Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. decizia de a avea un copil.... 
    #1
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    e singulara sau trebuie sa fie luata de comun acord?

    voi ce credeti? eu imi doresc enorm un copil, dar sotul meu nu vorbeste niciodata despre asta, iar eu nu stiu cum sa abordez problema....

    el are deja doi copii dintr-o casatorie anterioara si cred ca nu mai vrea sa fie tatic din nou, sau cel putin isi imagineaza ca mai e timp, dar eu simt ca nu suntem impliniti ca familie pana nu crestem si un bebelus....

    e o discutie tare delicata si penibila, mai ales cand vezi ca partenerul ignora subiectul, iar eu ma inchid pe zi ce trece si simt ca sunt tot mai irascibila....

    nici eu nu vreau maine, dar vreau sa stiu ca avem un plan, ca si el isi doreste aceleasi lucruri ca si mine, si nu stiu cum sa deschid subiectul

    familia lui crede ca eu nu vreau, ca nu sunt pregatita, ca mi-e frica sa cresc un copil, si nu le pot spune ce e de fapt in sufletul meu... si nici sa iau de una singura decizia nu vreau, vreau sa il conving, sau sa il simt ca vrea si el cu aceeasi dragoste ca si mine un copil...

    nu stiu, cum sa procedez?
    Elif
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui elif1977 pentru acest subiect

    Alina1968 (10-09-2008), batool391 (10-06-2008)

  3.  
    #2
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Draga sora,
    Decizia de a avea un copil se ia de comun acord intr/un cuplu. E o mare greseala sa se decida sub presiune sau unilateral acest lucru. Eu cred ca e bine sa discuti cu el si sa intelegi de ce refuza un alt bb, daca refuzul lui e temporar sau definitiv. Nu iti pierde calmul cand abordezi acest subiect, intradevar delicat. Analizeaza/ti relatia, e o greseala sa crezi ca o relatie care scartie va fi imbunatatita de prezenta unui copil. Planfica aparitia bebelusului vostru IMPREUNA cu el. Nu aborda subiectul cand e suparat sau nervos. E de inteles atitudinea nerabdatoare a familiei lui, le poti spune frumos ca atunci cand Allah va dori , va apare si copilul vostru. Eu zic sa incerci sa discuti cu sotul tau, sa vezi exact care sunt temerile lui, daca isi doreste sau nu un alt copil, daca nu de ce a ales aceasta optiune. Te asteptam cu vesti bune. Allah sa va binecuvanteze pe tine si pe sotul t
    au.
     
     

  4.  
    #3
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    nu e un copil pe care mi-l doresc sub presiunea unei relatii care scartaie, dimpotriva...

    alhamdullillah, suntem un cuplu binecuvantat cu multa caldura si dragoste, cred ca tocmai de aici mai degraba vine dorinta mea de a implini totul...

    cat despre presiune, e mai mult a varstei, nu e usor sa ramai insarcinata, si pentru prima oara, dupa 30 ani....
    Elif
     
     

  5.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Ma gandesc ca daca nu aveti inca copil , folositi anumite metode contraceptive pentru asta . Si in Islam un barbat nu poate sa faca asta fara acordul sotiei . Dovada o gasim in hadithul cand prietenii profetului salla-llahu 'alaihi wa sallam au cerut parerea lui despre "a ejacula in exterior" si el a dat permisiunea cu o conditie : SA FIE NEVASTA DE ACORD .

    Eu din asta inteleg :
    1- Un barbat are voie sa foloseasca metoda contraceptiva doar daca sotia lui e de acord .
    2- Femeia alege daca vrea sau nu sa fie insarcinata si din moment ce barbatul are voie sa o divorteze pe sotia lui din cauza ca aceasta nu poate sa ramana insarcinata sau sa-si ia alta nevasta care poate , si femeia are dreptul sa-si gaseasca un sot care vrea copii .
    3- Casatoria cu conditia de a nu face copii este interzisa , pentru ca prin asta pica scopul casatoriei aflat in hadithul "Casatoriti-va , inmultiti-va , caci eu ma voi mandri de voi in ziua de apoi" .

    Poate o sa sara careva la mine ca eu consider ca este interzisa casatoria cu conditia de a nu face copii , dar aceasta conditia este indentica cu casatoria cu intentia de a divorta . Femeia nu este o papusa , cand ne trebuie o cumparam si cand nu ne trebuie o tipam departe . Ea are drepturi la fel ca si orice barbat , si daca sotul nu vrea copii nu vad rostul casniciei .

    Incearca sa discuti cu el si sa-i dai argumentele tale si daca tot refuza incearca sa afli de ce , si apoi incearca sa discuti motivele lui cu el . Iar daca vreti binele va faciliteaza ALLAH acest lucru .
     
     

  6.  
    #5
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Eh, o sa imi iau inima in dinti si o sa incep sa pregatesc terenul unei discutii lamuritoare....


    Problema e, de ce trebuie oare intotdeauna sa fim noi cele care trebuie sa isi ia inima in dinti si sa deschida subiectul, nu neaparat privind copii, dar in mai toate chestiunile majore ale unei casnicii?

    stiu ca eu trebuie sa fiu jumatatea diplomata, dar zau daca nu sunt zile cand imi vine sa las diplomatia si sa declar razboi

    nu e nici pentru mine o decizie usoara, si tare mi-as dori sa il aud si pe el ca vine primul cu dorinta asta, ca sa imi fie inima mai usoara...

    O sa ne ajute Allah si o sa ne dea ce e mai bine pt noi si pentru casnicia noastra,
    Inshallah
    Elif
     
     

  7.  
    #6
    Member Gabriela Gharabli's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Palestina-Rafah
    Posts
    44
    Thanked
    32
    Rep Power
    0


    Inshallah draga surioara sotul tau o sa inteleaga cand e important este pentru tine un bebelus chiar daca el mai are 2 copii. Alhamdulallah ca sunteti o familie binecuvantata si unita si acesta sigur il va face pe el sa gandeasca pozitiv in privinta bebelusulu,inshallah.
    Cine stie dupa primul bebe la voi in familie va veni al doilea , al treilea.....
    Inshallah sa vii cu vesti bune!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •