Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 51
  1. Furie, Tristete Si Scarba 
    #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh,

    Ma adresez in special fratilor mei in islam pt ca vreau sa-mi descarc sufletul in fata lor, a celor care ma inteleg, si tuturor celor care impartasesc acelasi sentimente cu mine

    Pe cuvant va zic ca lacrimile curg si nu le mai pot opri de cateva ore bune. Am intrat pe un forum(drag multora de aici) si ochii mi-au cazut pe subiectul"S.O.S. Liban".

    Nu va imaginati ce sentimente ma incearca, furie amestecata cu ffff mare tristete, indignare amestecata cu durere si cel mai rau sentimentul neputintei.

    Cum stiti pe mine m-au prins evenimentele din Liban departe de casa in perioada concediului si nu prea am urmarit stirile la tv, adica nu asa de frecvent si deci......nu eram prea bine informata vis-a-vis de situatia bietilor oameni. Pe acel forum am citit marturiile unor oameni care erau in bataia bombardamentelor, care traiau live tot calvarul si care aveau inca puterea sa fie optimisti si rabdatori si mai ales politicosi cu cei care nu prea intelegeau situatia.

    Cuvintele acelea si imaginile vazute mi-au rascolit sufletul si imi tot suna in urechi" casutza lui X mai este in picioare?", " la voi au ajuns bombardamentele?", "despre Y mai stie cineva ceva? nu mai raspunde la telefon de cateva zile"

    Ya rabb pana cand? pana cand vor mai muri oameni nevinovati ca sa potoleasca setea de putere si orgolii a unor .....FARA CREIER SI SUFLETE? pana cand copiii morti vor fi considerate victime colaterale ale razboiului in timp ce ceilalti sunt victime "tinte"?

    NOT FAIR, unde e dreptatea? unde e umanismul din noi, unde este ratiunea si bunul simt? Au disparut dupa "fustele" unor colosi cu nume mari?

    RUSINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

    Eu ma simt neputincioasa si indignata de toata aceasta mascarada si il inteleg pe admin cand spune ca nu ar trebui sa ne preocupe ce culoare si-a vopsit unghiile x sau y mai ales in timp ce altii se lupta pt supravieturie

    Nu intentionez sa deschid aici un nou motiv de cearta sau jigniri, vreau doar sa-mi zic parerea personala si chiar nu-mi pasa daca unora nu le convine ce am scris

    Sunt trista..............f trista

    Sa nu uitam sa facem dua pt dragii nostri frati care se afla in mare suferinta, si sa nu-i uitam nici pe cei din palestina, irak sau alte zone. Atat putem face pt ei, doar atat.........

    ALLAH AKBAR
     
     

  2.  
    #2
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Quote Originally Posted by Rania

    Pe cuvant va zic ca lacrimile curg si nu le mai pot opri de cateva ore bune. Am intrat pe un forum(drag multora de aici) si ochii mi-au cazut pe subiectul"S.O.S. Liban".

    Nu va imaginati ce sentimente ma incearca, furie amestecata cu ffff mare tristete, indignare amestecata cu durere si cel mai rau sentimentul neputintei.
    wa alaikum salam wa rahmatullah!
    Draga mea nu trebuie sa suferi... acolo sunt dispute cu vechime si cu resentimente adunate. Este un forum neislamic unde inca musulmancele mai au voie sa se manifeste... Multe dintre participante au cochetat cu idee de a se retrage... dar de ce si de acolo???? Intai a fost DC-ul apoi.... alte si altele... si tot asa noi trebuie sa renuntam putin cate putin la tot si sa ne inchidem in lumea noastra... Eu nu optez pentru aceasta varianta... A ramas acolo inca multa furie la adresa islamului si musulmanilor... dar.... sa stii sutn si suflete care totusi au inteles cate ceva... atat cat le permite insa societatea in care traiesc.
    Ehehe e mult de spus!
    Oricum nu pune la suflet!
     
     

  3.  
    #3
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    RANIA sa stii ca Iman3 are dreptate din doua motive, nu trebuie sa pui la suflet si intr-adevar sunt persoane pe acel forum nemusulman care inca mai urasc foarte mult islamul si musulmani oricat unele surori dintre noi am explica si am aduce dovezi.
    Imi pare foarte rau ca simtii ceea ce simti, insha allah, BUNUL ALLAH sa-ti usureze sufletul de aceste semtimente negre.
    Cat despre ceea ce se intampla in Liban, o prietena de-a mea din Montreal care se afla in vacanta in Liban la familia ei si a sotului ei, una din surorile ei a trebuit sa plece spre Siria pentru cateva zile din cauza bombardamentelor.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  4.  
    #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Iman3
    wa alaikum salam wa rahmatullah!
    Draga mea nu trebuie sa suferi... acolo sunt dispute cu vechime si cu resentimente adunate. Este un forum neislamic unde inca musulmancele mai au voie sa se manifeste... Multe dintre participante au cochetat cu idee de a se retrage... dar de ce si de acolo???? Intai a fost DC-ul apoi.... alte si altele... si tot asa noi trebuie sa renuntam putin cate putin la tot si sa ne inchidem in lumea noastra... Eu nu optez pentru aceasta varianta... A ramas acolo inca multa furie la adresa islamului si musulmanilor... dar.... sa stii sutn si suflete care totusi au inteles cate ceva... atat cat le permite insa societatea in care traiesc.
    Ehehe e mult de spus!
    Oricum nu pune la suflet!
    Dragele mele,
    nu s-a inteles mesajul meu. Sunt plina de furie si indignare pt ceea ce se intampla in Liban nu pt ce am citit pe forumul acela. Chiar dimpotriva am vazut ca nemusulmanii erau sufleteste alaturi ce cei in suferinta si sustineau si ei moral atat cat puteau.

    Am citit eu pe acel forum si disputele intre cele 2 tabere dar totusi inca mai exista respect si intelegere fata de alte forumuri. Este de admirat atitudinea unor useri nemusulmani si asta imi confirma inca o data ca romanii au totusi suflet si nu au uitat sa gandeasca

    Pt asta sunt lacrimile si suferinta mea, vedeti si voi, cei interesati http://arbs2day.com/files/lebanon.htm

    Mai am cuvinte? doar lacrimi...........
     
     

  5.  
    #5
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Quote Originally Posted by Rania
    Dragele mele,
    nu s-a inteles mesajul meu. Sunt plina de furie si indignare pt ceea ce se intampla in Liban nu pt ce am citit pe forumul acela. Chiar dimpotriva am vazut ca nemusulmanii erau sufleteste alaturi ce cei in suferinta si sustineau si ei moral atat cat puteau.

    Am citit eu pe acel forum si disputele intre cele 2 tabere dar totusi inca mai exista respect si intelegere fata de alte forumuri. Este de admirat atitudinea unor useri nemusulmani si asta imi confirma inca o data ca romanii au totusi suflet si nu au uitat sa gandeasca

    Pt asta sunt lacrimile si suferinta mea, vedeti si voi, cei interesati http://arbs2day.com/files/lebanon.htm

    Mai am cuvinte? doar lacrimi...........
    Rania, WALLAHY, WALLAHY, WALLAHY, oricat am plange noi, lacrimile noastre nu vor aduce in viata aceste suflete nevinovate, trebuie doar sa ne bucuram ca sute de oameni vor fii in Jannah alturi de BUNUL ALLAH.
    Insha allah sa facem dua la ALLAH sa opreasca aceste razboaie, ca numai EL poate face asa ceva.
    Intr-adevar nu sunt cuvinte.


    PS: imi pare rau ca am facut comentariile de mai sus. Poate nu le erau locul la subiectul tau.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by Rania
    Dragele mele,
    nu s-a inteles mesajul meu. Sunt plina de furie si indignare pt ceea ce se intampla in Liban nu pt ce am citit pe forumul acela. Chiar dimpotriva am vazut ca nemusulmanii erau sufleteste alaturi ce cei in suferinta si sustineau si ei moral atat cat puteau.

    Am citit eu pe acel forum si disputele intre cele 2 tabere dar totusi inca mai exista respect si intelegere fata de alte forumuri. Este de admirat atitudinea unor useri nemusulmani si asta imi confirma inca o data ca romanii au totusi suflet si nu au uitat sa gandeasca

    Pt asta sunt lacrimile si suferinta mea, vedeti si voi, cei interesati http://arbs2day.com/files/lebanon.htm

    Mai am cuvinte? doar lacrimi...........
    Am urmat link-ul si am vazut imaginile de pe site. Sunt cumplite, sfideaza orice descriere. Tot ce-am putut face a fost sa urmez indemnul si sa le mai transmit cuiva.
    La ce bun, insa, ma intreaba partea rationala din mine? Dumnezeu stie mai bine, imi raspund tot eu.
    Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de asa ceva! Nu stiu cum se spune asta in limba araba, dar indiferent de limba vorbita si de religia din care facem sau nu parte, gandul acesta cred ca este impartasit de toata lumea.
     
     

  7.  
    #7
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    de cate ori incerc sa scriu orice in legatura cu razboiul contra fratilor nostri,nu reusesc,nu am cuvinte,nu stiu pe cine sa invinuiesc,nu pot face nimic plang dar degeaba plang,lacrimile mele nu imbunatatesc cu nimic situatia de acolo.
    In fiecare zi cand ma trezesc, zic ca nu ma mai uit la televizor,dar nu pot sa trec pe langa ,ma intereseaza ce se intampla chiar daca mintea mea spune ca ma intristez degeaba inima nu ma lasa.M-ai ales cand vad copilas micuti i-mi imaginez ca-l vab pe copilasul meu si plang,plang,plang si iar plang..........
     
     

  8.  
    #8
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    ...........eu sincer ...nu mai am cuvinte, si nici rationamentul necesar sa spun ceva.......realizez doar ca eu traiesc linistita, intr-o casa frumoasa, curata cu multe camere.....o familie linistita......iar ei acolo se zbat intre viata si moarte PRINTRE DARAMATURI RESTURI DE CORPURI UMANE..................
    Iar acei copii nu au nici-o vina , sunt macelariti pe banda rulanta...........SI NIMENI NU SPUNE NIMIC!!!!!!!!!!!!!!! MA REFER LA ORGANISMELE INTERNATIONALE!
    Du'a , du'a ,du'a............la nesfarsit pentru ei....................
     
     

  9. of of, mai mai 
    #9
    Incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Age
    55
    Posts
    54
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Rachetele lansate de hezbolah nu omoara si ele ? Oare numai de o parte sint oamenii de compatimit ? Incetarea focului acolo trebuie sa se faca din ambele parti, nu numai israel trebuie sa inceteze, ci si hezbolah.
    Iar multe poze din Liban a iesit la suprafata ca-s falsificate. Nici nu mai stii care-i adevarul.
     
     

  10.  
    #10
    Harnic Sarah_Nour's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    15
    Rep Power
    216
    Iar multe poze din Liban a iesit la suprafata ca-s falsificate. Nici nu mai stii care-i adevarul.
    auzu bi Allah mina wa seitan alrajim.. adica razboiul asta e un trucaj???adica ceea ce fac in general Israelieni in Paelestina si acum in Liban e un trucaj sau masuri luate pentru a se proteja, creeaza scenarii apoi din instinctul autoapararii mai creeaza pe calculator niste maceluri imaginare...... indiferent de apartenenta ta religioasa , politica ,...etc.nu cred ca trebuie sa uiti ca aici esti in vizita si nu incerca sa creezi disensiuni.
     
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. tristete
    By ommuhee in forum Masa rotunda
    Replies: 9
    Last Post: 03-21-2007, 06:27 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •