Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 56
  1. 'Ale lui Allah sunt numele cele mai frumoase ! Chemati-L cu ele...' (7:180) 
    #1
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    1) AL-'ADHEEM (Maretul)



    'Ale lui sunt cele din ceruri si cele de pre pamant. El este Cel mai Inalt, Maret [Al-’Aliyy, Al-’Azim]' (sura AAs-Sura : 4, in traducere sura ‘Sfatului’)

    Puterea si maretia lui Allah se situeaza cu siguranta peste puterea oamenilor. Si totusi acestia, in marginimea experientei lor, inca pot descifra si intelege puterea Sa. Fara doar si poate intregul univers este plin cu nenumarate exemple care arata maretia Sa. Doar o privire mai atenta asupra chiar a propriei planete este suficienta sa-i fac ape oameni sa simta caracterul Sau sublim.

    Cerurile purtand nori de greutatea multor tone, muntii care urca mii de metri in vazduh, oceanele care adapostesc milioane de vietati, o dara de lumina si zgomotul trasnetului care-o urmeaza, si bilioane de vietati care s-au supus lui Allah – toate acestea si nenumarate alte detalii sunt fara doar si poate semne ale existentei lui Allah.

    A fi atenti in mai buna intelegere a maretiei Creatorului nostru, presupune a ne situa dincolo de limitele impuse ale lumii in care traim si a gandi de felul urmator : traim intr-un spatiu infinit – Universul. Acesta contine bilioane de galaxii cu nenumarate bilioane de stele. Iar noi traim intr-una din aceste galaxii, pe o planeta numita Pamant, care se roteste in jurul axei sale cu o viteza de aproximativ 1.670 kilometri pe ora. Doar ganditi-va la aceste vaste diagrame si veti realiza ca existenta noastra in Univers este nesemnificativa, asemenea unei particule de praf pe Pamant.

    Asa cum acest exemplu -----streaza, oamenii sunt invitati la o contemplare sincera asupra maretiei Creatorului, Cel Care creaza bilioane de galaxii si le tine pe toate in mana Sa. Intr-unul dintre versete, Allah ne vorbeste despre atributele Sale atat de frumoase :

    'Allah ! Nu exista divinitate in afara de El, Cel Viu, Vesnicul [Al-Qayyum][1] ! Nici atipirea, nici somnul nu-L cuprind ! Ale Lui sunt cele din ceruri si de pre pamant ! Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui ? El le stie pe cele din fatal or si pe cele din urma lor [2]. Si ei nu pricep nimic din stiinta in afara de ceea ce El voieste. Tronul Lui [3] se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor. El este Preainaltul, Maretul [Al-Aliyy, Al’Azim]' (surat Al-Baqara : 255, in traducere sura ‘Vacii’)

    ~va continua in sha Allah ~



    Note de subsol :

    [1] cuvant prin care va aparea tradus epitetul lui Allah Al-Qayyum, care mai inseamna si ‘Cel care nu are nevoie de nimic, in vreme ce toate au nevoie de El ; Cel care nu depinde de nimeni, in vreme ce totul depinde de El’

    [2] El le stie pe cele din aceasta lume si pe cele din Lumea de Apoi.

    [3] versetul 255 se mai numeste ‘versetul Tronului’, dupa acest cuvant kursiy, care inseamna tron, jilt, dar pe care unii comentatori il interpreteaza si ca insemnand Stiinta lui Allah
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  2. Mersi Abdul Rahman de la :

    Saira (04-15-2007)

  3.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    MASHALLAH,ce oare pot spune?
    AL-'ADHEEM
    Mai sunt oare vorbe de spus:
    JAZAKALLAH AL KHAIR
     
     

  4. assalam alaykum wa rahmatullah wa barakatuhu 
    #3
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0


    Foarte frumos spus ... intr-adevar , cat de mici suntem noi in comparatie cu intreg universul ..Subhan ALLAH !!!!


    Frate Dan , asteptam si restul .... cu muuuuuult interes....

    ALLAH barak fiikum !
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     
     

  5. 2) Al- 'Adl (Cel Drept, Cel Just) 
    #4
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    2. AL- ‘ADL (CEL DREPT, CEL JUST)




    'O, voi cei care credeti ! Fiti statornici fata de Allah si martori drepti ! Sa nu va impinga ura impotriva unui neam sa nu fiti drepti ! Fiti drepti, caci aceasta este mai aproape de evlavie ! Si fiti cu frica de Allah, caci Allah este Bine Stiutor [Khabir] a ceea ce faceti voi.' ( Surat al-Ma'ida, 5:8 – in traducere Sura Mesei intinse sau servite')

    Allah este cel mai mare judecator. Iar buna Sa randuiala cuprinde intreg Universul , El arand dreptate robilor Sai atat in aceasta lume, cat si in cea de dincolo. Toate actele lui Allah, Care este Atoatevazatorul, Atoatecunoscatorul si Atoateintelegatorul, provin dintr-o vointa divina si sunt juste.

    Allah va judeca orice intentie sau fapta la fiecare persoana in acord cu dreptatea Sa. Allah ne spune ca acela care va incita la violenta va fi pedepsit, iar acela care va spune chiar si un singur cuvant bun va fi recompensat. El isi va manifesta infinita Sa justitie in viata de dupa moarte.

    Greutatile si necazurile provocate de necredinciosi atat Profetilor pe care i-a trimis, cat si celor credinciosi, intocmai precum barfele lor acuzatoare si pacatele pe care le savarsesc, nu vor ramane fara raspuns. Toate aceste probleme pe de o parte vor inmulti randurile credinciosilor din Paradis, iar pe de alta parte ii vor conduce pe necredinciosi pe cel mai de jos nivel, cel al Focului. Oricum, in Ziua Judecatii Allah va aplica Justa Balanta si niciun cuflet nu va fi nedreptatit. Allah ii va chema pe toti la socoteala la sfarsitul vietii, asa cum a promis. In viata de dupa moarte toti oamenii vor vedea care vor fi consecintele actiunilor lor gresite din aceasta viata. In acest fel, pacatosii vor fi aspru pedepsiti, in vreme toti cei care au ramas intru adevar vor fi recompensati cu mare generozitate. Intr-un verset, Allah ne spune :


    'Cei care fac juramant de credinta fata de tine fac juramant de credinta fata de Allah [1] ; mana lui Allah este deasupra mainilor lor. Acela care incalca [juramantul] il incalca numai in defavoarea lui, iar aceluia care-si tine legamantul facut lui Allah El ii va darui rasplata mare.' ( Surat al-Fath, 48:10 – in traducere sura 'Biruintei')

    Aici se cuvine sa scoatem in evidenta un important aspect : cand cugetam asupra actului Sau de justitie, nu trebuie sa-l comparam cu conceptul de dreptate asa cum apare el reprezentat in memoria colectiva a oamenilor. Noi, oamenii, in timp ce judecam este posibil sa abordam actul dupa poftele si dorintele noastre. Noi ne putem afla sub influenta propriilor sentimente sau putem uita ca o persoana a facut si lucruri bune. Iar cel mai important ramane faptul ca niciodata nu putem stii cu adevarat ce se afla in mintea celorlalti. Dar Allah, Care niciodata nu da gres sau uita ceva, a alocat ingeri fiecarei persoane al caror rol este sa observe si sa inregistreze fiecare actiune si chiar intentie. In concluzie, Allah tine sufletul fiecarei persoane in mana Sa. Coranul cel Glorios, de asemenea, releva ca Stapanul nostrum, Care are cea mai buna judecata, poseda o justete infinita :

    'In Ziua in care vom chema fiecare grup de oameni impreuna cu carmuitorul lor, aceia carora li s-a dat cartea [2] in mana dreapta, aceia vor citi cartea lor sin u vor fi nedreptatiti nicicat un firicel.' ( Surat al-'Isra', 17:71 – in traducere sura 'Calatoriei de peste noapte')

    In viata de dupa moarte, Allah va scoate la iveala toate lucrurile rele si urzelile care au fost facute impotriva drept-credinciosilor. In aceasta viata El poate sa permita necredinciosilor multe lucruri bune (de exemplu, sanatate si proprietati), acestea conducandu-i catre pierzanie. In Coranul cel Glorios, Allah spune ca cei drept-credinciosi nu trebuie sa se simta atrasi de astfel de lucruri, deoarece - in comparatie cu asteptarile lor din viata care urmeaza dupa moarte – beneficiile acestei scurte vieti sunt nesemnificative, iar aceasta cu atat mai mult cu cat pedeapsa infinita a Iadului este in asteptarea necredinciosilor.

    In viata de dupa moarte, fiecare suflet va fi pus fata in fata cu fiecare indurare pe care a suportat-o in aceasta lume, cu faptele sale bune. Va fi clipa in care Allah isi va arata justitia Sa fie prin trimiterea catre Paradis, fie catre Iad. Si aceasta pentru eternitate. Astfel, Allah ii va separa pe toti cei care au crezut in El de cei care nu au facut-o.

    'Spune : Domnul nostrum ne va aduna pe noi [3], apoi va hotari intre noi cu dreptate, caci El este Marele Judecator [si] Atoatestiutorul [Al-Fattah, Al-'Alim].’ (Surah Saba’ [4] , 34:26 )

    Allah porunceste credinciosilor sa fie drepti :

    'Allah nu va opreste sa faceti bine acelora care nu au luptat impotriva voastra, din pricina religiei, si nu v-au alungat din caminele voastre, [ba din contra] sa fiti foarte buni si drepti, caci Allah ii iubeste pe cei drepti [5].' ( Surat al-Mumtahana, 60:8 – in traducere sura 'Celei incercate')

    'Allah va porunceste sa dati inapoi stapanilor lor lucrurile incredintate, iar daca judecati intre oameni, sa judecati cu dreptate ! Cat de minunat este acest lucru la care va povatuieste Allah ! Allah este Cel care Aude Totul [si] Cel care Vede Totul [Sami’, Basir] !' ( Surat an-Nisa', 4:58 – in traducere sura 'Femeilor')

    'Ei asculta numai de minciuna si sunt lacomi dupa tot ceea ce ce este oprit. Daca vor veni la tine [6], atunci ori judeca intre ei [7] ori indeparteza-te de ei ! Daca te vei indeparta de ei, nu-ti vor putea face ei un rau, iar de vei judeca intre ei, atunci judeca dupa dreptate, caci Allah ii iubeste pe cei drepti !' ( Surat al-Ma'ida, 5:42 – in traducere sura 'Mesei intinse sau servite')


    ~ va continua in sha Allah ~



    Note de subsol :

    [1] juramantul sub pomul de la Al-Hudaybiyya a fost facut in anul 6 h., cand tribul Qurays i-a interzis Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) pelerinajul, dar tratatul incheiat i-a deschis calea pentru cucerirea Mekkai;

    [2] cartea, in care sunt scrise faptele lor bune, le va fi data in mana dreapta;

    [3] in Ziua de Apoi;

    [4] sura numita astfel dupa versetul 15 si urmatoarele in care se face referire la pieirea statului Saba’, din sud-vestul Peninsului Arabe;

    [5] Allah nu le interzice drept-credinciosilor sa le faca bine necredinciosilor care nu au luptat impotriva musulmanilor si nu i-au alungat din caminele lor si sa-i trateze pe ei cu dreptate, fiindca Allah ii iubeste pe cei drepti, insa El le interzice sa-i i aca aliati pe necredinciosii care au luptat impotriva musulmanilor, din pricina religiei lor, i-au alungat pe ei din caminele lor si i-au ajutat pe altii sa-i alunge din caminele lor. Acei musulmani care si-i fac aliati sunt nelegiuiti;

    [6] evreii;

    [7] da-le lor sentinta prescrisa de Allah in Tora.
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  6.  
    #5
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Intra-adevar ....extraordinar de frumos.
    Si te rog sa continui frate , Abdul Rahman!
     
     

  7. 3. Al- ‘Afuw (Induratorul) 
    #6
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    3. AL- ‘AFUW (INDURATORUL)




    'Daca voi faceti bine pe fata sau intr-ascuns sau daca iertati o fapta rea, Allah este Indurator [si] Atotputernic ['Afuww, Qadir]' (Surat an-Nisa', 4 : 149 – in traducere sura 'Femeilor')

    Oamenii sunt supusi greselii, ceea ce inseamna ca oricand ei pot sa gandeasca in mod eronat, oricand ei pot lua o decizie gresita, sau pot manifesta o atitudine partinitoare. Dar Allah, Care a creat intreaga umanitate si Care este pe deplin constient de aceste greseli, ii iarta. Daca El nu ar fi atat de iertator, nici un suflet nu ar reusi sa ajunga vreodata in Paradis.

    Intr-adevar, Allah atentioneaza asupra acestui aspect precum in cele ce urmeaza :

    'Si daca Allah ar voi sa-I apuce pe oameni pentru nelegiuirea lor, nu ar lasa pe el [1] nicio vietate, insa El ii amana pana la un termen hotarat [2], iar daca sorocul lor soseste, atunci El nu-i mai intarzie nici macar cu un ceas si nici nu-i grabeste [3].' ( Surat an-Nahl, 16:61 – in traducere 'Albinele')

    Si inca trebuie sa ne reamintim ca doar Allah ii iarta pe slujitorii sai devotati care se intorc la El cu cainta. In acest scop, toate rugamintile de a ne ierta pe care I le adresam trebuie sa fie sincere si dublate de dorinta neclintita de a nu le mai repeta.

    Allah a statuat fara echivoc faptul ca El nu-I va ierta pe aceia care regreta greselile, insa dupa aceasta se intorc la vechile obiceiuri fara nicio urma de regret. Intr-unul dintre versetele Nobilului Coran Allah a spus :

    'Insa Allah primeste doar cainta acelora care savarsesc raul intru nestiinta, dar se caiesc de indata. Pe aceia Allah ii iarta, caci Allah este Atoatestiutor, Intelept ['Alim, Hakim]' ( Surat an-Nisa', 4:17 – in traducere sura 'Femeilor')

    ~ va continua in sha Allah ~


    Note de subsol :

    [1] pe Pamant;

    [2] timp in care unii isi cer iertare si sunt iertati, iar altii persevereaza in pacat si pedeapsa lor sporeste;

    [3] ei mor in momentul stabilit de Allah, fara nicio intarziere sau grabire.
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  8. 4) Al-Akhir (Ultimul; Cel Care exista dupa ce totul se sfarseste) 
    #7
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    4. AL-AKHIR (ULTIMUL; CEL CARE EXISTA DUPA CE TOTUL SE SFARSESTE)



    'El este Intaiul si Cel de pe urma, Cel de deasupra tuturor si Cel ascuns si El este a toate stiutor [Al-Awwal, Al-Aakher, Az-Zaher, Al-Baten]. ( Surat al-Hadid, 57 : 3 – in traducere sura 'Fierului')

    Allah a creat universal din nimic si, in cele din urma, acesta va reveni la starea sa initiala si va fi distrus. Nimic nu este vesnic viu atunci cand vorbim de toate fiintele care au venit intru existenta pentru o perioada bine determinata si dupa care moartea le asteapta. Nimic, cu exceptia lui Allah, Care este Cel dintai si Cel de pe urma, Cel fara de inceput si fara de sfarsit.

    Allah, Creatorul vietii si al timpului nu are nici cea mai mica trasatura a materiei. El doar a creat-o, fiind infinit. El va exista vesnic, asa cum a existat si in infinitul trecut, nefiind afectat de timp sau de spatiu. Acest lucru este revelat in Nobilul Coran, dupa cum urmeaza :

    'Toti cei care sunt pe pamant vor pieri,
    Va ramane vesnic [numai] fata Domnului tau, Cel plin de Slava si de Cinste'. ( Surat ar-Rahman, 55 : 26-27 – in traducere 'Cel Milostiv', epitet al lui Allah, care apare in primul verset)


    ~va continua in sha Allah~
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  9. Subhann ALLAH! 
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Inshaa ALLAH baraka ALLAHU fiikum !

    Cu adevarat a medita la seminificatia acestor lucruri marete,la numele Celui Mai Maret face cat multe alte lucruri!
    Este ata de adevarat...ALLAH swt este Unicul care va ramane Cel Vesnic Viu (AL Qayum),in Ziua aceea El swt va porunci ingerului mortii sa isi ia propriu suflet ,dupa ce toate celelate creaturi vor fi fost omorate sia tunci va ramane numai El-Maliki iaummi din si va intreba :"Cine este astazi rege?"Si nu se va gasi nimeni sa raspunda ...pentru ca nimeni nu va mai putea face acest lucru.
    Oare unde vor fi atunci regii si carmuitorii si toti cei care au avut "puterea"??????????
    Inshaa ALLAH sa fim dintre cei care atunci cand vom fi inviati si ne vom infatisa inaintea Sa,sa fim dintre cei care vor avea ca rasplata Firdaws-ul.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #9
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    As-Salamu 'alay-kum !

    Draga surioara, dragii mei,

    Mie unuia imi vine sa plang in continuu… Am momente cand nu pot sa ma abtin si plang in hohote…

    Suntem muuuult prea mici si ne credem muuuult prea mari uneori…

    Mintea noastra incearca sa anticipeze, sa imagineze pe baza datelor scrise de care dispune. Dar nu vom putea vreodata sa ne apropiem macar de maretia si unicitatea acelor clipe…
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

  11.  
    #10
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Dan
    As-Salamu 'alay-kum !

    Draga surioara, dragii mei,

    Mie unuia imi vine sa plang in continuu… Am momente cand nu pot sa ma abtin si plang in hohote…

    Suntem muuuult prea mici si ne credem muuuult prea mari uneori…

    Mintea noastra incearca sa anticipeze, sa imagineze pe baza datelor scrise de care dispune. Dar nu vom putea vreodata sa ne apropiem macar de maretia si unicitatea acelor clipe…

    Asa este frate ,dar ALLAH ,Cel Mai Milostiv (Ar-Rahman) si Cel Mai Indurator (Ar-Rahim) prin Mare Mila Sa ne-a dat toate posibilitatile de a ne apropia de El swt!
    Cred ca prin a-L iubi intr-adevar mai mult decat orice pe lumea asta,prin studiu,prin "citeste" care ne-a fost pogorat spre beneficiul nostru imens putem,Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH !
    Nimic altceva nu va putea face pentru noi ceva in afara de aceasta iubire,iubindu-L pe ALLAH swt,Inshaa ALLAH Il vom gasi si Inshaa ALLAH vom avea parte de Harul Sau!Sa meditam cat de mare este aceasta iubire pe ca El ne-o poarta,cand Profetul a fost intrebat odata a raspuns :"ALLAH este mai Milostiv cu robii decat o mama cu copilul ei"...Subhanna ALLAH!CE AM PUTEA CERE NOI MAI MULT ,OARE NU ESTE ACEASTA O DOVADA SUFICIENTA CA IN micimea noastra sa cautam macar sa ne apropiem de El?
    Inshaa ALLAH sa ne ajute ALLAH swt sa putem face asta!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. haram?
    By ahmad in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 07-27-2007, 06:47 PM
  2. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 01:18 AM
  3. Zikr in viata de zi cu zi
    By Nour0604 in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 07-26-2006, 04:21 AM
  4. 15 sfaturi pentru a castiga bunavointa lui Allah
    By huda_alrahim in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2006, 10:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •