am stiut ca inimii din cind in cind le trebuie o hrana ca aceasta, pt ca hrana asta este ca si combustibilul pt o calatorie lunga in care drumul ei este plin de dorinte care stralucesc tot timpul.in special dorintele din timpul nostru.si nu mi-am gasit pt sufletul meu un tratament mai bun de cit sa-mi amintesc de genna si
    bunastarea ei.

    IBN AL-JAWZI a zis...."wallahi traiul adevarat este numai in genna....si wallahi imi imaginez cum este intrarea in genna si traiul permanent in ea fara imbolnavire sau o boala, ci o sanatate permanenta intr-o bunastare continua tot timpul...etc"

    Aceasta este genna...bunastare permanenta....vorba despre ea este consolarea tristetii,descrierea ei este calmarea sufletelor, si vorba despre ea nu plitiseste pe cei care asculta.

    deci...am uitat fratilor si surorilor de genna??

    Subaha Allah....uitati-va la situatia oamenilorde acum,uitati-va la viata din jurul vostru...dorinte,tehnologii,televiziuni...bani si afaceri...calatorii, turism si distractia...plaje si cabane...verdeata si peisaje frumoase.

    asa este cu multi oameni din timpul nostru are au inima intarita,speranta
    lunga,slabiciune in credinta,au uitat de "Gradinile pline de tihna si placere"??
    oameni cei bogati si cei saraci fug dupa viata si bunastarea ei, concureaza intre ei cu bani si luxurile vietii.....
    cei bogati cauta luxul mai mult,iar cei saraci incearca sa-i imita pe cei bogati dar li se ingreuneaza lor acest lucru.deci toti in afara de cei pe care i-a ferit Allah s-au inecat in inundatia luxului si a dorintelor.am uitat de adevarul vietii,cerem o viata frumoasa dar si incercam sa zicem ca e buna si frumoasa,si multi care nu au viata buna sunt trisiti, dar sunt unii care s-au suparat ca nu a avut o viata frumoasa. si cine a avut o viata frmoasa a uitat ca e o bunastare temporara,...ca si visele, cu tristete si griji, boli si datorii...oboseala, nervozitate si nefericire.
    deci daca asa este situatia...omul destept printre noi trebuie sa se intrebe..... "intradevar asta e bunastarea adevarata"??? am uitat de bunastarea care nu se termina??? si care nu se intrerupe??

    nimieni nu poate sa descrie genna indiferent cit de multe cuvinte stie,tremura inima omului credincios cind asculta despre ea si descrierea ei.

    deci o cei saracii ...sa nu uitati ca este o bunastare permanenta si sa nu fiti tristi pt ca cei saraci intra in rai inainte de cei bogati cu 40 de ani,asa cum a zis profetul Muhammad saaws.

    o cei bogati...chiar daca ati ajuns la un nivel mare,chiar daca ati trait in castele, chiar daca erau castelele voastre inconjurate de gradini, pomi si flori,si daca erau mobilate cu cele mai frumoase mobile, sa va amintiti de ["caminele bune in gradinile Edenului"].["in gradini pe sub care curg paraie"]

    deci fratilor si suroirilor sa nu uitati de genna...bunastarea care nu a vazut-o nimeni si despre care nu a auzit nici un om.nici nu-i trece prin cap la nimeni cum este.

    Sa spuneti la cei care urmaresc dorinele lor...sa le spuneti ca acestea sunt numai momente,ne miram cum ei schimba pe cele
    "neprihanite,mladioase si toate de o varsta"
    سورة الواقعة - سورة 56 - آية 37
    عربا اترابا

    sau "ca si cind ar fi rubine si margean"
    سورة الرحمن - سورة 55 - آية 58
    كانهن الياقوت والمرجان
    cu alte femei murdare si preacurvite?

    sa se aminteasca cind şeitanul le va spune despre femei murdare care preacurvesc,sa se aminteasca de ["Hurii cu ochii mari"]
    (و حور عين)
    si ["hurii retrase in corturi"]
    سورة الرحمن - سورة 55 - آية 72
    حور مقصورات في الخيام
    amintiti-le celor care beau vinul...o bautura murdara care pierde mintea si strica religia... amintiti-le de ["rauri de vin spre placerea celor ce beau"]
    وانهار من خمر لذة للشاربين
    Si cei care asculta muzica si melodii...sa va amintiti de cuvintarea lui Allah si cintecele huriilor cu cele mai frumoase melodii,si miscarea crengilor pomilor din rai.

    deci fratilor si surorilor sa va amintiti tot timpul cu toata bunastare veitii noastre.... de bunastarea permanenta este linga creatorul lumii, Allah sunbhanhu wa ta'ala.

    imaginati-va fratilor ca sunteti in genna,imbracati ["in straie verzi din matase si brocart,rezemandu-va pe divane"]
    ويلبسون ثيابا خضرا من سندس واستبرق متكئين فيها على الارائك
    si cu hurii va bucurati...si savurati toate felurile de fructe ,[" se va trece printre ei cu tipsii de aur si cu cupe,in ele se va afla tot cea ce poftesc sufletele si place ochilor, si in veci veti ramane voi in el"] adica paradisul.
    سورة الزخرف - سورة 43 - آية 71 يطاف عليهم بصحاف من ذهب واكواب وفيها ما تشتهيه الانفس وتلذ الاعين وانتم فيها خالدون
    imaginati-va ca sunteti adunati cu toti cei dragi si iubiti la umbra ei,beti dintr-un nectar pecetluit...asta e genna
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    MashaAllah Abdulescu, foarte frumos tot ce ai scris tu aici.am si eu o intrebare pentru cei care se pricep mai bine: pentru barbati e scris ca-i asteapta hurii cu ochii mari, dar pentru femei ce e scris ca le asteapta, inafara de cele pe care le asteapta sotii?
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Absolut superb!
    MASHAALLAH!!!!!!!
    Sunt cu lacrimile in barba!
    Allah sa te rasplateasca !
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by amoodia
    MashaAllah Abdulescu, foarte frumos tot ce ai scris tu aici.am si eu o intrebare pentru cei care se pricep mai bine: pentru barbati e scris ca-i asteapta hurii cu ochii mari, dar pentru femei ce e scris ca le asteapta, inafara de cele pe care le asteapta sotii?
    Draga mea,si eu imi pun adesea aceasta intrebare!
    Istaghfirullah daca gresesc dar...nu inteleg rostul acestor huri +sotiile...cam asa vine treaba?
    Cine stie cum e,si de ce huriii astia ca imi cam provoaca insomnii :smile33: :smile33:
    Eu am auzit o varianta de raspuns,o parere dar am sa o scriu dupa si daca aud si altele.
    ISTAGHFIRULLAH!!!!!!!!!!!!!!
     
     

  5. Mashaa ALLAH 
    #14
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Baraka ALLAHU fiikum wa jazaka ALLAHU khairan,Inshaa ALLAH sa te rasplateasca ALLAH swt cu genna si pe noi toti Inshaa ALLAH sa ne reintalnim in Rai Inshaa ALLAH asa cum ne intalnim in adunarile noastre de dragul lui ALLAH swt!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #15
    Member samura's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Jordan
    Posts
    28
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    OOPSS am dat-o in bara mi se pare. Esto sora sau frate SAMURA? Nu de alta dar ...sa stiu pe viitor.
    Deci Allah barik fik ( sa fie neutru ) Samura



    Nu-ti fa griji sora, suntem Samur si Samura dar poti sa spui familia Abdulescu mai bine pt ca particip si eu si sotia mea cu acelas nickname

    data viitoare cind particip eu scriu Samur
     
     

  7.  
    #16
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    ALLAH SWT sa va rasplateasca SAMUR:smile06: SI SAMURA :smile06: BARKALAFIKUM!!!!!
     
     

  8.  
    #17
    Member samura's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Jordan
    Posts
    28
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by amoodia
    MashaAllah Abdulescu, foarte frumos tot ce ai scris tu aici.am si eu o intrebare pentru cei care se pricep mai bine: pentru barbati e scris ca-i asteapta hurii cu ochii mari, dar pentru femei ce e scris ca le asteapta, inafara de cele pe care le asteapta sotii?

    Draga Amoodia si Hannen, stiu ca va e greu sa aceptati ideia asta ca restul femeilor despre hurii :smile33: pt ca este cam sensibil acest subiectul :smile33: dar am cautat in internet un subiect care explica de ce Allah a vorbit despre hurii si ce are femeia in rai. inshaAllah o sa-l traduc si pe subiectul asta si vi-l pun la forum
     
     

  9.  
    #18
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Abia asteeeeep!!!
     
     

  10.  
    #19
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Salam Aleikum, masha allah familia Abdulescu, foarte frumos ati reusit sa traduceti aceasta lectura.
    Cind am inceput sa citesc a inceput sa mi se faca pielea ca la gaina . Poate daca aveti sa-mi dati si un website sa-i dau la sotul meu drag sa citesca si el , va rog tare mult
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Masha Allah
    M-ar interesa si pe mine varianta in araba sau engleza.
    Jazak ALLAH Khairun
    Only ALLAH can judge me !
     
     

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Descrierea Umrei
    By Anna in forum AL-Hajj .
    Replies: 12
    Last Post: 10-09-2008, 11:30 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •