PDA

View Full Version : cariera unei musulmance?



ommuhee
03-01-2007, 04:18 PM
assalam la toti cititorii acestui site,vreau sa va pun o intrebare ce intelege o femeie musulmanca prin cariera.
am avut astfel de intrebare la perechea de management,sa sa va spun care e raspunsul profesoarei :
cariera pentru o femee musulmana e sa creasca o droaie de copii si sa se ocupe deale casei.
in principiu lumea nu intelege ca sa cresti un copil si sai dai educatia cuvenita e foarte greu,macar ca nu am copii dar din vazute imi dau seama ca e un lucru destul de respectuos,insa ce vreau de fapt eui sa spun ca de fiecare data cind ma intilnesc cu o astfel de problema imi dau seama ca sint calcata frumos in piciore si eu nu fac nimic.Asa dar surorile mele in islm va rog sa ma sfatuiti cum fac eu la astfel de capitol?
va multumesc

amoodia
03-02-2007, 03:44 AM
salam aleykum
o sa-ti zic un raspuns scurt acum, ca-s obosita tare. spune-i profesoarei ca peste 20 de ani de crescut copii, cand fiul sau fiica vine la tine si te intreaba MAMA AZI ITI TREBUIE CEVA, MAMA AZI TE DOARE CEVA? cand in loc sa te puna in nu stiu ce azil sau sa te sune numai de sarbatori, iti poarta de grija zilnic, atunci realizezi ca ai reusit in cariera de a FI MAMA.

gabriela guettat
03-02-2007, 10:03 PM
"CARIERA UNEI MUSULMACE":give_rose: :give_rose: :give_rose: VAI DRAGA SURIOARA CE FRUMOS SUNA!!!!!!!!!!!MASHALLAH,MASHALLAH!!!

Ce munca NOBILA SURIOARA DRAGA
Cu CATA MANDRIE,putem sa spunem aceste cuvinte:"am grija de copii,imi alaptez copii.
Copilashii mei nu stiu ce inseamna vantul si gerul diminetzii!
Spune-le surioara ca este un hadith unde un om l a intrebat pe PROFETUL sallah alihi wa sallam:CINE ESTE CEA MAI APROPIATA PERSOANA DE MINE ?
La care Profetul sallah allahi wa sallam a zis:
MAMA-TA!
Si a doua?
MAMA-TA!
Si a treia?
MAMA-TA!
Si a patra?!
TATAL-TAU!
"MASHALLAH!!!:give_rose:
atunci ce poate fii mai clar decat aceste vorbe???
Spune-le surioara ca noi punem accent foarte mare pe creshterea si educarea copiilor nostrii,iar ei la randul lor nu sunt linishtitzi si nu reushesc inviatza decat atunci cand noi suntem multumitzi de ei!
Spune-le surioara ca copii cand pleaca din casa se intorc sper mama lor si ii spune:
"NU ESTE ASA MAMA CA ESTI MUTZUMIT(A) DE MINE?"
iar cand au examene niciodata nu uita sa spuna:
"ADEAILI MAMA" ADICA FA-MI DUWA!!

Cum foarte bine zice si surioara Amoo,cand iti deschid usha se umple casa de bucurie.
Intreaba le daca au auzit de "AZILE DE BATRANI LA NOI LA MUSULMANI"?
Indiferent de situatzie se gaseshte tot timpul cinva sa se ocupe de ei!

Nu mai fii TRISTA surioara,inshallah si tu sa iti creshti copilashii in BUNA Credintza si Pace!

VORBA PROVERBULUI:"CINE RADE LA URMA RADE MAI BINE"

Noi suntem mandre si fericite ca suntem muslime si copiii cresc sub ochi nostri,fac primi pashi in preajma noastra:give_rose:
ALAHMDULILLAH!!

genan
03-02-2007, 10:43 PM
asslam 3laekom!
poti deasemenea sa ii amintesti persoanei respective cate femei musulmane fac o cariera, o meserie, cate sunt profesoare,educatoare, avocate, asiatente medicale, medic sunt deasemenea f multe, si cate au propria lor afacere.... nu scrie nicaieri ca femeia musulamna e obligata sa stea acasa si sa creasca copiii ei , 2-3-4 sau cati are! important este s alucreze intr-un mediu care implika cat mai putin contact cu lucruri si oameni care ar atrage catre pacate...

Saira
03-02-2007, 11:05 PM
Al salamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


Desi nu sunt decat o bebika (:scenic: ) imi permit sa scriu si eu ceva aici,o paralela intre mine ce acum cativa ani si eu...cea de acum.

Pe scurt,este vorba de faptul ca eu cresteam "frumos" intr-un mediu in care erai o femeie puternica (aspiratia tuturor pustoaicelor,deh!!!) daca te apucai la scandal cu barbatii,dovedeai ca esti,chipurile,egala cu ei,cautai sa castigi o anume independenta cu orice pret,puneai pret pe lucruri uneor absurde,cum ar fi nush ce haine si machiaje...uitand adesea de familie etc.Multe,multe persoane am ntalnit care se inchipuiau ntr-o astfel de postura si niciodata nu se gandeau si la o familie...printre ele ma numaram si eu :( de exemplu,incepeam sa ma cred mare feminista si mi se parea atat de aiurea ca o femeie sa se gandeasca la o familie,de parca ar fi fost un lucru ataaaat de urat! mama mea s-a casatorit la 20 ani si mereu eu strigam sus si tare "vai ce tampenie ai facut!!!" bla bla bla...plus ca nu suportam copiii :(

Nu stiu cum sa exprim prea bine ceea ce simt,ceea ce cred...insa de cand am cunosc islamul -alhamdulillah-imi si inchipui o viata linistita,insha'Allah,o familie credincioasa si copii acre sa vina langa tine atunci cand vad ca faci rugaciunea.Desigur,nu spun ca nu este importanta cariera,imi doresc asta foarte mult,adica sa ai independenta financiara si sa nu stai incuiata intre pereti...caci,asa cum mi-a spus cineva odata,ajungi la un moment foarte limitat traind numai intre patru pereti.Insa ce vreau sa subliniez este faptul ca eu,maginandu-ma mamica :36_1_21: (peste aniiiiii)...nu mi-as lasa copiii in grija unei bone si eu sa ma duc la servici...cat de multe lucruri pierd acele femei care aleg sa impresioneze niste persoane carora oricum nu le pasa de ele prea mult-ma refer la sefii lor.

Trebuie sa fie atat de frumos sa ai grija de puiutul tau,sa-l educi tu personal,sa-i dai tot ce e mai bun si sa fii alaturi de el in atatea momente speciale...primul pas facut,primul dintisor etc! Si acum imi dau seama cate tampenii i-am mai spus mamei,care atunci cand eu si fratele meu eram mici a preferat sa stea acasa si sa se ocupe de noi cu cea mai mare dragoste,sa ne cerasca si sa ne ofere bucurie si liniste prin prezenta ei...apoi,cand am crescut,bineinteles ca a revenit la serviciu. Si stau si ma gandesc daca noi am mai fi fost azi cum suntem,daca am mai fi fost atat de apropriati de ea daca ne-ar fi educat o persoana straina-fiindca,la urma urmei,ca mama nu e nimeni!

Cat de multumite nu sunt mamele care iti vad copiii crescand ca niste copaci falnici,avand o baza solida oferita din familie?Dar care e multumirea unei femei atunci cand reuseste in plan profesional?desigur,o promovare,un salariu mai bun etc...dar de cate ori aceste femei nu ajung acasa si isi dau seama ca nici macar nu inteleg cuvintele gangurite ale micutilor lor?Oare tot ce conteaza este sa vii si sa ii dai copilului tau toti banii pe care el ii vrea sua sa-i oferi dragostea si sprijinul tau,ca mama?

Inainte eu chiar credeam ca femeile care au grija de copiii lor sunt niste incapabile si niste fraiere,alhamdulillah ca mi-am schimbat mult parerea!

Cam asta...ma cam pierd in idei,fiindca imi vin multe chestii in minte si nu mai stiu cu ce sa incep si cu ce sa sfarsesc :) insa cred ca am fost destul de clara.

Pana la urma,nu degeaba se spune ca cea mai grea meserie e cea de parinte...si,reusind in aceasta,ne putem consdera cu adevarat fericiti.

UMM TAREK
03-02-2007, 11:11 PM
asslam 3laekom!
poti deasemenea sa ii amintesti persoanei respective cate femei musulmane fac o cariera, o meserie, cate sunt profesoare,educatoare, avocate, asiatente medicale, medic sunt deasemenea f multe, si cate au propria lor afacere.... nu scrie nicaieri ca femeia musulamna e obligata sa stea acasa si sa creasca copiii ei , 2-3-4 sau cati are! important este s alucreze intr-un mediu care implika cat mai putin contact cu lucruri si oameni care ar atrage catre pacate... ASA E DRAGA GENAN:give_rose: :give_rose: :give_rose: SURORILE SOTZULUI MEU (2 LA NR.)SUNT NECASATORITE,UNA E ASISTENT UNIVERSITAR SI CEALALTA TERMINA ANUL ASTA A-2-A FACULTATE(DREPTUL).SI CARIERA DE MAMA NU E UNA DELOC USOARA,DAR E O BINECUVANTARE.:give_rose: :give_rose: :give_rose:

huda_alrahim
03-03-2007, 01:31 AM
Assalamu aleykum!
Cred ca unele persoane au ajuns sa gandeasca in termeni de stereotipie...femeia musulmana nu face altceva decat sa gateasca si sa creasca copii!!
In afara de aceste lucruri, care fac cat doua slujbe cu norma intreaga, femeia musulmana are si cariera...si femeia musulmana este doctor (genan:give_rose: exact la tine ma gandeam cand au intrebat de cariera...inshaAllah o sa iti intreci tatal in ceea ce priveste renumele in medicina, poate chiar aici la noi) , profesor, avocat. femeia musulmana face afaceri alaturi de sotul ei, se implica in proiectele sotului ei si le are pe ale ei proprii!!!
Dar femeia musulmana nu traieste pt cariera... daca o intrebi care este cea mai mare realizare a vietii ei aici in dunya, nu o sa iti raspunda ca jobul ei in cutare loc...ci o sa iti raspunda poate ca implinirile familiale, implinirile spirituale...
Allah sa va ajute in tot ceea ce realizati :give_rose:

Mona
03-03-2007, 01:26 PM
Salaam alaikum ,
Vazand postarile voastre imi amintesc ca odata parearea mea era sa iti faci o cariera si sa fi o femeie de succes.Vazanad reportaje la televizor desper islam si roulul femei mi-am schimbat parerea.Cei care nu cunosc vorbesc in necunostinta de cauza si pun o eticheta direct :musulmancele sunt femei de casa ,gatesc ,cresc copii nu au nici o grija pentru ziua de maine.Lucrul acesta ma supara foarte tare pentru ca nu numai musulmancele sunt etichetate asa ci si femeile care au alta religie in general femeile .Nu stiu de unde vine ideea asta invechita ca femeile ar trebui sa stea la cratita.
Inshalah am vazut cum o femeie poate sa si studieze si sa fi mama si sa le indeplineasca pe toate.Iar mai mare e satisfactia cand dai un exemplu copilului decat sa vi obosita de la lucru si sa-l dai deoparte ca nu ai chef de el/ea.Oricum uneori daca femeia nu are o afacere are sotul si intotdeauna cineva din spate in mod indirect si-a aratat maiestria .E vorba aceea:In spatele unui barbat exista o femeie puternica!"Intotdeauna cand aud vorbindu-se despre femeile musulmance va i-au apararea si nu sunt deacord cu ce se spune ,pt ca acei oamenii nu stiu intradeavar sau nu au descoperit frumosul .Succes in daruirea voastra zilnica de a mentine familia unita si a avea satisfacti pe plan spiritual .

Mariyah
03-03-2007, 04:26 PM
Femeile care nu lucreaza nu inseamna ca nu sunt femei de casa , ba sunt : singura diferenta e ca reusesc sa imbine ambele planuri.
Mama mea intotdeauna a fost o femeie de casa , ce ma deranja pe mine ca ea era la serviciu cand eu si fratele meu eram la scoala?
si mai e o faza
daca ea nu lucra statea casnica, se limita doar la noi acum ce facea ? statea la 44 de ani intre 4 pereti toata ziua ?ca normal copiii au plecat la studii

um-rahmun
03-03-2007, 06:47 PM
AL SALAM WALEKOM!

Un subiect frumos.
Parerea mea este:indiferent de religie o femeie trebue sa studieze, sa citeasca foate mult despre educatia copiilor,despre viata si hrana copiilor si nu in ultimul rand sa faca experienta cum e sa cresti copii.
Multi zic am invatat degeaba sa stau acasa si sa cresc copii?O mentalitate proasta.Eu am vazuta diferenta dintre o mama cu carte si una fara.E un alt subiect.
Eu cred ca nu este important pentru o mama cariera.Cel mai important lucru este sa-si dedice timpul pentru copii.
Spun asta deoarece este foatre greu ambele.Baietelul meu face trei ani in iulie,in septembrie merge la gradinita a stat cu mine pana acum,a fost foarte greu si cariera si el.Am noroc ca lucrez cu sotul si mi-am facut biroul in locuinta sa-mi fie mai usor asa statea sotul cu el cand ieseam sa rezolv actele in afara casei,sau i-l lasam la sora mea pentru 2 ore.
L-am inscris la cresa dar nu m-a lasat inima sal duc acolo,aici langa mine i-l simt in siguranta.
In luna mai se naste un nou bebe,nici nu am de gand sa ma opresc.Voi naste cat vrea CEL PREAINALT daca vreti sa ziceti asa "o droaie".Nu ma intereseaza cariera, daca nu mai pot, nu mai lucrez nu este mai important pentru mine munca decat sa aduc pe lume un suflet daca asa vrea CEL CU MARE PUTERE..
Nu prea am timp sa mai scriu, as avea ce va scrie!

UMM TAREK
03-04-2007, 02:48 PM
SALAM ALEKUM,EMA SA-TZI TRAIASCA BAIETZELUL SI BUN VENIT CELUI DE-AL DOILEA COPIL,SA TE BUCURI DE EI.:give_rose: :give_rose: :give_rose:

um-rahmun
03-05-2007, 06:28 PM
SALAM ALEKUM,EMA SA-TZI TRAIASCA BAIETZELUL SI BUN VENIT CELUI DE-AL DOILEA COPIL,SA TE BUCURI DE EI.:give_rose: :give_rose: :give_rose:
AL SALAMU WALEKOM!

Multumesc pentru urari.I-ti doresc si tie o viata frumoasa plina de credinta si multi copii si nepotii sanatosi si credinciosi!

UMM TAREK
03-05-2007, 11:46 PM
AL SALAMU WALEKOM!

Multumesc pentru urari.I-ti doresc si tie o viata frumoasa plina de credinta si multi copii si nepotii sanatosi si credinciosi! MERSI FRUMOS,:give_rose: :give_rose: :give_rose: COPII AM DEJA 3 DOI BAIETZI SI O FATA....URMEAZA NEPOTZII.:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:

HAYAH
03-06-2007, 04:33 PM
Insha'Allah, sa fie musulmancele cu o droaie de copii si femei de casa! Pentru cei care inteleg, acest lucru este minunat, este nemasurat in cuvinte. Pentru cei ce nu inteleg, treaba lor, poate o data si o data Allah swt le va lumina si lor mintea. Sunt obositoare aceste idei stereotip legate de lumea musulmana. Ofensatoare chiar. Eu am trecut prin mai multe faze: de la manie , la acceptare si acum la nepasare, in fata unor afirmatii rautacioase la adresa noastra, a musulmanilor in general si a femeilor musulmane in special. Prin nepasare nu inseamna ca nu raspund in sensul de a incerca sa le arat acestor oameni care e de fapt sensul fiecarei particele din cutuma islamica, asa cum Allah swt ni le-a lasat, in nesfarsita Lui intelepciune, dar nu ma mai simt jignita cand ii aud spunand te miri ce tampenie sau abjectie.... Daca ei nu vad sensul vietii si care sunt adevaratele valori in viata unui om aici pe pamant, pana la urma ei vor fi cei care pierd, nu?
Am vazut atatea cazuri in care femei " de cariera" au copii ratati dpdv scolar si mai rau, dpdv social. Asa ca, dpdv social si mai ales spiritual, acea femeie e o ratata, pentru ca si-a ratat principalul scop in viata, acela de a-si educa propriul copil. O femeie ar trebui sa simta daca e sau nu capabila sa tina si o cariera, si "casa", iar daca simte ca nu poate face fata, ar trebui, indubitabil, sa aleaga copiii, sotul si casa ei. Atata vreme cat ele nu inteleg acest lucru, e pierderea lor. Daca inteleg insa, si o tin tot asa, ar trebui sa le fie rusine si sa taca in fata acelor "musulmance cu o droaie de copii", ca ele nu fac nici cat un graunte de nisip in fata lor.

As salamu alaikum.
:002:

genan
03-06-2007, 05:06 PM
eu sunt d eparere ca daca stii cum sa iti educi copiii, stii sa o faci si daca stai acasa si daca ai un job. asa cum ai zis tu, hayah, ca sunt cazuri in care mama are cariera, iar educatia copiilor lasa de dorit, asa iti spun si eu ca sunt f multe cazuri in care femeia sta acasa, se ocupa de educatia copiilor ei cum stie ea mai bine, insa de multe ori nu prinde mai nimik de copiii aia, pt ca metodele pe care ea le foloseste nu dau randament... deci pana la urma e vb de cum stii tu ca femeie sa le faci pe toate!

Saira
03-06-2007, 10:02 PM
Mi se pare extraordinar in islam ca femeii i se permite sa stea acasa...dar timpul acesta trebuie folosit la maxim pt cunoastere si aprofundare spirituala...altfel nici sarcina educarii copiilor nu are cum sa fie una reusita...



al salamou alaykoum


Citind cele scrise de sora Aisha mi-am adus aminte de o chestie:atunci cand m-am convertit-alhamdulillah!-mereu mi se parea ca nimic nu fac bine si ca nu mi-ar ajunge o viata sa invat islamul :smile308: ...unde mai pui ca ma gandeam la viata de zi cu zi,acum e scoala,apoi va fi serviciu etc...si ma gandeam ce bine ar fi fost sa pot sta numai acasa...mult timp nu am putut spune shahada de teama ca islamul e greu si ca nu voi putea invata,ca nu stiu araba etc.Dar pana la urma am inteles ca trebuie sa le imbin pe toate cat mai bine cu putinta si imi dau silinta.

ps:scuze de off topic :(

genan
03-06-2007, 11:04 PM
eu gandesc asa: daca toata ziua mi-o petrec citind despre islam , si educand copiii mei, atunci ce mai e diferenta intre mine si o calugaritza? adika, profetul mohammad :009: a spus sa nu ne izolam astfel si s atraim viata noastra in timp ce nu uitam de datoriile noastre de musulman . asta fiind valabil atat pt femei cat si pt barbati.
deci de ce sa nu facem in asa fel incat sa avem timp si de noi, si de copiii nostrii si familia noastra, dar sa avem si un job de cateva ore, dimineata, incat sa ne umple timpul.... ca e f putin probabil sa fie sorori care citesc de dimineata pana searaaaaaa numai tafsir si quran si mai au grija de copii..... sigur isi fac timp de-o barfa cu vecina sau mai stiu eu ce altceva.... si in locul barfei, mai bine facem ceva constructiv...


si va propun un mik exercitiu, doamne fereste sa se intample asa ceva la vreuna dintre noi: daca dupa 10 ani de casatorie, ai 3-4 copii, si sotul moare intr-un accident de masina, iar relatia cu fam acestuia nu e f stralucita, deci nu vor fi prea bucurosi sa te intretina (offtopik; desi e obligatia lor dpdv islamik, sa fim sinceri unii cu altii, religia ca la carte, se aplika in destul d eputine cazuri)... din ce o sa traiesti? banii nu iti vor ajunge si astfel vei fi nevoita sa iti iei un job.... atunci ce vei face? vei renunta la a mai citi toata ziua despre islam? copiii nu vor mai fi 24/24 cu tine....? ce vei face?

ce vreau eu sa spun e ca in islam nu trebuie sa fim limitati.. trebuie sa stim sa imbinam lucrurile intre ele! a avea un job de 4-5 ore pe zi nu te face a uita de islam sau a te indeparta de el, si cu atata mai putin a nu-l practica cum trebuie!

imanikka
03-06-2007, 11:29 PM
Am fugit eu cat am putut de acest subict , dar nu se poate , trebuie sa spun si eu ceva. Vorbesc ca femeie casatorita , dar inca fara copii. Eu cred ca pana la urma este posibil sa ai si un servici si sa educi si copiii. Poate e mai greu dar nu imposibil. Totul depinde de fiecare. Si acuma mai este una: Cei care au de toate si-si permit oric atunci nu prea au chef de munca , dar cand vezi ca maine nu stii cu ce sa-ti hranesti copilul ,ma intreb atunci : cum poti sta acasa si sa nu faci nimic. Poti avea un job in timp ce copilul este la scoala , etc... Depinde de vointa fiecaruia. Unul crede ca e mai bine sa stea acasa si sa-si dedice tot timpul familiei , altii cred ca s vor descurca si cu jobul si cu famila, altii ... Nu putem judeca pe nimeni.

genan
03-06-2007, 11:54 PM
masha allah iman, parca ai luat cuvntele din capul meu si le-ai pus aici.... sunt cu totulllll deacord cu tine 100% :give_rose: :give_rose: :give_rose:

HAYAH
03-08-2007, 02:31 PM
eu sunt d eparere ca daca stii cum sa iti educi copiii, stii sa o faci si daca stai acasa si daca ai un job. asa cum ai zis tu, hayah, ca sunt cazuri in care mama are cariera, iar educatia copiilor lasa de dorit, asa iti spun si eu ca sunt f multe cazuri in care femeia sta acasa, se ocupa de educatia copiilor ei cum stie ea mai bine, insa de multe ori nu prinde mai nimik de copiii aia, pt ca metodele pe care ea le foloseste nu dau randament... deci pana la urma e vb de cum stii tu ca femeie sa le faci pe toate!

Draga Genan, ai perfecta dreptate, dar eu cand am postat am presupus ca vb. de cazul hai sa ii zicem ideal, acela in care femaia musulmana casnica isi cunoaste perfect obligatiile si stie sa si le indeplineasca cu succes, astfel ca timpul ei sa fie mereu folosit si folositor.
Si ai dreptate, poti sa iti educi foarte bine copiii si avand un job. Dar atentie, se vorbea de cariera, nu de job. O cariera implica mult mai multa dedicatie, timp si efort... deci eu chiar ma indoiesc ca o femeie de cariera mai are timp si de casa. Parerea mea!:p

HAYAH
03-08-2007, 02:37 PM
Am fugit eu cat am putut de acest subict , dar nu se poate , trebuie sa spun si eu ceva. Vorbesc ca femeie casatorita , dar inca fara copii. Eu cred ca pana la urma este posibil sa ai si un servici si sa educi si copiii. Poate e mai greu dar nu imposibil. Totul depinde de fiecare. Si acuma mai este una: Cei care au de toate si-si permit oric atunci nu prea au chef de munca , dar cand vezi ca maine nu stii cu ce sa-ti hranesti copilul ,ma intreb atunci : cum poti sta acasa si sa nu faci nimic. Poti avea un job in timp ce copilul este la scoala , etc... Depinde de vointa fiecaruia. Unul crede ca e mai bine sa stea acasa si sa-si dedice tot timpul familiei , altii cred ca s vor descurca si cu jobul si cu famila, altii ... Nu putem judeca pe nimeni.

Asa e Iman, atunci cand situatia financiara e precara , de ce sa nu iti iei o slujba, daca poti, si astfel iti ajuti copiii mult mai bine decat daca ai sta acasa in timpul cat ei sunt, oricum, la scoala.
Depinde de fiecare.
Insa, daca sotul meu ar avea o situatie financiara buna si am avea si copii, eu, personal, as sta acasa si cred ca asta e normal de facut.

genan
03-08-2007, 02:42 PM
asslam 3laykom wr7mto allah

ce intelegi tu prin cariera? daca ai terminat o facultate si profesezi apoi strict ceea ce ai invatat in cei 4 -5-6 ani de facultate, inseamna ca ai un job sau ca ai o cariera?

imanikka
03-08-2007, 08:22 PM
asslam 3laykom wr7mto allah

ce intelegi tu prin cariera? daca ai terminat o facultate si profesezi apoi strict ceea ce ai invatat in cei 4 -5-6 ani de facultate, inseamna ca ai un job sau ca ai o cariera?

Atat timp cat lucrezi intr-un domeniu si mai ales tine de specialitatea ta + progresarea in post ( azi este simplu lucrator , maine ai grija de personal , poimaine esti vice -director a unei parti a intreprinderii ..etc) atunci consider ca nu numai ai un job ci si o cariera.Cariera inseamna ptr mine anume sa parcurzi trepte pe plan profesional

ommuhee
03-08-2007, 11:49 PM
assalam aleicum fetelor,desi am inceput discutia am lasat sa tot vad parerile voastre,eu ca o femee musulmana normalca as raspunde la fel ca voi,acum putin tipmp dupa ce a aparut inrebarea aceasta am meditat mukt ca sa pot aduce o explicatie corecta profesoarei,am aflat ca ea singura e divortata si are un baiat la care tine enorm dar trebuie ca el sa-si aleaga familia oricu tataloricumama,adica eu nu pot sa inteleg daca ea are un copil si tote sperantele ei sint in el de ce imi arunca in fata astfel de vorbe...
acum am inteles de multe ori am observat invidia ,si anume ca noifemeile in islam dorim ca sa facem multe numai ca pentru familiile noastre sa fie bine si astfelsi eu multumesc lui Allah ca chiar de mam casatorit am dovedit sa fac fata greutatilor astfel ca sa imitin si familia si sa merg la ore,ceea ce de multe ori alte femei nu dovedesc sa le faca si se distrug familiile si ramii cu un job,dar nu esti precis ca te vei ajunge sati faci o cariera astfel,am inteles ca profesoara ea singura intelege ca in viata e importat ceea ce e in familie si mai ales copii,si atunci cind vezi imprejur ca cineva prin dragoste credinta si smerenie cu ceia ce are obtine mai multe decit cineva care sta cu nasul in servici tot timpul si nusi vede familiia cu orele este un minus,un mare minus pe care nu as dori sa-l simt vrodata.
va pup pe toate si va zic sa aveti grija si voi de copii vostri cu cea mai mare dragoste si anume cu dragostea in Allah.

HAYAH
03-09-2007, 01:09 PM
Atat timp cat lucrezi intr-un domeniu si mai ales tine de specialitatea ta + progresarea in post ( azi este simplu lucrator , maine ai grija de personal , poimaine esti vice -director a unei parti a intreprinderii ..etc) atunci consider ca nu numai ai un job ci si o cariera.Cariera inseamna ptr mine anume sa parcurzi trepte pe plan profesional

Exact asta inteleg eu prin cariera...; studiile superioare? imi pare rau, dar le faci ca sa obtii un job ( primul pas) si eventual, sa iti faci o cariera; o cariera necesita timp si consta in a avansa dpdv profesional; daca ai terminat 4-5-6 ani de studii superioare si te-ai angajat, nu inseamna ca ai imediat si o cariera; poti foarte bine si sa obtii un job si sa nu avansezi profesional, deci iar nu iti faci o cariera... Sper sa fiu clara si sa vezi diferenta; cert e ca un job are oricine intra in campul muncii, o cariera nu isi poate face oricine si nu e nici usor... tocmai de asta spuneam ca e fff dificil sa fii si mama , sa ai si cariera ( sau sa muncesti pt o cariera).

Mariyah
03-20-2007, 03:05 AM
Imi aminteste acest thread de femeile americane din anii `60.
Acele femei din anii `60 au facut posibil ca noi sa avem dreturile de azi :de a lucra, egalitate in sanse, concedii, bani de cresa, mijloace contraceptive si multe altele pe care barbatii ni le-au negat cu secolele.
Ele au protestat din a mai fi inferioare barbatilor, de a ramane doar acasa si a creste copii, au vrut sa -----streze ca sunt capabile pt a face mult mai mult.
SI asa peste tot in lume femeia s-a ravratit si si-a cerut drepturile ei, care sunt dupa parerea mea fundamentale.
Insa pentru multe femei acel moment nu a venit....si stim bine ca aceasta femeie inca oprimata este femeia musulmana. Si asta nu din cauza Islamului, ci pt ca traieste inca in societati dominate de barbati, unde au ramas cetateni de rangul 2.
E drept nu toate aceste femei isi doresc sa lucreze insa multe doresc sa profeseze si ma intristez cand citesc articole din presa internationala cand in unele societati femeia este obligata de sotul ei sa nu mai lucreze dupa casatorie, sa stea toata ziua intre 4 pereti, pe semne ca Islamul ii cere asta.
Dar din fericire am avut onoarea de a asculta cateva conferinte ale unui centru islamic american care cereau femeii musulmane sa se implice in societate pt a ajuta Islamul, pt a arata adevarata fatza a Islamului, pt a promova prin imaginea ei Islamul, pt a arata ca este la fel de capabila ca orice alta femeie, pentru ai nu-i mai fi ingradite nici unul dintre drepturi si pentru a arata ca Islamul nu impiedica femeia de la nimic.

Daca peste 20 sau 30 de ani , femeia musulmana va avea aceiasi problema in tarile occidentale precum o are femeia de azi si ma refer aici la bariera care o constituie hijabul in obtinerea unui loc de munca sau a unei promovari, sa stiti ca nu sunt de vina occidentalii ci chiar noi femeile musulmane, pentru ca nu am facut nimic, am acceptat asta, ne-am resemnat.
Depine de noi, ca viitoarele femei sa fie tratate altfel la angajare si sa nu se mai izbeasca de situatia actuala.

elenap
03-20-2007, 09:51 AM
in primul rand salam alekoum
subiect spinos din cate vad....
sa imi dau si eu cu umila parere: tinand cont ca sunt mamica unui baietel de 1 an jumate alhamdulilah...si si muncesc..
parerea mea este ca o femeie daca vrea stie sa imbine a fi o mama buna si a avea un job...cariera intr-adevar implica multa dedicatie si mult timp.
eu personal alhamdulilah am ales sa lucrez pt ca sunt de felul meu o persoana activa care nu concep statul acasa...probat...am stat acasa un an de zile cand am ajuns in Sudan...si efectiv devenisem deprimata, nervoasa si nimeni nu se mai intelegea cu mine...
si am ales sa continui munca si dupa ce a venit bebe pt ca sa imi si ajut sotzul care este la inceput de drum cu cariera si din salariul lui ne-ar fi ajuns cat sa cumparam pampersul copilului si atat...si am considerat ca as fi o mama mai buna daca nu as fi nervoasa si stresata...in ce sens:daca as sta acasa cu el pana sa zicem s-ar duce la scoala...la un moment dat as claca..nu imi imaginez viata doar stand acasa..facand mancare spaland si calcand.facand curat si jucandu-ma cu bebe...
nu ma intelegeti gresit nu e ceva rau...dar personal nu imi ajunge ca sa fiu multumita de mine si cu mine...

genan
03-20-2007, 02:59 PM
elena ma bucur pt tine ca ai reusit sa iti imparti timpul in asa maniera incat sa le faci pe toate! asa visez si eu sa fac cand o sa am familia mea :D

fii binevenita pe site si sa te bucuri de timpul petrecut aici1
o zi buna!

Hayat
03-27-2007, 02:11 PM
eu cred ca o cariera de mama si sotie m-ar face cea mai fericita...e mai multumitor si mai dificil sa construiesti o familie decat o cariera...eu sunt studenta la o facultate destul de solicitanta si lunga ca durata dar o fac pt mine nu cu scopul de a avea o cariera ci de a termina o facultate si a fi multumita de mine sub aspectul asta...mai departe Allah stie daca si cat voi profesa...

iana
04-10-2007, 12:42 PM
Dragele mele, va citesc cu mult drag de multa vreme, pe multe va cunosc "din umbra" si de pe un alt forum. Va admir enorm pentru armonia si caldura care este intre voi si pe care o inspirati si altora.
As vrea sa spun si eu cateva cuvinte la acest subiect deoarece conditia femeii in general ma preocupa mult.

Cred ca afirmatia acelei profesoare de la care a pornit acest subiect dovedeste numai ignoranta si chiar o doza de rautate. Expresia "o droaie de copii" este peiorativa, de parca a avea multi copii este ceva rau sau de dispretuit. De asemenea, generalizarea cu "femeia musulmana fara cariera" este o dovada de ignoranta crasa, pentru ca exista in lume multe femei musulmane care sunt niste personalitati, inclusiv politice (ceea ce in Ro inca nu prea s-a vazut :D ) dar nu numai.
Iar daca acea femeie este ortodoxa iarasi este ciuidat sa faca asa o afirmatie pentru ca femeile au un statut mai prost (daca pot spune asa) in ortodoxie fata de cel oferit de Islam. Desi prejudecati ale noastre, femei influentate de cultura occidentala, ne fac sa credem ca lucrurile stau invers. Dogmatic nu este asa.

Eu cred ca femeia ar trebui sa aiba dreptul de a alege ce si cum cu cariera ei si , indiferent ce alegere face, nici una nu este inferioara alteia. Mie mi se pare nedrept ca o femeie care este mama sa fie nevoita sa se duca la munca si sa-si lase copii cine stie pe unde, ca sa castige un ban. Evident ca uneori nu are de ales, dar este trist si cred ca societatea este prost construita din moment ce considera nasterea de copii (practic viitori membri ai societatii, fara asta ea nu ar mai exista) , ingrijirea lor (cu tot ce implica- hranit, spalat, legaturile emotionale etc) si educarea lor drept "prestari servicii gratuite". Adica femeile fac sau nu asta, daca vor sa subziste sa mearga la munca si sa intre in competitie cot la cot cu barbatii care numai asta fac. Pai, e corect?
Eu cred ca femeile sunt inzestrate din nastere cu aceeasi capacitate de a rationa ca si barbatul, de aceea din anumite puncte de vedere e firesc sa fie tratati egal. Dar ei sunt diferiti in multe privinte si nu i se poate cere unei femei sa fie barbat in spatiul public si sa aiba si obligatiile barbatesti (gen cariera etc) si sa fie si femeie si mama in spatiul privat. Este stupid, imposibil si inuman. Cred ca din cauza acestor presiuni ale societatii multe femei se simt neimplinite. Li se spune continuu ca nu pot fi implinite daca nu sunt mame perfecte, gospodine perfecte, frumoase si ingrijite ca modelele din reviste, sa aiba cariera mai ceva ce un manager dedicat....etc. Asa ceva nu este omeneste posibil. Prin urmare orice ar face bietele , tot raman cu un minus pe undeva.:D

Eu cred ca ideal este ca o femeie care este si mama, sa aiba daca doreste o preocupare part-time in care sa se simta utila in spatiul public dar fara sa se puna vreo presiune pe acest lucru. Si cred ca este foarte bine gandita in Islam ideea aceea ca socrii trebuie sa aiba grija financiar de nora daca fiului lor i se intampla ceva. Chiar daca in zilele noastre, sau in anumite situatii, nu este posibil, avem alte posibilitati , cum ar fi atatea forme de asigurari pe care le poate face familia cand ii merge binesau, poate ca ar fi nimerit ca societatea insasi sa faca unsistem de sustinere/intretinere al femeilor aflate in dificultate (vaduve fara posibilitati etc)
Nu cred ca e firesc si sanatos ca o femeie sa fie silita sa munceasca , direct sau indirect (prin presiunea sociala).

Uf, cred ca m-am intins cam mult. Sper ca am fost relativ coerenta si ati putut intelege ce am vrut sa transmit.

P.S. Despre feminism: sa stiti ca eu sunt feminista si toate ideile de mai sus sunt profund feministe. Cred ca "feminismul" are o proasta reputatie la noi pentru ca este necunoscut, sau poate ii sunt cunoscute doar anumite ramuri radicale-extremiste care nu au, de fapt, legatura cu ce inseamna feminismul.

Va urez o zi minunata!:give_rose:

ommuhee
04-10-2007, 05:49 PM
am citit postarea ta si cred ca mai bine nici nu se putea spune,si desi noi stim asta nu poti ca sa nu faca cineva asa fel de aprevieri in partea noastra a musulmancilor.
sint convinsa ca fiecare femeie care desi a obtinut un inalt post si este remunerata chiar foarte bine nui ajunge ceva ,si acel ceva o familie la care ar putea sa renunte chiar si la postul ei,stiu cazuri reale desi au obtinut multe sint nefericite si au nevoi de protectia si sustinerea unui barbat care sa fie protector ci nu unul care la cea mai mica problema sa te lase sa ei decizia singura.
asa ca pentru minie este important ca in familia mia sa obtin cea mai linistita atmosfera si ca sa pot sami educ copii asa cum nea sfatuit Prorocul Muhammed sws.

iana
04-11-2007, 11:35 AM
Iti multumesc mult pentru aprecieri. Ceea ce vroiam sa transmit este de fapt ca orice femeie (musulmana sau nu) are dreptul sa-si afirme alegerile cu capul sus si demnitate in fata oricerui atac izvorat din prejudecatile oamenilor. Tu stii atat in sufletul tau cat si in ratiunea ta ca modul tau de viata este cel mai bun pentru tine si poti rezista cu blandete dar fermitate oricarei ironii sau afirmatii neadevarate care vine doar din ignoranta. Trebuie sa te vezi deasupra acestor marunte "dispute" si sa nu iei personal aceste atacuri, sa fii tot timpul constienta ca acele persoane sunt din pacate nefericite, pentru ca numai propriile frustrari duc la sarcasm si vorbe rautacioase (chiar daca ele nu isi dau seama). Cine este impacat cu el si alegerile sale are seninatatea de a-i respecta pe ceilalti asa cum sunt.

Cu mult drag!:give_rose:

Madyna
04-17-2007, 11:16 PM
Sunt membru al rasaritului de cateva zile... Sunt musulmana de o luna... Sunt sotie de 3 saptamani si 4 zile... Indraznesc totusi sa imi postez si eu parerea.. Femeia musulmana nu are nevoie de o cariera pentru ca ea are deja totul... bineanteles daca viata o obliga ea isi v-a gasi un job... Dar ce job poate fi mai bun decat cel de mama si sotie, nora si fiica, sora si cumnata, musulmana adevarata? NICIUNUL! Ce poate fi mai frumos si mai multumitor decat sa gatesti pentru copii tai si sotul tau? Sa zici bismillah inainte de a curata cartoful? Sa saruti camasa sotului inainte sa o speli? NIMIC! Femeia musulmana nu are nevoie de un job pentru ca Allah ta'ala i-a daruit cel mai frumos job! Si nu e un job facil... Sa fie adevarata musulmana e un job dificil, sa fii mama e un job dificil, sa fii sotie e un job dificil... Sa nu ne uitam importanta pe care Allah ta'ala ne-a oferit-o: suntem prima scoala a copiilor nostri si primul sprijin al sotilor nostri! Sa nu fugim dupa alte impliniri efemere si nesatisfacatoare decat daca suntem obligate iar daca nu atunci sa ramanem in casele noastre (33:33) si sa ne dedicam sotilor nostri , copiilor nostri si in primul rand lui Allah ta'ala!

Aceasta este umila mea parere..

ummraschid
04-18-2007, 12:28 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

mashaallah, draga Madyna,


iti urez "Bun Venit! " in mijlocul nostru, "Bine ai re-venit in Islam!", si o casnicie binecuvantata, inshaallah!

fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa-ti inlesneasca drumul in noua ta viata, sa-ti pastreze flacara credintei mereu la fel de vie in inima, si sufletul, mereu la fel de proaspat, inshaallah, Amin!...

cu mult drag, :smile06:

una dintre surorile tale filllah!

Madyna
04-18-2007, 02:57 PM
Mii de multumiri surioara si inchallah toate vor fi asa cum ne dorim.. Sunt minunate urarile tale si asta e unul din cele mai minunate parti ale islamului: sinceritatea cu care dorim binele aproapelui nostru. Allah ta'ala sa-ti rasplateasca gandul bun!

daniela_muslimah
04-18-2007, 10:17 PM
Masha'a Allah.. foarte frumos, surioara madyna.. :)

sa te ajute Allah sa-ti faci sotul fericit..

si bine ai venit in frumoasa noastra familie, familia Islamului..

:smile06:
~~~

as vrea sa adaug si eu ceva..

eu una.. nu caut o cariera... si aveam dubii despre facultatea mea..

ma gandeam: la ce ma ajuta asta???.. daca invat toata asta, cu ce o sa-mi fie de folos?..

insa mi-am amintit un lucru, dupa aceea.. ;)

mama dreptcredinciosilor, Aisha' (radyi Allahu anha _ sa fie multumit Allah de ea)

e sursa de baza a hadith-urilor.. inca de la o varsta Frageda, a fost prima Faqihah din Islam.. :) :) Allah sa fie multumit de ea..

deci cunostintele ei in domeniul religiei erau inalte

si totusi, pe langa stiinta ei in domeniul religiei... era bine instruita si in poezie, istorie, literatura, medicina s.a.

deci.. :D portile stiintei sunt deschise pentru femeia Musulmana... atat timp cat o ajuta.. si se potrivesc naturii sale..

asa ca acum: parerea mea e ca e foarte bine sa inveti cat mai multe daca ai posibilitatea asta.. pentru ca pana si 'Aisha.. care e cea mai buna sursa de hadith... avea cunostinte in atatea alte domenii...

si cat de mult o iubea Profetul (sal Allahu alayhi wa salam)

~~~
deci pt mine: daca sa invat cat mai multe mi-ar face sotul si mai fericit, cu atat mai bine.. :D

pana la urma eu voi fi prima scoala a copiilor mei...

insa la nu stiu ce cariera nu visez in nici un caz... iar de profesat _ daca va fi nevoie... Allah stie ce incercari ne-a pregatit in drumul vietii..

sa ne ajute Allah Preainaltul sa putem fi cat mai buen Musulmane...

si sa te binecuvanteze Allah, surioara... sa-ti pastreze inima curata... si sa te ajute sa-ti faci sotul cat mai Multumit.. pentru ca atunci si Allah va fi multumit de tine.........

si asta cautam cu totii

~~~

:give_rose:

Madyna
04-18-2007, 11:24 PM
Surioara sa ma ierti ca nu m-am facut bine inteleasa.. Tu ai dreptate in tot ce afirmi.. Eu nu am facut aluzie la tine sau la cineva anume ci doar am vrut sa imi exprim opinia vis-à-vis de subiectul ce priveste cariera femeii musulmane.. Dar tu ai perfecta dreptate in tot ce zici iar parerea mea nu infirma parerea ta precum nici parerea ta nu o exclude pe a mea.. alhamdulillah!:give_rose:

maryam
04-18-2007, 11:38 PM
Imi permit sa spun ceva...
Cred ca insusi termenul de "cariera" este perceput diferit de catre fiecare dintre noi.
Si cred ca trebuie facuta o distinctie clara in mintea fiecaruia intre placerile personale, obligatii, cariera, hobby sau preocupare.

Sunt unele lucruri precum apa si uleiul, se amesteca temporar, poate o perioada lunga sau scurta de timp-depinde de cantitate , dar apoi se separa clar si delimitarea asta spune totul...este daca vreti ca si in viata, ca si in gand, unele lucruri se intrepatrund, apoi se separa, pana ajung sa dispara de tot.

Cred ca cel mai rau lucru este ignoranta si a ajunge sa fi limitata dpdv intelectual in ceea ce faci, indiferent ca esti mama sau bussines woman.
Este obligatia fiecarui om sa caute "sa atinga norii" chiar daca asta ar insemna sa transpiri ca sa desenezi o pisica frumoasa copilului desi erai mereu corijent la desen

Nu cred ca aspiratia unei femei musulmane ar trebui sa fie vreodata sa faca cariera!!!!!!!!!
Cred ca ea ar trebui sa isi doreasca sa dea totul celor de langa ea, sa creeze, sa lupte, sa ajute, sa invete, pentru ca ALLAH sa fie multumit de ea.
Nu stiu cum mi-as impaca aceasta idee cu conceputul "carierei"...

Unele lucruri sunt obligatorii, nu poti spune cariera mea este sa fiu mama, caci asta este obligatie si datorie, iar dc vrei sa descoperi un vaccin anti cancer este ok, dar nu ptr ca sa ai cariera, ci ca sa se intoarca la tine acest bine in ahira, Inshaa ALLAH!

Si pe langa toate astea, vin poate :D cele mai placute lucruri: preocuparile, hobby-urile, placerile proprii...


Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH sa fim si sa facem ceea ce trebuie!

daniela_muslimah
04-19-2007, 04:44 AM
Surioara sa ma ierti ca nu m-am facut bine inteleasa.. Tu ai dreptate in tot ce afirmi.. Eu nu am facut aluzie la tine sau la cineva anume ci doar am vrut sa imi exprim opinia vis-à-vis de subiectul ce priveste cariera femeii musulmane.. Dar tu ai perfecta dreptate in tot ce zici iar parerea mea nu infirma parerea ta precum nici parerea ta nu o exclude pe a mea.. alhamdulillah!:give_rose:



Ba te-ai facut foarte bine inteleasa :give_rose:

sora mea.. n-am zis ca ai facut aluzii.. :)

tot ce am zis a fost sa te aprob..
si am mai adaugat ceva ;)....

adica parerea mea personala asupra subiectului:

pt mine personal:

1. eu nu vreau o cariera
2. portile stiintei ii sunt deschise femeii musulmane :D si suntem libere sa invatam.. cat mai multe si poate asta va fi chiar un lucru placut pentru sot.. :D :D :D
3. daca voi profesa, o voi face de nevoie sau poate de placere si Allah stie mai bine (dar nu vreau sa ajung sa fiu nevoita sa am eu aceasta responsabilitate pe umeri... insa e bine sa fii pregatita.. niciodata nu se stie ce aduce ziua de maine)

Mariyah
04-21-2007, 04:08 PM
daniela, daca tu nu vei profesa si nu vei ajuta domeniul studiat in facultate, te-ai gandit macar o secunda ca poate din cauza ta a picat un candidat care isi dorea o cariera in acel domeniu, care poate vroia sa manance o paine profesand ?
statul ti-a platit taxele la facultate pt a profesa mai departe, pt a instrui si pregati profesionisti si nici intr-un caz pt cultura ta generala si pt sot

pt sot sau cultura generala poti sa urmezi facultatile particulare unde sigur unul muritor de foame nu ar aplica insa la stat mai sunt multi muritori de foame care viseaza sa-si faca o profesie

e o greseala in sistemul invatamantului, statul plateste taxele a multor studenti si multi nici nu au de gand sa profeze, sper ca in viitor sa se adopte legea care e acum un proiect conform carora locuri subventionate de la buget sa fie conditionate de semnarea unui contract ca absolventul va lucra in domeniu cel putin 10 ani, Insha Allah

daniela_muslimah
04-21-2007, 11:33 PM
Nu m-am gandit….

Si nici nu ma gandesc asa.

Poate ca voi profesa, poate nu.. pana una alta trebuie sa termin facultatea :D
Iar daca voi profesa o voi face Doar de dragul familiei mele (sau daca imi va face placere personal si voi avea timp) _ insa nu am de gand sa am copiii crescuti de stat, ci vreau sa aiba o Mama alaturi ;)
Si nici sa fiu silita sa iau o responsabilitate pe care nu o am... daca familia mea va avea nevoie de sprijinul meu, atunci voi fi pregatita Insha’a Allah....
Insa in nici un caz nu visez la o cariera Stralucita _ asa ceva inseamna muuulte sacrificii _ iar familia e mult mai importanta.

Am tot dreptul sa Studiez si daca am reusit sa intru intr-o facultate la stat Alhamdulillah...
Imi pare rau, nu stiu de ce privesti lucrurile asa :D

Dar nu cred ca prin faptul ca eu studiez aici am facut pe cineva sa moara de foame sau ca sunt Nerecunoscatoare statului (care m-a sustinut si mi-a platit facultatea)....

Fii sincera: nu-mi spune ca tu ceea ce lucrezi lucrezi de dragul statului si pentru „prosperitatea poporului si patriei romane”... :p

asa ca nu va muri nimeni de foame din cauza mea, nu si-a ratat nimeni Visul din cauza mea si nici statul nu a avut o pierdere Imensa...... deci de unde toata perspectiva asta Tragica? Chiar asa mult rau crezi tu ca am facut prin asta??

:confused:

~~~
P.S.: dar de cei care sunt la o a doua facultate ce zici? Sau de cei care nu mai sunt la 20 si ceva de ani, ci la alte varste si urmeaza o facultate? Sau de cei care au fost fortati de parinti sa urmeze o anumita specializare si pana la urma au hotarat sa faca ceea ce-si doresc? Ei nu au mai adus „pierderi” statului?

:rolleyes:

Tot ce am vrut sa spun e ca:
1. am Tot Dreptul sa Studiez.. si daca am reusti sa intru aici Alhamdulillah.....
2. nu visez la o cariera Stralucita, fiindca am alte prioritati in viata mea..... iar o cariera iti ia tot timpul si inseamna multe sacrificii
3. voi profesa de drag, sau daca familia mea va avea nevoie (de-asta si vreau sa am o alta pregatire_si urmez o facultate), insa eu nu sunt Obligata sa sprijin financiar familia ;)
4. nu vad nimic rau in faptul de a invata cat mai multe... cred ca asta imi va folosi si din alte puncte de vedere

sper ca nu ti-am inteles gresit cuvintele...

~~~

Sa-ti daruiasca Allah Preainaltul cele mai bune intentii

:give_rose:

Mariyah
04-22-2007, 12:27 AM
cei care sunt la a 2a facultate platesc studiile, ai dreptul la o singura facultate sa fii subventionat de stat

nu vad tragic lucrurile ci f rational, statul plateste pt mine 4 ani de zile ca sa ma formeze crezi fara motiv???ca eu sa ii arat sotului diploma?
de aia merg lucrurile asa in Romania pt ca tinerii nu stiu sa multumeasca pt niste bani pe care iau primit
in viata trebuie sa stii sa returnezi

daniela_muslimah
04-22-2007, 02:07 AM
cei care sunt la a 2a facultate platesc studiile, ai dreptul la o singura facultate sa fii subventionat de stat

nu vad tragic lucrurile ci f rational, statul plateste pt mine 4 ani de zile ca sa ma formeze crezi fara motiv???ca eu sa ii arat sotului diploma?
de aia merg lucrurile asa in Romania pt ca tinerii nu stiu sa multumeasca pt niste bani pe care iau primit
in viata trebuie sa stii sa returnezi




si prima facultate a fost subventionata... daca o iei asa cum spui.. poate prima facultate a tinut 6 ani si la a doua, unde a platit, taxele au fost mai mici si a tinut doar 3 ani.. asa ca a iesit statul "in pierdere"...
si in orice caz.. exista si studenti la varset de 40 de ani.. si cazuri la 60.. dar, asta e..

si nu am zis ca fac o facultate doar ca "sa ii arat sotului diploma' _ ci o fac pt mine... insa e alegerea mea daca profesez sau nu.... si eu nu sunt obligata sa sustin financiar familia....

in primul rand vreau sa am grija de Familia mea.. si sa fiu sotie si mama.. si abia dupa aceea _ altceva....

daca nu e timp sau nu e nevoie, atunci nu voi fi.

si este "tragic" pentru ca in felul in care ai spus-o parca am facut pe cineva sa sufere de foame sau i-am distrus visul nu stiu cui...

da, poate de-asta are Romania probleme... fiindca faci o facultate si nu-ti gasesti de munca.. sau faci o facultate aici si pleci in strainatate..
fiindca toate in jur sunt in cel mai Echitabil mod.. numai tinerii nu stiu sa multumeasca (insa si tu faci parte din tineri)

INsha'a Allah poate tu o sa stii sa te porti Corect si sa-i fii recunoscatoare statului....
asa cum crezi ca merita

~~~
dar.... poate ca n-am inteles ce-ai vrut sa spui
sau am inteles ceva gresit

:give_rose:

iana
04-26-2007, 04:22 PM
Dragele mele, statul nu ofera studiile gratuit nici un moment. Oamenii platesc taxe si impozite la stat, dintre acestea o parte se duc in bugetul pentru invatamant, asa ca fiecarui copil i-au fost deja platite studiile de catre parintii sai prin taxe si impozite. Si el la randul lui plateste la fel pentru copii sai (sau daca nu are copii - pentru ai altora:D ). Nu ne ofera nimic statul gratuit...ba eu chiar cred ca ne ofera servicii mult sub calitatea celor platite de noi, dar asta e alta discutie.:D

Cu mult drag:smile06:

genan
04-26-2007, 05:30 PM
iana, nu prea e asa....
gandeste-te ca in multe alte state ceva mai mult mai dezvoltate decat romanika asta, taxele pt stat se simt muuult mai mult decat simt romanii si cred ca facand un raport, sunt ceva mai marisoare.....
si pe langa asta, orice facultate "afara" se plateste..... INCA in romania se poate invata gratis.... peste vreo 4 ani am auzit ca or sa bage si in rom plata la facultati... si bine ar face.... nu de alta, insa azi extreeeeem d eputini sunt cei care nu sunt studenti, ca daca nu e zi, bugetar, e zi cu plata, daca nu, e idd, si tot e... asa ca suntem un neam de intelectuali :scenic: tokmai pt ca facultatile sunt "pe tava"......

huda_alrahim
04-26-2007, 06:07 PM
iana, nu prea e asa....
gandeste-te ca in multe alte state ceva mai mult mai dezvoltate decat romanika asta, taxele pt stat se simt muuult mai mult decat simt romanii si cred ca facand un raport, sunt ceva mai marisoare.....
si pe langa asta, orice facultate "afara" se plateste..... INCA in romania se poate invata gratis.... peste vreo 4 ani am auzit ca or sa bage si in rom plata la facultati... si bine ar face.... nu de alta, insa azi extreeeeem d eputini sunt cei care nu sunt studenti, ca daca nu e zi, bugetar, e zi cu plata, daca nu, e idd, si tot e... asa ca suntem un neam de intelectuali :scenic: tokmai pt ca facultatile sunt "pe tava"......

Dar si in alte tari unde se plateste pt orice facultate... conditiile oferite sunt altele si taxele platite sunt altele!!!
Si nu sunt de acord cu tine... nu taxa este solutia pentru o facultate de calitate... mai de graba ar trebui sa inaspreasca conditiile de admitere... caci la noi in romania, daca ai bani, nu inseamna ca esti si destept... si copiii de bani gata oricum invata cel mai putin, cel putin din ce am vazut eu, pt ca isi permit sa isi cumpere exemenele!!
Invatamantul ar trebui sa fie accesibil cat mai multora, nu la cat mai putini!!!!!
Si invatamantul superior trebuie sa se adreseze celor care au suficienta minte, nu suficienti bani!! Ca si daca se ofera burse, ele sunt f putine... si daca e sa calculezi, sunt mai multi mai saraci care invata, decat dintre cei bogati!!!

ibadat
04-26-2007, 09:56 PM
draga daniela, parerea mea este ca pe primul loc se afla familia. ca femeie, mama ,sotie, trebuie sa iti indeplinesti datoriile. apoi daca mai exista timp dedica-te carierei. stim ca lui Allah nu ii place ca femeia sa isi depaseasca , conditia de femeie. este adevarat ca Allah a zis sa excelam in toate domeniile dar daca suntem capabili. adica trebuie sa tinem cont care este prioritatea nr 1. parerea mea

genan
04-26-2007, 11:02 PM
Dar si in alte tari unde se plateste pt orice facultate... conditiile oferite sunt altele si taxele platite sunt altele!!!
Si nu sunt de acord cu tine... nu taxa este solutia pentru o facultate de calitate... mai de graba ar trebui sa inaspreasca conditiile de admitere... caci la noi in romania, daca ai bani, nu inseamna ca esti si destept... si copiii de bani gata oricum invata cel mai putin, cel putin din ce am vazut eu, pt ca isi permit sa isi cumpere exemenele!!
Invatamantul ar trebui sa fie accesibil cat mai multora, nu la cat mai putini!!!!!
Si invatamantul superior trebuie sa se adreseze celor care au suficienta minte, nu suficienti bani!! Ca si daca se ofera burse, ele sunt f putine... si daca e sa calculezi, sunt mai multi mai saraci care invata, decat dintre cei bogati!!!


universitatiile de prestigiu au oferta direct proportionala cu cererea, in psetza taxe mari cu ajutorul carora creeaza niste conditii,( univ lor nearatant cu bani de acu 30 de ani, cum e in romania) plus admiterea drastika...

nu am zis ca in romania sau oriunde in lume cine are bani e si deshtept.. nici pe departe... dar daca stii ca si paltesti facultatea, ca muncesti tu ca sa te intretii sau ca parintii care iti dau banii aia, atunci inveti de rusine.... :D plus ca in alte tari, daca esti f dezvoltat dpdv intelectual, facultatea te tine gratis, iti ofera studiile, insa semnzei cu ei contract prin care te obligi ca dupa terminarea studiilor sa lucrezi pt ei, ca sa le dai banii inapoi in 5-10 ani.... este exact ce zicea ana mariaceva mai sus... in romania ies zeci de mii de studenti anual, din sute de facultati din tara, insa de cele mai multe ori nu se profeseaza in domeniul in care ti-ai tocit creierii 3-4-5-6 ani....

invatamantul superior se adreseaza celor care au suficienta minte, asa cum zici si tu, dar din pacate nu si in romania... tokmai de asta am zis ca azi , aici, oricine face o facultate, e f usor s aplatesti...

genan
04-26-2007, 11:09 PM
draga daniela, parerea mea este ca pe primul loc se afla familia. ca femeie, mama ,sotie, trebuie sa iti indeplinesti datoriile.

dupa parerea ta, care ar fi datoriile de femeie, diferite de cele de mama si sotie?

apoi daca mai exista timp dedica-te carierei. stim ca lui Allah nu ii place ca femeia sa isi depaseasca , conditia de femeie.

adika vrei sa zici ca lucrand ajungi sa ai confitia de barbat, depasindu-ti conditia de femeie? parerea mea e ca daca nu vrei mereu mai mult, sa te autodepasesti de fiecare data, ajungi in timp, odata cu ianintarea in varsta , s ate plafonezi.... ceea ce, nu cred ca e deloc bine...
plus ca allah nu a zis nicaieri asta si nici din sunna profetului mohammad *salat* nu reiese asa ceva... ba mai mult, nu uitati ca sotia profetului *salat* a avut grija de bolnavi, si nu intr-un spital de 5 stele, cu lux, curatentie si aparate de ultima ora, ci IN PLIN RAZBOI!!!! oare asta a facut-o sa faca pacat si sa isi depaseasca, asa cum zici tu, conditia ei de femeie?!?!?!?

este adevarat ca Allah a zis sa excelam in toate domeniile dar daca suntem capabili. adica trebuie sa tinem cont care este prioritatea nr 1. parerea mea

parerea mea, pt a excela trebuie sa fii extrem de disciplinat si sa stii sa iti imparti timpul asa cum trebuie , sa ai timp pt tot ceea ce iti propui sa faci!



.................................................. .................................................. .

ibadat
04-27-2007, 12:05 AM
poate nu m-am exprimat bine, dar nu trebuie sa o judecam pe daniela pt ca numai ea si allah stie stie ce este in sufletul ei. eu am spus ca familia este pe primul loc si apoi cariera. Daca se descurca in amandoua este excelent. cand am spus sa nu isi depaseasca atributiile m-am referit sa nu puna pe primul loc cariera netinand cont de familie. sa zicem ca si-ar dori tot mai mult, de exemplu sa avanseze, pt asta sacrificandu-si din timpul acordat familiei, asta nu inseamna ca se depaseste? oricum a fost o parere. cine suntem noi sa judecam oamenii? allahu akbar

genan
04-27-2007, 12:58 AM
eu nu am judecat pe nimeni, pe daniela cu atat mai putin... daca te uiti in postarile anterioare, ai sa observi asta....

cat despre cariera, fiecare stie ce e mai bine pt el / ea.... cine rvea s a munceasca si sa aiba satisfactii de pe urma muncii lui, f bine, cine nu,m iarasi f bine... e treaba fiecaruia...

daniela_muslimah
04-28-2007, 12:20 AM
ce de discutii :D ....

poate nu m-am exprimat eu corect,
altfel nu stiu de ce s-a inteles gresit..
:give_rose:

nu am vrut decat sa-mi exprim punctul meu de vedere...

~ Nu am spus ca vreau sa invat ca sa-i arat sotului diploma (asa cum a inteles Mariyah :D)
~ Nu am spus ca visez la o cariera, ci din contra.. ;)


-----------
tot ce am vrut sa spun:

1. Pt mine Familia vine pe primul loc

2. Studiez pentru ca:
~ niciodata nu stii ce aduce ziua de maine, poate se intampla ceva si vor fi niste imprejurari in care trebuie sa-mi sustin familia, niciodata n-ai de unde sti ce aduce viitorul
~ nu vad nimic rau in a invata, daca ai posibilitatea.. ci e un lucru bun din Multe puncte de vedere :)

3. Nu visez la o Cariera _ pt. mine e o diferenta intre a avea o slujba si a avea o cariera..
(poate percepem termenii de cariera si profesie in mod diferit)

eu inteleg prin cariera sa-ti faci un nume in profesia respectiva...
ori asta inseamna sa-ti dedici tot timpul acelui lucru & duce la 0 familie

iar a profesa e cu totul altceva.. >> sa lucrezi in domeniu

asa ca.. voi profesa din Placere, daca voi avea timp, daca imi voi indeplini celelalte indatoriri:
daca ma voi putea ocupa de Familia mea si de Educatia Copiilor si imi ramane timp _ atunci voi profesa
(dar asta probabil ca nu in primii ani de viata ai copiilor..
oricum, pana atunci mai e..
deocamdata nici copiii nu exista.. :D )

sau voi Profesa daca va fi o situatie in care se va intampla ceva cu sotul meu, sau va trebui sa-mi sustin familia..
(chiar daca stiu, conform Islamului.. chiar daca se intampla ceva cu sotul meu, familia lui trebuie sa ma sustina)
Dar muuulte sunt Posibile..

asa ca _ e bine sa fii pregatit ;)

~~
asta e Parerea mea _ pentru ceea ce vreau sa fac Eu, personal..

sper ca acum lucrurile sunt mai clare..

:)

Latifah
04-28-2007, 06:59 PM
:salam:

Eu sunt de acord cu Daniela. Inainte de toate, am ales sa urmez o facultate inainte de a deveni muslima. Stim cu totii ca este foarte important sa ai o diploma indiferent daca vrei sa nu s aurmezi o cariera. Care sunt sansele ca viitorul nostru sot sa castige indeajuns incat noi sa nu trebuiasca sa muncim. Iar daca este asa, in societatea noastra un om cu diploma, chiar daca nu profeseaza sau nu are nici un job, este vazut altfel. Trecand peste asta, cred ca este ceva de la sine a urma o facultate, atata timp cat ai posibilitatea. Nu m-am gandit nici o clipa sa nu fac acest lucru.

Acum ma gandesc ce as fi facut daca as fi fost muslima din liceu. 99% acelasi lucru. Presupunand ca m-am casatorit la 19 ani si as fi asteptat inca 2-4 ani sa fac copii, probabil ar fi fost cel mai nimerit lucru. Copii mei vor avea nevoie de o mama educata, nu? Cred ca cel mai frumos ar fi fost sa studiez islamul si sa obtin si o diploma ptr asta :).

Nu are rost sa mai vb cu daca ar fi fost si sa imi imaginez scenarii. Concluzia este ca raportat la viata de astazi este normal sa urmezi o facultate si nu vad de ce ar fi probleme. Nu se stie cand sotul poate fi dat afara de la serviciu sau afacerea nu mai merge. Apoi copii cresc, nu putem ramane toata viatza casnice nu?


Ana: ai spus ca a doua facultate se plateste. Dar ce importanta are daca se plateste sau nu? respectivul ocupa 2 locuri din totatul locurilor de studiu superior. Iar unul din ele ar fi putut fi ocupa de cineva care nu a intrat la o alta facultate.

Inca ceva: nu sunt de acord sa urmezi o facultate doar ptr o diploma (cum sunt facultatile particulare de ex, unde in general studentii nu frecventeaza, fie profesorii nu predau cum trebuie) si sa nu stii o iota din ce ai 'studiat'. Acelasi lucru este valabil si ptr facultatile de stat, insa tocmai faptul ca se intra mai greu implica ideea de studenti care se tin de facultate. Nu spun ca la particulare nu sunt studenti buni. Sa nu dati in mine. :D

Cu diploma sau nu, dar repet, cel mai frumos ar fi fost sa studiez islamul toata viatza si sa ii pot invata si pe altii.

Sper sa nu se interpreteze gresit ce am spus.

Hayat
06-21-2007, 09:42 PM
ce de discutii

poate nu m-am exprimat eu corect,
altfel nu stiu de ce s-a inteles gresit..

nu am vrut decat sa-mi exprim punctul meu de vedere...

~ Nu am spus ca vreau sa invat ca sa-i arat sotului diploma (asa cum a inteles Mariyah :D)
~ Nu am spus ca visez la o cariera, ci din contra.. ;)


-----------
tot ce am vrut sa spun:

1. Pt mine Familia vine pe primul loc

2. Studiez pentru ca:
~ niciodata nu stii ce aduce ziua de maine, poate se intampla ceva si vor fi niste imprejurari in care trebuie sa-mi sustin familia, niciodata n-ai de unde sti ce aduce viitorul
~ nu vad nimic rau in a invata, daca ai posibilitatea.. ci e un lucru bun din Multe puncte de vedere :)

3. Nu visez la o Cariera _ pt. mine e o diferenta intre a avea o slujba si a avea o cariera..
(poate percepem termenii de cariera si profesie in mod diferit)

eu inteleg prin cariera sa-ti faci un nume in profesia respectiva...
ori asta inseamna sa-ti dedici tot timpul acelui lucru & duce la 0 familie

iar a profesa e cu totul altceva.. >> sa lucrezi in domeniu

asa ca.. voi profesa din Placere, daca voi avea timp, daca imi voi indeplini celelalte indatoriri:
daca ma voi putea ocupa de Familia mea si de Educatia Copiilor si imi ramane timp _ atunci voi profesa
(dar asta probabil ca nu in primii ani de viata ai copiilor..
oricum, pana atunci mai e..
deocamdata nici copiii nu exista.. :D )

sau voi Profesa daca va fi o situatie in care se va intampla ceva cu sotul meu, sau va trebui sa-mi sustin familia..
(chiar daca stiu, conform Islamului.. chiar daca se intampla ceva cu sotul meu, familia lui trebuie sa ma sustina)
Dar muuulte sunt Posibile..

asa ca _ e bine sa fii pregatit ;)

~~
asta e Parerea mea _ pentru ceea ce vreau sa fac Eu, personal..

sper ca acum lucrurile sunt mai clare..

:)




daniela exact asta afirm si imi doresc si eu...si domeniul pe care il studiem cred ca ne da o libertate mare in comparatie cu celelalte pt ca putem profesa oricand,la orice varsta,cand avem timp..nu e ceva strict..;)