Notices
 
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 41 to 50 of 58
  1.  
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Cum adica sotia nu are voie sa tina cruci si icoane in casa atata timp cat sotul se obliga sa-i respecte religia????
     
     

  2.  
    #41
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    si ce ai zice genan daca tu ai vorbi cu mama ta frumos ani de zile fara nici un rezultat? cred ca ti-ai pierde rabdarea la un moment dat...

    pt crestine este foarte greu cand aleg un barbat musulman cu intentia de a se casatori cu el. atat societatea cat si parintii ei refuza si comenteaza alegerea ei.

    eu cred ca le datoram parintilor respect si iubire pt tot efortul depus in cresterea si educatia noastra, insa nu cred ca le datoram viata.

    viata si casatoria sant sub paza si binecuvantarea lui Dumnezeu, si asa cum mamele s-au casatorit cu barbatii lor fara sa le intrebe cineva de ce si pt ce, sau daca au fost intrebate, tot au facut ce au considerat ele de cuviinta,asa si fiicele se pot casatori cu un barbat, daca considera ca barbatul acesta este cel potrivit pt ele.

    Nu poti dicta sentimentelor sa dispara...si islamul spune ca un cuplu de doi oameni care se intalnesc , se iubesc si se casatoresc, sant destinati unul pentru celalalt.
    Allah a spus "Si Allah v-a facut soate dintre voi insiva si v-a dat El voua de la muierile voastre fii si nepoti si v-a dat spre hrana din cele bune. Si iata cum cred ei in desertaciune si nu cred in binefacerea lui Allah."
    Quran, surat 16 An-Nahl, versetul 72
    - in araba se intelege sotii din sufletele voastre, adica corespunzatoare voua...

    Eu stiu ca si in islam, daca parintii se impotrivesc casatoriei fara un motiv justificat, atunci casatoria celor doi este valabila, chiar daca trec peste cuvantul parintilor.

    Daca asa este in islam, ce ziceti de casatoria intre o femeie crestina si un musulman, situatie care este dificila adesea, si careia i se pun aproape intotdeauna piedici din partea oamenilor nestiutori si a parintilor fetei?
    Nu mi se pare drept...mai ales pt ca refuzul parintilor fetei este bazat pe necunoasterea islamului, pe ignoranta si prejudecati, nu numai in privinta islamului ci si a arabilor in general: "teroristi", "o sa-mi forteze fiica sa poarte batic", "fiica mea nu o sa aiba dreptul sa iasa din casa, nu o sa aiba drepturi", "barbatul ei o sa-si ia cel putin 4 neveste si pe ea o sa o lase in voia sortii", " fiica mea o sa treaca in islam pt ca barbatul ei o sa o oblige; islamul- religia pagana", " fiica noastra renunta la noi si alege un barbat care o sa o faca doar sa sufere", " fiica mea merita ceva mai bun", " prefer ca fiica mea sa se casatoreasca cu un roman betiv decat cu barbatul acesta musulman". Propozitiile acestea nu sant din imaginatie, ci le-am auzit adesea si cred ca sant un "sablon", un "tipar" al reactiilor parintilor fetelor respective...desigur, exista si exceptii, fericite...

    De unde stiu parintii ce o sa fie in viitor?
    De unde stiu ca acel barbat nu este bun pt fiica lor?
    Daca Dumnezeu i-a pus unul in calea altuia si casatoria este o binecuvantare, si doar Allah stie si hotaraste viitorul si destinul, si doar El stie ce este in sufletele noastre, de ce sa renunte o fata la sotul ei pt parinti?
     
     

  3.  
    #42
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    asa e .ai surprins foarte bine viziunea parintilor. eu nici nu am de gand sa le spun parintilor ce am hotarat tocmai pt ca ei nu stiu nimic despre islam.nu sunt din aia care sa se opuna hotararilor mele sau sa-mi impuna ceva , dar nu cred ca ar fi prea incantati.
     
     

  4.  
    #43
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by amal
    si ce ai zice genan daca tu ai vorbi cu mama ta frumos ani de zile fara nici un rezultat? cred ca ti-ai pierde rabdarea la un moment dat...?
    insha allah sa nu imi pierd niciodata rabdarea cu parintii mei....

    Quote Originally Posted by amal
    pt crestine este foarte greu cand aleg un barbat musulman cu intentia de a se casatori cu el. atat societatea cat si parintii ei refuza si comenteaza alegerea ei....
    societatea..... asta nu tre sa ne intereseze ce parere are... asa cum nu iti pasa tie cum se uita oamenii pe strada daca iesi cu hejab sau jilbab... ce intr-adevar tre sa te intereseze, este parerea si atitudine parintilor tai/.... iar daca parintii sunt care se impotrivesc, femeia care se casatoreste cu un barbat musulmna, ea trebuie sa fie de indeajuns de desteapta sa stie cum sa se poarte cu ei, si sa ii faca sa o inteleaga, sa inteleaga motivele ei..intr-un cuvant, ea care trebuie sa se poarte frumos si sa le explice cu frumosu....




    Quote Originally Posted by amal
    eu cred ca le datoram parintilor respect si iubire pt tot efortul depus in cresterea si educatia noastra, insa nu cred ca le datoram viata.
    viata ta o datorezi lui allah ta`ala... insa in acelasi timp parintilor tai pt ca allah in ei a decis sa puna baza, si anume pe tine.. el a decis ca tu cu ei s atraiesti... nu cu altii.. ei sunt cei care au fost biencuvantati cu un copil de la allah... de asta trebuie sa le datorezi respect si iubire nu numai pt crestere si educatia lor...

    Quote Originally Posted by amal
    viata si casatoria sant sub paza si binecuvantarea lui Dumnezeu, si asa cum mamele s-au casatorit cu barbatii lor fara sa le intrebe cineva de ce si pt ce, sau daca au fost intrebate, tot au facut ce au considerat ele de cuviinta,asa si fiicele se pot casatori cu un barbat, daca considera ca barbatul acesta este cel potrivit pt ele.
    stim cu totii ca 99% din crestini nu respecta asa cum ar trebui legile scrise in biblie... asta e deosebirea... cine e musulman trebuie sa stie ca intai sa ne respectam parintii... apoi ne gandim cu cine ne maritam... pt ca , cu el esti fericita 50-60 de ani, insha allah si mai mult.. insa dupa ziua cand vei sta fata in fata cu allah, va fi o vesnicie cand vei avea numai fericire, sau din contra numai lucruri care nu-ti vor place.... mai important acum e sa te porti frumos cu ei.. allah cel acre te va rasplati dupa aceea... si el care iti va trimte sotu care tie ti se va potrivi... pentru ca el stie cel mai bine ce e bine pt noi...

    Quote Originally Posted by amal
    Nu poti dicta sentimentelor sa dispara...si islamul spune ca un cuplu de doi oameni care se intalnesc , se iubesc si se casatoresc, sant destinati unul pentru celalalt.
    Allah a spus "Si Allah v-a facut soate dintre voi insiva si v-a dat El voua de la muierile voastre fii si nepoti si v-a dat spre hrana din cele bune. Si iata cum cred ei in desertaciune si nu cred in binefacerea lui Allah."
    Quran, surat 16 An-Nahl, versetul 72
    - in araba se intelege sotii din sufletele voastre, adica corespunzatoare voua... .
    asta cand e vorba de persoana care allah ti-o da... cand allah iti da persoana aia, el stie cum face lucrurile ca sa fie bine, si nici cu parintii nu vor fi atunci probleme....cand allah nu vrea pe cineva langa tine, el face lucrurile sa nu fie frumoase, asa cum tu vrei,..,,,


    Quote Originally Posted by amal
    Eu stiu ca si in islam, daca parintii se impotrivesc casatoriei fara un motiv justificat, atunci casatoria celor doi este valabila, chiar daca trec peste cuvantul parintilor....
    cand stai sa analizezi acele motive "nejustificate", ele apar a fi justificate.. pt ca niciodata un parinte nu o sa vrea raul copilului lui...



    Quote Originally Posted by amal
    Nu mi se pare drept...mai ales pt ca refuzul parintilor fetei este bazat pe necunoasterea islamului, pe ignoranta si prejudecati, nu numai in privinta islamului ci si a arabilor in general: "teroristi", "o sa-mi forteze fiica sa poarte batic", "fiica mea nu o sa aiba dreptul sa iasa din casa, nu o sa aiba drepturi", "barbatul ei o sa-si ia cel putin 4 neveste si pe ea o sa o lase in voia sortii", " fiica mea o sa treaca in islam pt ca barbatul ei o sa o oblige; islamul- religia pagana", " fiica noastra renunta la noi si alege un barbat care o sa o faca doar sa sufere", " fiica mea merita ceva mai bun", " prefer ca fiica mea sa se casatoreasca cu un roman betiv decat cu barbatul acesta musulman". Propozitiile acestea nu sant din imaginatie, ci le-am auzit adesea si cred ca sant un "sablon", un "tipar" al reactiilor parintilor fetelor respective...desigur, exista si exceptii, fericite...
    stiu si eu ca astfel de tipare sunt reale ... si mai ales folosite de multi...
    exista exceptiile, asa cum si tu ai zis, insa acolo unde nu exista, tu care trebuie sa ii faci sa inteleaga ca sunt doar tipare si ca realitatea e altfel.. dar sa fim seriosi... sa nu ne asteptam sa inteleaga toate astea asa, peste noaptea,.... toate vin in timp....
    allah ne-a zis sa avem rabdare in tot.... cu ajutorul lui orice poate fi schimbat...


    Quote Originally Posted by amal
    De unde stiu parintii ce o sa fie in viitor?
    De unde stiu ca acel barbat nu este bun pt fiica lor?
    Daca Dumnezeu i-a pus unul in calea altuia si casatoria este o binecuvantare, si doar Allah stie si hotaraste viitorul si destinul, si doar El stie ce este in sufletele noastre, de ce sa renunte o fata la sotul ei pt parinti?
    ai dreptate, numai allah care stie ce o sa fie in viitor.. dar si tu nu stii daca acel el e cel ales de allah sa fie cu tine pt tot restul vietii... si nu trebuie sa renunte la sotul ei.. ca sa fie sotul ei, trebuie ea sa fie sigura ca la acel om nu va renunta niciodata....

    tot ce trebuie sa facem este sa ne rugam la allah sa ne lumineze , sa ne arate el care e calea cea dreapta si insha allah la sfarsitul vietii noastre sa nu ne para rau ca am facut acel pacat , acel pacat si acel pacat si inca o gramada la fel si asta numai pt ca nu ne-am gandit de 2 ori cand actionam intr-un fel... nu ne-am gandit daca ce facem convine sau nu lui allah...

     
     

  5.  
    #44
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu stiu un caz in care ea este fiica de preot, vrea neaparat sa se casatoreasca cu prietenul ei, si tatal ei nu este de acord pt ca ea e "fiica lui pretioasa".

    a dat tot felul de motive, ba ca barbatul acela nu e bun, desi nu i se poate reprosa ceva anume, ba sa mai astepte ; in final tatal ei i-a zis ca daca vrea sa faca sex e libera sa faca cu cine vrea, dar nu accepta sa se casatoreasca.

    cum poate un om religios sa zica asa ceva? indiferent de religie, sexul in afara casatoriei este interzis, pacat, nu?

    am intalnit mame a caror fiice sant odorul pretios din viata lor.
    nu ar fi ceva anormal, daca nu ar incerca sa le impuna cu cine sa se intalneasca (si nu ma refer doar la 'boyfriends" ci la prieteni in general, fete sau baieti) si daca nu le-ar fi facut scandal pentru ca ele vroiau sa locuiasca in alt oras decat parintii. Faptul ca doreau sa locuiasca in alt oras decat parintii era evident din cauza controlului fortat al parintilor. La casatorie sa nu mai zic cate motive de impotrivire au gasit.

    ei, asta nu mi se pare dragoste, mi se pare egoism si iubire "obsesiva".

    nu mi se pare normal ca la varsta de 30 ani si chiar mai mult ( caci am intalnit si un barbat de 40 si ceva de ani al carei mame facea posibilul si imposibilul doar ca sa-l desparta de nevasta si a recurs inclusiv la vrajitoare), sa-ti spuna parintii unde sa locuiesti, ce sa faci, cu cine sa te intalnesti si cu cine nu.

    in asemenea cazuri, nu prea ai ce face, pt ca acei parinti au o anumita mentalitate formata, si mai devreme sau mai tarziu ajungi sa fii disperat efectiv...pt ca nu gasesti un mod de a comunica cu ei. Doar Dumnezeu poate schimba ceva.

    nu sant de acord cu ideea ta, ca daca sant probleme puse in calea casatoriei inseamna ca cei doi nu sant unul pt altul. un lucru pretios nu se obtine intotdeauna usor...dimpotriva, am cunostinte care sant casatoriti fara sa fi avut piedici din partea parintilor sau vreo grija materiala, si care in final nu sant fericiti.
    deasemenea, credinta, nu se obtine intotdeauna fara piedici sau obstacole.
     
     

  6.  
    #45
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    amal, este parera ta...
    eu doar ti-am zis cum e bine sa se intample lucrurile....
    insha allah fiecare din noi sa fie pe placul lui allah


     
     

  7.  
    #46
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by diamond
    Acum sa nu sariti pe mine pentru ce voi zice. Eu am auzit de multe casatorii intre musulmani si crestine. In timp crestinele s-au convertit la Islam nu stiu daca pentru sot sau daca au fost convinse de aceasta religie.Voi cunoasteti cazuri de crestine casatorite de multi ani cu musulmani?
    Sa sti ca nu ma mira faptul ca fetele care sunt credincioase crestine se convertesc in scurt timp dupa casatorie.Din pacate mie mi-a trebuit 4ani deoarece aveam o prietena calugarita care ma avertiza ca voi merge in iad daca i-mi schimb religia.
    Eu nu cred ca un credincios care face comparatie intre religi nu o gaseste pe cea ISLAMICA cea mai pura religie.ISLAMUL i-ti da raspuns la toate intrebarile si este scris clar tot.Aici este mai greu de intrat si distrus precu mana omului a distrus Crestinismul.A-r fi multe motive sa-ti spun dar cred ca mi-ar trebui o luna si nu a-s termina.I-ti spun sincer sotul meu niciodata nu mi-a spus sa ma convertesc la ISLAM.
     
     

  8.  
    #47
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by ema
    Sa sti ca nu ma mira faptul ca fetele care sunt credincioase crestine se convertesc in scurt timp dupa casatorie.Din pacate mie mi-a trebuit 4ani deoarece aveam o prietena calugarita care ma avertiza ca voi merge in iad daca i-mi schimb religia.
    Eu nu cred ca un credincios care face comparatie intre religi nu o gaseste pe cea ISLAMICA cea mai pura religie.ISLAMUL i-ti da raspuns la toate intrebarile si este scris clar tot.Aici este mai greu de intrat si distrus precu mana omului a distrus Crestinismul.A-r fi multe motive sa-ti spun dar cred ca mi-ar trebui o luna si nu a-s termina.I-ti spun sincer sotul meu niciodata nu mi-a spus sa ma convertesc la ISLAM.

    da asa e...eu sincera sa fiu nu am auzit de cazuri in care un barbat sa isi oblige sotia ne-muslim sa se convereasca...or exista...hmm...ma rog...
    la fel si mie ema ....eu din primele 30 min cand l-am cunoscut pe sotul meu l-am intrebat ce tre sa fac sa ma convertesc(citisem despre islam dar nu stiam ce si cum sa fac pentru convertire nu intelesesem..si nu gaseam unde sa ma duc)....si el m-a intrebat de ce vreau?a inceput sa imi vorbeasca despre islam ca sa fiu sigura ca islamul este ce vreau...el imi citea din Coran el imi povestea ...dupa 2 zile am spus shahada....al hamdu li Allah...
    cat despre casatorii dintre musulmani si crestine...in care ea sa ramana crestina..stiu....casatoria islamica au facut-o acum cativa ani...iar ieri au fost biserica :smile33: :smile33: pentru a respecta si religia ei....in fine....deci exista....si mai sunt si multe altele...nu toate se fac muslime nazirah...ci doar care inteleg islamul si doar cele calauzite de Allah...ca de la el vin toate....Allah Abkar
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9.  
    #48
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    In mod normal nu are cum sa o oblige...nu daca el este musulman adevarat!! Stiu un caz in care intr-o casatorie mixta, dupa ce s-au casatorit, ea a devenit si mai fanatica...cand el incearca sa ii explice despre Islam ea se enerveaza si de fiecare data duce la extrem totul (
     
     

  10.  
    #49
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    da asa e...
    iti dai seama ca nu m-am referit la o obligare fizica ca doar nu sa o lege de scaun si sa o oblige sa spuna shahada:smile33: dar probabil or exista cazuri de manipulare in acest scop...padure fara uscaturi...hm....la asta ma referisem eu....
    eu niciodata nu am fost oprita pe strada de un muslim sa imi imparta carti sau sa imi bata la usa sa nu mai scap de ei...(inainte de islam)...in general fiecare informatie pe care am gasit-o si pe care am citit-o despre religia lui Allah...a fost ori pe internet ori in carti...
    mi se pare cam complicat o casatorie muslim-nonmuslim mai ales cand apar copii...dar asta depinde si de persoanele implicate in casatorie...inshAllah sa fie bine pentru cei casatoriti asa...
    trebuie sa accepte religia celorlati...asa ca fata cam exagereaza fiind incapatanata...!!:smile33:
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  11.  
    #50
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Cand ati vb de casatoriile mixte acceptate de catolici...sunt mixte intre un catolic si un alt crestin...nu evreu, nu musulman...parintii mei au o casatorie mixta, mama mea fiind catolica...tata a putut sa isi pastreze religia, dar copiii au fost obligatoriu botezati in religia catolica...a fost conditia principala...si pt o asemenea casatorie au trebuit sa umble taaaaaaaare mult, caci biserica ortodoxa refuza sa ii dea tatalui meu adeverinta ca fusese botezat credtin...
    Asadar religia catolica este mai restrictiva decat Islamul in ceea ce priveste casatoria mixta...si impune botezul...dar si femeia si barbatul poate sa fie cel catolic casatorit cu o alta religie...tot crestina
     
     

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 03:32 PM
  2. Replies: 3
    Last Post: 06-29-2007, 06:09 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 10:11 PM
  4. Replies: 1
    Last Post: 07-02-2006, 09:07 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •