PDA

View Full Version : Carnea de porc



iman99
05-13-2007, 04:17 PM
asa este multe fac cerestinii si nu au nici o baza in biblie

De exemplu mancatul CARNII de porc..in biblie scrie clar alb pe negru..dar ei tot mananca...de ce?

Abdul Rahman
05-13-2007, 04:25 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Despre mancatul carnii de porc, atat de sarbatori, cat si cu alte ocazii, vinovat se face Paul, cel care abroga dintr-un condei invataturile lui Moise si ale lui Iisus (pacea lui Allah fie asupra lor !).

Asadar, Paul spune :

"Toate sunt curate, dar rau este pentru omul care mananca spre poticnire." (Romani 14 : 20)

Si tot cu o singura fraza, sfarama legea lui Moise in bucati :

"Mancati tot ce se vinde in macelarie, fara sa intrebati nimic pentru cugetul vostru." (I Corinteni 10 : 25) Adica, dupa Paul, mananca orice iti da macelarul !

raluca
05-19-2007, 02:28 AM
interesant..

unde anume scrie ca nu e voie sa consumi carne de porc? chiar sunt curioasa! Iman99, daca aduci versetul sau argumentul sau citatul sa specifici si provenienta...ca asa este frumos, fara suparare:o sau te referi la Biblia sectantilor? Cea adaptata?


Evreii nu mananca carne de porc conform Torei sau Talmudului, in acest sens - cuşer - inseamna pregatit după ritual si, in cazul mancarii, garantat de a fi conform unor standarde de legi religioase evreiesti.

..........
erata> negru pe alb

munir
05-19-2007, 08:59 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa baracatuku
Draga Raluca dorinta iti este indeplinita :
Deuteronomul cap14.vs8. ,,Nu se mănâncă porcul, pentru că, deşi are copita despicată, nu îşi rumegă mâncarea; acesta este necurat pentru voi. Carnea acestora să n-o mâncaţi şi de stârvurile lor să nu vă atingeţi."
Sursa-Biblia ortodoxa -(asta asa ca sa nu ai dubii cu privire la autenticitatea si corectitudinea ei)
Sau nici asta nu te satisface?!?

ibadat
05-19-2007, 09:30 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa baracatuku
Draga Raluca dorinta iti este indeplinita :
Deuteronomul cap14.vs8. ,,Nu se mănâncă porcul, pentru că, deşi are copita despicată, nu îşi rumegă mâncarea; acesta este necurat pentru voi. Carnea acestora să n-o mâncaţi şi de stârvurile lor să nu vă atingeţi."
Sursa-Biblia ortodoxa -(asta asa ca sa nu ai dubii cu privire la autenticitatea si corectitudinea ei)
Sau nici asta nu te satisface?!?




:999: :kuzya_01: :36_1_21:

respectele mele munir

Abdul Rahman
05-20-2007, 03:28 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Multumindu-i domnului Munir pentru versetul care indica faptul ca inca din Vechiul Testament era interzisa carnea de porc, as dori sa aduc o completare.

Aceasta regula nu este abrogata de Iisus (a.s.), asta ca sa punem punct posibilelor interpretari - el spunand :

"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc." (Matei 5 : 17)

Deci, interdictia nu a fost ridicata de Iisus (a.s.), ci de Pavel, asa cum am specificat anterior.

Mai mult, Iisus (a.s.) a spus ca diavolii au fugit in porc :

"Si iesind -----ii din om, au intrat in porci, iar turma s-a aruncat de pe tarm in lac si s-a inecat." (Luca 8 : 33)

Aceasta indica dezgustul fata de acest animal, consumat - din pacate, cu pofta de fratii nostri crestini si facand acest lucru contrar atat invataturilor Vechiului Testament, cat si contrar invataturilor si pildelor lui Iisus (a.s.)

iman99
05-20-2007, 11:11 AM
SCUZE RALUCA am lipsit o vreme dar multumesc lui Allah fratele munir ti-a raspuns.

Am mai auzit despre proc ca ar fii singurul animal care nu e gelos:D..nu se lupta ptr asi proteja ceea ce ii apartine ...ce stiti despre asta??

munir
05-20-2007, 12:39 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku
Draga surioara iman99 :give_rose: :give_rose: :give_rose: raspunsul la ultima ta intrebare

Am mai auzit despre proc ca ar fii singurul animal care nu e gelos..nu se lupta ptr asi proteja ceea ce ii apartine ...ce stiti despre asta??
il aflam doar daca consultam in acest sens un psiholog-vetrinar:cow:

raluca
06-01-2007, 09:50 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa baracatuku
Draga Raluca dorinta iti este indeplinita :
Deuteronomul cap14.vs8. ,,Nu se mănâncă porcul, pentru că, deşi are copita despicată, nu îşi rumegă mâncarea; acesta este necurat pentru voi. Carnea acestora să n-o mâncaţi şi de stârvurile lor să nu vă atingeţi."
Sursa-Biblia ortodoxa -(asta asa ca sa nu ai dubii cu privire la autenticitatea si corectitudinea ei)
Sau nici asta nu te satisface?!?

Din pacate nu prea stiu ce sa spun, daca am trai dupa Sfanta Scriptura, sunt sigur ca lumea ar fi mai frumoasa... am sa studiez, imi cer scuze pentru intarziere...

raluca
06-01-2007, 09:52 PM
Daca gresesc mancand carne de porc, ceea ce se intampla f. f. rar, sper sa ma ierte Bunul Dumnezeu...in schimb nu mananc ton, din solidaritate cu delfinii...n-am mancat niciodata:D

Anna
06-02-2007, 01:20 AM
asa este multe fac cerestinii si nu au nici o baza in biblie

De exemplu mancatul CARNII de porc..in biblie scrie clar alb pe negru..dar ei tot mananca...de ce?

al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
parerea mea este ca multi "cred si nu cerceteaza" nu am vazut nici un crestin care sa se intrebe despre permisibilitatea carnii de porc in crestinism asta pentru ca e mai usor sa mergi dupa turma si e mult mai usor sa nu te "razvratesti". sunt foarte multi crestini care rad de musulmani ca nu mananca porc si in acelasi timp ei nu stiu ca si in biblie se interzice. Intrebarea nu este de ce mananca porc ci parerea mea este ca de ce nu se informeaza! Sunt multi care ne arata cu degetul ca am trecut la islam dar nimeni nu a trecut cu ochii inchisi ci pentru faptul ca a "cercetat si a ales". Am sa iti spun ce le spun si "lor" inainte sa ne judece pe noi sa isi studieze religia lor intai pentru a putea vb de a mea.
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh

raluca
06-03-2007, 02:56 AM
Despre mancatul carnii de porc...exista un topic foarte interesant in Bucataria - interdictii alimentare in Crestinism....

Sarah_Nour
06-03-2007, 08:04 AM
La un moment dat , cu mai multi anii in urma am intrebat un preot in legatura cu acest aspect, la care raspunsul sau ambigu, pentru ca sincer adevarul este foarte greu pentru ei din mai multe privinte, raspunsul a fost ceva de genul : " sa mancam tot ceea ce e lasat de Dumnezeu pentru a fi consumat...." atunci am intrebat : " bine, bine insa unde scrie despre consumul carnii de pork, asa foarte bine se poate consuma orice vietate lasata de Dumnezeu , nu?????:mad: ( sa nu fac insiruirea ca imaginatia poate merge foarte departe estegfiruallah) " la care domnul "parinte-preot" zice cred ca ar fi mai bine sa veniti mai des pentru astfel de discutii si eventual sa-l aduceti si pe sotul dvs:p :p :p adica sa basbaim cu toti ca orbii, din toate punctele de vedere, religios si medical, fiecare dintre noi are capacitatea sa hotarasca ceea ce este sanatos pentru trupul si sufletul sau, asa ca cine doreste sa vada si sa cunoasca o face cu siguranta , cine nu este strict problema sa. Subhanallahi we bihamdihi!!

maryam
06-05-2007, 03:19 AM
La un moment dat , cu mai multi anii in urma am intrebat un preot in legatura cu acest aspect, la care raspunsul sau ambigu, pentru ca sincer adevarul este foarte greu pentru ei din mai multe privinte, raspunsul a fost ceva de genul : " sa mancam tot ceea ce e lasat de Dumnezeu pentru a fi consumat...." atunci am intrebat : " bine, bine insa unde scrie despre consumul carnii de pork, asa foarte bine se poate consuma orice vietate lasata de Dumnezeu , nu?????:mad: ( sa nu fac insiruirea ca imaginatia poate merge foarte departe estegfiruallah) " la care domnul "parinte-preot" zice cred ca ar fi mai bine sa veniti mai des pentru astfel de discutii si eventual sa-l aduceti si pe sotul dvs:p :p :p adica sa basbaim cu toti ca orbii, din toate punctele de vedere, religios si medical, fiecare dintre noi are capacitatea sa hotarasca ceea ce este sanatos pentru trupul si sufletul sau, asa ca cine doreste sa vada si sa cunoasca o face cu siguranta , cine nu este strict problema sa. Subhanallahi we bihamdihi!!


:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: si l-ai dus?, io sa fi fost in locul tau il duceam si ii spuneam sa-i faca o propunere de job...ca imam, sa-i fi zis ca e salariul cateva mii...lasa si codita la purcel:D

anapirvu
06-08-2007, 05:53 PM
Deuteronomul 14:4 Iata dobitoacele pe care sa le mâncati: boul, oaia si capra;
Deuteronomul 14:5 cerbul, caprioara si bivolul; zimbrul, capra neagra, capra salbatica si girafa.
Deuteronomul 14:6 Sa mâncati din orice dobitoc care are copita despicata, unghia despartita în doua si rumega.
Deuteronomul 14:7 Dar sa nu mâncati din cele ce rumega numai, sau care au numai copita despicata si unghia despartita în doua. Astfel, sa nu mâncati camila, iepurele si iepurele de casa, care rumega, dar n-au copita despicata: sa le priviti ca necurate.
Deuteronomul 14:8 Sa nu mâncati porcul, care are copita despicata, dar nu rumega: sa-l priviti ca necurat. Sa nu mâncati din carnea lor, si sa nu va atingeti de trupurile lor moarte.
Deuteronomul 14:9 Iata dobitoacele din care veti mânca, din toate cele ce sunt în ape: sa mâncati din toate cele ce au înotatoare si solzi.
Deuteronomul 14:10 Dar sa nu mâncati din nici unul din cele ce n-au înotatoare si solzi: sa le priviti ca necurate.
Deuteronomul 14:11 Sa mâncati orice pasare curata.
Deuteronomul 14:12 Dar iata pe acelea pe care nu le puteti mânca: vulturul, gripsorul si vulturul de mare;
Deuteronomul 14:13 sorecarul, soimul, gaia si tot ce tine de neamul sau;
Deuteronomul 14:14 corbul si toate soiurile lui;
Deuteronomul 14:15 strutul, bufnita, pescarelul, coroiul si ce tine de neamul lui;
Deuteronomul 14:16 huhurezul, cocostârcul si lebada;
Deuteronomul 14:17 pelicanul, corbul de mare si heretele,
Deuteronomul 14:18 barza, bâtlanul si ce tine de neamul lui, pupaza si liliacul.
Deuteronomul 14:19 Sa priviti ca necurata orice târâtoare care zboara: sa nu mâncati din ea.
Deuteronomul 14:20 Sa mâncati orice pasare curata.
Deuteronomul 14:21 Sa nu mâncati din nici o mortaciune; s-o dai strainului care va fi în cetatile tale, s-o manânce, sau s-o vinzi unui strain; caci tu esti un popor sfânt pentru Domnul, Dumnezeul tau. Sa nu fierbi iedul în laptele mamei lui.
Deuteronomul 14:22 Sa iei zeciuiala din tot ce-ti va aduce samânta, din ce-ti va aduce ogorul în fiecare an.
Deuteronomul 14:23 Si sa manânci înaintea Domnului Dumnezeului tau, în locul pe care-l va alege ca sa-Si aseze Numele acolo, zeciuiala din grâul tau, din mustul tau si din untdelemnul tau, si întâii nascuti din cireada si turma ta, ca sa te înveti sa te temi totdeauna de Domnul, Dumnezeul tau.
Deuteronomul 14:24 Poate când te va binecuvânta Domnul, Dumnezeul tau, drumul va fi prea lung ca sa-ti poti duce zeciuiala acolo, din pricina departarii tale de locul pe care-l va alege Domnul, Dumnezeul tau, ca sa-Si puna acolo Numele Lui.

anapirvu
06-08-2007, 05:56 PM
Leviticul - A treia carte a lui Moise


Vechiul Testament << Capitolul 11 >> Noul Testament

Animale curate si necurate.
1. In vremea aceea a grait Domnul cu Moise si cu Aaron si a zis:
2. "Graiti fiilor lui Israel si le ziceti: Iata animalele pe care le puteti manca din toate dobitoacele de pe pamant:
3. Orice animal cu copita despicata, care are copita despartita in doua si isi rumega mancarea, il puteti manca.
4. Dar si din cele ce-si rumega mancarea, sau isi au copita despicata sau impartita in doua, nu veti manca pe acestea: camila, pentru ca aceasta-si rumega mancarea, dar copita n-o are despicata; aceasta e necurata pentru voi.
5. Iepurele de casa isi rumega mancarea, dar laba n-o are despicata; acesta este necurat pentru voi.
6. Iepurele de camp isi rumega mancarea, dar laba n-o are despicata; acesta este necurat pentru voi.
7. Porcul are copita despicata si despartita in doua, dar nu rumega; acesta este necurat pentru voi.
8. Din carnea acestora sa nu mancati si de starvurile lor sa nu va atingeti, ca acestea sunt necurate pentru voi.
9. Din toate vietuitoarele, care sunt in apa, veti manca pe acestea: toate cate sunt in ape; in mari, in rauri si in balti, si au aripi si solzi, pe acelea sa le mancati.
10. Iar toate cate sunt in ape, in mari, in rauri, si in balti, toate cele ce misuna in ape, dar n-au aripi si solzi, spurcaciune sunt pentru voi.
11. De acestea sa va ingretosati, carnea lor sa n-o mancati si de starvurile lor sa va ingretosati.
12. Toate vietatile din ape, care n-au aripi si solzi, sunt spurcate pentru voi.
13. Din pasari sa nu mancati si sa va ingretosati de acestea, ca sunt spurcate: vulturul, zgriptorul si vulturul de mare;
14. Corbul si soimul cu soiurile lor;
15. Toata cioara cu soiurile ei;
16. Strutul, cucuveaua, randunica si uliul cu soiurile lui;
17. Huhurezul, pescarul si ibisul;
18. Lebada, pelicanul si cocorul;
19. Cocostarcul, batlanul cu soiurile lui; pupaza si liliacul.
20. Toate insectele inaripate, care umbla pe patru picioare, sunt spurcate pentru voi.
21. Dar din toate insectele inaripate, care umbla in patru picioare, sa mancati numai pe acelea care au fluierele picioarelor de dinapoi mai lungi, ca sa poata sari pe pamant.
22. Din acestea sa mancati urmatoarele: lacusta si soiurile ei, solamul si soiurile lui, hargolul si soiurile lui, si hagabul cu soiurile lui.
23. Orice alta insecta inaripata care are patru picioare e spurcata pentru voi si va spurcati de ele.
24. Tot cel ce se va atinge de trupul lor necurat va fi pana seara;
25. Si tot cel ce va lua in maini trupul lor sa-si spele haina si necurat va fi pana seara.
26. Tot dobitocul cu copita despicata, care n-are copita despartita adanc sau nu-si rumega mancarea, este necurat pentru voi; tot cel ce se va atinge de el necurat va fi pana seara.
27. Din toate fiarele cu patru picioare, cele care calca pe labe sunt necurate pentru voi si tot cel ce se va atinge de starvul lor necurat va fi pana seara.
28. Cel ce va umbla cu starvul lor sa-si spele haina si necurat va fi pana seara, caci ele sunt necurate pentru voi.
29. Din dobitoacele ce misuna pe pamant, iata care sunt necurate pentru voi: cartita, soarecele si soparla, cu soiurile lor;
30. Ariciul, crocodilul, salamandra, melcul si cameleonul.
31. Acestea dintre toate cele ce misuna pe pamant sunt necurate pentru voi. Tot cel ce se atinge de starvurile lor necurat va fi pana seara.
32. Tot lucrul, pe care va cadea vreuna din acestea, moarta, fie vas de lemn, sau haina, sau piele, sau orice fel de lucru ce se intrebuinteaza la ceva, lucrul acela necurat va fi; sa-l puneti in apa si va fi necurat pana seara, iar apoi va fi curat.
33. Tot vasul de lut, in care va cadea vreuna din ele, sa-l spargeti, iar cele din el sunt necurate.
34. Orice lucru de mancare, peste care "a cadea apa din acel vas, necurat va fi pentru voi si toata bautura de baut, din asemenea vas, necurata va fi.
35. Tot lucrul, peste care va cadea ceva din trupul mort al acestora, se va spurca; soba si caminul sa le stricati, ca necurate sunt si necurate vor fi pentru voi.
36. Numai izvorul, fantana si adunarile de apa vor ramane curate, iar cel ce se va atinge de mortaciunile din ele, acela necurat va fi.
37. De va cadea ceva din trupul acestora pe samanta de semanat, aceasta curata va fi.
38. Daca insa va cadea ceva din trupul lor peste samanta, dupa ce aceasta s-a muiat cu apa, atunci samanta necurata sa fie pentru voi.
39. Iar de va muri vreun dobitoc din cele ce se mananca si se va atinge cineva de starvul lui, acela necurat va fi pana seara;
40. Iar cel ce va manca mortaciunea lui, sa-si spele hainele sale si necurat va fi pana seara; cel ce va duce starvul lui sa-si spele hainele sale si necurat va fi pana seara.
41. Toata vietatea ce se taraste pe pamant este spurcata pentru voi; sa n-o mancati.
42. Tot ce se taraste pe pantece si tot ce umbla in patru picioare si cele cu picioare multe dintre vietatile ce se tarasc pe pamant, sa nu le mancati, ca sunt spurcate pentru voi.
43. Sa nu va spurcati sufletele voastre cu vreo vietate taratoare si sa nu va pangariti cu ea, ca sa fiti din pricina ei necurati,
44. Ca Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. Sfintiti-va si veti fi sfinti, ca Eu, Domnul Dumnezeul vostru, sfant sunt; sa nu va pangariti sufletele voastre cu vreo vietate din cele ce se tarasc pe pamant,
45. Ca Eu sunt Domnul, Cel ce v-am scos din pamantul Egiptului, ca sa va fiu Dumnezeu. Deci fiti sfinti, ca Eu, Domnul, sunt sfant".
46. Aceasta este legea cea pentru dobitoace, pentru pasari, pentru toate vietatile ce misuna in apa si pentru toate vietatile ce traiesc pe pamant,
47. Dupa care se pot deosebi cele necurate de cele curate si vietatile ce se mananca de vietatile ce nu se mananca

anapirvu
06-08-2007, 06:00 PM
Deuteronom - A cincea carte a lui Moise


Vechiul Testament << Capitolul 14 >> Noul Testament

Randuieli pentru jale. Mancari si zeciuieli.
l. "Voi sunteti fiii Domnului Dumnezeului vostru; sa nu faceti crestaturi pe trupul vostru si sa nu va tundeti parul de deasupra ochilor vostri, pentru morti;
2. Caci voi sunteti poporul sfant al Domnului Dumnezeului vostru si pe voi v-a ales Domnul ca sa-I fiti poporul Lui de mostenire dintre toate popoarele cate sunt pe pamant.
3. Sa nu mancati nici un lucru necurat.
4. Iata dobitoacele pe care le puteti manca:
5. Boul, oaia, capra, cerbul, gazela, antilopa, tapul, cerboaica, boul salbatic si capra salbatica.
6. Orice dobitoc care are copita despicata, cu spintecatura adanca intre amandoua partile copitei si care dobitoc rumega mancarea, se mananca.
7. Dintre cele ce isi rumega mancarea sau isi au copita despicata printr-o spintecatura adanca, numai acestea nu se mananca: camila, iepurele si iepurele de casa, pentru ca, desi acestea isi rumega mancarea, dar nu-si au copita despicata, acestea sunt necurate pentru voi.
8. Nu se mananca porcul, pentru ca, desi are copita despicata, nu isi rumega mancarea; acesta este necurat pentru voi. Carnea acestora sa n-o mancati si de starvurile lor sa nu va atingeti.
9. Din toate vietatile care sunt in apa, sa mancati pe acelea care au aripi si solzi;
10. Iar pe toate celelalte, care n-au aripi si solzi, sa nu le mancati; necurate sunt pentru voi.
11. Orice pasare curata s-o mancati.
12. Dar din ele sa nu mancati pe acestea: vulturul, vulturul rapitor si vulturul de mare,
13. Corbul, soimul, gaia cu soiurile ei,
14. Tot soiul de ciori,
15. Strutul, cucuveaua, pescarusul si uliul cu soiurile lui,
16. Huhurezul, ibisul si lebada,
17. Pelicanul, porfirionul si corbul de mare,
18. Cocostarcul, pupaza cu soiurile ei si liliacul.
19. Toate inaripatele taratoare sunt necurate pentru voi; sa nu le mancati.
20. Orice pasare curata s-o mancati.
21. Sa nu mancati nici o mortaciune, ci s-o dai strainului de alt neam ce se va intampla sa locuiasca in casa ta; acela s-o manance sau sa i-o vinzi, caci tu esti poporul sfant al Domnului Dumnezeului tau. Sa nu fierbi iedul in laptele mamei sale.
22. Sa osebesti zeciuiala din toate veniturile semanaturilor tale, care-ti vin din tarina ta in. fiecare an,
23. Si sa mananci inaintea Domnului Dumnezeului tau, la locul ce-l va alege El, ca sa-I fie numele acolo; adu zeciuiala din painea ta, din vinul tau, din untdelemnul tau si pe intaii nascuti ai vitelor tale mari si ai vitelor tale marunte, ca sa te inveti a te teme de Domnul Dumnezeul tau in toate zilele.
24. Iar de va fi pentru tine drumul lung, incat sa nu poti aduce acestea, pentru ca este departe de tine locul pe care l-a ales Domnul Dumnezeul tau, ca sa-si puna acolo numele Sau, si Domnul Dumnezeul tau te-a binecuvantat,
25. Atunci schimba acestea pe argint si ia argintul in mana ta si vino la locul pe care 1-a ales Domnul Dumnezeul tau;
26. Apoi cumpara pe argintul acesta tot ce doreste sufletul tau: boi, oi, vin, sichera si orice iti pofteste sufletul tau, si mananca acolo inaintea Domnului Dumnezeului tau si te veseleste, tu si familia ta.
27. Dar pe levitul care este in locasurile tale sa nu-l parasesti, caci el nu are parte si mostenire cu tine.
28. Iar dupa trecerea a trei ani, ia toate zeciuielile veniturilor tale din anul acela si le pune in locasurile tale;
29. Si sa vina levitul, caci el nu are parte si mostenire cu tine, si strainul si orfanul si vaduva care se afla in salasurile tale si sa manance si sa se sature, ca sa te binecuvanteze Domnul Dumnezeul tau in toate lucrurile mainilor tale, pe care le vei face tu".


MA intreb cum se poate gasi o asemenea aberatie intr-o carte pe care crestinii o considera a fi sfanta:

21. Sa nu mancati nici o mortaciune, ci s-o dai strainului de alt neam ce se va intampla sa locuiasca in casa ta; acela s-o manance sau sa i-o vinzi,


Cred ca nici un om sanatos, nu neaparat credincios, nu ar face asa ceva niciodata.

rayia
06-08-2007, 10:19 PM
Pai si atunci musulmanii de ce mananca ,:o carne de camila?

huda_alrahim
06-08-2007, 10:44 PM
Pai si atunci musulmanii de ce mananca ,:o carne de camila?


Assalamu alaikum!
Musulmanii se ghideaza dupa Coran si Sunnah, nu dupa Biblie.... de aceea carnea de camila este halal... Intr-adevar trebuie sa credem in toate cartile revelate de Allah subhanahu wa ta'ala, dar cele care nu au fost modificate si Coranul este singurul in care nu a intervenit mana omului... Lucru pe care nu il putem spune despre Biblie... si acest lucru a mai fost discutat pe forum la mai multe subiecte...

Simona
06-08-2007, 11:54 PM
As salam alaikom!
Am citit si eu ceea ce scrie in biblie despre ce e bun sa se manance si ce nu, si am desocperit ceva ce arata clar ca a fost modificata de oameni, nu cred ca Allah ar fi facut aceasta greasala, El stie mai bine cum sunt vietuitoarele pe care le-a creeat, iepurele nu isi rumega mancarea :D din punct de vedere anatomic aparatul sau digestiv seamana cu cel al calului.
Despre porci, am vazut ca cineva intreba despre comportamentul acestor animale.... intradevar sunt foarte inteligenti pot invata lucruri noi mult mai repede chiar decat un caine si mult mai complexe, daca sunt ingrijiti de oameni se ataseaza usor de acestia, isi apara stapanii, sunt cazuri cand i-a slavat si de la moarte, dar sunt cam lacomi si se cam cearta cu "colegii" de la mancare sau jucarii, iar masculii isi apara femelele si nu prea ii lasa pe altii sa se apropie de ele, in general insa sunt animale blande si unii chiar curati, le place sa faca baie, in unele ferme sunt amplasate dusuri pentru porci care invata singuri cum sa le foloseasca. Problema e carnea lor, care chiar si stiintific -----strat produce cancer de colon, in special, probleme hepatice si altele datorita toxinelor pe care le produce in intestinul celor care o consuma. Aceste toxine sunt datorita modului de hranire al porcului, e omnivor (ca si omul), deci consuma carne si pe deasupra e si mamifer, iar unii constituientii din carne in organismul mamiferelor se transforma, in muschi sau alte oragane si in unele substante toxice. Daca mancati carne mai mult timp, nu simtit apoi nevoia de fructe si legume, ca o dezintoxicare? Ei bine toxicele din carnea de porc sunt daunatoare pentru cei ce o mananca. Stiati ca veterinarii le recomanda stapanilor de caini sa nu le dea carne de porc? Chiar si cainii au probleme digestive din cauza acesteia, chiar am vazut cazuri. :D Asa ca e clar, nu e bine sa mancam carne de porc din nici un motiv. Si totusi se cresc porci pentru carne pentru ca e specia cea mai usor de intretinut, cu cheltuieli minime pentru carne. Din pacate oamenii se uita mai mult la pret decat la sanatate, ca asa e lumea in care traim. :(
Sper ca informatiile mele au fost de ajutor.
As salam alaikom!

Sarah_Nour
06-09-2007, 08:20 AM
Anapirvu: " MA intreb cum se poate gasi o asemenea aberatie intr-o carte pe care crestinii o considera a fi sfanta:

21. Sa nu mancati nici o mortaciune, ci s-o dai strainului de alt neam ce se va intampla sa locuiasca in casa ta; acela s-o manance sau sa i-o vinzi, ":mad: :mad: bleh,bleh
Eu sunt complet consternata de asa aberatie, nu vreau insa sa jicnesc pe nimeni asa ca avand in vedere postarea facuta insa si parerea ta, eu zic sa te duci la un preot sau unde consideri tu, cu materialul respectiv-Biblia si sa obtii lamuriri:scenic: in situatia in care gasesti pe cineva care sa o faca ( logic vorbind) inshaAllah totusi sa gasesti o explicatie , insa asa aberatie intrece orice imaginatie:mad: Este inca o dovada a faptului ca Biblia a suportat multe modificari, iar reprezentantii bisericii ofera propriile interpretari si uite asa mai apar niste sfinti.....

ibadat
06-09-2007, 09:37 AM
:salam

Nu mancati porc!!!!!!!!!!!!!! voi nu vedeti in ce conditii traieste???? Nu vedeti ca se hranesc cu orice???????????:mad:

huda_alrahim
06-09-2007, 11:30 AM
Assalamu alaikum!
In Germania s-a facut un experiment. Au dus porcii intr-un spatiu perfect curat, care era mereu curatat, li s-a dat numai mancare proaspata si sanatoasa... conditii de igiena maxima... si ce credeti ca s-a intamplat? Au murot porcii...

Saira
06-09-2007, 01:20 PM
Anapirvu: " MA intreb cum se poate gasi o asemenea aberatie intr-o carte pe care crestinii o considera a fi sfanta:

21. Sa nu mancati nici o mortaciune, ci s-o dai strainului de alt neam ce se va intampla sa locuiasca in casa ta; acela s-o manance sau sa i-o vinzi, ":mad: :mad: bleh,bleh
Eu sunt complet consternata de asa aberatie, nu vreau insa sa jicnesc pe nimeni asa ca avand in vedere postarea facuta insa si parerea ta, eu zic sa te duci la un preot sau unde consideri tu, cu materialul respectiv-Biblia si sa obtii lamuriri:scenic: in situatia in care gasesti pe cineva care sa o faca ( logic vorbind) inshaAllah totusi sa gasesti o explicatie , insa asa aberatie intrece orice imaginatie:mad: Este inca o dovada a faptului ca Biblia a suportat multe modificari, iar reprezentantii bisericii ofera propriile interpretari si uite asa mai apar niste sfinti.....




Si o sa-i raspunda ceva de genul ca le era adresat evreilor,exact cum scrie,ca ei erau rasa pura,neam ales etc etc :scenic: . Aic se vede inca o data diferenta dintre doua religii,in vreme ce un asemenea indemn sta la loc de cinste in Biblie,musulmanilor le este interzis sa ofere ceva rau pentru sanatate (alcool,porc etc) chiar si celor care nu sunt musulmani!!!



Si apropo de porc,m-am ingrozit cand am vazut la stiri acum vreo doua saptamani ca un porc a intrat in casa si a desfigurat o fetita foarte mica,i-a mancat manutele :mad: .

Mariyah
06-09-2007, 02:30 PM
Assalamu alaikum!
In Germania s-a facut un experiment. Au dus porcii intr-un spatiu perfect curat, care era mereu curatat, li s-a dat numai mancare proaspata si sanatoasa... conditii de igiena maxima... si ce credeti ca s-a intamplat? Au murot porcii...

da Huda cand am auzit si eu asta am zis MAshaAllah dar daca stai si te gandesti
daca pui omul intr+un mediu f curat, ii dai numai hrana f sanatoasa si proaspata ....conditii de igiena maxima .......va pati exact ca porcul
e vb de flora microbiana


oricum ar muri dupa un asemenea experioment si alte animale