Notices
 
Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 51 to 60 of 61
  1. Mai Bine Mai...plinuta Decat...model !!!???? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Art asta l-am primit pe mail de la o prietena si mai, mai sa ma bucur ca nu am reusit sa dau jos cateva kg...


    Femei mai fericite: femeile cu forme

    Unul dintre cei mai respectaţi oameni de ştiinţă din lume a dezvoltat de curând o teorie conform căreia oamenii foarte bine împliniţi corporal şi armonioşi sunt mai fericiţi decât cei slabi.

    James Watson, genetician, laureat al Premiului Nobel (unul dintre savanţii care au participat la descoperirea structurii spiralate a ADN-ului), crede cu tărie ca femeile armonios împlinite corporal, mai vitale şi cu forme pline se bucură de o viaţă sexuală intensă şi mult mai bună decât femeile slabe.

    Watson care, după cum se ştie, a condus cu succes proiectul genomului uman, şi-a mutat domeniul de interes în controversata ştiinţă a imaginii umane. El a afirmat recent, într-o conferinţă la University College din Londra că cercetările sale deja sugerează că greutatea în plus şi o împlinire corporală armonioasă au anumite efecte biologice care fac ca femeile să capete un caracter mai maleabil şi mai armonios şi, totodată, aceasta le face să fie mult mai înzestrate din punct de vedere sexual - amoros.

    "Subţirimea şi slăbiciunea corporală nu au fost niciodată asociate cu sexualitatea", spune Watson care are acum 72 ani. "Posh Spice şi Calista Flockhart pot să apară ca fiind foarte zâmbitoare în faţa fotografilor, spune el, dar, cu toate acestea, dincolo de acest exterior strălucitor se ascund, de fapt, nişte suflete slabe şi nefericite."

    Studiile sale referitoare la chimia corpului l-au condus la concluzia că, în cazul femeilor, grăsimea în plus şi o împlinire corporală armonioasă au drept efect creşterea numărului de endorfine. Aceasta generează un mod natural de creştere a bunei dispoziţii şi chiar o considerabilă îmbunătăţire a stării sufleteşti.Odată cu aceasta se produce şi creşterea numărului de hormoni sexuali, care conduc la trezirea si amplificarea dorinţei sexuale-amoroase.

    Atunci când corpul este slab şi are mai puţină grăsime, s-a observat însă un efect contrar - creierul primeşte mai puţine endorfine .

    O femeie cu forme este mereu mulţumită

    Teoria lui Watson este valabilă în această direcţie, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi. Explicaţia sa este aceea că, în trecut, omul şi-a petrecut o mare parte din viaţă în căutarea hranei. Răsplata pentru o muncă grea era mâncarea şi aceasta făcea să apară o împlinire corporală armonioasă care determina creşterea în greutate. De aceea, dacă suntem prea slabi, atunci se pare ca în mod inconştient suntem în aşteptarea următoarei mese.

    Watson concluzionează, în termeni evoluţionişti că: "omul slab este aproape întotdeauna un om nemulţumit. Oamenii foarte mulţumiţi sunt cei care sunt împliniţi corporal în mod armonios. Acesta este, printre altele, motivul pentru care sunt angajaţi mai uşor oamenii slabi, deoarece ei sunt, în general, nemulţumiţi şi de aceea, vor lucra din greu. Oamenii împliniţi corporal în mod armonios sunt mai bine dispuşi, mai afabili, dar au adesea mai puţin succes în promovarea pe linie profesională."

    Pe de altă parte, s-ar părea că oamenii slabi sunt adesea împinşi să acţioneze şi din nevoia de a găsi acea fericire care le lipseşte. De aceea, succesul material poate fi obţinut mai uşor (ca o compensaţie - pe un plan inferior însă) de oamenii slabi.

    "Kate Moss este probabil considerată ca fiind printre cele mai faimoase persoane din lume, dar, cu toate acestea, ea arată la corp şi la faţă ca o fiinţă foarte tristă. De altfel, cine cunoaşte vreun fotomodel fericit?", întreabă retoric Watson. "De ce, pe de altă parte, asocierea dintre asemenea persoane şi droguri este atât de strânsă? Eu cred totuşi că este posibil să nu fie vorba, în cazul ei, de o persoană cu o moralitate foarte slabă, ci doar de o persoană foarte slabă fizic care urmăreşte să-şi găsească fericirea cu ajutorul stupefiantelor."

    Interesul lui Watson în acest domeniu este pur ştiinţific. El a ajuns însă la ceea ce numeşte, în glumă, ultima lui "obsesie", pe care a căpătat-o în timp ce flecărea cu un şofer de taxi din New York, care l-a informat despre un om de ştiinţă din Arizona care, urmărind să creeze un nou medicament, şi-a injectat un hormon care i-a provocat o erecţie neîntreruptă de 8 ore şi jumătate!

    Hormonul respectiv este numit MSH (hormonul melanotrop hipofizar) şi el este corelat cu dorinţa sexuală şi cu lumina soarelui. "MSH-ul este un hormon care îmi provoca întotdeauna plictiseală înainte de a afla aceste lucruri", spune Watson. Dar interesul fiind deja stârnit, el a început să cerceteze cu multa atenţie acest hormon şi, astfel, a descoperit că MSH-ul era strâns legat de alţi doi compuşi chimici din corp - endorfinele (care, după cum se ştie, provoacă stările de plăcere şi buna dispoziţie) şi leptinele. S-a constatat că este influenţat de leptine şi că este strâns legat de dorinţa sexuală.

    "Cu cât suntem mai împliniţi corporal, cu atât dispunem de mai multe leptine şi, este foarte posibil, să avem atunci mai mult MSH", spune Watson. "Opinia mea este că starea noastră sufletească este controlată, într-o foarte mare măsură, de endorfine. Fără îndoială că dispunem de mai multe endorfine dacă suntem mai împliniţi mai armonioşi din punct de vedere corporal. Din acest motiv, nimeni nu l-a reprezentat, de exemplu, vreodată pe Moş Crăciun ca fiind slab - pentru că oamenii slabi sunt, adeseori, anemici şi nemulţumiţi."

    "Privesc cuplurile care sunt armonios împlinite corporal, într-un mod cu totul diferit, spune el. Dimpotrivă, atunci când văd un cuplu de fiinţe slabe, ştiu aproape sigur că au unele probleme."

    Tocmai de aceea, Watson recomandă femeilor cu forme pline şi care sunt armonios împlinite corporal, să-şi găsească iubiţi care ar trebui sa fie pe măsura lor (în ceea ce priveşte energia vitala şi sexuală) pentru a avea, în felul acesta, o viaţă cât mai fericită si satisfăcătoare.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 8 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Alina1968 (07-18-2008), Arif Raif (11-15-2009), batool391 (06-18-2008), Gabriela Gharabli (06-19-2008), gabriela guettat (06-19-2008), Saira (06-19-2008), sara h (10-28-2008), Yumna (08-28-2008)

  3.  
    #51
    Incepator nour's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Egypt
    Age
    42
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    106
    assalamu alaikum


    draga sora daca esti mai plinuta, asa cum spui tu, nu inseamna ca esti si neingrijita...iar asta cu silueta de invidiat este ceva relativ, zic eu...as putea spune de cineva cu cateva kg in plus ca mi place cum arata si poate ptr mine ar avea o silueta pe care sa o invidiez si poate tie, in acelasi timp, ti s ar parea groaznica...asa ca alhamdulillah ptr ce avem, nu putem si nu suntem perfecti niciunii....inshaaLLAH sa avem vointa si puterea sa fim asa cum ne vor si plac sotii nostrii , sa fim asa cum Allah subhanahu wa ta ala ne vrea sa fim ca buni musulmani...numai si numai inshaAllah ptr raplata Lui...
    inshaAllah sa aveti zile de Ramadan binecuvantate dragi surioare
    "Help one another in birr (righteousness, virtue), and taqwa (piety, fear of Allah, God-consciousness), and do not help one another in sinning and transgression. And fear and revere Allah; verily, Allah is severe in punishment." [Soorah al-Maa'idah 5:2]
     
     

  4.  
    #52
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Dar,am si eu o intrebare pt cele "plinute":cum va simtiti cand pe langa voi trec fete (femei)ingrijite si cu siluete de invidiat?Sau nici nu observati?


    Eu sunt din categoria plinute si ingrijite si care isi da silinta sa arate bine. Adica cum nu le observam? Cu siguranta ca da, dar in niciun caz nu le invidiez, e problema fiecaruia cate kg are. Prea putin ma intereseaza cate kg are cineva sau uite cutarica ce silfida este, cand interactionez cu o femeie nu ma intereseaza silueta ci laturile personalitatii ei. In rest felicitari silfidelor si sper sa nu uite ca nu silueta il face pe om.
     
     

  5.  
    #53
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Fara suparare,cam greu de crezut,pentru ca eu am auzit o vorba care este adevarata:"barbatii se uita dupa femei si femeile tot dupa femei."

    Ramadan karim tuturor!


    Fie ca Allah sa ne primeasca rugaciunile,rugile,pomenirile,faptele bune si postul!Inshaalla sa avem toti un post rasplatit cu Raiul in Ziua de Apoi!

    A M I N !
     
     

  6.  
    #54
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Inshaalla sa ne usureze Allah postul si sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva,cu intentie sau fara!
     
     

  7.  
    #55
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Inshallah dragele mele, sa ne usureze Dumnezeu postul si la sfarsitul lui sa ne dea forma aia fizica dupa care tanjim sau nu cu toate )) si sa ne dea si intelepciunea sa o acceptam


    A si sotilor nostri sa le creasca/micsoreze dioptriile ( dupa caz), sa ii faca Allah sa ne vada frumusetea interioara , balaie si zvelta, inaintea frumusetii fizice , cateodata bruneta si mai putin zvelta:P
    Elif
     
     

  8.  
    #56
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    dar, Yumna, daca barbatul lucreaza in romania si are un salariu mediu, sa zicem 800E, cam cit ar trebui sa ceara fata mahr?
    Inteleg ca in siria e ok intre 5000 si 10000dol.

    Acum, eu personal as cere ca mahr Coran, sa stie minim un sfert sau jumatate de coran sau ceva similar, dar as pune la bani in caz de divort o anumita suma. Stu ca in siria se cerea cam cint ar putea sa ii asigure femeii o locuinta, oricit de modesta... Dar in romania sa ceri 70000E, minimum pt a cumpara o garsoniera modesta, e cam mult, nu-i asa? Sau tu ce stii? asa, informatii financiare reale
    salam alaykum si un ramadan binecuvantat va urez tuturor.

    Aisha pai salariul de 800 de euro in syria e salariu de lux, nu e salariu mediu.iar pretul apartamentelor e foarte mare.iar mahr-ul de obicei nu se plateste.se trece suma in contractul de casatorie, asta in caz de divort, dar fata nu prea vede nici un ban inaintea nuntii. de obicei cand se merge in petit se discuta 3 sume : mahr care e cadoul de nunta, mlek care e aurul primit de mireasa la nunta si mai este suma la divort care nu stiu cum se scrie corect. la nunta fata primeste doar aurul care e in jur de 3000 de dolari la familii modeste, si sumele cresc....


    am stat mult si m-am gandit de ce toata lumea pune toate conditiile astea, si am realizat ca in general familiile astea nu prea au nici o baza religioasa. familia fetei incearca sa se protejeze cum poate, cerand sumele astea imense, pentru ca in general inca inainte de nunta incep problemele intre miri.dupa nunta mireasa nu prea are nici un cuvant de spus si e sub papucul familiei sotului. nu prea mai are voie sa-si viziteze familia.nimeni nu mai accepta ca fata lor sa locuiasca la socri, pentru ca sunt prea multe casatorii distruse din cauza soacrelor.cele care cauta nurori, incearca sa gaseasca fete cat mai sarace sa nu aibe pretentii mari si sa faca dupa nunta ce vor cu ele.....ce sa-ti zic, suntem atat de departe de invataturile islamului, mai ales acolo unde oamenii inteleg araba si ar trebui sa inteleaga ce scrie in Qoran. fetele divortate aici parca au ciuma. ori le ia unul de varsta lui taica-su, ori unul cu inca vreo 2-3 neveste acasa si care doreste schimbare. soacra-mea cauta nora pentru ficior-su divortat in varsta de 35 de ani, si nu vrea divortate. vrea fete nemaritate, si sa vezi ce fete divortate dragute am vazut. pacat....ca femeile parca nu au nici o valoare.
     
     

  9. salam aleykum 
    #57
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Ma intristeaza sa aud asa ceva,desi am mai auzit ....Ce pacat ca se procedeaza astfel...Unde e frica de Allah ?Bunatatea?Indulgenta fata de aproapele nostru?offff.Am si eu o cunostinta sa zic asa care a cerut o suna cam ,,mare,, ,dar baiatul nu a putut sa o plateasac ,nu a avut de unde...Si fata,gata, l a dat uitarii.....M as multzumi cu un om bun ,de o bogatie sufleteasca ,m as multzumi cu un inel,cu orice cadou simplu ....cu ce s ar permite,daca as vedea o valoare spirituala in el,si as crede ca persoama merita...Nu i mai inteleg pe unii. Ramadan fericit va doresc.
     
     

  10.  
    #58
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Amoodia,te contrazic putin,fata primeste la casatorie maharul stabilit si aurul,dar nu primeste suma stabilita in caz de divort.Exista cazuri rare in care ei se inteleg sa nu primeasca fata nici chiar aurul,daca el este sarac si suporta familia fetei totul(chiar cunosc asa un caz.Dar de ce a acceptat familia fetei asa?Pt ca ea avea 39 de ani si nu o lua in casatorie nimeni).Exista si altfel de intelegeri la casatorie,dar eu vorbeam de majoritate.Si cand spui ca sotul interzice sotiei sa-si vada familia,iar soacra face ce vrea cu nora,nu e chiar asa,iar te referi la unele cazuri,care sunt rare.Acolo nimeni nu traieste singur si cu siguranta ca ar veni familia fetei peste proaspatul sot sa-i ceara socoteala.Iar cat despre fetele divortate,ai dreptate,asta e mentalitatea in tari arabe.Dar si un barbat divortat nu prea e privit bine si nici el nu se poate casatori asa usor cu"o fata buna",pt ca familia fetei vine si pune intrebari chiar vecinilor despre el si familia lui ,ba chiar ajunge si la fosta sotie sa intrebe.Cam asa sunt obiceiurile.La casatorie nu se intereseaza numai de fata sau baiat ci si de rudele lor.Daca are unul din familie "deocheat",cam toata familia "cade".De aceea ei au grija unul de altul(eu ma refer la familiile respectabile),pt ca daca unul face o prostie,trage toata familia jos.Iar despre maharul in caz de divort,in general se stabileste aceeasi suma ca cea de dinaintea casatoriei,dar cel mai mare mahar nu depaseste 10.000$,care e o suma mare pt cineva care nu lucreaza"afara".
     
     

  11.  
    #59
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Si ce am observat:arabii la prima casatorie accepta straine divortate,dar nu se casatoresc cu araboaice divortate.
     
     

  12.  
    #60
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Oricat de interesant mi s-ar parea subiectul despre traditii vorbim totusi despre femeile plinute versus femeile slabe . De-alungul postului am vazut catve idei interesante cu care sunt de acord dar as mai adauga cateva lucruri . In primul rand in zilele noastre foarte multe tinere la fel ca si doamne la anumita varsta se raporteaza la ceea ce vad la televizor si devin frustrate daca nu arata la fel de slabe ca fotomodelele , cantaretele sau actritele pe care le vad la televozor . Acest lucru le determina sa tina regimuri sau sa mearga la sali de sport desi poate chiar nu iti doresc sa faca sport si ca nu ar fi facut sport in alte conditii . Si tind sa uite faptul in jurul oamenilor pe care ii divinizeaza exista o armata deoamenii care ii ghideaza nutritionisti etc . SI ca mai si au operatii estetice cu duimul . Ar mai trebuie pus in discutie si faptul ca fiecare dintre noi ne nastem cu o anumita constituie si ca ne putem modela corpul atat cat ne permitem . Tototdata nu ar trebui sa ne raportam la ceea ce vedem ci trebuie sa vedem ce este bun pentru sanatate . Obez poate insemna ca anumite glande nu functioneaza cum trebuie dar totodata prea slaba poate insemna ca respectiva persoana se infometeaza
     
     

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •