Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Retete naturiste pentru schimbarea culorii parului 
    #1
    Incepator khadija's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania
    Age
    32
    Posts
    66
    Thanked
    8
    Rep Power
    0
    5 retete naturiste pentru schimbarea culorii parului


    Reteta 1. CEAPA :
    decoct din 100 g foi (catafile) uscate ce invelesc bulbul, la 2 litri de apa ; se fierb pana cand se obtine culoarea galben-intens ; se lasa la racit pana la caldut; se strecoara ; foile ramase se storc bine in vas ; se spala parul cu apa si sapun sau sampon, dupa care se vopseste cu solutia obtinuta. Pentru a-i mari capacitatea de vopsire in solutia calda se dizolva piatra acra. Parul devine blond.

    Reteta 2. DROBITA :
    decoct din partile aeriene ale plantei proaspete sau uscate taiate marunt, la 2-3 litri de apa ; fierberea are loc pana cand solutia se coloreaza galben-Inchis ; se strecoara ; se lasa sa se raceasca pana la caldut. Se adauga putina piatra acra dizolvata in 100 ml apa ; se agita pentru uniformizare ; se clateste bine parul spalat. Parul devine blond-luminos.

    Reteta 3. MUSETEL :
    decoct din 100 g flori la un litru de apa ; se fierb pana ce apa scade la jumatate ; se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara ; se spala parul in fiecare zi timp de 8 zile. El va capata un stralucitor reflex blond-auriu.

    Reteta 4. NUC :
    decoct din un pumn de coji de nuca verde la un litru de apa ; se fierb pana ce lichidul ajunge la jumatate ; se strecoara ; se adauga in apa de clatit, dupa spalare. intensifica reflexele parului castaniu. Pentru a obtine o nuanta bruna si a masca incaruntirea, decoctul obtinut se aplica pe par direct, nediluat.

    Reteta 5. SOFRAN :
    a) macerat din 100 g flori proaspete la 500 ml de apa rece ; se lasa 24 de ore ; se strecoara ; se tamponeaza parul, repetat, cu solutia obtinuta ; parul devine blond-deschis, luminos ;

    b) decoct din 100 g flori proaspete zdrobite la un litru de apa ; se fierb 60 de minute la foc moderat; se strecoara ; se tine solutia calda ; se adauga 200 ml zeama de varza calda (30°C); se spala parul si se clateste bine cu aceasta solutie de mai multe ori. Parul obtine culoarea crem-pal-luminos. Tratamentul se repeta in fiecare saptamana
    Allah(Dumnezeu) sa ne binecuvinteze !
     
     

  2. Mersi khadija de la :

    maha (04-23-2010)

  3.  
    #2
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    nu am stiut ca sofranul poate fi folosit la colorarea parului. foarte interesant
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    eu mai stiu de coji fierte de ceapa rosie care coloreaza parul in nuante de roscat
     
     

  5.  
    #4
    Harnic Madyna's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    switzerland
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    18
    Rep Power
    185
    Multumiri pentru toate retetele dar am si eu o nedumerire ... ce e aceea piatra acra si unde poate fi ea gasita?
    شهر رمضان الذي أنزل فيه القرآن هدى للناس و بينات من الهدى و الفرقان
     
     

  6.  
    #5
    Incepator khadija's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania
    Age
    32
    Posts
    66
    Thanked
    8
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Madyna View Post
    Multumiri pentru toate retetele dar am si eu o nedumerire ... ce e aceea piatra acra si unde poate fi ea gasita?
    Cu cea mai mare placere
    Scuze ca nu am raspuns mai devreme....abia acum am vazut intrebarea ta.

    ALA'UN m. 1) Sare a sulfatului de aluminiu cu diferite elemente bazice. 2) Sulfat dublu de aluminiu si potasiu folosit în tăbăcărie, in domeniul farmaceutic etc.; piatră-acră. /<germ. Alaun
    Allah(Dumnezeu) sa ne binecuvinteze !
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Ce este de facut???
    By ibadat in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 12
    Last Post: 05-25-2007, 10:09 PM
  2. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 01:18 AM
  3. Coafuri
    By amal in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 88
    Last Post: 02-23-2007, 06:05 PM
  4. 24 de sfaturi pentru un ten perfect
    By Anna in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2006, 11:37 PM
  5. Tratamente pentru revitalizarea parului
    By imanikka in forum Medicina
    Replies: 3
    Last Post: 06-26-2006, 10:36 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •