Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania 
    #1
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikom, surioare intru Islam
    Am nevoie de un raspuns. dupa cum bine stiti, sunt casatorita in egipt iar acum trebuie sa ma lupt cu birocratia romaneasca pentru a inregistra casatoria in romania...
    poate sa ma ajute cineva cu raspunsuri, cum se face? unde ma duc, toti pasii pe care trebuie sa ii fac.
    am certificatul de casatorie arab, tradus si legalizat in romana (la un notar), dar nu stiu ce sa fac in continuare. de ce am nevoie pentru starea civila, pentru ca acolo am inteles ca trebuie sa ma duc. am nevoie de raspuns pentru ca voi calatori curand in orasul meu natal, constanta si tare mi-ar ajuta niste raspunsuri.
    va multumesc si Allah subhanahu wa ta'ala sa va aiba in paza!
     
     

  2. Re: Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania 
    #2
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by Mahi eid View Post
    Assalamu aleikom, surioare intru Islam
    Am nevoie de un raspuns. dupa cum bine stiti, sunt casatorita in egipt iar acum trebuie sa ma lupt cu birocratia romaneasca pentru a inregistra casatoria in romania...
    poate sa ma ajute cineva cu raspunsuri, cum se face? unde ma duc, toti pasii pe care trebuie sa ii fac.
    am certificatul de casatorie arab, tradus si legalizat in romana (la un notar), dar nu stiu ce sa fac in continuare. de ce am nevoie pentru starea civila, pentru ca acolo am inteles ca trebuie sa ma duc. am nevoie de raspuns pentru ca voi calatori curand in orasul meu natal, constanta si tare mi-ar ajuta niste raspunsuri.
    va multumesc si Allah subhanahu wa ta'ala sa va aiba in paza!
    Mahi cred ca Hayah stie mai multe , ea are acceasi problema si de curand s-a intors si ea din Egypt, unde s-a casatorit. Poti lua legatura cu ea si poate va ajutati reciproc Insha Allah.

    Allah fie cu voi
     
     

  3. Re: Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania 
    #3
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    As salamu alaikum surioara, iarta-ma ca nu ti-am raspuns mai repede, abia acum am vazut postarea ta...
    Pt. transcrierea casatoriei egiptene in registrele de stare civila romanesti, mai intai ( cred ca stii asta) trebuie ca actul de casatorie ( contractul) pe care l-ati facut in Egipt ( in Lazoughly), sa fie supralegalizat acolo ( mergeti la shahr al akhari de care apartine sotul, apoi la ministerul lor de externe si apoi la ambasada romana). Cu acest act legalizat poti merge sa transcrii casatoria, ori la ambasada romana ( daca vei ramane in egipt), ori la primaria de care apartii tu ( la serviciul de stare civila) in Romania.
    Alte acte,pe langa contractul egiptean supralegalizat, sunt:
    1. traducerea legalizata, in romaneste,a contractului egiptean
    2. copie a actului original
    3. copie dupa pasaportul al sotului
    4. copie dupa buletinul tau.

    Transcrierea dureaza minim 2 luni.

    Insha'Allah sa fie bine si te rog, da-ne vesti
     
     

  4. Re: Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania 
    #4
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    Quote Originally Posted by Mahi eid View Post
    Assalamu aleikom, surioare intru Islam
    Am nevoie de un raspuns. dupa cum bine stiti, sunt casatorita in egipt iar acum trebuie sa ma lupt cu birocratia romaneasca pentru a inregistra casatoria in romania...
    poate sa ma ajute cineva cu raspunsuri, cum se face? unde ma duc, toti pasii pe care trebuie sa ii fac.
    am certificatul de casatorie arab, tradus si legalizat in romana (la un notar), dar nu stiu ce sa fac in continuare. de ce am nevoie pentru starea civila, pentru ca acolo am inteles ca trebuie sa ma duc. am nevoie de raspuns pentru ca voi calatori curand in orasul meu natal, constanta si tare mi-ar ajuta niste raspunsuri.
    va multumesc si Allah subhanahu wa ta'ala sa va aiba in paza!
    .. necitind pana la capat postarea ta, am scris ca si cand eram aeriana
    Oricum, cert e ca nu ai nevoie de alte acte, ci doar copiile actelor pe care deja le ai, vad, plus copie dupa pasaportul sotului.
    AI depus deja dosarul la starea civila? Ce vei face mai departe? Va veni sotul in romania? sunt curioasa... deh...
     
     

  5. Re: Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania 
    #5
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    assalamu aleikom surioara si Allah subhanahu wa ta'ala sa te aiba in pace pe tine si pe familia ta.
    Eh, cu ce sa incep? Astazi am depus dosarul la Evidenta Populatiei Constanta si nenea politistul mi-a spus o luna jumatate-doua, acum cu Allah subhanahu wa ta'ala inainte...
    draga surioara Hayah, eu cu sotul meu, de cand ne cunoastem si casatorit, facem tranzit romania-cairo, adica el vine cu viza de calator, simpla, stam cate o luna aici, o luna acolo, asta pana rezolvam cu actele astea. si tot asa, oricum e distractiv.
    Daca ai nevoie de ceva, orice, te rog sa indraznesti sa ceri si cu puterea lui Allah subhanahu wa ta'ala voi face cum e mai bine si te voi ajuta.
    Allah subhanahu wa ta'ala sa va aiba in paza.
     
     

  6. Re: Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania 
    #6
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    Quote Originally Posted by Mahi eid View Post
    draga surioara Hayah, eu cu sotul meu, de cand ne cunoastem si casatorit, facem tranzit romania-cairo, adica el vine cu viza de calator, simpla, stam cate o luna aici, o luna acolo, asta pana rezolvam cu actele astea. si tot asa, oricum e distractiv.
    Ce implica viza asta de calator? Se obtine usor? As putea sa ii spun sotului meu sa vina cu astfel de viza, iar apoi sa isi prelungeasca sederea in romania? (Hai ca te bombardez cu intrebarile ) Din pacate, noi nu avem posibilitatea sa calatorim atat de des ( si din cauza banilor, si a joburilor noastre), dar, alhamdulillah, incercam sa facem fata cu rabdare situatiei actuale... si insha'Allah, totul va intra pe fagasul normal odata ce ne vom hotara unde ne va fi mai bine impreuna... Iti multumesc pt. grija ta, alhamdulillah ca ne-am gasit si tot ce te rog sa faci pt. mine, este du'a, iar eu insha'Allah am sa ma rog pt. voi, de asemenea.
    Allah ma'akum.
     
     

  7. Re: Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania 
    #7
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    viza de calator, de tipul C, este viza de vizitator, se face pe baza de invitatie, de la notar.
    sara, tie ti-am dat toate infoarmtiile dar daca mai este cineva interesat anuntati-ma ca am o arhiva de emailuri de la ambasada, sunt placata cu informatii.
    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa-ti faca drumul mai usor si sa fii fericita si impacata. Fii pe pace!
     
     

  8.  
    #8
    Incepator dana's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    timisoara
    Posts
    57
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    draga mahi eih, curan ma casatorec in egypt si am aceeasi nedumerire: cum sa-l aduc pe sotul meu in romania dupa ce ne casatorim , am inteles k ai mai multe informatii, te rog sa ma sfatuiesti si pe mine. sukran
     
     

  9.  
    #9
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    assalamu aleikom dana si bine ai venit printre noi, imi cer scuze pentru intarziere si pentru absenta mea indelungata, am tot fost plecata. te invit sa imi scrii un private message si sa imi dai adresa ta de email, ca sa putem vorbi mai pe indelete.
     
     

  10. dana 
    #10
    Incepator dana's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    timisoara
    Posts
    57
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    buna ....scuza-mi absenta atat de indelungata.... nu prea stiu sa iti trimit mesaj privat , asa ca, te rog trimite tu adressa ta sa putem lua legatura ... in iulie plec in egypt(acum sunt in romania , timisoara mai exact) si ma casatoresc ( sunt f. fericita k ) deabea astept ... doar k ma sperie gandul k trebuie sa ma intorc iar in romania sa inregistrez certificatul da casatorie si k mai dureaza si 2 luni .te rog contacteaza-ma cand ai timp....multumesc....sau mai bine shukran
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatorie in Romania, acte, probleme
    By Simona in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 04-25-2008, 05:56 PM
  2. Replies: 2
    Last Post: 04-29-2007, 09:56 AM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 10:11 PM
  4. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 02:07 PM
  5. plecarea din romania in syria...
    By oardy in forum Viata de cuplu
    Replies: 179
    Last Post: 06-30-2006, 01:22 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •