Notices
 
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 52
  1. NU! valului islamic 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    O comisie a Parlamentului belgian a aprobat interzicerea purtarii valului islamic in public
    de A.N. HotNews.ro
    Joi, 1 aprilie 2010, 10:22 Actualitate | Internaţional

    O comisie a Parlamentului belgian a votat miercuri, in unanimitate, in favoarea interzicerii valului islamic (burqa) in public, o etapa majora in procesul legislativ care ar putea face ca Belgia sa fie prima tara europeana ce impune o astfel de masura restrictiva, scrie boston.com.

    Camera Reprezentantilor de la Bruxelles urmeaza sa dezbata si sa-si dea votul in aceasta chestiune la sfarsitul lunii aprilie.

    Comitetul pentru Afaceri Interne, reprezentand toate partidele politice, a votat miercuri in unanimitate in favoarea interzicerii purtatii valului islamic in public.

    "Nu putem permite ca cineva sa aiba dreptul de a se uita la altii fara sa fie vazut", a declarat Daniel Bacquelaine, initiatorul legii. "Este necesar ca legea sa interzica purtatul obiectelor vestimentare care mascheaza sau ascund total o persoana", a declarat politicianul.

    Proiectul de lege vizeaza burqa si niqab-ul (care acopera fata), insa nu include si baticul traditional purtat pe cap de femeile musulmane.

    Publicatia precizeaza ca burqa si niqab-ul sunt rar folosite in Belgia, insa Bacquelaine a afirmat ca "trebuie sa actionam astazi pentru a evita dezvoltarea ulterioara a fenomenului".

    "Purtatul valului burqa in public nu este compatibil cu o societate deschisa, liberala, toleranta", a declarat politicianul belgian.

    Sustinatorii legii afirma ca obiectele vestimentare de acest fel ridica probleme de securitate si ameninta valorile democratice. Unii experti sunt insa de parere ca documentul ar putea fi respins in urma unei actiuni in justitie.

    Legea ar putea fi contestata inclusiv la Curtea Europeana a Drepturilor Omului de la Strasbourg.


    Ar putea fi.........hmm

    ALLAH sa le usureze surorilor noastre! De acolo si de pretutindeni...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Alexyna (04-05-2010), suleiman (04-08-2010)

  3.  
    #21
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalam aleikum!

    In Turcia tinerele ce poarta hijab nu au acces la studii liceale si/ sau universitare.Cea mai noua "isprava" a laicilor din Turcia este cazul tinerei Fahmeeda Gawtoo din orasul Adana.Tanara eleva, in varsta de 17 ani, a castigat un premiu scolar.Premiul i-a fost refuzat si a fost fortata sa coboare de pe scena unde se inmanau premiile.De ce?Pentru ca purta hijab!!!!!
    Acesta umilinta i s-a intamplat unei musulmane, nu in Franta, nu in Belgia, ci in tara ei, Turcia.Tara aproape 100% cu populatie musulmana!!!
    Ma asteptam ca filmuletul cu "executia in public" a Fahmeedei sa impresioneze si sa mobilizeze musulmanii din toata lumea.Ma asteptam ca milioane de mesaje de compasiune, incurajare si sustinere, din toata lumea, sa plece spre Adana, Turcia, spre umilita noastra sora Fahmeeda Gawtoo.Nu s-a intamplat aproape nimic.
    Dar (aproape) niciodata nu este prea tarziu.....
     
     

  4.  
    #22
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu
    Draga surioara Maryam nu a fost intentia mea sa cert pe nimeni dar atunci cand reactiile propriilor nostri musulmani sunt de asa fel cred ca e de datoria noastra sa rectionam . Sa atragem atentia.
    Citez doar atat: "Nu stiu,la faza cu discriminarea surorilor cu niqab...nush ce sa zic,pt. ca eu chiar nu ii vad rostul acestui niqab!Eu refuz sa fiu o momaie umblatoare!Nu bucata aia de carpa de pe fata te duce in rai.Mi se pare exagerat si complet "pointless"."
    Momai umblatoare asa numeste surioara noastra pe celelalte surioare care aleg sa poarte niqab??? Le numeste atunci in acelasi fel pe sotiile Profetului aleihi salatu salam. Si pe toate drept-credincioasele musulmane din vremea lui, care au fot un exemplu pentru umah noastra. Cum e posibil ca o musulmana sa gandeasca asa? Asa cum ai spus si tu acceptam doar ceea ce putem aplica propriei noastre persoane. Unde e iubirea aici surioara draga? Iubire inseamna intelegere. Nu intelegereea unor reactii atat de urate la adresa propriei tale religii. Inseamna a intelege ceea ce e mai bun in Islam chiar daca nu ne simtim in stare sa aplicam propriei persoane. Nu surioara, e foarte foarte trist.
    Si acum despre ce se intampla in Turcia. Frate Yusuf te felicit pentru blogul tau. Printre putinii care au reactionat cum au putut. Allah sa te rasplateasca. E destul si atat, macar sa nu tacem macar sa spunem ceva. Sa nu simtim intr-o zi ca ne sufocam de atata lasitate. Subhanallah.
    Vor interzice hijabul in Europa si in alte parti ale lumii sunt convinsa de asta. Ce vom face atunci? Ii vom intelege iar ca au facut asta de frica?? Va intreb surioarelor care va grabiti atat de tare in a ii intelege pe cei care ne fac atata rau, atunci cand treceti pe strada pe langa un barbat plin de inele ca niste belciuge in diferite parti ale fetei...nu va e frica? deloc? Mie imi este. Sau pe langa un betiv cu capul plin de alcool si cu ochii injectati? Nu va e frica??? Mie imi este. Sau pe langa o femeie care umbla mai mult dezbracata decat imbracata? Nu va e frica cumva ca una ca ea ar putea -o determina pe propria fiica sa poarte la fel? Sau l-ar putea indruma spre Iad pe propriul tau fiu? Mie imi este.
    Noua ar trebui sa ne fie frica. Nu frica lasa ci frica pentru deteriorarea propriei religii, propriei morale. La asa ceva ar trebui sa ractionam .
    Allah subhanutaala sa ne lumineze sufletele , sa ne dea putere si sa ne ajute sa iubim Islamul mai mult decat placerile trecatoare aale acestei vieti. Si sa ne dea curaj si putere sa aratam ca nu suntem lasi. Sa nu ii lasam singuri pe nici unul din fratii nostri care sufera. Sa ne gandim intotdeauna ca ceea ce vedem sau auzim, maine ni se poate intampla si noua.
    Allah sa ne binecuvinteze pe toti si ne ajute sa fim adevarati musulmani!
     
     

  5.  
    #23
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    49
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    De necrezut!!!
    este foarte trist să auzi așa ceva. probabil Turcia vrea să câștige ceva bile albe de la UE, cum arde de nerăbdare să intre în Uniune.
     
     

  6.  
    #24
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by tasnim1 View Post
    Salam aleikum wa rahmatulahi wa barakatuhu
    Draga surioara Maryam nu a fost intentia mea sa cert pe nimeni dar atunci cand reactiile propriilor nostri musulmani sunt de asa fel cred ca e de datoria noastra sa rectionam . Sa atragem atentia.
    Citez doar atat: "Nu stiu,la faza cu discriminarea surorilor cu niqab...nush ce sa zic,pt. ca eu chiar nu ii vad rostul acestui niqab!Eu refuz sa fiu o momaie umblatoare!Nu bucata aia de carpa de pe fata te duce in rai.Mi se pare exagerat si complet "pointless"."
    Momai umblatoare asa numeste surioara noastra pe celelalte surioare care aleg sa poarte niqab??? Le numeste atunci in acelasi fel pe sotiile Profetului aleihi salatu salam. Si pe toate drept-credincioasele musulmane din vremea lui, care au fot un exemplu pentru umah noastra. Cum e posibil ca o musulmana sa gandeasca asa? Asa cum ai spus si tu acceptam doar ceea ce putem aplica propriei noastre persoane. Unde e iubirea aici surioara draga? Iubire inseamna intelegere. Nu intelegereea unor reactii atat de urate la adresa propriei tale religii. Inseamna a intelege ceea ce e mai bun in Islam chiar daca nu ne simtim in stare sa aplicam propriei persoane. Nu surioara, e foarte foarte trist.
    Si acum despre ce se intampla in Turcia. Frate Yusuf te felicit pentru blogul tau. Printre putinii care au reactionat cum au putut. Allah sa te rasplateasca. E destul si atat, macar sa nu tacem macar sa spunem ceva. Sa nu simtim intr-o zi ca ne sufocam de atata lasitate. Subhanallah.
    Vor interzice hijabul in Europa si in alte parti ale lumii sunt convinsa de asta. Ce vom face atunci? Ii vom intelege iar ca au facut asta de frica?? Va intreb surioarelor care va grabiti atat de tare in a ii intelege pe cei care ne fac atata rau, atunci cand treceti pe strada pe langa un barbat plin de inele ca niste belciuge in diferite parti ale fetei...nu va e frica? deloc? Mie imi este. Sau pe langa un betiv cu capul plin de alcool si cu ochii injectati? Nu va e frica??? Mie imi este. Sau pe langa o femeie care umbla mai mult dezbracata decat imbracata? Nu va e frica cumva ca una ca ea ar putea -o determina pe propria fiica sa poarte la fel? Sau l-ar putea indruma spre Iad pe propriul tau fiu? Mie imi este.
    Noua ar trebui sa ne fie frica. Nu frica lasa ci frica pentru deteriorarea propriei religii, propriei morale. La asa ceva ar trebui sa ractionam .
    Allah subhanutaala sa ne lumineze sufletele , sa ne dea putere si sa ne ajute sa iubim Islamul mai mult decat placerile trecatoare aale acestei vieti. Si sa ne dea curaj si putere sa aratam ca nu suntem lasi. Sa nu ii lasam singuri pe nici unul din fratii nostri care sufera. Sa ne gandim intotdeauna ca ceea ce vedem sau auzim, maine ni se poate intampla si noua.
    Allah sa ne binecuvinteze pe toti si ne ajute sa fim adevarati musulmani!


    Oh, daaaaaaa, inteleg perfect ceea ce respira randurile tale si iti dau dreptate, insa vezi tu, noi trebuie sa incepem de foaarte, fooooooooaaaaaaaaarte jos, de aici, din inimile noastre, din locurile acestea calde asa cum este rasaritul, sa ne intelegem unii pe altii, sa nu ne judecam, sa avem rabdare unii cu altii, fara a ne arata cu degetul.
    Este insa ffff, ffff greu si o spun din experienta! Si cu parere de rau!
    Sigur ca trebuie sa reactionam, ALLAH sa te rasplateasca ptr ca ai facut-o! Atunci cand vom inceta sa avem reactii vom fi inexistenti ca si comunitate, ca indivizi, este insa f trist cum spui tu, ptr ca nu suntem si nici nu putem fi toti la acelasi nivel, nici de intelegere, nici de stiinta, nici de credinta, nici de disponibilitate, nici de absorbtie...
    AMIIN du`a-urilor tale!

    PS Imi cer scuze, de multe ori mesajele pe care le scriu sunt convorbiri cu mine insami, nu ma adresez direct nimanui, de fapt, sunt ganduri, impresii, pana la urma, cum spuneam suntem atat de diferiti incat nu putem spera sa fim vreodata pe aceeasi lungime de unda, important este insa sa avem aspiratii comune! Cum facem astea sa devina realitate este o chestiune care tine strict de felul de a fi al fiecaruia.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7. musulmanca cu val la ea in tara (tara musulmana)si fara val in vizita in romania..... 
    #25
    Member toobebe's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    romania
    Posts
    9
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    vi se pare normal fetelor ? eu nu sunt musulmanca ,sunt casatorita cu musulman am 2 copii si nu mi se pare deloc normal ca in vizite in alta parte sa nu porti valul desi l-ai purtat o viata la tine in tara.ce ?in alea 2 saptamani cat stai in romania ti-e rusine cu faptul ca esti musulmanca .unde e respectul fata de ce esti ?unde e credinta?
     
     

  8.  
    #26
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Unde e credinta?
    Asta doar ALLAH stie!
    Noi nu trebuie sa ne dam cu parerea despre ceea ce spun si fac altii, mai ales dc nu suntem in stare sa o facem teribil de obiectiv in ceea ce priveste ceea ce spunem si ceea ce facem.
    Una dintre surorile noastre, mashaa ALLAH are un status atat de frumos "Doar ALLAH ma poate judeca", de cate ori il vad imi amintesc sa ma caiesc ptr cat de repede imi vine sa gandesc eu despre altii.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #27
    Member toobebe's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    romania
    Posts
    9
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    pe mine m-a dezamagit mult .nu credeam ca se poate asa si maneca chimono? .era mai cald ,ce-i drept ,voi stiti mai bine .
     
     

  10.  
    #28
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    o zi buna, toobebe, si bine ai venit pe rasarit!...

    sigur ca nu avem voie sa judecam pe nimeni, insa avem voie, mai mult, suntem obligati sa spunem ceea ce este corect si ceea ce nu este corect...facand abstractie de oricare persoane, Hijabul (valul) este obligatoriu, oriunde ne-am afla, cu exceptiile stipulate de catre Allah subhanahu wa ta'ala in Qur'an...iar conditiile Hijabului sunt deasemenea prescrise, el trebuie sa acopere intregul corp, sa nu lase la vedere podoabe (cercei), sa nu fie transparent, sa fie larg, astfel incat sa nu se ghiceasca formele corpului, sa nu fie parfumat, sa nu fie impodobit atragator... in cazul manecilor chimono, se poate purta maneca lunga pe dedesubt, sau maneci speciale, pana deasupra cotului...sau manusi lungi...iar cat despre caldura...vapaia Iadului este mai arzatoare decat orice arsita pamanteana...Allah subhanahu wa ta'ala sa ne fereasca de ea, amin!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  11.  
    #29
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    http://islam.about.com/b/2010/04/07/...mpic-games.htm

    Ce sa mai comentez, pur si simplu nu`s cuvinte...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  12.  
    #30
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    salam aleikum
    vad ca mi-am luat portia,aste e,probabil ca o merit... dar asa cum zice toobebe,am avut in minte exemple asemanatoare (i.e. poarta niqab dar cind urca in avion din tara de bastina intra direct la toaleta si iese cu mini si dresuri plasa ...sau poarta niqab si-si schilodeste copiii din bataie,ehehe)dar dupa mesajele lui Maryam mi s-a facut rusine ca m-am repezit sa judec la gramada.(de acolo si perla cu bucata de cirpa de pe fata care nu cred ca o sa duca in rai...)Si cum ziceam,ne revoltam pe europeni dar nu ne revoltam si nu facem atitea valuri atunci cind in Turcia se intimpla acelasi lucru,poate mai grav fiind vorba de hijab,nu niqab.
    Da,cred ca e cam fara noima sa te pui (sau sa te expui) in situatii nu prea "safe" in societati cu mentalitati diferite.Uite mie mi se pare umilitor cind ma vede cite un copil in supermarket si incepe sa plinga!!Sau cind din aia mai marisori se ascund sa ma urmareasca dupa rafturi,parindu-le probabil un "alien".
    Si ma gindesc cam ce reactii as stirni daca as purta niqab!!Suntem diferite oricum,dar mi se pare ciudat sa fii si mai diferita si mai batatoare la ochi si mai privita (uneori cu groaza) ocolita...

    Eu incerc sa le arat oamenilor(care nu cunosc Islamul,care e speriat de media despre Islam) ca sunt un om la fel ca si ei,ca am o fata,ca pot zimbi ,ca am ochi blinzi...ca nu intentionez nici sa-i musc ,nici sa-i arunc in aer.
    Adevarul pur este ca iubesc femeile cu niqab.Am vazut unele care mi-au taiat respiratia .Le admir pt. tarie si mai ales pe cele din tarile nemusulmane,dar citeodata simt ca nu vad rostul lui in tarile astea care ne trateaza ca pe niste lepra,raul planetei,care ne numesc vestitoarele mortii,da,asa le zic surorilor noastre cu niqab.

    Evident ca am alta opinie despre hijab ,de a carui fard sunt complet convinsa!Pe cind de niqab...cind aud ca se tot duc batalii interminabile,ba e fard,ba nu e fard...am impresia ca unii il vor fard si ca le este usor sa-l impuna altora pe cind ei n-au prea multe fard-uri vestimentare.
    Ma uit la Saudi arabia si ma apuca groaza!Cam cite femei fortate de societate sa poarte niqab in tara lor,credeti ca poarta si cind ajung pe alte meleaguri???Cam cite credeti ca se imbraca macar decent?????
    Si iar simt sa-mi justific perla cu "carpa"...dar ma ia maryam de urechi (vorba vine,adevarul e ca gresesc cind le judec pe toate cu aceasi masura)

    Cine s-a grabit sa ma traga de mineca,nici o suparare,in primul rind nu ma cunoaste(de aia nu ma supar,probabil ca am speriat-o ingrozitor) si eu am gresit si da,vorbele mele nu au fost de laudat .
    Eram cam cu nervii in pioneze si ma luase valul (ca facem din tintar arasar,era vorba de niqab nu hijab)si ca unii se straduie sa ni-l impuna de zor.
     
     

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •