Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. Povestea lui Adam si Eva 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Imi poate explica cineva mai pe larg povestea lui Adam si Eva . Am citit-o din cartea " povestiri despre profeti " de Ibn Kathir insa nu stiu cat de mult am inteles .
     
     

  2.  
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga Alexyna, deocamdata iti pun un link, inshaAllah sa am timp sa si traduc tot ce scrie acolo...


    ...daca ai putea fi mai exacta, ce anume nu ai inteles din ceea ce ai citit, sau ce anume te inreseaza in mod deosebit, poate ca ti s-ar raspunde mai repede si mai usor...


    Abbu, nu cred ca Alexyna isi doreste un copy & paste din Biblie...in acest caz, ori ar fi postat pe un forum crestin, ori la sectiunea respectiva, in acest forum!...cat priveste ironia, ea nu-si are locul, nici la acest topic si nici pe acest forum... ca urmare, postarea ta a fost stearsa, daca doresti sa revii cu citate din Biblie, te rog, avem un subforum special...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  3.  
    #3
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    Conceptul islamic de primă creaţie se găseşte în multe locuri în Sfanţul Coran:
    „Iar tu Adam! Sălăşuieşte tu împreună cu soaţa ta în Rai! Mâncaţi voi ori de unde voiţi, însă nu vă apropiaţi de acest pom căci altfel veţi fi dintre cei nelegiuţi / Dar Şeitan i-a ispitit, voind să le arate goliciunile eare fuseseră ascunse zicândomnul vostru nu v-a oprit de la acest pom decât pentru ca voi să nu deveniţi îngeri şi să fiţi nemuritori! /Şi eI s-a juruit lor:„Eu sunt pentru voi un bun sfătuitor!/\Asadar,el i-a înşelat prin amăgire.Şi când ei au gustat din acel pom li s-au descoperit goliciunile lor şi au început să-şi pună peste ele frunze din Grădină. Şi Domnul lor i-a chemat zicandu-le:„Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom şi nu v-am spus Eu că Şeitan vă este vouă duşman mărturisit?/Şi au răspuns ei: Doamne,am fost nedrepţi cu sufletele noastre şi dacă nu ne ierţi şi nu Te înduri de noi, vom fi printre cei pierduţi." (Al Araf: 19-23)

    Examinarea atentă a acestor două relatări a poveştii creaţiei relevă câteva diferenţe esenţiale.
    Coranul spre deeosebire de Biblie îi cuipabilizează pentru greşeala lor pe amândoi şi pe Adam şi pe Eva. Nicăieri în Coran nu găsim sugerat dispreţ faţă de Eva pentru că ea l-a ademenit pe Adam să mănânce din pom sau nici măcar pentru că ea a mâncat înaintea lui.
    Eva în Coran nu este ispititoarea, seducătoarea şi înşelătoarea.
    Mai mult Eva nu este blamată pentru durerile naşterii.
    Dumnezeu conform Coranului nu pedepseşte pe nimeni pentru greşelile altuia.
    Amândoi şi Adam şi Eva au păcătuit şi apoi şi-au cerut iertare de la Dumnezeu şi El i-a iertat pe ei.
    Imaginea Evei seducătoare din Biblie a avut un impact extrem
    de negativ în toate privinţele în tradiţia iudeo-creştină.
    Toate femeile au crezut că au moştenit de la mama lor biblică Eva vina şi şiretenia ei.
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    este ceea ce am gasit si eu dar daca vrei iti pot spune unde poti citi in coran toatea astea sura sau pagina.daca esti interesata poti citi aici toate cele trei conceptii asupra creatiei barbat-femeie si ai sa vezi caci cea islamica e mai realista
    http://www.roportal.ro/discutii/ftopic49807.html
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    adevarul este ca nu am inteles ce doreste.
    povestea e simpla-avertizarea ca daca vrei sa sti cine esti si ce rol ai in lume esti pedepsit.
    rolul tau este sa asculti de altii,care nu stiu de ce si cine i-a investit ca reprezentanti a lui d-zeu pe pamant (?!)
    dar am citat biblia -vechiul testament - ca fiind sursa originala cu gandul ca poate nu a dat de ea.
    povesti sunt multe, sursa originala insa e numai una.
    departe de mine insa sa intru in discutii teologice.
    personal privesc biblia ca o poveste frumosa,impletita cu istoria poporului evreu si atat.
     
     

  6.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    adevarul este ca nu am inteles ce doreste.
    povestea e simpla-avertizarea ca daca vrei sa sti cine esti si ce rol ai in lume esti pedepsit.
    rolul tau este sa asculti de altii,care nu stiu de ce si cine i-a investit ca reprezentanti a lui d-zeu pe pamant (?!)
    dar am citat biblia -vechiul testament - ca fiind sursa originala cu gandul ca poate nu a dat de ea.
    povesti sunt multe, sursa originala insa e numai una.
    departe de mine insa sa intru in discutii teologice.
    personal privesc biblia ca o poveste frumosa,impletita cu istoria poporului evreu si atat.
    Ce legatura are raspunsul tau cu ceea ce a intrebat alexyna ?
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    354
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Ce legatura are raspunsul tau cu ceea ce a intrebat alexyna ?
    are urmatoarea legatura:
    Alexyna a declarat ca nu a inteles povestea,asa ca i-am spus cum am inteles-a eu,sau i-am recomandat pentru ase lamuri sa citeasca singura sursa,adica biblia in cazul ca nu a facut-o si a auzit povestea povestita ici si colo.
    nu este nimic subversiv in raspunsul meu
    este o parere.
     
     

  8.  
    #8
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    42
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    ce ar fi sa banati acest personaj odata...........
     
     

  9.  
    #9
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Va multumesc pentru raspunsuri si asa cum a spus si ummrachid am sa spun eu ce am inteles si daca am gresit nu ma supar sa fiu corectata . Deci asa cum am inteles din carte Adam a fost creat de Allah pentru un anumit scop . A fost creata Eva drept companie iar celor doi li s-a spus sa nu manance dintr-un anumit pom . Insa ispititi de Seitan acestia au facut-o cazand astfel in pacat . Au fost izgoniti din Rai , dar asa cum a spus flor9 amandoi au fost culpabilizati de caderea in pacat . Pe pamant ( sau unde au ajuns in final ? e corect conceptul a ajunge pe pamant in povestea lor asa cum e vazuta in Islam ? ) au avut 20 de perechi de gemeni ( mi s-a parut un lucru interesant . Cel putin Biblia nu am vazut sa prezinte un asemenea fapt ) printre care Cain si Abel . In conceptia crestina intre cei doi s-a produs un fratricid . Si am observat ca si islamul are conceptul de fratricid prezentand crima pentrecuta . Insa nu am inteles motivul crimei in povestea celor doi in conceptia islamica . Oricum asta e povestea prezentata in carte ? Aceasta e povestea in islam ? mi s-a parut o carte destul de dificila dar extrem de interesanta
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    323
    În Coranul islamic, Dumnezeu nu primeşte jertfa lui Cain, primind-o însă pe cea a lui Abel, ba chiar mai mult, a fost primită cu tot triumful (fulgerul i-a ars mielul sacrificat, semn că Dumnezeu era mulţumit). De ce nu a vrut Dumnezeu să-i primeasca jertfa lui Cain? Cain era un om rău, în timp ce Abel era un om bun.

    Gelozia caracterizează comportamentul rău al lui Cain. El îl cheama pe Abel pe câmp, omorându-l cu o piatră. În islam, Cain nu ştia să omoare, de aceea se spune că însusi Diavolul l-a învăţat cum să procedeze. Cei mai mulţi spun insă că Cain l-a ucis probabil, fără intenţie. Regretându-si fapta, el dorea să o ascundă. Văzând un corb care îngropa un alt corb ucis de el, Cain a preluat modelul. Astfel ar fi început cultul înmormântării omului. La sfârşit, Eva primeşte de la Diavol vestea morţii fiului ei. Neştiind ce inseamnă moarte, explicaţia diavolului o face să fie primul om ce plânge moartea unui om.
    Dumnezeu l-a acuzat pe Cain, dovedindu-i ca auzea glasul sângelului lui Abel. Sângele este scris la plural, semnificând uciderea mai multor oameni, deoarece dacă ucizi un om, îi ucizi toţi urmasii care urmau să se nască, adica Cain a ucis o întreaga naţiune. In continuare, Cain şi-ar fi luat una din surori, Awan, si a plecat să cutreiere pământul, răspândind rasa umană.

    sursa
    Wikipedia
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •