Notices
 
Results 1 to 1 of 1
  1. Cum arata paradisul conform tuturor religiilor lumii? 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Recent am terminat de citit o carte de religie comparativa despre cum religiile privesc paradisul. Voi prezenta pe scurt viziunea religiilor.


    Budismul

    Cele mai multe dintre scolile budiste nu au emis un concept de paradis insa cea mai populara scoala budista numita "taramul pur" vorbeste de un paradis asemanator in mare cu cel iudeo-crestin. Potrivit unei scrieri budiste, paradisul este un "Taram pur" din aur, cu aer curat si lumina radianta, un loc plin de cascade de nectar inconjurate de copaci cu "bijuterii" si flori frumos mirositoare.
    Acest taram nu este etern chiar daca el nu cunoaste notiunea de boala, varsta sau moarte.


    Iudaism

    Cei mai multi oameni cred ca iudaismul nu ofera o viata dupa moarte,insa paradisul si iadul joaca un rol important in teologia rabinica chiar daca ele nu sunt mentionate in Tora.
    Evrei cred ca exista un paradis chiar dupa moarte unde va avea loc o inviere a tuturor sufletelor si corpurilor pana la venirea lui Mesia.
    Toti evreii piosi obtin un loc in acel paradis dar locurile in paradis nu sunt egale. Statutullui in paradis depinde de faptele savarsite in timpul vietii. Multi teologi evrei considera ca orice om credinsios poate primi un loc in paradis, indiferent de religie.




    urmeaza viziunea : hinduismului, islamului si crestinismului(viziunea ortodoxa, catolica,luterana, baptista,metodista si alta denominatie necunoscuta )
     

  2. Mersi Mariyah de la :

    naisrep (10-06-2008)

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Traieste Ca Si Cum Paradisul Ar Fi Pe Pamant
    By anapirvu in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2007, 03:28 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •