Notices
 
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52
  1. NU! valului islamic 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    O comisie a Parlamentului belgian a aprobat interzicerea purtarii valului islamic in public
    de A.N. HotNews.ro
    Joi, 1 aprilie 2010, 10:22 Actualitate | Internaţional

    O comisie a Parlamentului belgian a votat miercuri, in unanimitate, in favoarea interzicerii valului islamic (burqa) in public, o etapa majora in procesul legislativ care ar putea face ca Belgia sa fie prima tara europeana ce impune o astfel de masura restrictiva, scrie boston.com.

    Camera Reprezentantilor de la Bruxelles urmeaza sa dezbata si sa-si dea votul in aceasta chestiune la sfarsitul lunii aprilie.

    Comitetul pentru Afaceri Interne, reprezentand toate partidele politice, a votat miercuri in unanimitate in favoarea interzicerii purtatii valului islamic in public.

    "Nu putem permite ca cineva sa aiba dreptul de a se uita la altii fara sa fie vazut", a declarat Daniel Bacquelaine, initiatorul legii. "Este necesar ca legea sa interzica purtatul obiectelor vestimentare care mascheaza sau ascund total o persoana", a declarat politicianul.

    Proiectul de lege vizeaza burqa si niqab-ul (care acopera fata), insa nu include si baticul traditional purtat pe cap de femeile musulmane.

    Publicatia precizeaza ca burqa si niqab-ul sunt rar folosite in Belgia, insa Bacquelaine a afirmat ca "trebuie sa actionam astazi pentru a evita dezvoltarea ulterioara a fenomenului".

    "Purtatul valului burqa in public nu este compatibil cu o societate deschisa, liberala, toleranta", a declarat politicianul belgian.

    Sustinatorii legii afirma ca obiectele vestimentare de acest fel ridica probleme de securitate si ameninta valorile democratice. Unii experti sunt insa de parere ca documentul ar putea fi respins in urma unei actiuni in justitie.

    Legea ar putea fi contestata inclusiv la Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg.


    Ar putea fi.........hmm

    ALLAH sa le usureze surorilor noastre! De acolo si de pretutindeni...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Alexyna (04-05-2010), suleiman (04-08-2010)

  3.  
    #11
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Niquabul este fard ? Da este fard si am dovezile clare din Quran si Sunnah ... Dar nu asta este problema aici .

    Problema este ca razboiul anti-islam devine din ce in ce mai aspru , iar democratia si drepturile omului ridicate de vocile europenilor nu sunt decat falsuri si minciuni .

    Nu e vorba cum vedem noi niquabul fard sau nu ; ci ca trebuie lasata in pace femeiea care a ales aceasta cale , lucru ce nu o sa se intample nici o data ....
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Eu nu am auzit ca niqabul este fard.My bad!Se poate sa gresesc (din cunostintele mele ,probabil limitate "khimarul" este fard,adica ala de-ti acopera capul pina la buzunare,banuiesc ca tu personal nu ai nevoie de explicatiile mele dar am precizat asta pt. persoanele care nu stiu).Curind probabil un sac in cap o sa fie si el fard,evident cu dovezi clare...
     
     

  5.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga mea surioara Hannen, te iubesc de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala, fie ca El subhanahu wa ta'ala sa te binecuvinteze impreuna cu familia ta si ne intareasca pe calea Sa, pe noi toti, amin!...

    eu insa chiar nu mai inghit tot ce spun mediile despre cei, carora cum spui tu, le datoram aceste masuri...wa Allahu alam...insa ar trebui sa fie deja evident ca fiecare "atac" dauneaza prin consecinte, mai mult musulmanilor!...si totusi, in acest caz...oare de ce?...celor carora se straduiesc sa arate adevarata fata a Islamului, li se pun atatea oprelisti in cale, chiar de catre cei pe care noi incercam sa-i intelegem, in teama lor...li se interzic vize, li se interzice predica in moschei, incat ajung sa tina adunarile in strada?...chiar nu inteleg autoritatile ca ei sunt cei care aduna tineretul musulman de pe strazi, si il educa in spiritul Islamului autentic?...si ca doar astfel, se va reduce si riscul terorii in Europa?...chiar nu imi vine sa cred ca acest lucru atat de evident, este atat de greu de inteles!...insa Allahu akbar!...cu cat li se pun mai multe piedici, cu atat aud mai multi oameni de Islam, si alhamdulillah, din ce in ce mai multi se convertesc...deci, tot raul spre bine, cu ajutorul lui Allah subhanhu wa ta'ala...

    trebuie insa sa ne sustinem unii pe altii, pe calea lui Allah subhanahu wa ta'ala...pentru ca de mult timp, suntem instigati unii impotriva celorlalti, noi musulmanii...de mult timp suntem impartiti in " moderati" si "fundamentalisti" ...de mult timp...nici nu mai este nevoie sa porti niqab, ca sa fii considerat " extrem"...trebuie doar sa porti un hijab mai lung sau sa insisti asupra lucrurilor nepermise in Islam, ca sa ti se d e m o n streze, ca nu e chiar asa: in definitiv, sunt destui musulmani care sunt atat de "adaptati" incat nu mai incomodeaza printr-un comportament aparte..."de ce ei pot si tu, NU????"...aceste lucruri sunt atat de repetate, incat au devenit clisee...insa cel mai rau doare cand ele vin din partea fratilor si surorilor in Islam...cum as putea sa ma simt mai bine si mai sigura, cu hijabul meu, stiind ca asa zisa mea siguranta, este platita cu pretul discriminarii unei alte surori!...
    si, nu uitati, dragi frati si surori, ca Marwa Sherbini, Allah sa aiba mila de ea, nici macar nu purta Niqab, ci "doar" Hijab...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6.  
    #14
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Si eu te iubesc si stii asta nu?muah!(ca nu gasesc emoticoane pe aici)
    Ai dreptate si tu,nu tot ce zboara se maninca (adica prin presa) dar stii tu,fara foc nu iese fum.Si sunt destule video-uri pe youtube de unde ne putem face o idee despre cum gindesc unii.Mame mindre de fii lor sinucigasi,copile de 3-4 anisori care raspund mindre la intrebari gen "cum sunt caracterizati crestinii si evreii in Qur`an?" si ele zic "porci!" YA ALLAH!!!YA RABB! Uite despre asta vorbesc eu.Raul are o radacina si o samanta de adevar .Ca se infloreste si se profita,nu neg.Ca lumea e impotriva Islamului iar nu neg.Dar eu nu vreau sa lupt cu lumea ignoranta.Eu vreau sa "lupt" cu fratii mei sa-i fac sa realizeze ca gresesc cind isi invata copiii ca ceilalti sunt porci.Si vreau ca toate mamele sa stie ca nu-i absolut nicio mandrie ca fiul tau a omorit sute/mii de nevinovati,implicit si-a luat viata.S-a sinucis!Cel mai mare pacat!!
    Allah sa-i sustina pe cei care propavadiuesc adevaratul Islam.Din pacate nu am stiut ca se confrunta cu atitea probleme.De fapt in media cei buni nu mai au loc de cei care n-au alte griji decit sa sprijine stilpii gardurilor,si peretii cladirilor si din cind in cind sa ameninte Europa cu baie de "sanje"."halal" atitudine!
    Nu stiu,la faza cu discriminarea surorilor cu niqab...nush ce sa zic,pt. ca eu chiar nu ii vad rostul acestui niqab!Eu refuz sa fiu o momaie umblatoare!Nu bucata aia de carpa de pe fata te duce in rai.Mi se pare exagerat si complet "pointless".
    In Franta educatoarele de gradinita s-au plins ca nu pot da copiii acasa unor fetze invaluite.Voua nu vi se pare corect?Cum poti incredinta un copil minor cuiva a carui fatza nu o stii?De unde stii ca`i maica`sa si nu alta??
    In fine,sa-i lasam pe europeni si sa discutam de fratii nostri de ex. Turcia.De ce nu ne revoltam si impotriva lor?Pt. ca si ei au interzis "hijabul" nu doar "niqabul"?
    Doamne,tare ne mai place sa dam vina pe altii dar pe ai nostri niciodata nu!cum sa-i schimbam pe europeni cind uite,fratii nostri prin actiunile lor se pare ca`i sustin.
    Ce pot eu sa-i cer unei europe atee,cind nu pot cere nimic fratilor mei turci,aka musulmani!
    Apoi sa-mi fie cu iertare ignoranta ,dar cine-i Marwa sherbini si ce-a patit??
     
     

  7.  
    #15
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Apoi sa-mi fie cu iertare ignoranta ,dar cine-i Marwa sherbini si ce-a patit??
    uite citeste aici , surioara ...
    si pe youtube, gasesti, inshaAllah, de exemplu, In Memoriam! ...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  8.  
    #16
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum surioara
    unde sa citesc? am sa caut pe youtube sa ma lamuresc.
     
     

  9.  
    #17
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    NU,NU,NU..................VESHNICUL NU,tot ce e de la noi(musulmani) =``voalul islmic`` shi ``poligamia``=====ISLAM!!!

    SubhnaAllah,oare voi mai trai shi eu ``o ZI`` sa aud shi sa vad ca fiecare este respectat pur-shi-simplu pentru ceea ce este???

    Allah subhanahu wa ta ala este Cel Mai Drept.Fie ca totzi ca murdaresc religia noastra sa fie pedepsitzi.
    Ameen,ameen,ameen.
     
     

  10.  
    #18
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Salam aleikum surioara
    unde sa citesc? am sa caut pe youtube sa ma lamuresc.



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    surioara Hannen, da click pe cuvintele "aici" si "In Memoriam", inshaAllah...din pacate, nu reusesc sa le evidentiez, fata de restul textului...



    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



    uite citeste aici , surioara ...
    si pe youtube, gasesti, inshaAllah, de exemplu, In Memoriam! ...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  11.  
    #19
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu!
    E trist ce se intampla, e trista toata campania asta nedreampa impotriva Islamului dar cel mai trist e cand citesc astfel de opinii ale unor susrioare musulmane care sunt de partea lor si impotriva surorilor si fratilor musulmani! Ce nu intelegem oare? Ca de fap da, va urma interzicerea hijabului, a barbii a hainelor largi?? Si noi astagfirulah ii intelegem pe EI in loc sa intelegem surorile si fratii nostri care au curajul sa nu le fie frica si sa arate ca sunt musulmani? Niqabul dincolo de a fi fard sau doar sunnah este o optiune care incearca sa o apropie pe surioara care il poarta , mai mult de ALLAH subhanutaala! Si noi o criticam in loc sa fim de partea ei? Va intreb chiar daca ar fi doar sunnah, de ce oare ceea ce este sunnah e luat ca fiind ceva facultativ? Nu e oare comanda lui Allah subhanutaala sa urmam sunnah Profetului Aleihi Salatu Salam? e o rusine? ce daca profesorul nu vede expresia fetei studentei care poarta niqab? ii poate auzi vocea? da sau nu? asta ar trebui sa fie destul. Suntem oare atat de buni in religia noastra, atat de perfecti incat nu vom avea nevoie de ajutorul sunnei in ziua Judecatii? Barba nu se mai pune problema daca e fard sau sunnah, se stie ca e fard. Cand o vor interzice vom fi iarasi de paree ca ii intelegem pe cei care o interzic, ca saaracii de ei se tem de teroristi? care teroristi? cei pe care mass-media ni-i prezinta ca fiind musulmani? si noi credem TOT? toata manipularea mass-media noi o credem si astagfirulah o intelegem ca fiind foaarte buna? Poate credem ca si 11 septembrie a fost opera musulmanilor cu toate ca nici ei americanii nu o mai cred? dar poate noi ca musulmani credem invers. Nu suntem uniti suntem numai plini de teama si de compasiune pentru cei care se tem..de ce se tem? de Islam? musulmanii nu ar trebui sa se teama de nmusulmanii care violeaza femei copii batrani..., care ucid, care comit incesturi de ti se face parul maciuca? care ne ucid fratii si copiii musulmani fara ca acestia sa aiba vre-o vina decat ca isi apara casele si pamantul lor? care ne denigreaza si ne ataca pe nedrept? Nu suntem uniti. Am uitat ca Allah ne-a cerut sa fim ca o familie. Noi ce facem? Ii intelegem pe cei care ne urasc, suntem de partea lor.
    Trist dragele mele. foarte trist. trebuie doar sa gandim putin sa cantarim putin faptele si atunc nu vom mai crede in povesti cu kamikaze musulmani si cu teroristi care ucid in numele Islamului. Asta le da lor castig de cauza, celor care sunt impotriva noastra.
    Traim timpurile de pe urma si nu cred ca mai are cineva vre-o indoiala ca e asa. Inshaalah sa ne pese mai mult de sufletul nostru decat de trupul si de frumusetea exterioara! Sa ne pese mai mult de ziua judecatii decat de lumea asta si de viata asta scurta! Inshaallah sa invatam sa gandim, sa lasam ignoranta la o parte, sa cercetam adevarul si sa nu luam asa usor ceea ce vedem la tv sau citim in ziare ca fiind adevarata realitate!
    SA facem sunnah Profetului aleihi salatu salam modul nostru de viata? fara rusine! daca ne e rusine sa urmam sunnah inseamna ca ne e rusine de conditia noastra de musulmani!
    Allah sa ne ierte si sa ne indrume pe calea Lui si nu pe cea a ratacitilor! Amen
     
     

  12.  
    #20
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Aici nu e vb ca suntem unii impotriva altora draga tasnim, ci ca pur si simplu nu vedem lucrurile la fel, ceea ce nici nu trebuie pana la urma, asa cum a spus odata, cineva, important nu e sa vedem lucrurile la fel ci sa privim in aceeasi directie. Lucru pe care din nefericire nu-l putem aplica, vezi bine, noi musulmanii gasim prilej din orice sa sarim la atacuri oridecateori simtim brusc, puseuri de iman. Ce bien ar fi de ne-am razvrati as aimpotriva propriilor noastre suflete cand amanam cu cateva minute rugaciunile, cand nu ne mai trezim in frigul noptii la qyam, cand de-abia de-abia de mai reusim cate un post lunea sau joia, sau macar pe 13, pe 15, peeeeeeeeeeeeeeeeeeee/.....................
    Nu e o dojana, si oricum nu una care ti se adreseaza, este asa un fel de gandire de meci de ping pong...
    Stiu sigura ca in sufletul ei hannen le iubeste la fel de mult ca tine si ca mine pe cele cu niqab si le admira cu toata puterea, da` ce vb eu de ea, istagfirullah...nu ne putem exprima toti la fel, nu avem toti acea blandete si intelepciune care iti dau putere, curaj, forta.
    Nu asta e tristetea cea mare, ci tristetea cea mare este faptul ca nu putem crea punti intre noi, acele punti care sa ne ajute sa ne cunoastem fara sa ne judecam, sa ne iubim fara sa ne pozitionam fata de ceilalti...tristetea cea mare este ca nu suntem atat de buni pe cat credem ca suntem, ca nu aplicam decat acea sunna pe care o putem asimila si exemplele ar putea continua...daca musulmanii ar avea organizatii care sa le apere drepturile ar putea purta orice, dar ca sa aiba organizatii trebuie sa aiba interese comune, care nu tin de buzunar si stomac. Si oare exista asa ceva? Cred ca acei musulmani neinteresati stau deoparte de orice, retrasi, palangand sub niaqaburi sau in lungile lor barbi, prea obositi, sau dimpotriva asteptand momentul prielnic, asa cum a asteptat si profetul porunca emigrarii atatea nopti, atatea luni, atatia ani. Dar ptr cine mai sunt importante aceste lectii despre rabdare, despre iubire, despre perseverenta?
    ..............................
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •