Notices
 
Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 101 to 110 of 180
  1. plecarea din romania in syria... 
    #1
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    sa wr wb

    -dragi surori musulmane,m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca pe mine ma intereseaza sa plec in syria cu familia dar sa raman cu baiatul acolo iar sotul sa se intoarca aici .
    -pana azi am vorbit pe privat cu una din surorile noastre de aici,care a fost o draguta si m-a ajutat cu multe informatii ...alhamdulillah,insa azi m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca poate mai sunt fete in aceeasi situatie cu a mea sau ...vor fi (adica sa faca acest pas),si nu stiu ce acte trebuiesc si ...nu numai.
    -deci:
    =eu am baiatul care termina cl.a 4a si vreau sa plec in syria sa il inscriu acolo la sc.sa il dau sa repete clasa a 4 a ca sa recupereze si sa ii fie mai usor cu acomodarea.
    =casatoria noastra nu e inregistrata in syria ca...mereu am zis ca e prea mult de alergat si...uite ca a venit timpul cand tot va trebui sa alergam ,pt ca nu avem de ales.
    =sora noastra ishtar ...allah sa o rasplateasca pt bunatatea ei... mi-a zis ca ar trebui urmatoarele acte:
    1-cf.meu de botez,stampilat de MINISTERUL CULTELOR.
    2-cf .meu de nastere si cf.de casatorie,stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI.
    =pt copil imi va trebui:
    1-cf.de nastere stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI
    2-foaia matricola de la sc. stampilata de MINISTERUL EDUCATIEI si AMBASADA SYRIEI.
    =in syria actele se traduc la un translator autorizat si se depun la biroul de evidenta a populatiei.
    -va dura timp de cateva luni...dar merita.
     

  2.  
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    mersi fetelor acum mati incurajat complet si sa va zic mai statem la ginduri dar cum mai multi miau zis ca e bine la ce ma gindesc atunci hotarirea e mai trainica.
    se vede ca sinteti bune surori si miati dat indicii si ajutor,asa ca insaallah sa aveti multe fapte bune si mai putine rele ,dar cel mai bine deloc cred ca cu totii in saallah sa ajungem in rai sub umbrele copacilor stufosi si sa vorbim fara de griji si nevoi despre tot ce avem.
     

  3.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    -salutare fetelor.

    - am auzit aseara ca primarul din Homs vrea ca in fiecare prima zi din luna sa nu se mai circule cu masinile intre orele 10 si 15,in centrul orasului si pe strazile principale pt a ,,mai lasa sa se simta aerul curat,,.
    - a zis ca el va fi primul care va merge la servici pe jos ,pt a fi un bun exemplu.
    - poluarea aerului de la masini... l-a facut sa ia aceasta masura,aparent ,,mica,,.
    - important e ca omul incearca sa ,,trezeasca ,, lumea prin aceasta masura luata.
     

  4.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by oardy
    -salutare fetelor.

    - am auzit aseara ca primarul din Homs vrea ca in fiecare prima zi din luna sa nu se mai circule cu masinile intre orele 10 si 15,in centrul orasului si pe strazile principale pt a ,,mai lasa sa se simta aerul curat,,.
    - a zis ca el va fi primul care va merge la servici pe jos ,pt a fi un bun exemplu.
    - poluarea aerului de la masini... l-a facut sa ia aceasta masura,aparent ,,mica,,.
    - important e ca omul incearca sa ,,trezeasca ,, lumea prin aceasta masura luata.

    ce gluma buna. pai intai sa le dea voie statul sa aduca masini bune si nu o sa mai fie poluarea aia.plus ca si oamenii sunt inconstienti, scot nu stiu ce filtru de la masina, ca sa aiba viteza mai mare. aici cand faci control poti sa-ti arunci masina daca nu ai filtrul respectiv, ca e exact pentru a reduce din gazele alea eliminate pe teava de esapament.
     

  5.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    SA WR WB,

    He,he...l-as trimite in Damasc,sa vad ce face acolo
    Ca saracu' oras,nici asa nu "respira" prea grozav,da' acu',cu cei aproape un milion de refugiati irakieni ,a caror prezenta se simte de la strazi pana la spitale...nici nu vreau sa va spun cum e!

    Mai fetelor,dragele mele da' ce micute mai sunteti,mama...zic io,care-s de-o seama cu soacra lui Ommu:smile26:

    pup u,va povestesc mai tarziu despre "intalnirea" mea de gradul zero cu plodaria autohtona
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     

  6.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    salam aleikom!

    - amoo...iubita fii si tu optimista si apreciaza ,,intentia,, omului.
    - e doar primarul unui oras nu...,,presedintele tarii,, sa dea legi si....etc..
    -omul o ia incet ,incet, cu pasi mici dar ..poate siguri....inshAllah

    - stii vorba aia :,,gestul conteaza,,


    - allah maaki
     

  7.  
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    salam aleikom!

    - ishtar...ce mai faci surioara?c-am rar pe aici sau in perioada asta ai mai multa treaba decat de obicei?
    - inshaAllah sa rezolvi tot .



    - ...pai in Damasc nu se baga primarul sa faca asa ceva pentru ca e constient omul ca ,,nu se poate,,.
    - in Homs, fiind mai mic...incearca si omul ,,marea cu ..degetul,,.


    - si asa cu irakienii...au ,,invadat,, syria.ooof pai unde sa mearga si ei saracii oameni? ca doar nu au venit de bine?
    - ooof numai in pielea acelor oameni sa nu fim vreodata inshaAllah.


    - cine e ,,micuta,, surioara ca fac 31 in august,
    aaaaa celelalte fete..deacord dar intre noi ..nu e mare diferenta stai linistita:smile06:


    - hai ca sunt curioasa despre ce intalnire ,,de gradul 0 ,, vrei sa ne povestesti?

    - allah maaki!
     

  8.  
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    plec duminca in Syria . cine merge cu mine ?:smile26: de acolo inshaAllah o sa vin si in Romania sa-mi fac pasaportul si dupa aia iar in Syria la nunta. poate o iau si pe Imanica daca mai e in Syria .
     

  9.  
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by amoodia
    plec duminca in Syria . cine merge cu mine ?:smile26: de acolo inshaAllah o sa vin si in Romania sa-mi fac pasaportul si dupa aia iar in Syria la nunta. poate o iau si pe Imanica daca mai e in Syria .

    habibti sa ai parte de un drum bun
    inshAllah sa ne intalnim intr-o zi in syria cand om fii mai multe acolo si cand oi fii si eu acolo
    hai mai vorbiti-mi de syria ca imi place asa de mult cand imi spuneti...
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  10.  
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Salamu alaikum wa rahmatullah wa barakatuhu!
    Uh! ce dor mi-a fost de voi! Nu mai sunt in Siria am venit de 2 zile si zic hai sa vad ce mai fac fetle pe Rasarit???? cand colo vad subiectul asta...
    Oardy, cred ca tre sa vb intr-o zi cand e sotul meu acasa sau mai bine poate vb ei intre ei.
    Noi am facut actele astea anul trecut si e da! bataie de cap dar nu chiar asa de speriat.
    Noi acum suntem in faza in care autoritatile siriene fac verificarile de rigoiare - vreo 3 luni dureaza si apoi inshaAllah casatoria nostra va fi recunoscuta si inclusiv copiii.
    Nu rezolvi cu telefoanele nimic sa stii... trebuie sa iti iei o zi sa te duci la Buc ca astia pun stampilele lor unii functie de altii si tot asa... - la ministere ma refer ... Vorbim da' nu ma intreba pe mine ca sotul meu le-a facut toate. Eu acum cand am fost in Siria am facut doar analiza de SIDA si nu'sh ce poze si gata.
    Am multe de spus dar... inca am gandurile amestecate si prefer sa raspund la intrebari daca sunt. A! Sa nu uit sa ma vait: am pierdut cel mai important bagaj... cred ca a ramas pe undeva prin Damasc!
    Sa aveti o zi binecuvantata!
     

  11.  
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Mai fetelor,eu nu stiu de ce atita chin in syria.
    Eu ma duc in egipt fara viza,stau cit vreau,niciodata nu mi-a trebuit nika!Am iesit fara probleme...sincer va compatimesc!
    Sper sa reusiti sa rezolvati totul cit mai repede.
    Imanica,mi-a fost dor de tine!!
    Ce faci?Ce fac fetele frumoase,dar flacaul?Voi va mutati in Syria?Ce te-am bombardat cu intrebarile.
     

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatorie in Romania, acte, probleme
    By Simona in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 04-25-2008, 05:56 PM
  2. Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania
    By Mahi EID in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 11
    Last Post: 08-17-2007, 10:56 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 10:11 PM
  4. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 02:07 PM
  5. comertul din romania...jale
    By oardy in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 5
    Last Post: 06-05-2006, 04:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •