PDA

View Full Version : Hisnul-Muslim -Rugile si pomenirile Musulmanului



imanikka
12-11-2006, 02:12 PM
Slava Lui Allah , Cel care a creat totul , Slava lui Allah , Cel daca vreai iarta totul. Toata slava este a lui si numai El o merita.
O, Doamne daruieste-ne Raiul din marinimia si bunatatea Ta si nu dupa meritele noastre , caci noi suntem oameni pacatosi , iar tu esti Cel Absolut ,Atoatertator, Cel mai Mare


Pomeniri si rugi din Coran si Sunna pentru credinciosii musulmani

1.Ruga la trezire

ÇáÍãÏ ááå ÇáÐí ÃÍíÇäÇ ÈÚÏ ãÇ ÃãÇÊäÇ æÇáíå ÇáäÔæÑ

Alhamdulilahil-lezii ahiana ba'ade ma amatena w ileihin-nushur.

,, Toata Slava se cuvine lui Allah , care ne-a daruit viata dupa ce ne-a luat-o si la El este Invierea! "

Profetul a zis : ,, Oricine se trezeste noaptea si spune:


áÇ Çáå ÇáÇ Çááå æÍÏå áÇ ÔÑíß áå áåõ Çáãáß æáå õÇáÍãÏ æåæ Úáì ßá ÔÆò ÞÏíÑ ÓÈÍÇä Çááå æÇáÍãÏ ááå æáÇ Çáå ÇáÇ Çááå æÇááå ÇßÈÑ æáÇ Íæá æáÇÞæÉ ÇáÇ ÈÇááå ÇáÚáí ÇáÚÙíã

Laa ilahe illa Allah , wahdehu , la sheriike leh , lehul-mulku w lehul-hamd , w hwa 'ala kulli shai-in qadir. Subhanallahi w alhamdulilahi w laa illahe illalahu , w Allahu Akbar , w laa haula w la quuata illa billahil-'aliil-'aziim.


,, Nu exista alta divinitate in afara de Allah , Unicul care nu are pe nimeni egal ! A LUi este Imparatia si Slava si El este mai presus de toate Atotputernic. Cat de maret este Allah si toata Slava se cuvine lui Allah , si nu exista alta divinitate in afara de Allah, si Allah este Cel mai Mare si nu exista forta sau putere decat cu Allah Preainaltul , Cel mai Mare,,

Si apoi se roaga...
ÑÈí ÇÛÝÑ áí (o Doamne iarta-ma)

imanikka
12-11-2006, 02:29 PM
2. Ruga la imbracarea unui vesmant


ÇáÍãÏ ááå ÇáÐí ßÓÇäí åÐÇ ÇáËæÈ æÑóÒóÞóÜäÜöíÜå ãä ÛíÑ Íæáò ãäí æáÇÞæÉ


Alhamdulilahil-lezii kassanii haza ath-thauba w razaqaniihimin ghairi haulim-minii w laa quuah.

,, Toata Slava se cuvine lui Allah care m-a imbracat cu acest vesmant si mi l-a daruit fara ca eu sa am vreo putere sau forta pentru mine insumi,,

3. Inainte de dezbracare

ÈÓã Çááå
Bismillah ( In numele lui Allah)

imanikka
12-11-2006, 02:35 PM
4. Inainte de a intra la toaleta

ÈÓã Çááå Çááåã Çäí ÇÚæÐ Èß ãä ÇáÎÈË æÇáÎÈÇÆË

Bismillah Allahuma innii ;auuzu bika minel-khubthi w khabaithi

In numele lui Allah! O, Allah caut adapost la Tine de necurat si necurate.

5. Dupa iesirea de la toaleta


ÛÝÑÇäß


Ghufraanek

Iertare tie

imanikka
12-11-2006, 02:45 PM
6. La inceperea ablutiunii

ÈÓã Çááå

Bismillah

In numele lui Allah


7. La sfarsitul ablutiunii
ÃÔåÏ Çä áÇ Çáå ÇáÇ Çááå æÍÏå áÇÔÑíß áå æÃÔåÏ Çä ãÍãÏÇð ÚÈÏå æÑÓæáå Çááåã ÇÌÚáäí ãä ÇáÊæÇÈíä æÇÌáÚäí ãä ÇáãÊØåÑíä

"AshHadu an laa ilahe 'illa Allah wahdedu laa sharika leh w ashHadu an Mohamed 'abdahu w rassuluh; Allahummagi'alnii min tawabiina wagi 'alnii minal-mutetahhiriin"

,, Marturisesc ca nu exista alta divinitate afara de Allah , Unicul care nu are pe nimeni egal , si Mohamed este robul si trimisul Lui. O, Allah , lasa-ma sa fiu printre cei care se intorc adesea la Tine cu cainta si lasa-ma sa fiu printre cei care raman curati si neintinati."

imanikka
12-20-2006, 02:17 PM
8. La iesirea din casa

ÈöÓúãöÇááåö ¡ ÊóæóßøóáúÜÊõ Úóáì Çááåö æóáÇ Íóæúáó æóáÇ ÞõÜæøóÉó ÅöáÇø ÈöÇááå

Bismi l-lahi, tawakkaltu ala l-lahi, wa lâahawla wa la quwwata illa bi-l-lahi.

,,In numele lui Allah! Ma incred in Allah si marturisesc ca nu exista forta sau putere decat cu Allah! "

ÇááøåõÜãøó ÅöäøöÜí ÃóÚÜæÐõ Èößó Ãóäú ÃóÖöÜáøó Ãóæú ÃõÖóÜá ¡ Ãóæú ÃóÒöáøó Ãóæú ÃõÒóá ¡ Ãóæú ÃóÙúáöÜãó Ãóæú ÃóõÙúáóÜã ¡ Ãóæú ÃóÌúåóáó Ãóæú íõÜÌúåóáó ÚóáóÜíø

Allahumma inni a'udhu bika an adilla aw udalla, aw azilla aw uzalla, aw azlima, aw uzlama, aw ajhala, aw yujhala 'alayya.

,, O allah caut adapost la Tine de a rataci sau de a fi ratacit , de a gresi sau de a fi atras de greseala, de a asupri sau de a fi asuprit, de a ma purta nesabuit sau de a fi tratat cu nesabuinta."

9. La iesirea din casa
öÓúÜãö Çááåö æóáóÌúäÜÇ¡ æóÈöÓúÜãö Çááåö ÎóÜÑóÌúäÜÇ¡ æóÚóáÜì ÑóÈøöäÜÇ ÊóæóßøáúÜäÇ

Bismi l-lahi walajna, wa bismi l-lahi kharajna, wa 'ala l-lâhi tawakkalna.

,, In numele lui Allah am intrat si in numele lui Allah am iesit si in Domnul nostru ne incredem".

imanikka
12-20-2006, 02:38 PM
10. Ruga in drum spre moschee

ÇááøåõÜãøó ÇÌúÚóÜáú Ýöí ÞóáúÈÜí äõæÑÇð ¡ æóÝí áöÓóÜÇäöí äõæÑÇð¡ æóÝöí ÓóãúÚöí äõæÑÇð, æóÝöí ÈóÕóÑöíö äõæÑÇð, æóãöäú ÝóóæúÞöí äõæÑÇð , æó ãöäú ÊóÍúÊöí äõæÑÇð, æó Úóäú íóãöíäíö äõæÑÇó, æÚóäú ÔöãóÇáöí äõæÑÇð, æóãúä ÃóãÇóãöí äõæÑÇð, æóãöäú ÎóáúÝíö äõæÑÇó, æÇÌúÚóáú Ýöí äóÝúÓöí äõæÑÇð, æÃóÚúÙöãú áöí äõæÑÇð, æóÚÙøöãú áöí äõæÑÇð, æóÇÌúÚóáú áöí äõæÑÇð, æÇÌúÚóáäöí äõæÑÇð, Ãááøóåõãøó ÃóÚúØöäöí äõæÑÇð, æÇÌúÚóáú Ýöí ÚóÕóÈöí äõæÑÇð, æóÝöí áóÍúãöí äõæÑÇð, æóÝöí Ïóãöí äõæÑÇð æóÝöí ÔóÚúÑöí äõæÑÇð, æÝöí ÈóÔóÑöí äõæÑÇð (Ãóááøóåõãøó ÇÌöÚóáú áöí äõæÑÇð Ýöí ÞøÈúÑöí æó äõæÑÇó Ýöí ÚöÙÇóãöí) (æóÒöÏúäöí äõæÑÇð, æóÒöÏúäöí äõæÑÇó , æóÒöÏúäöí äõæÑÇð) (æóåóÈú áöí äõæÑÇð Úóáóì äõæÑÇð )

Allahumma ji'al fî qalbii nuuran, wa fa lisanii nuuran, wa fa sam'ii nuuran, wa fi basarii nuuran, wa min fawqii nuuran, wa min tahtii nuuran, wa can yamiinii nuuran, wa 'an shimâlii nuuran, wa min amaamii nuuran, wa min khalfii nuuran. Wa ji'al fii nafsii nuuran, wa a'zim lii nuuran, wa 'azzim lii nuuran. Wa ji'al lii nuuran, wa ji'alnii nuuran. Allahumma a'tinii nuuran, wa ji'al fî 'asabii nuuran, wa fii lahmii nuuran, wa fî damii nuuran, wa fî sha'rii nuuran, wa fii basharii nuuran.

[Allahumma ji'al lii nuuran fii qabrii, wa nuuran fii cizamii.]

[Wa zidnii nuuran, wa zidnii nuuran, wa zidnii nuuran.]

[Wa hab lii nuuran 'ala nuur.]

,, O allah pune in inima mea lumina si in graiul meu lumina, si in vazul meu lumina, si sub mine lumina, si la dreapta mea lumina si la stanga mea lumina, si in fata mea lumina , si in apatele meu lumina si pune in sufletul meu lumina si mareste-ne aceasta lumina si daruieste-ne lumina , fa-ma o lumina,O , Allah daruieste-mi aceasta lumina si pune in nervii mei lumina , si in carnea mea lumina si in sangele meu lumina si in parul meu lumina si in pielea mea lumina [ O, Allah lumineaza mormantul si lumineaza oasele mele] . [ Si sporeste aceasta lumina si sporeste aceasta lumina si sporeste aceasta lumina]. [ Si daruieste-mi lumina dupa lumina!] .

11. Ruga la intrarea in moschee

ÃóÚæÐõ ÈÇááåö ÇáÚóÙíÜã æóÈöæóÌúåöÜåö ÇáßóÑöíÜã æóÓõáúØÜÇäöå ÇáÞóÏíÜã ãöäó ÇáÔøíúÜØÇäö ÇáÑøóÌÜíã¡[ ÈöÓúÜãö Çááå¡ æóÇáÕøóáÇÉõ æóÇáÓøóáÇãõ Úóáì ÑóÓæáö Çááå]¡ ÇááøåõÜãøó ÇÝúÊóÜÍú áí ÃóÈúæÇÈó ÑóÍúãóÊÜöß

A'udhu bi-l-lahi-l-'aziimi, wa bi-wajhihi-l-kariimi, wa sultinihi-l-qadiimi, mina sh-shaytani r-rajim.
[Bismi l-lahi, wa s-salatu wa s-salamu 'alaa rasuuli l-lahi]. Allahumma ftah lii abwaba rahmatik.

,, Caut adapost la Allah PreaMaritul , de satana cel alungat! In numele lui Allah binecuvantarea si pacea sa fie asupra mesagerului lui Allah ! O, Allah deschide-mi usile iertarii Tale!"

12. Ruga la iesirea din moschee

öÓãö Çááå æóÇáÕøáÇÉõ æóÇáÓøáÇãõ Úóáì ÑóÓæáö Çááå¡ ÇááøåõÜãøó ÅöäøÜí ÃóÓúÃóáõßó ãöÜäú ÝóÖúÜáöß¡ ÇááøåõÜãøó ÇÚÕöãúäÜí ãöäó ÇáÔøóíúÜØÇäö ÇáÑøóÌÜíã

Bismi l-lahi, wa s-salaatu wa s-salaamu 'alaa rasuu li l-lahi. Allahumma innii as'aluka min fadlika. Allahumma 'asimnii mina sh-shaytani r-rajiim.

"In numele lui Allah pacea si binecuvatarea sa fie asupra Mesagerului lui Allah! O, Allah iti cer din virtutile Tale . O ,Allah ocroteste-ma de satana cel alungat ".

huda_alrahim
03-19-2007, 04:08 AM
1. Rugă la trezire
1) ÇáÍóãúÏõ áöáøåö ÇáøÐí ÃóÍúíÇäÇ ÈóÚúÏó ãÇ ÃóãÇÊóäÇ æóÅáíå ÇáäøõÔæÑ. )
Elhamdulillahil-ledzii ahiana, ba’de ma amatena ue ileihin-nuşur. „Toată Slava se cuvine lui Allah, care ne-a dăruit viaţa după ce ne-a luat-o şi la El este învierea!
„Profetul a zis: „Oricine se trezeşte noaptea şi spune:
Laa ilahe illa Allah, uahdehu la şeriike leh, lehul-mulku ue lehul-hamd, ue huua ’ala kulli şei-in qadiir. Subhaanallahi, uelhamdulillahi,
ue laa ilahe illallahu uallahu akbar, ue laa haule ue laa quuata illaa billahil-’ aliil-’aziim
„Nu există altă divinitate în afară de Allah, Unicul, care nu are pe nimeni egal! A Lui este Împărăţia şi Slava şi El este mai presus de toate Atotputernic. Cât de măreţ este Allah, şi toată slava se cuvine lui Allah, şi nu există altă divinitate în afară de Allah, şi Allah este Cel mai Mare şi nu există forţă sau putere decât cu Allah, Preaînaltul, Cel mai Mare.”
… şi apoi se roagă:

Rabbi igfir li!
„O, Doamne, iartă-mă!” … va fi iertat.”
Al-Ualid a zis: „sau el [Muhammed] a spus: „celui ce întreabă i se va răspunde. Dacă va face apoi abluţiunea şi se va ruga, ruga lui va fi primită.”
Elhamdulillahil-ledzii ’afaanii fii gesedii ue redda ’aleiie ruuhi ue edzine lii bi dzikrihi.
„Toată Slava se cuvine lui Allah, care a redat trupului meu sănătatea, mi-a înapoiat sufletul şi mi-a permis să-L pomenesc.”

În crearea cerurilor şi a pământului şi în schimbarea nopţii şi a zilei sunt semne pentru cei dăruiţi cu minte, ~ Care îl pomenesc pe Allah, stând [în picioare], şezând [jos] sau pe o parte şi cugetă la facerea cerurilor şi a pământului [zicând]: «Doamne, n-ai făcut acestea în deşert! Slavă
Ţie! Apăre-ne pe noi de pedeapsa Focului!” ~ „Doamne! Pe acela pe care îl faci să intre în Foc, Tu îl acoperi de ruşine, iar pentru cei nelegiuiţi nu este cine să-i ajute! ~ Doamne! Noi am auzit un vestitor chemând la credinţă: „Credeţi în Domnul vostru!” Şi am crezut. Doamne, iartă-ne nouă păcatele noastre, şterge faptele noastre rele şi
aşează-ne pe noi, după moartea noastră, alături de oamenii evlavioşi! ~ Doamne! Dă-ne nouă ceea ce ne-ai făgăduit prin trimişii
Tăi şi nu ne acoperi pe noi de ruşine în Ziua Învierii, căci Tu nu-Ţi calci făgăduinţa!» ~ Domnul lor le-a răspuns: „Eu nu las să se piardă nici o faptă plinită de vreunul dintre voi, bărbat sau muiere, deopotrivă unul cu altul! Iar pe cei care au pribegit, care au fost alungaţi din căminele lor, care au fost prigoniţi pe calea Mea, care au luptat şi au fost omorâţi voi să-i ispăşesc de faptele lor rele şi să-i fac să intre în Grădini pe sub
care curg pâraie, drept răsplată din partea lui Allah”. La Allah se află buna răsplată! ~ Să nu te înşele peregrinatul prin ţări al celor care nu sunt credincioşi! ~ Plăcere puţină [în lumea aceasta] şi apoi refugiul lor este în Gheena! Şi ce pat rău este acesta! ~ Cât despre aceia care au frică de Domnul lor, ei vor avea Grădini pe sub care curg pâraie, în care vor sălăşlui veşnic: loc de primire de la Allah. Şi, ceea ce este la Allah, este mai bun pentru cei pioşi! ~ Printre oamenii Cărţii sunt unii care cred în Allah, în ceea ce vi s-a trimis vouă şi ceea ce li s-a trimis lor, smeriţi înaintea lui Allah, care nu vând versetele lui Allah pe un preţ de nimic. Aceia vor avea răsplată de la Domnul lor, căci Allah este grabnic la socoteală! ~ O, voi cei care credeţi! Fiţi răbdători şi îndemnaţi la răbdare, luptaţi statornic şi fiţi cu frică de Allah, pentru ca să aveţi parte de izbândă!
[3:190-200]

huda_alrahim
03-19-2007, 04:10 AM
2. Înainte de dezbrăcare
Bismillah.
„În numele lui Allah!”
3. Înainte de a intra la toaletă
[Bismillah] Allahumme innii ’auudzu bike
minel-khubthi uel-khaba-ithi.
„În numele lui Allah! O, Allah, caut
adăpost la Tine de necurat şi necurate!”
4. După ieşirea de la toaletă
Ghufraanek.
„Iertare Ţie!”

huda_alrahim
03-19-2007, 04:15 AM
La sfârşitul abluţiunii
ÃóÔúåóÏõ Ãóäú áÇ Åöáóåó ÅöáÇø Çááåõ æóÍúÏóåõ áÇ ÔóÑíßó áóåõ æóÃóÔúåóÏõ Ãóäøó ãõÍóãøÏÇð )
ÚóÈúÏõåõ æóÑóÓæáõå.
Eşhedu en laa ilahe ’illa Allah uahdehu laa şeriike leh, ue aşhadu enne
Muhammeden ’abduhu ue resuuluh. „Mărturisesc că nu există altă divinitate în afară de Allah, Unicul, care nu are pe nimeni egal, şi Muhammed este robul şi Trimisul Lui.”

Muslim, Ahmad si altii au relatat ca Ameer al-Mumineen `Umar ibn al-Khatab a spus: Trimisul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa) a spus:
„Cel care face ablutiunea corect si apoi isi ridica privirea la cer si spune: „Ashhadu an laa ilaaha ilaallah whadahu laa shareeka lah, wa ashhadu anna Muhammadan `abduhu wa rasooluhu”, cele opt porti ale Raiului se vor deschide pentru el si va intra pe ce poarta doreste.

huda_alrahim
03-19-2007, 04:19 AM
La ieşirea din casă
ÈöÓúãö Çááåö ¡ ÊóæóÂøóáúÊõ Úóáì Çááåö æóáÇ Íóæúáó æóáÇ ÞõæøóÉó ÅöáÇø ÈöÇááå .
Bismillah, teuekkeltu ’ala-llah, ue laa haule ue laa quuuate illaa billah.
„În numele lui Allah! Mă încred în Allah şi mărturisesc că nu există forţă sau putere decât cu Allah!”

Çááøåõãøó Åöäøöí ÃóÚæÐõ Èößó Ãóäú ÃóÖöáøó Ãóæú ÃõÖóá ¡ Ãóæú ÃóÒöáøó Ãóæú ÃõÒóá ¡
Ãóæú ÃóÙúáöãó Ãóæú ÃõóÙúáóã ¡ Ãóæú ÃóÌúåóáó Ãóæú íõÌúåóáó Úóáóíø .
Allahumme innii e’uudzu bike en edille, eu udall, eu ezille eu uzall, eu ezlima eu uzlam, eu egihala eu iugihala alaiie.
„O Allah, caut adăpost la Tine de a rătăci sau de a fi rătăcit, de a greşi sau de a fi atras în greşeală (adică a comite un păcat fără voie), de a asupri sau de a fi asuprit, de a mă purta nesăbuit sau a fi tratat cu nesăbuinţă.”


La intrarea în casă
ÈöÓúãö Çááåö æóáóÌúäÇ¡ æóÈöÓúãö Çááåö ÎóÑóÌúäÇ¡ æóÚóáì ÑóÈøöäÇ ÊóæóÂøáúäÇ.
Bismillahi ueleginaa, ue bismillahi kharaginaa, ue ’alaa rabbinaa euekkelnaa.
„În numele lui Allah am intrat şi în numele lui Allah am ieşit şi în Domnul
nostru ne încredem!”

huda_alrahim
03-19-2007, 04:27 AM
Rugă pentru călăuzire în luarea unei decizii sau în alegerea căii cele drepte. [Al-Istikhaara]

Allahumme innii estekhiruke bi’ilmike, ue-esteqdiruke bi-qudretike, ue es-eluke min fadlikel-’aziim fe-inneke teqdiru ue la eqdir, ue te’alemu ue laa e’alemu, ue ente ’allamul-ghuiub. Allahumme in kunte te’alemu enne hadzal-emre ...(şi se spune respectivul lucru)... khairun lii fii diini ue ma’aaşii ue ’aqibeti emrii feqdirhu-lii ue iessirhu lii thumme barik lii fihi, ue in kunta te’alemu enne hadzaal-emre şerrun-lii fii diinii ue ma’aaşii ue ’aqibeti emrii fesrifhu annii ue-srifnii ’anhu ue-qdir lii el-khaira haithu keane thumme-rdinii bihi.

Citându-l pe Jabir Ibn ’Abdullah, el a spus: „Profetul ne-a învăţat să ne rugăm întotdeauna pentru călăuzire, aşa cum ne-ar fi învăţat un capitol din Coran. El spunea: „Dacă vreunul dintre voi intenţionează să - şi asume o responsabilitate, să se roage două Rak’a (unitate de rugăciune) şi după aceea să spună ruga:
„O, Allah, caut îndrumare Ta în Ştiinţa Ta, şi caut forţă în Puterea Ta şi îţi cer din favorurile Tale nepieritoare, căci cu adevărat Tu Poţi, în timp ce eu nu pot, şi cu adevărat Tu Ştii, în timp ce eu nu ştiu, şi Tu eşti Cunoscătorul celor nevăzute. O, Allah, dacă ştii că acest lucru (şi menţionezi lucrul care te apasă) este bun pentru mine în religia mea, în viaţa mea şi în sfârşitul ei, atunci porunceşte-l şi uşurează-l pentru
mine şi binecuvântează-mă cu el; şi dacă ştii că acest lucru este rău pentru mine, în religia mea, în viaţa mea şi în sfârşitul ei atunci îndepărtează-l de mine, şi îndepărtează-mă de el, şi hotărăşte pentru
mine ceea ce e bine, oricare ar fi acesta, şi fă-mă mulţumit cu acesta.”
Cine caută călăuzire la Creatorul său şi se consultă cu tovarăşii lui dreptcredincioşi şi apoi rămâne ferm în hotărârea lui, nu regretă, căci Allah a zis:

﴾Ue şauirhum fil-emri feidza azemte feteuekkel-’alallah ﴿
„…şi sfătuieşte-te cu ei asupra treburilor, dar, odată ce ai luat hotărârea, încrede-te în Allah. Şi datorită îndurării lui Allah, tu, [Muhammed], ai fost aşa de blând cu ei! Iar de ai fi fost fără blândeţe şi
aspru la inimă, ar fi fugit din preajma ta. Deci iartă-le lor şi roagă-te [lui Allah] pentru iertarea lor! Sfătuieşte-te cu ei asupra treburilor, dar o dată ce ai luat o hotărâre, încrede-te în Allah! Allah îi iubeşte cu adevărat pe cei care se încred [în El].”[3:159]

huda_alrahim
03-19-2007, 02:21 PM
Rugă de iertare şi de căinţă
- Mesagerul lui Allah a zis: „Pe Allah! Caut iertare şi mă căiesc la Allah de mai mult de 70 de ori pe zi.”
- De asemenea, el a zis: „O, oameni! Căiţi-vă! Cu adevărat, mă căiesc la Allah de o sută de ori pe zi.”
- El a mai zis: „Cine spune:
ÃÓúÊóÛúÝöÑõ Çááåó ÇáøóÐöí áóÇ Åöáóåó ÅáøóÇ åõæó ÇáÍóíøõ ÇáÞóíøæõãõ æÃóÊõæÈõ Åöáóíåö.
Estaghfirullah elledzii la ilahe illa huelhai- iul-qai-ium ue etubu ileihi.
Cer iertarea lui Allah, în afară de care nu există altă divinitate, Cel Viu, Veşnicul, şi la El mă întorc cu căinţă.
… va fi iertat chiar dacă se afla printre cei care au fugit din faţa duşmanului.”
- A zis: „În miezul nopţii, Allah se aproprie cel mai mult de robul Său, deci dacă te afli printre cei care-l pomenesc pe Allah în acel moment, atunci aşa să fii!”
- De asemenea, a zis: „Un supus se află cel mai aproape de Domnul său în timpul prosternării, deci roagă-te mult în acel moment!”
- El a mai spus: „Cu adevărat, inima mea uită (Profetul obişnuia să-L preaslăvească întotdeauna în pomenirile sale pe Domnul Său cu atâta intensitate şi credinţă, încât dacă uita acest lucru îl considera un păcat) şi cerea iertarea lui Allah. şi cu adevărat cer iertarea lui Allah de o sută de ori pe zi.”

huda_alrahim
03-19-2007, 02:33 PM
Punerea copiilor sub protecţia lui Allah
Ibn ’Abas a relatat că Mesagerul lui Allah obişnuia să-i încredinţeze pe Al- Hasan şi pe Al-Husain lui Allah, spunând:

U’idukuma bikelimatillahit-tammeti min kulli şeitanin ue hamme, ue min kulli ‘ainin lammeh.
„Vă încredinţez pe amândoi cuvintelor lui Allah pentru a vă proteja de orice diavol, răutate şi de ochii care deoache.”

Rugă pentru cel care întâmpină greutăţi în treburile sale

Allahumme la sehle illa ma ge’altehu sehlen ue ente tegi’alul-hazne idza şi-ta sehlen.
„O, Allah, nu există ceva uşor decât
ceea ce Tu ai făcut să fie uşor şi dacă vrei, Tu faci orice greutate să fie uşoară.”

Rugã pentru cel care se îndoieste în credintã

- El trebuie sã caute adãpost la Allah.
- El trebuie sã se lepede de motivele care cauzeazã acea îndoialã.
- El trebuie sã spunã:
Amentu billahi ue resulihi.
„Am crezut în Allah si în Mesagerul Sãu!”
- De asemenea, el trebuie sã recite urmãtorul verset:

( e’udzu billahi mines-sheitanir-ragim). Huel-euuelu uel-akhiru, uez-zahiru uelbatinu ue hua bi kulli shei-in ’alim.
„El este Cel Dintâi si Cel de pe Urmã, Cel Neascuns si Cel Ascuns si El este Atoatestiutor.

huda_alrahim
03-19-2007, 02:36 PM
Rugă pentru nelinişte şi întristare

Allahumme innii ’abduke, ibnu ’abdike, ibnu ’ematike nasietii bi-iedike madin fi hukmuke, ’adlun fi qada’uke es-eluke bikullismin hua leke, semmeite bihi nefseke eu enzeltehu fi kitabike, eu ’allemtehu ’ahaden min khalqike euista-tharte bihi fi ’ilmil-ghaibi ’indeke en tegi’alel-qur-ane rabi’a qalbi, ue nura sadri ue gela-a huzni ue dzehabe hemmi.
„O Allah, eu sunt robul Tău, fiul robului Tău, fiul roabei Tale, fruntea mea este în mâinile Tale, urmez Hotărârea Ta şi porunca Ta este intotdeauna dreaptă. Te rog cu fiecare dintre numele Tale cu care
Singur te-ai numit, sau le-ai revelat în Cartea Ta, sau le-ai dezvăluit creaţiei Tale, sau le-ai păstrat cu Tine în ştiinţa celor nevăzute te rog să faci Coranul viaţa inimii mele şi lumina pieptului meu, îndepărtarea
durerilor mele şi uşurarea suferinţelor mele.”

Allahumme innii e’udzu bike minelhemmi uel-huzni, uel-’agizi uel-keseli uelbukhli uel-giubni, ue dal’id-deini ue ghalebetir-rigeal.
„O Allah, la Tine caut adăpost la Tine de nelinişte şi întristare, de slăbiciune şi lenevie, de avariţie şi laşitate, de povara datoriei şi de a nu fi înfrânt de alţii.”

imanikka
03-19-2007, 07:08 PM
Huda cu tot respectul pentru tine dar a trebuit sa mut postarile ,fiindca deja era creat subiectul. Desi rugile se repet nu am putut sa le sterg , oricum cand o sa terminam de postat toate rugile vom face o arhiva.

Multumesc ptr intelegere:give_rose:

huda_alrahim
03-20-2007, 12:23 AM
Huda cu tot respectul pentru tine dar a trebuit sa mut postarile ,fiindca deja era creat subiectul. Desi rugile se repet nu am putut sa le sterg , oricum cand o sa terminam de postat toate rugile vom face o arhiva.

Multumesc ptr intelegere:give_rose:

Assalamu aleykum! Wallahi nu am stiut ca mai exista threadul. Saaliha de mult timp deja a intrebat de du'a in limba romana si nimeni nu i-a zis ca sunt pe site si de aceea le-am scris eu...imi cer scuze si multumesc de reparatii :give_rose: :give_rose:
Alhamdulillah nu se repeta chiar toate...

imanikka
03-20-2007, 12:34 AM
Assalamu aleykum! Wallahi nu am stiut ca mai exista threadul. Saaliha de mult timp deja a intrebat de du'a in limba romana si nimeni nu i-a zis ca sunt pe site si de aceea le-am scris eu...imi cer scuze si multumesc de reparatii :give_rose: :give_rose:
Alhamdulillah nu se repeta chiar toate...

Huda pai e si normal ca nu ai stiut , ca de stiai nu ai mai fi postat :smile06:

Si nici o scuza :scenic: , doar ca ptr noi veniti am sris ca este mai usor sa faca un search , fiindca este informatie multa si nu ne aducem nici noi aminte chiar totul :o

Allah ma'ake surioara

iman99
08-04-2007, 10:58 AM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Cum sa facem rugaciunea (dua) recomandari:

1.Sa stam cu fata spre Kabaa

2.Sa ne rugam lui Allah

3.sa ne rugam pentru profet
.
....apoi sa ne rugam pentru noi si ceilalti