Notices
 

Thread: Cei 4 califi

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25
  1. Cei 4 califi 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Cel mai familiar prieten al Profetului dupa ALLAH, companion exclusive Basinul Profetului si in pestera, cel mai mare sustinator, cel mai apropiat confident, primul mostenitor spiritual, primul barbat care a crezut in Trimisul lui ALLAH, si singurul care a facut-o fara hezitare, primul din cei patru succesori, primul din cei zece carora li s-a promis Paradisul, si primul din comunitatea Trimisului sa intre in Paradis.

    Singurul dintre companioni, Abu Bakr in repetate randuri a condus rugaciunea in timpul vietii Profetului Mohammed (SAW). In ultimul timp obisnuiau sa-l cheme cu atributele: al-Siddiq , Atîaq Allah min al-nar (Omul Liber de Focul Iadului al lui ALLAH) . Cand clanul Quraysh l-au confruntat pe Trimisul lui ALLAH despre Calatoria Nocturna, ei s-au intors spre Abu Bakr si l-au intrebat: “ Tu crezi ce spune el, ca a fost noaptea trecuta la Casa Sfanta si s-a intors inainte de zori zilei?” La care el le raspunde: “Daca el a zis asa, Atunci il cred, da, si cred in ceea ce este mai departe de asta, in vestile cerului (Quran , Duhul) .” Din aceasta cauza, Abu Bakr,a fost numit al-Siddiq (Cel Care Nu Minte Niciodata) pentru ca a crezut (saddaka) .

    Dintre personajele care l-au citat pe Abu Bakr: Anas, A’isha, Jabir, Abu Hurayra, cei 4 Abd-Allah (Ibn `Abbas, Ibn Mas`ud, Ibn `Umar, Ibn `Amr), Abd Allah ibn al-Zubayr, Umar, Uthman, and Ali. Unul dintre hadithurile citate de Abu Bakr de la Profetul Mohammed (SAW) este: “Noi (Profetii), nu lasam nimic ca mostenire. Ceea ce lasam in urma noastra este danie (sadaqa).”

    Umar a zis: “Credinta lui Abu Bakr este atat de mare cat intreaga natiune (Umma).” Aceasta este confirmat de urmatorul hadith. Profetul intreaba: “Cineva dintre voi a vazut ceva in visurile sale?” Un barbat raspunde Profetului: “O trimisul lui ALLAH, am vazut in visul meu cum o balanta cazuta din Cer , s-a masurat profetul cu toti musulmanii pana in ziua de apoi si profetul a fost cu valoarea mai mare , dupa aceea a fost cantarit abu-baker si restul musulmanilor (cu exceptia profetului) si a fost cu valoare mai mare , apoi a fost cantarit omar cu muslmanii si a fost cu valoare mai mare , apoi s-a ridicat cantarul ” Aceasta la nemultumit pe Profet care a spus: “Corabia urmasilor ! Apoi ALLAH va da domnia cui El doreste.”
    Umar de asemenea a spus: “Cel mai bun din aceasta comunitate dupa Profetul Mohammed (SAW) este Abu Bakr.”
    Ali a spus: “Cel mai bun din aceasta comunitate dupa Profetul ei este Abu Bakr si Umar,”;
    “Cel mai curajos dintre oameni este Abu Bakr,” si “Cel mai mare in recompense dintre oameni pentru volumul Qur’anului este Abu Bakr, pentru ca el este primul care a adunat Qur’anul intre doua coperti.”
    El a fost de asemeni primul care a numit mushaful acestuia.
    Last edited by suleiman; 06-26-2006 at 03:34 PM.
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

  2. Continuare 
    #2
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Rangul inalt al lui Abu Bakr este indicat si prin alte semen, prin faptul ca a contrazis Compania Profetului care atrage dupa sine necredinta (kufr), nu ca dezmintirea Companiei lui Umar, Uthman si Ali pentru cea a Profetului. Aceasta este datorita mentionarii companiei in versetul: >>…ca unul dintre cei doi. Cand ei doi se aflau in pestera si cand el i-a zis insotitorului sau: “Nu fi mahnit, caci Allah este cu noi!” << (At-Taubah, 9: 40), care se refera la Profet si la Abu Bakr. Mai departe ALLAH il lauda mai presus de toti spunand: >>...cel care daruieste dintre voi si care lupta inainte de cucerire, caci acestia vor avea o treapta mai inalta decat aceia care au daruit...<< (Al-Hadid, 57:10)

    Profetul a confirmat rangul lui Abu Bakr in multe din afirmatiile sale:
    • ”ALLAH i-a dat unuia dintre servitori lui apropiati o alegere intre lumea aceasta si ce EL are cu EL si servitorul a ales ceea ce ALLAH are cu EL.” Abu Bakr plangea cu abundenta si noi ne intrebat de ce plange, cand Profetul a spus cine este acel servitor caruia i-a fost oferit acest alegere. Profetul el insusi era acel servitor asa cum Abu Bakr ni-a relatat mai tarziu. Profetul a continuat: ”Printre acestia care s-au dedicat mie in aceasta prietenie si obiecte este Abu Bakr. Daca ar fii sa i-au un alt prieten decat ALLAH acela ar fii Abu Bakr. Dar ceea ce ne uneste este fratia in Islam si dragostea ei. Lasa nici o usa a Moscheii Profetului sa ramana deschisa cu exceptia lui Abu Bakr.”
    • ”Cheama-l pe Abu Bakr si pe fiul sau incat am ceva de pus jos in scris, si mie frica ca nu cumva cineva ambitios sa indrazneasca o pretentie si ALLAH si credinciosi sa refuze altcineva decat Abu Bakr.”
    • ”Este imposibil ca dintre oameni lui Abu Bakr sa fie condusi de altul decat Abu Bakr.”
    • ”Luati ca conducator pe acestia care vin dupa mine, Abu Bakr si Umar.”
    • ”Soarele niciodata nu va rasarii sau va apune pe cineva mai bine dacat pe Abu Bakr.”
    • ”Profetul lui ALLAH obisnuia sa tina canversatii nocturne cu Abu Bakr, discutand destinul musulmanilor si eu (Umar) eram prezent.”

    Intr-o zii Umar era suparat pe Abu Bakr, si l-a lasat in suparare. Abu Bakr l-a urmarit pe Umar sa-i ceara iertare, dar Umar l-a refuzat si i-a inchis usa in fata. Abu Bakr s-a dus la Profetul Mohammed (SAW) si si-a ridicat haina pana cand genunchi i se vedeau. Profetul a zis: ”Prietenul tau se argumenteaza!” Abu Bakr la salutat si i-a spus: ”A avut loc o cearta intre mine si Umar, apoi am plecat remuscat si l-am cerut sa ma ierte, dar el nu a vrut, si deci am venit la tine.” Profetul i-a zis, repetand de trei ori: ”ALLAH sa te ierte, O Abu Bakr! ALLAH sa te ierte, O Abu Bakr! ALLAH sa te ierte, O Abu Bakr!”. Apoi Umar a inceput sa aiba remuscari si a inceput sa-l caute pe Abu Bakr la casa lui si nu l-a gasit. El sa dus la Profet l-a salutat dar expresia fetei Profetului s-a schimbat cu nemultumire. Vazand aceasta Abu Bakr sa asezat in genunchi in fata Profetului zicand: ”O, Trimisul lui ALLAH, eu sunt acela infrant! O, Trimisul lui ALLAH, eu sunt acela infrant! O, Trimisul lui ALLAH, eu sunt acela infrant!” Profetul a zis oamenilor: ”ALLAH m-a trimis voua iar voi ati spus: ’Tu ne minti!’ dar Abu Bakr a spus: ’El spune adevarul’ Abu Bakr m-a consoligat cu personalitatea lui si cu bunatatea lui. Ve-ti lasa voi in pace pe prietenul meu o data pentru totdeauna? Ve-ti lasa voi in pace pe prietenul meu o data pentru totdeauna?!” Dupa aceasta Abu Bakr, nu i-a mai fost facut rau niciodata.

    ”Jibril a venit si ma luat de mana, si mi-a aratat poarta prin care Comunitatea mea va intra in Paradis.” Abu Bakr a zis: ”Eram cu tine cand ai vazut-o?” Profetul i-a raspuns: ” Dar nu ai stiut? Tu vei fii primul din Comunitate care va intra in ea.”
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

  3. Continuare 
    #3
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Al-Suyuti relateaza de la Sa’d’s de la A’isha cum il descria ea pe Abu Bakr: ”El era un barbat cu o piele frumoasa, subtire, emancipat, cu o barba imprastiata, cu o structura putin banuitoare, cu ochii dusi in fuindul capului si fruntea pronuntata, si bazele degetelor sale erau fara par.” El era cel dintai genealogist din neamul Quraish si cel mai bun dinttre ei la interpretarea visurilor dupa Profetul Mohammed (SAW). A’isha relateaza ca el si Uthman s-au lasat de bautul vinului inca din Tinmpurile Ignorantei. Califatul lyui a durat 2 ani si 3 luni, in care a ajutat la deschiderea orizonturilor catre Siria si Iraq pentru musulmani, a impiedicat revoltarea intre neamurile arabe, a luptat impotriva falsificarii-Profetii al-Aswad al-Ansi, Tulayha al-Asadi care retracteaza si declareaza profetia sa in Najd si Musaylima Mincinosul care a fost omarat in batalia devastatoare din al-Yamama.

    Imam al-Nawawi a aratat ca copacul genealogic a lui Abu Bakr regrupeaza 4 generatii consecutive ale Companierilor Profetului: tatal lui - Abu Quhafa, el insusi, fiica lui – Asma’, si fiul ei – ‘Abd Allah, pe langa fiul lui Abu Bakr - Abd al-Rahman si nepotul sau Abu ‘Atiq.
    Nawawi relateaza ca numai 142 hadith de la Profetul Mohammed (SAW) sunt narate de la Abu Bakr. Si el adauga: “ Motivul pentru acest dificit, in ciuda vechimii sale in compania Profetului, este ca moartea sa stabileste desemnarea hadithurilor si stradania Discipolilor sa auda, adune, si pastrarea lor. Printre spusele lui Abu Bakr: “Cel care lunta impotriva eului sau de dragul lui ALLAH, ALLAH il v-a proteja impotriva a ceea ce el uraste.”
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

  4.  
    #4
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Sper sa ca placa ce cititi................
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

  5.  
    #5
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    ....AAAAAAmai si intrebi....da , foarte mult si poate continui sa scrii despre fiecare in parte....
     

  6.  
    #6
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Quote Originally Posted by nour al huda
    ....AAAAAAmai si intrebi....da , foarte mult si poate continui sa scrii despre fiecare in parte....
    Exact asta mi-am propus
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

  7.  
    #7
    Incepator bianka_brrr's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Germany
    Posts
    50
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Nadia,foarte frumos ce ai scris,am citit cu sufletul la gura.Daca mai ai,mai scrie
    Am mai aflat ceva,nu stiam si de prietenia dintre profet si Umar ,citisem doar de Abu Bakr mai mult
    Profetul Mohammed (SAW) a fost casatorit cu fiica lui Abu Bakr?Cu Asma’?Sau ii confund?
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by bianka_brrr
    Nadia,foarte frumos ce ai scris,am citit cu sufletul la gura.Daca mai ai,mai scrie
    Am mai aflat ceva,nu stiam si de prietenia dintre profet si Umar ,citisem doar de Abu Bakr mai mult
    Profetul Mohammed (SAW) a fost casatorit cu fiica lui Abu Bakr?Cu Asma’?Sau ii confund?

    Inshaa ALLAH bianca,sa ai timp sa citesti despre Profet saaws si companioni,sigur ai sa fii impresionata,Inshaa ALLAH.
    Profetul saaws a fost casatorit cu Aysha raa fiica lui Abu Bakr raa si povestea convertirii lui Omar raa este intr-adevar plina de semnificatii,Subhhan ALLAH!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  9.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Am corectat pana acum doar prima postare .
    Revin inchallah peste ele .

    (scuze ca nu am avut cum inainte)
     

  10.  
    #10
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Quote Originally Posted by suleiman
    Am corectat pana acum doar prima postare .
    Revin inchallah peste ele .

    (scuze ca nu am avut cum inainte)
    Multumesc foarte mult si mii scuze de greseli, daca imi spui unde am gresit(traducere sau gramatica romana) voi fii mai atenta data viitoare
    Last edited by suleiman; 06-26-2006 at 03:46 PM.
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •