Notices
 
Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 180
  1. plecarea din romania in syria... 
    #1
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    sa wr wb

    -dragi surori musulmane,m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca pe mine ma intereseaza sa plec in syria cu familia dar sa raman cu baiatul acolo iar sotul sa se intoarca aici .
    -pana azi am vorbit pe privat cu una din surorile noastre de aici,care a fost o draguta si m-a ajutat cu multe informatii ...alhamdulillah,insa azi m-am gandit sa deschid acest subiect pt ca poate mai sunt fete in aceeasi situatie cu a mea sau ...vor fi (adica sa faca acest pas),si nu stiu ce acte trebuiesc si ...nu numai.
    -deci:
    =eu am baiatul care termina cl.a 4a si vreau sa plec in syria sa il inscriu acolo la sc.sa il dau sa repete clasa a 4 a ca sa recupereze si sa ii fie mai usor cu acomodarea.
    =casatoria noastra nu e inregistrata in syria ca...mereu am zis ca e prea mult de alergat si...uite ca a venit timpul cand tot va trebui sa alergam ,pt ca nu avem de ales.
    =sora noastra ishtar ...allah sa o rasplateasca pt bunatatea ei... mi-a zis ca ar trebui urmatoarele acte:
    1-cf.meu de botez,stampilat de MINISTERUL CULTELOR.
    2-cf .meu de nastere si cf.de casatorie,stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI.
    =pt copil imi va trebui:
    1-cf.de nastere stampilat de DIRECTIA CONSULARA si AMBASADA SYRIEI
    2-foaia matricola de la sc. stampilata de MINISTERUL EDUCATIEI si AMBASADA SYRIEI.
    =in syria actele se traduc la un translator autorizat si se depun la biroul de evidenta a populatiei.
    -va dura timp de cateva luni...dar merita.
     

  2.  
    #11
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Deschideti ce subiect vreti , dar eu personal nu ma bag
    e tara voastra si spuneti ce vreti dar cu respect fata de sefii vostri
     

  3.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    "Deschideti ce subiect vreti , dar eu personal nu ma bag
    e tara voastra si spuneti ce vreti dar cu respect fata de sefii vostri "

    Ai fost mortal !
    Mai,rad cu lacrimi ...de se uita plozii la mine ca la masini straine.

    Oardy,draga mea Allah(swt) sa va dea rabdare si putere sa terminati actele cu bine!
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     

  4.  
    #13
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    marhaba!

    - mai fetelor...s-a lipit ghinionul de mine si nu vrea sa ma lase in pace deloc.
    - azi am facut cererea, am dat-o direct.adj. de la sc.,a sunat la inspectorat si i-au zis ca sigur nu imi va da foaia matricola pt ca baiatul meu invata la step by step si aici nu se dau calificative,deci nu ar avea ce sa scrie in foaia matricola,
    - au zis ca or sa-mi dea o adeverinta in care sa scrie ca a terminat cl a 4 a si cu asta sa merg unde trebuie ca va fi deajuns si va fi valabila ca o foaie matricola
    - si sa astept sa se inchida anul scolar.
    -am venit acasa foarte confuza,am sunat la ministerul educatiei si mi-a zis cineva de acolo ca nu se poate sa nu imi dea foaia matricola ...ca trebuie sa mi-o da....apoi mi-a facut legatura cu altcineva ...bla...bla...ca pana la urma sa imi zica...altcineva ca e deajuns aceasta adeverinta si ca nu mai e nevoie de nici o stampila de la ei.

    eu acuma ce sa mai fac?
    =am sunat si la ambasada syriei si...:smile33: mai bine nu sunam ca ...:smile33: am vb cu un tip care a zis ca el nu stie nimic si sa intreb in syria ce vor aia de acolo
    =ei ziceti si voi....
     

  5.  
    #14
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    ishtar.. habipti,poti sa imi faci rost de saitul MINISTERULUI EDUCATIEI din syria?
    -dar de al ambasadei ROMANIEI?
     

  6.  
    #15
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    SA WR WB,

    Draga mea,
    uite adresa Ambasadei Romaniei la Damasc:

    http://www.mae.ro/index.php?unde=doc...&idlnk=4&cat=6

    Eu nu stiu sa aiba un site al lor,dar este trecuta acolo si o adresa de mail.

    Pentru Ministerul Educatiei din Siria,aici:

    www.syrianeducation.org.sy

    sau aici:

    www.ilo.org

    Diferite link-uri din administratia siriana gasesti aici:

    www.syrialive.net/links/links
    www.syriaonline.com/education.htm

    Nasol cu scolile astea alternative!Parerea mea este ca,pe adeverinta ce ti-o vor elibera,sa scrie ce obiecte a facut si sa scrie invatatoarea lui cateva randuri despre copil.Stii tu cum:ca are inclinatii spre...,ca este un elev disciplinat...,ma rog 2-3 chestii de-astea.
    Cred ca nu este alta solutie,intr-adevar,daca nu dau calificative,asta e!...dar sa scrie ce obiecte a facut.
    Aici obiectele sunt grupate,dupa sistemul francez:
    -stiinte naturale(biologie,fizica,chimie)
    -stiinte sociale(istorie,geografie,stiinte politice)
    -matematica(singura ,e suficienta...glumesc acum,se calculeaza cu algebra,geometrie,trigonometrie)
    -limbi straine
    -abilitati practice.
    -limba araba(citire,scriere,caligrafie).

    Sper ca n-am uitat nimic.
    In general,notiunile fundamentale sunt introduse inca din clasa intai-desigur,tinandu-se seama de capacitatea de intelegere specifica varstei-si mergand pe acest "sambure" sa-i zic asa,se "imbraca" in fiecare an(sunt 6 ani in ciclul primar) cu noi detalii.
    Eu zic ca daca foita ta arata ca s-au parcurs cat de cat aceste materii,e ok.Si,bineinteles ca a absolvit clasa a patra.
    Bafta in continuare! ...si nu dispera,insha Allah,totul se va rezolva cu bine!

    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     

  7.  
    #16
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Oardy habibty Insha Allah sa termini ceea ce v-ati propus , stiu ca ceea ce este legat de documente si legalizare :smile33: este ceva obositor , am trecut si noi prin multe, dar in fine orice problemuta are solutie. Sper sa gasesti toate solutiile la problemele tale.
    Allah sa fie cu voi habibty
     

  8.  
    #17
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    iman..sucran ktir pentru incurajari si insaallah sa se regleze legile noastre si sa nu se mai chinuie nimeni atata cand are nevoie de acte.
    -mi-as dori sa fiu eu ultima care se mai chinuie si se streseaza atat .

    -allah maakon!
     

  9.  
    #18
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    [salamaleicum wa rahmetula iu barakatu
    sunt noua aici abia m-am inregistrat si eu sunt casatorita tot cu un sirian de 8 ani dar nu traim in Siria ci in Europa.Totul e OK. mi-e putin teama ca trebuie sa plecam odata acolo pentru totdeauna.Am fost ca turista a fost minunat am niste socrii minunati rar ca ei.Familia lui este de nota 10.Sotul este un om bun credincios si traim in credinta avem un baietel minunat.
    Mi-e teama ca daca v-om merge acolo pentru totdeauna totu sev-a schimba
    Ce parere aveti?
     

  10.  
    #19
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai totul pare ok...
    daca sant buni de la inceput socrii si totul e bine, nu cred ca se va schimba ceva.
    stiu pe cineva care a plecat in Siria cu sotul ei o perioada, a stat 1 an sau 2, nu mai stiu exact, si i-a placut foarte tare...a zis ca oricand ar trai acolo...
    depinde de situatia familiala si finaciara (adica sa va descurcati acolo), in cazul tau, e foarte bine ca te intelegi cu ei si ca sotul tau e credincios.
     

  11.  
    #20
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    marhaba!

    =ema....habipti tu esti din categoria celor privilegiati de soarta.alhamdulillah!
    - cum poti sa te gandesti la asa ceva cand ai o familie fericita ?si ..mai ales niste socrii asa cum orice femeie si-ar dori?
    -mai ales ca ai fost in syria si ti-a placut.
    -cat ai stat cel mai mult in syria?

    -daca puteti..incercati sa stati un pic mai mult decat de obicei sa vezi cum e cand stai mai mult?
    - sau mergi singura cu baiatul intr-o vacanta sa vezi cum e?

    -am auzit de multe cazuri in care romance de-ale noastre o data ajunse in syria nici nu au mai vrut sa se intoarca in romania.
    -nu am cunoscut personal pe cineva dar...

    -ema..uite ma dau exemplu pe mine:
    =de la prima vizita in syria,adica acum 11 ani am fost fascinata de aceasta tara.
    - chiar daca nu stiam sa vb ...imi placea sa-i vad pe cei din jurul meu cum se chinuiau sa ma inteleaga sau sa se faca intelesi.
    - de cate ori ieseam in oras mancam numai falafel.atata falafel am mancat ca ..vreo 2 ani nu am mai vrut sa aud de el.

    -la a doua vizita..mai mult mi-a placut .incepusem sa vorbesc cat de cat,ma intelegeam altfel cu lumea..

    -la a treia vizita...nu as mai fi plecat.deaceea am vb cu sotul ca as vrea sa ne ridicam etaj deasupra lu" socrela.

    - la a patra vizita casa era ridicata dar..neterminata(din pacate asa e si la ora actuala),insa sentimentul ala ca..acolo va fi casa mea...ma innebuneste de bucurie.

    - nici eu nu stiu cum ar fi sa raman definitiv si ,,irevocabil,,acolo,insa consider ca am un ,,atuu,, prin faptul ca imi place tara ,ca ma inteleg bine cu familia sotului si ca ...ma simt bine acolo.
    -singurul meu of e casa .
    - daca allah ma ajuta sa-mi indeplinesc si acest vis...

    -ce sa mai zica fetele care poate nu au placut aceasta tara..din motive de ele stiute si care nu se prea inteleg cu familia sotului si poate mai au si alte probleme???

    -cred ca ishtar care e acolo de aproape 5 ani.. e mai in masura sa-ti zica daca s-a produs vreo schimbare in familia ei,stiind ca vor ramane acolo.
     

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatorie in Romania, acte, probleme
    By Simona in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 04-25-2008, 05:56 PM
  2. Ajutor: Inregistrarea casatoriei in Romania
    By Mahi EID in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 11
    Last Post: 08-17-2007, 10:56 PM
  3. Asa ceva nu este posibil
    By Anna in forum Stiri
    Replies: 50
    Last Post: 04-26-2007, 10:11 PM
  4. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 02:07 PM
  5. comertul din romania...jale
    By oardy in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 5
    Last Post: 06-05-2006, 04:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •